Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Valoare maxima admisibila tensiune

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
la in intrarea in tablou am un releu protectie tensiune

pana acum nu au fost probleme cu tesiunea dar s-a intamplat odata sa tot varieze tensiunea pana la 250V si releul tot decupla.

l-am reprogramat la 5 minute in loc de 15 secunde

pana la ce tensiune maxima pot sa modific valoarea de decuplare?
la 252V nu as avea decuplari, dar risc sa suprasolicit frigiderul, centrala etc.?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
intrebarea mea ar fi urmatoarea: pt ce l-ai mai montatat sau il tii acolo daca nu l-ai pus tu, de vreme ce il setezi incat prezenta lui sa ajunga de decor?

evident ca orice urcare de tensiune peste valoarea nominala poate duce la defectiuni ale echipamentelor electrice

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.06.2006

 hamangia, on 23 aprilie 2023 - 20:43, said:

la 252V nu as avea decuplari, dar risc sa suprasolicit frigiderul, centrala etc.?
este ok, eu am o protectie MSU Schneider care decupleaza la 275V

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001
+10% e in parametrii.
Deci 253 V e ok.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

 hamangia, on 23 aprilie 2023 - 20:43, said:

pana la ce tensiune maxima pot sa modific valoarea de decuplare?
230V+10%
toate aparatele trebuie să funcționeze normal la tensiunea nominală a rețelei +/- 10%

 hamangia, on 23 aprilie 2023 - 20:43, said:

la 252V nu as avea decuplari, dar risc sa suprasolicit frigiderul, centrala etc.?
252V e sub 253V=230+10%

 Dany_Darke, on 23 aprilie 2023 - 21:51, said:

evident ca orice urcare de tensiune peste valoarea nominala poate duce la defectiuni ale echipamentelor electrice
nu e adevărat

Pe de altă parte, dacă ai constant +10% tensiune nominală probabil că mai sunt și alte probleme pe partea de distribuție deci +10% supratensiune ar fi cea mai mică grijă.
Mai ai nevoie și de alte protecții pe lângă releul ăla.

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002

 hamangia, on 23 aprilie 2023 - 20:43, said:

pana la ce tensiune maxima pot sa modific valoarea de decuplare?
Daca ne zici numele si producatorului acelui echipament cautam noi manualul lui pe internet si vedem acolo cat e valoarea maxima.
Masoara si cu alt aparat de masura, daca depasesc cei 230V+10% suna la operatorul de distributie. Oricum esti la capatul care trebuie, unii au 180V, poate chiar 160V.

#7
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
poate m-am exprimat gresit, nu am intrebat pana la ce valoare se poate seta releul, ci pana la ce valoare tolereaza electrocasnicele cresterea tensiunii.

oricum am primit multe raspunsuri utile, va multumesc

aceasta crestere am vazut-o o singura data pana acum, ma intreb daca nu are legatura cu instalarea de fotovoltaice la vecini

#8
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 02.08.2020
Păi ei, prin lege, sunt obligați să decarteze în sistem producția, nu? Deci e foarte posibil ca de acolo să îți vină creşterea.

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
Depinde de echipamente, designul surselor lor si ce optimizari de cost s-au facut, tolerantele componentelor folosite. Una e sa ai surse in comutatie, alta e daca ai un transformator, urmat de redresare, regulator de tensiune si unde e posibil sa fie la limita transferul termic si mai cedeaza.
Teoretic e 230v + 10%, in practica ...

#10
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014

 hamangia, on 24 aprilie 2023 - 19:45, said:

poate m-am exprimat gresit, nu am intrebat pana la ce valoare se poate seta releul, ci pana la ce valoare tolereaza electrocasnicele cresterea tensiunii.

oricum am primit multe raspunsuri utile, va multumesc

aceasta crestere am vazut-o o singura data pana acum, ma intreb daca nu are legatura cu instalarea de fotovoltaice la vecini

Sigur au legatura. Un invertor pt a injecta in retea trebuie sa aiba tensiunea mai mare decat reteaua electrica la care e conectat. Cu cat ai mai multe panouri si vrei sa injectezi mai mult cu atat  diferenta de tensiune e mai mare. Poti sa faci analogie cu bateria de la masina. Daca vrei sa o incarci repede ai tensiunea aproape de 15 volti. Daca doar o mentii incarcata (trickle) ai in jur de 13 v.
E aproximativ la fel si la solare doar ca putin mai complicat pt ca ai multe variabile dar principiul e la fel.
Daca ai un vecin care injecteaza mult in retea si consum mic in zona pe timpul zilei o sa ai tensiune mare la priza.

#11
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
deci daca instalez panouri fotovoltaice trebuie sa ma astept la o crestere mai frecventa a tensiunii?

avand in vedere ca pana acum au fost numai zile noroase si deabia acum vin zilele insorite ... inseamna ca trebuie sa ma pregatesc de noi spike-uri de tensiune

exista metode de a limita tensiunea de intrare in tabloul general??

#12
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014
Nu neaparat. Depinde de reteaua de la tine din zona, de consumul din retea cand e soare si cat injecteaza vecinii tai atunci. Cum/daca is setate cum trebuie invertoarele lor etc. Si invertoarele alea au o limita superioara maxima. M am uitat de curiozitate acum la un SMA si are output intre 180v si 280v.
Cum ti au zis si colegii mai sus daca nu sare de 253v e perfect normal. E chiar mai bine sa fie la limita superioara. Nu e bine sa ai tensiune prea mica.
Pt protectie poti citi aici:
https://www.electric...o/supratensiuni

Edited by fspider, 25 April 2023 - 15:49.


#13
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008
Salutari tuturor.
Resuscitez putin topicul asta:
Recent am cumparat un releu de protectie la supratensiune. Ajung acasa, la test cu el, sa vad daca functioneaza. Da, merge, dar arata o tensiune cam mare, vreo 244 V. Eh, naiba stie, momentan atat o fi, revine ea la normal... Il montez in tablou si incep nedumeririle: tensiunea afisata nu prea scade sub 240 V. Zic, o fi dereglata chinezaria, afiseaza mai mult decat real. Masor tensiunea cu alte doua aparate ce le am prin casa si, ce sa vezi: valorile sunt sensibil egale cu cea afisata de releu. Il am de vreo doua saptamani, media observata (de cate ori trec prin hol ma uit luuung la el...) e de 244-245 V, cea mai mica valoare observata a fost de 233 V. In timpul noptii am avut pe unele perioade si 251 V. I-am setat limita superioara la 253 V (din fabrica vine reglat la 250 V). Intrebarea care mi-o pun e legata de siguranta aparatelor electrice din casa (PC, TV...).
Din ce am citit pe aici se pare ca n-ar trebui ca ele sa aiba probleme la +/- 10% din tensiunea nominala de 230 V, dar avand constant 245-250 V nu le poate dauna in timp?
Pe de alta parte, pana n-am stiut ce tensiune am la prize n-am avut ganduri de-astea...Posted Image
Prin alte zone, in schimb, tensiunea e prea mica, stiu pe cineva de la tara, care daca are 200 V e fericit...
Stau la bloc (ceausist), nu am panouri fotovoltaice prin zona, nici macar punctul de transformare nu e in apropiere.

LE: Doua poze s-au rotit, dar se intelege ce exprima...Posted Image

Attached Files


Edited by sconxx, 28 November 2023 - 21:31.


#14
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,466
  • Înscris: 06.06.2006
Norma spune ca +-10% e ok. Adica 207-253.
Daca pe piata din Ro se vand echipamente electrice care pica in aceasta plaja, nu e decat vina producatorilor acelor echipamente.

Intrebarea cea mai importanta: ai calibrat releul ala? Adica arata exact ce arata si un multimetru ok dpdv metrologic? Toate releele astea eletronice de prin magazinele de bricolj sau de pe net trebuie verificate daca sunt calibeate ok. Sau ceri certificat de conformitate de unde l-ai cumparat si mergi pe burta (Dedeman nu iti va da asa ceva pentru digitop-ul ala, pariu).

#15
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008
Scuze pt. raspunsul intarziat...
Nu, releul nu e calibrat, dar, dupa cum se vede si din pozele atasate, am masurat tensiunea si cu alte doua multimetre (nici ele, la randul lor, nu sunt calibrate metrologic). Probabilitatea ca toate trei chinezariile sa masoare eronat e destul de mare, dar, dupa cum spuneam, valorile sunt sensibil egale, deci daca gresesc toate, cel putin gresesc la fel...Posted Image.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate