Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

Volkswagen e-Golf 2019

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
76 răspunsuri în acest subiect

#55
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 13.05.2020
nu i vorba ca nu o acoperi, dar nu intotdeauna poti fi pe faza.
daca ti faci viata stand doar cu meteo pe telefon, c-o fi, ca n o fi.
Si in ultimii ani tot au fost.

Ma rog, pe mine o data m a prins pe drum, si chiar am bagat o repede sub un balcon, dar pana sa ajung acolo, m a prins putin

#56
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
1600km facuti.
Consum de 14,5kW/h pe 100km. Am avut iarna, frig, etc. In ultimele zile cand a fost mai cald deja s-a dus spre 12kWh consumul.
Nu am incarcat toti km acasa (a fost gratis la statiile din oras) dar sa calculez ca si cum as fi incarcat 16x14,5x0,75 = 174 lei. Pe benzina, la 6% consum (cam atat ia swiftul) ar fi 16x6x6,6 = 633.6 lei. Me happy pina acum.

Urmeaza sa bag swiftul la revopsit total pe casco + schimbat parbrizul si dupa aia sa ii fac vant. Cred ca a facut 15km de cand am luat golful. Asa ca nu merita sa stea.
Da, e un pic problematic daca as avea nevoie de o masina pentru drum lung dar... gasim variante. Oricum am organizat vacantele cu avionul si tren.
530e 2020-21 incepe sa apara la preturi bune si pare ca tot scade asa ca avem la ce sa ne gandim.

calitatea asamblarii este cam nasoala. ornamentele de pe usi si din jurul ecranului fac zgomot, am deja greieri.

Editat de petman, 01 mai 2023 - 19:42.


#57
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 08.01.2010
Ornamentele usilor si la mine fac ceva zgomot, pentru ca sunt din plastic si Dynaudio are bass puternic :)

#58
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Incarcat 100% ieri. 247km autonomie. Deja consumul pe 2200km se duce spre 14Kwh/100km.
Masina e faina dar sa-mi bag picioarele in calitatea asamblarii - scartaie si partaie panourile de usi, ornamentele, etc ceva de speriat. Si nu, nu e din cauza muzicii.

#59
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.963
  • Înscris: 30.08.2005
Le dai jos, aplici vaselina, le montezi inapoi. Se intampla si la case mai mari...

#60
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Masina in D (fara recuperare), pe coborâre, fara acc activ - incepe sa franeze si sa faca recuperare de energie.
Mi se intampla destul de frecvent, in locuri diferite. Foarte ciudat fenomenul si nu pot sa-l explic.
Multumit de masina...am inceput sa caut inca o electrica dar cu autonomie mai mare.

#61
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018
Fenomenul este de fapt programare. Si il pot explica probabil inginerii care au luat decizia sa programeze masina sa mentina viteza constanta pe coborare aplicand franare regenerativa in lipsa conditiilor mentionate de tine.

Adica de ce ai vrea sa lasi masina sa curga la vale si sa accelereze inutil doar ca sa pui vreo frana energica mai jos irosind energia cinetica? E mai bine pentru o masina electrica sa profite de transformarea oricarei farame de energie cinetica disponibila. Daca vrei acceleratie la vale, poti folosi acceleratorul.

Probabil si eu as fi decis sa o programez la fel, pana la urma interesul e ca userul sa aiba cea mai mare autonomie posibila, fara sa ii fie afectata experienta de condus.

Experienta de condus nu e afectata (negativ) ca nu curge libera masina la vale, pe serpentine, accelerand de nebuna.

Editat de abac, 15 iunie 2023 - 07:46.


#62
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 811
  • Înscris: 12.02.2008
Asa a gandit VW logica de recuperare a energiei. Daca esti in panta suficient de mare inca sa creasca viteza de deplasare fara ca tu sa accelerezi aplica un oarecare nivel de recuperare de energie pentru a reduce din accelerare. Rezultatul fiind ceva energie recuperata si o viteza de deplasare care nu creste prea mult sau chiar ramane constanta atat timp cat panta nu este prea mare. Aceeasi implementare si pe hibridele plug-in din grup. Pe mine nu ma deranjeaza ba chiar mi se pare utila functia.

#63
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Chestia e ca, in aceleasi locuri, in aceleasi conditii (pina in 60kmh - fiind localitate) uneori face, uneori nu.

Daca o las pe liber parcurg mai multi km decat daca as recupera o parte din energie pe care sa o folosesc ulterior la incarcare.
Asta e... e un feature, not a bug. Posted Image

#64
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018

View Postpetman, on 15 iunie 2023 - 11:00, said:

Daca o las pe liber parcurg mai multi km decat daca as recupera o parte din energie pe care sa o folosesc ulterior la incarcare.

Pe coborare? Exclus asa ceva.

#65
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Cam ce parere aveti de o Tesla 2020 LR pina in 50k km la 34-36k euro? Varianta cu crom si cu senzori de parcare.
A doua masina electrica - am nevoie de autonomie putin mai mare.
Golful merge bine, sunt multumit de cat ma costa deplasarea.

#66
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.170
  • Înscris: 13.11.2017
La prețul ăsta o iei noua cu subvenții de la Rabla Plus

#67
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Doar daca prind rabla pe PJ pot ajunge pe la 38-39k euro.
Problema este lipsa senzorilor de parcare la astea noi - sotia are nevoie de ajutor asa ca e o dotare cheie.

#68
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 811
  • Înscris: 12.02.2008
Bipaie si astea fara senzori de parcare. Suficient cat sa te trezeasca inainte sa lovesti ceva. Tesla Vision nu are precizie prea mare. Adica nu te poti baza pe indicatiile de pe display pentru a face parcari precise. Cu camera spate + laterale reusesti fara prea mare stres sa nu lovesti spatele sau lateralele masinii. Problema e cu partea din fata pentru ca acolo nu poti vedea ce vede camera fata.

Editat de r_vlad, 25 august 2023 - 09:46.


#69
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
56km, 59min - deh, trafic pe drumuri aglomerate, mers in limite legale +10, in ritmul traficului. Cu varfuri de 120kmh in depasiri. Mers fara AC ca nu a fost nevoie, erau 21grade afara.
Fișier atașat  Screenshot 2023-09-10 at 08.48.24.jpg   41,63K   8 download-uri
In rest, se mentine la 11-13kwh consumul (cu ac cand e nevoie).

Multumit de masina, pentru oras si exterior pe distante de pina in 100km pe sens (fara sa incarc) este ok.

Editat de petman, 10 septembrie 2023 - 07:56.


#70
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 807
  • Înscris: 18.05.2019

View Postpetman, on 15 iunie 2023 - 11:00, said:

Chestia e ca, in aceleasi locuri, in aceleasi conditii (pina in 60kmh - fiind localitate) uneori face, uneori nu.
E posibil sa fie in funcție de starea de încărcare a bateriei. La unele mașini, regenerarea e sensibil mai scăzută aproape de "plin"; la fel și la temperaturi extreme.

#71
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Pai nu are treaba cu regenerarea.
In coborare, pe D (deci nicio treapta de regenerare aleasa) se apuca sa faca regenerare. Dar nici ca ma deranjeaza acest comportament pentru ca apare destul de rar.

#72
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Daca tot schimb parcul de masini....
Kia e-Niro 64 kWh Spirit, 06/2021, 30450 km.
full full cu piele Posted Image din Germania

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate