Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Recorder - „Toate sunteți ale mele!”. Arhidiaconul și elevele de la Seminar

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#91
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

 Chayah, on 16 martie 2023 - 18:42, said:


Dar că îi zicea fetei de 15 ani că el are suflet și că îi pasă de ea și ca are picioare mișto, ce părere ai?


Nimic care sa-l acuze legal. In calitate de profesor sigur ca trebuie sa-i pese de un elev.
Aia cu picioare misto e scoasa din context.
Eu sincer cred ca a existat o atractie, dar o hartuire sexuala nu poate fi dovedita cu atat. Toata investigatia e un artificiu cu tenta manipulatoare. Cu alte cuvinte e pentru sensibilizarea opiniei publice. Nu spun ca recorder nu are dreptate. Spun doar ca investigatia a fost amatoriceasca. Nici nu l-au zgariat pe ala.


#92
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 19:01, said:

Toata investigatia e un artificiu cu tenta manipulatoare.
Cu alte cuvinte e pentru sensibilizarea opiniei publice.


Care crezi ca a fost scopul manipulării?
Să sensibilizeze opinia publică, în ce scop?

Edited by Chayah, 16 March 2023 - 19:03.


#93
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

 ionutzitaly, on 16 martie 2023 - 18:58, said:



Articolul e amatorial, trebuia sa ia mai multe voci in considerare, alti elevi, parinti.

Dar sunt doua parti grave, care nu au cum sa nu fie acceptate.

1. Turnatul de palinca pe gay, apoi selfie cu fetele in dormitor.

Aia o putea face orice puțoi, nu era musai sa fie popa de 50 de ani acolo. Ca s-a bagat si el in seama...ghinionul lui. Ca profesor trebuia sa stea le pla lui.
Dar nu e ca si cum ar  fi obligat pe cineva sa faca ceva.
Sau poate alea s-au simtit obligate fiindca el reprezenta autoritatea, iar in rest fetele nu ar face asa ceva. Posibil....dar eu nu cred.

#94
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 19:01, said:


Eu sincer cred ca a existat o atractie, dar o hartuire sexuala nu poate fi dovedita cu atat. Toata investigatia e un artificiu cu tenta manipulatoare. Cu alte cuvinte e pentru sensibilizarea opiniei publice. Nu spun ca recorder nu are dreptate. Spun doar ca investigatia a fost amatoriceasca. Nici nu l-au zgariat pe ala.

Aici nu sunt de acord. L-au zgariat, si inca bine. Si cam asta e maximul ce se putea face, ca de dat afara nu poate fi dat, iar pentru demisie e nevoie de onoare. Daca inainte existau toate sansele ca, la un moment dat, individul sa profite de vreo pustoaica, acum sansele au scazut drastic. Tot e ceva.

#95
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 04.03.2014

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 19:05, said:


Aia o putea face orice puțoi, nu era musai sa fie popa de 50 de ani acolo. Ca s-a bagat si el in seama...ghinionul lui. Ca profesor trebuia sa stea le pla lui.
Dar nu e ca si cum ar  fi obligat pe cineva sa faca ceva.
Sau poate alea s-au simtit obligate fiindca el reprezenta autoritatea, iar in rest fetele nu ar face asa ceva. Posibil....dar eu nu cred.

Well, oricum ii trebuie o lectie serioasa, nu e ok nici ca profesor nici ca preot.

#96
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

 Bob493, on 16 martie 2023 - 18:58, said:



Da chiar asa. Ce anume cauta fete la liceu teologic? Se fac maicute, neveste de popi, care anume e pregatirea?

Tu nu citesti postarile? Am spus deja de vreo doua ori oana acum. E un liceu ca oricare altul. Ce cauta X la mate-info? Sa dea bacul si sa mearga la facultate.
Pai asta cauta si fetele acelea la liceul teologic. O diploma de bac

 Chayah, on 16 martie 2023 - 18:59, said:


Dar acțiuni care să ducă la acte sexuale, în condiții prielnice?
Din dovezile prezentate, nu.

 Chayah, on 16 martie 2023 - 19:03, said:




Care crezi ca a fost scopul manipulării?
Să sensibilizeze opinia publică, în ce scop?
In scopul de a publica un articol incomplet fara ca cineva sa se prinda.

 Bob493, on 16 martie 2023 - 19:07, said:



Aici nu sunt de acord. L-au zgariat, si inca bine. Si cam asta e maximul ce se putea face, ca de dat afara nu poate fi dat, iar pentru demisie e nevoie de onoare. Daca inainte existau toate sansele ca, la un moment dat, individul sa profite de vreo pustoaica, acum sansele au scazut drastic. Tot e ceva.
Aici sunt de acord cu tine.
Au scos maximul din ce se putea. Dar raman la parerea ca se putea mai mult daca era ceva acolo.

 ionutzitaly, on 16 martie 2023 - 19:08, said:



Well, oricum ii trebuie o lectie serioasa, nu e ok nici ca profesor nici ca preot.
Mai ales ca preot, darrr....tot e bine fiindca el de fapt nu e preot. E doar diacon.

#97
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 04.03.2014

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 19:13, said:


In scopul de a publica un articol incomplet fara ca cineva sa se prinda.


Articolul nu e chiar profesional, se vede ca are gauri, nu stiu cine sunt si nu exclud ca poate sa fie un articol la comanda.

Cert e ca se vad oricum probleme serioase in acea scoala.

#98
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 19:13, said:

Tu nu citesti postarile? Am spus deja de vreo doua ori oana acum. E un liceu ca oricare altul. Ce cauta X la mate-info? Sa dea bacul si sa mearga la facultate.
Pai asta cauta si fetele acelea la liceul teologic. O diploma de bac


Aia e evident, dar eu intreb din punctul de vedere al liceului. Care anume e pregatirea? Sa boceasca la inmormantari, sa vanda lumanari la biserica? Ce alte joburi mai au femeile in biserica ortodoxa?

#99
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007
Pregatire filologica.
La biologie care e pregatirea? Ce poti face dupa absolvirea liceului in afara de a munci necalificat unde iti gasesti?
Pentru baieti e aceeasi treaba. Doar cu liceul teologic te poti angaja la KFC altfel nu ai ce face.

Edited by DanyHiker, 16 March 2023 - 19:35.


#100
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 ionutzitaly, on 16 martie 2023 - 19:16, said:



Articolul nu e chiar profesional, se vede ca are gauri, nu stiu cine sunt si nu exclud ca poate sa fie un articol la comanda.

Cert e ca se vad oricum probleme serioase in acea scoala.


Articol la comandă, când există ceva atât de grav?

Adică un copil de 15 ani este lăsat în grija unui preot și profesor în care părinții au încredere, iar el ii face avansuri.
Nu e asta suficient de grav?
Trebuia sa o ardă în butoi, ca să fie considerat grav?


Fata e clar ca nu mai poate locui în liniște în acel loc.
Am văzut că părinții și copiii au ieșit la protest, când au auzit că nenea cu haremul este sancționat.
Asta a fost o lovitură oribilă pt fata, poate mult mai de impact decât că moșul ăla libidinos care trebuia să aibă grijă de ea, nu-și vedea de treaba.

Așa că a picat foarte bine pentru ea acest reportaj.
I-a restaurat încrederea în oameni și i-a întărit părerea că nu e ok ce i s-a întâmplat, chiar dacă cei din jur i-au arătat contrariul și au învinovățit-o pe ea și au umilit-o.

Așa că profi sau neprofi, relevant sau irelevant, cu sau fără găuri, reportajul a făcut un imens bine fetei.

#101
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 ionutzitaly, on 16 martie 2023 - 19:16, said:

Articolul nu e chiar profesional, se vede ca are gauri, nu stiu cine sunt si nu exclud ca poate sa fie un articol la comanda.
Articolul e foarte bun dar e incomod pentru unii dintre voi pentru ca va provoaca disonanta cognitiva.
Si atunci pentru a incerca sa scapati de acest disconfort voi incercati sa discreditati articolul si victimele.

Edited by kolfleading, 16 March 2023 - 19:43.


#102
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,826
  • Înscris: 21.03.2020
Popi pedofili, mare minune Doamne...

#103
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 19:33, said:

Pregatire filologica.
La biologie care e pregatirea? Ce poti face dupa absolvirea liceului in afara de a munci necalificat unde iti gasesti?
Pentru baieti e aceeasi treaba. Doar cu liceul teologic te poti angaja la KFC altfel nu ai ce face.

La biologie faci mai multa biologie decat faci la sectia umana, iar asta te ajuta in ideea in care dupa aia dai la medicina sau ceva de genul. Inclusiv la teologie banuiesc ca baietii au ore de cantat pe nas si alte chestii utile pentru viitor. Sau nu?

#104
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007
Sigur ca sunt chestii utile pentru cei care vor face facultatea de teologie, istorie, litere, muzica sau...orice altceva uman.

Edited by DanyHiker, 16 March 2023 - 19:49.


#105
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 19:47, said:

Sigur ca sunt chestii utile pentru cei care vor face facultatea de teologie.

Exista si femei care fac facultatea asta?

#106
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

 Bob493, on 16 martie 2023 - 19:49, said:



Exista si femei care fac facultatea asta?
Nu. Doar in combinatie de exemplu teologie-litere sau teologie-limbi straine.
Dar cu liceu uman ai suficienta pregatire pentru orice facultate de profil

Edited by DanyHiker, 16 March 2023 - 19:53.


#107
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010

 DanyHiker, on 16 martie 2023 - 19:50, said:

Nu. Doar in combinatie de exemplu teologie-litere sau teologie-limbi straine.

Aia zic. Deci e inutil sa faca liceul teologic. Liceu teologic ar trebui sa faca doar posibilii viitori popi.

#108
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007
Nu e inutil. O facultate de teologie-litere iti deschide varianta de a preda in scoli atat religie cat si limba romana.
De asemenea dupa un liceu teologic poti face orice facultate de profil uman...de la didactica pana la istorie, litere, muzica, arte plastice, asistenta sociala, arheologie, sau ce vrei. Gama e extinsa.
In afara de cele 3-4 materii teologice nu exista nicio diferenta intre un liceu teologic si un alt liceu uman.

Edited by DanyHiker, 16 March 2023 - 20:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate