Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

oare sa fie cancer pulmonar?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
mls40

mls40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2023
buna, am un prieten care acu un an jumatate in urma unei radiografii i s a spus ca ar putea fi cancer, el refuza sa faca investigatii si de atunci fumeaza mai abitir depasind 2 pachete pe zi, este fumator de vreo 35 de ani el avand acum 47 ani, refuza orice sfat , pare ok asa fizic doar tuseste si zice ca de vreo ceva vreme are si tuse cu sange cam asa odata la 2 saptamani, nu stiu ce sa ii zic sa il determin sa mearga la doctor

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018
Sunt fix in aceeasi situatie. tatal meu a decedat de cancer pulmonar.
Cu o moarte sunte datoari oricum. EU am ALES sa mor i9n acest mod.
Parerea celor din jurul meu conteaza, dar alegerea este a mea.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,631
  • Înscris: 08.03.2017
"tuse cu sange "
Va merge singur la doctor intr-o zi...
Problema e sa nu fie foarte tarziu, tarziu e deja .

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,083
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmls40, on 11 mai 2023 - 06:45, said:

oare sa fie cancer pulmonar?
In oncologie diagnosticul il pune morfopatologul dupa examinarea tesutului recoltat la biopsie.
Deci nu pe baza unei radiografii.
Ca sa raspund la intrebare: poate sa fie, poate sa nu fie...

#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,770
  • Înscris: 29.10.2017

View Posttioopedi, on 11 mai 2023 - 08:16, said:

EU am ALES sa mor i9n acest mod.

In ce sens ai ales? Daca tatal tau a murit asa cresc riscurile sa patesti la fel, dar nu este o certitudine
Cam cati ani de fumat ai? Ce fel de tigari fumezi acum si cate pe zi? Efecte negative?

#6
mls40

mls40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2023

View PostKarhu, on 11 mai 2023 - 08:58, said:

In oncologie diagnosticul il pune morfopatologul dupa examinarea tesutului recoltat la biopsie.
Deci nu pe baza unei radiografii.
Ca sa raspund la intrebare: poate sa fie, poate sa nu fie...

multumesc!

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmls40, on 11 mai 2023 - 06:45, said:

pare ok asa fizic doar tuseste si zice ca de vreo ceva vreme are si tuse cu sange cam asa odata la 2 saptamani, nu stiu ce sa ii zic sa il determin sa mearga la doctor


Te-ai gandit ca este alegerea lui personala ? Inteleg ca suferi si iti pare rau dar ..... nu prea ai cum sa intervii.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

Quote

The lung cancer five-year survival rate (18.6 percent) is lower than many other leading cancer sites, such as colorectal (64.5 percent), breast (89.6 percent) and prostate (98.2 percent).


The five-year survival rate for lung cancer is 56 percent for cases detected when the disease is still localized (within the lungs). However, only 16 percent of lung cancer cases are diagnosed at an early stage. For distant tumors (spread to other organs) the five-year survival rate is only 5 percent.

Exstras de aici: https://www.lung.org...only 5 percent.

Practic, ce zic aia mai sus e ca 95% din oamenii detectati cu cancer de plamani nu mai apuca inca 5 ani.

Edited by abac, 11 May 2023 - 09:19.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmls40, on 11 mai 2023 - 06:45, said:

nu stiu ce sa ii zic sa il determin sa mearga la doctor
Trebuie sa insisti si sa-i arati ca alegerea lui cauzeaza suferinta altora. In general poate ca nu e o forma asa avansata daca merge din timp. Maica mea a trait 9 ani dupa ce a scuipat prima data sange... la fel n-a vrut sa faca investigatii, dadea vina pe tot felul de prostii. N-am insistat atunci, acum iti dai seama ca regretam greseala toata viata.
Lectia invatat este ca a considera lipsa de actiune a cuiva ca o alegere este de fapt o toxicitate in gandire care trebuie combatuta si reparata, un soi de lene fatalista.
Gaseste intelegere, discuta cu fiecare ocazie pana-l convingi. Sa stii ca multi oameni nu fac investigatii de frica de rezultate, adica o prostie monumentala. Mai baga si imbecilitati dinalea ca toti murim odata bla bla... pai hai sa murim maine sa nu mai avem grija nu ? Pai nu... suntem datori celor care ne-au condus prin viata sa-i ajutam la greu.

Edited by andreic, 11 May 2023 - 09:52.


#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View Postandreic, on 11 mai 2023 - 09:48, said:

In general poate ca nu e o forma asa avansata daca merge din timp.


Astia zic ca scuipatul de sange este (cel mai probabil) simptoma de stadiul 4 (metastatic):


Quote

Stage 4 lung cancer symptoms

Sometimes, advanced lung cancer is discovered due to symptoms. The following lung cancer symptoms may accompany any stage, although they’re more likely to occur as the cancer progresses:
Persistent, worsening cough
Hemoptysis (coughing up blood)
Blood in spit
Chest pain that may be aggravated by deep breaths, coughing, laughing
Hoarse voice
Poor appetite
Unintentional weight loss
Shortness of breath
Fatigue or weakness
Wheezing
Frequent infections such as bronchitis and pneumonia

Deci cred ca a pierdut trenul cu "mers din timp" la doctor.

Edited by abac, 11 May 2023 - 10:11.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmls40, on 11 mai 2023 - 06:45, said:

doar tuseste si zice ca de vreo ceva vreme are si tuse cu sange cam asa odata la 2 saptamani, nu stiu ce sa ii zic sa il determin sa mearga la doctor
Poate sa fie si doar TBC... care e tratabil...

In urma unei radiografii... daca doctorul e prost... pot fi multe...
Mie mi-a zis o doctorita acu vreo 15 ani, dupa ce s-a uitat la radiografie,sa ma las de fumat. In conditiile in care n-am fumat niciodata :D
Avusesem doar o pneumonie.

#12
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018

View Poststalker2142, on 11 mai 2023 - 08:59, said:


In ce sens ai ales? Daca tatal tau a murit asa cresc riscurile sa patesti la fel, dar nu este o certitudine
Cam cati ani de fumat ai? Ce fel de tigari fumezi acum si cate pe zi? Efecte negative?
Da. Toate cele rele.
40 de ani de fumat, 57 varsta. minim 42 buc/zi. Tusea fumatorului. Capacitate limitata de efort. Sputa groasa dimineata. Frisoane cald rece noaptea. Ma scol noaptea pentru tutun. Cateodata am si dureri intercostale.
ETC.

#13
mls40

mls40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.05.2023

View Postabac, on 11 mai 2023 - 10:06, said:

Astia zic ca scuipatul de sange este simptoma de stadiul 4 (metastatic):




Deci cred ca a pierdut trenul cu "mers din timp" la doctor.

nu e doar scuipat e asa mult sange rosu , a trcet prin lenjeria destul de groasa si a patat si protectia de saltea

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 09.01.2007

View Postabac, on 11 mai 2023 - 10:06, said:

Astia zic ca scuipatul de sange este simptoma de stadiul 4:
Dude... c'mon. Nu te arunca la diagnostic direct. Exista o gramada de alte lucruri care pot produce tuse cu sange, nu e obligatoriu cancer in metastaza.
Si tusea de lunga durata poate produce leziuni, pneumonie, bronsita, cheaguri de sange, fibroza chistica, tuberculoza, chiar si tumori necancerigene, etc. Daca te uiti pe net mai gasesti inca vreo 10.

Nu mi se pare decent sa zici ca nu mai are rost sa mearga la doctor. Nu pe aria asta a forumului cel putin.
Sa fie barbat(a) si sa mearga la doctor. El oricum a presupus ca-i cel mai grav lucru, ce mai conteaza daca i se confirma (in cazul in care are dreptate)? E doar lasitate stupida. Daca-i altceva poate sa moara din prostie de ceva ce putea fi tratat

Edited by TehCube, 11 May 2023 - 10:16.


#15
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 22.08.2012
Cancerul de esofag si cel pulmonar sunt printre cele mai imputite dintre cancere (in conditiile in care orice cancer e o treaba foarte naspa), asa ca un mers la spital e necesar.

Daca alege altfel, poate vrea doar sa evite chimio, operatii, etc. Doar ca e greu de crezut ca de cancer mori rapid, ca de un stop cardio-respirator...

#16
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,770
  • Înscris: 29.10.2017

View Posttioopedi, on 11 mai 2023 - 10:13, said:

minim 42 buc/zi

Ce tip de tigari  winston albastru, dunhill negru etc ?

#17
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018
Davidoff negru

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017

View Postabac, on 11 mai 2023 - 10:34, said:

E vorba totusi de Romania. O sa fie programat la ceva investigatii peste cateva luni,


Daca merge la privat totul are loc pe repede inainte. Macar diagnosticul sa il primeasca in timp util. Dar trebuie sa VREA.  De regula un astfel de om este greu de convins.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate