Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Recorder - „Toate sunteți ale mele!”. Arhidiaconul și elevele de la Seminar

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#109
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,187
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

Episcopia Ortodoxă Română a Maramureșului și Sătmarului

COMUNICAT DE PRESĂ
Referitor la cazul profesorului Farcaș Daniel de la Seminarul Teologic din Baia Mare care face subiectul unei anchete Recorder.ro, Episcopia Ortodoxă a Maramureșului și Sătmarului face următoarele precizări:
Primele măsuri disciplinare și canonice aplicate în cazul semnalat, au fost luate de îndată ce s-au primit sesizările de abateri grave de la disciplina și conduita cadrului didactic în relație cu elevii;
Ierarhul locului a aplicat pedeapsa demiterii din cler și coborârea lui la statutul de teolog prin sancțiunea acordată în data de 14.06.2022;
Conducerea școlii teologice a luat măsura (cam blândă) de a-i lua calitatea de diriginte și orele de Morală, continuând să predea Vechiul și Noul Testament;
Episcopul locului a cerut conducerii școlii să demareze procedura de transfer a profesorului Farcaș Daniel la o altă școală, cu aprobarea Inspectoratului Școlar Județean;
Din păcate, conducerea Seminarului nu a rezolvat problema cu celeritate și responsabilitate așa cum a recomandat Episcopia
;

Drept urmare, începând cu data de 15.03.2023, Episcopia Maramureșului și Sătmarului, prin Decizia semnată de Episcopul Iustin, a retras binecuvântarea profesorului Farcaș Daniel de a mai fi cadru didactic la Seminarul Teologic Liceal „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Baia Mare;
Decizia a fost comunicată conducerii Seminarului și Inspectoratului Școlar Județean Maramureș;
Urmare a retragerii binecuvântării, din cauza gravelor abateri morale, disciplinare, de conduită didactică și educațională, domnul Daniel Farcaș încetează relațiile contractuale cu instituția teologică de învățământ.
Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului

s-a stiu de cel putin un an de zile de abateri, si s-a incercat musamalizarea;
probabil, nici acum, daca nu era reportajul Recorder, nu se atingea nimeni de Arhidiacon si statea linistit in "banca lui"
ps. Biserica iar si-a mai batut singura un cui in talpa si iar mai pierdut din procente si enoriasi

Edited by STARTREK1, 16 March 2023 - 21:04.


#110
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
nu poti sa te pui cu cuibul de viespi....ei incearca pana in ultima clipa sa o dea la intors ! Si mai vin unii si ne spun ca nu e dracul asa de negru :))

#111
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,091
  • Înscris: 04.03.2014

 kolfleading, on 16 martie 2023 - 19:43, said:


Articolul e foarte bun dar e incomod pentru unii dintre voi pentru ca va provoaca disonanta cognitiva.
Si atunci pentru a incerca sa scapati de acest disconfort voi incercati sa discreditati articolul si victimele.

Mi-a placut si mie si sunt convins ca rezultatul pentru societate a fost bun, a denuntat un fenomen grav.  Dar totusi il consider amatorial pentru ca are niste gauri serioase dpdv jurnalistic, Depinde mult si ce intelege cititorul prin "jurnalism" si cat il duce capul sa filtreze un articol.

Poate nu am citit toate postarile, dar nu ma include in acel "voi" dupa mine, se vede clar cine e victima.

Edited by ionutzitaly, 16 March 2023 - 21:05.


#112
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
amatorial sau nu, important este sa-si atinga scopul. Fiecare il priveste asa cum poate....

Edited by mccrya, 16 March 2023 - 21:03.


#113
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
Fozy and The Harem.

mda. totul normal aici. haremu' popii...

pentru aia care il faceti nevinovat pe ninja... imi ziceti si mie ce se intimpla intr-un harem? si ce presupune acest concept?

#114
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 09.01.2006
Nu m-a convins articolul... Chiar pare facut cu scop de denigrare. Si au o retorica de parca asteapta sa-l vada pe ala ars pe rug si nimic mai putin. A gresit un pic, a fost sanctionat pe masura faptei (care nu a avut consecinte grave), probabil regreta ca a fost luat de val. Sunt situatii cu care mai toti ne-am intalnit in tinerete cand nu erau toti cu telefoane cu camere si atata politically correctness.  Hai acu sa-i luam omului cariera, imaginea publica, viata.... La ce influenta, credibilitate si audienta are Recorder, oricum l-au cam nenorocit, si greul lui abia de acum incepe...  Juma de milion de vizualizari si #2 in Trending. La faza asta nici nu mai ai cum sa mai traiesti in Romania.

Edited by Piniuli, 17 March 2023 - 08:30.


#115
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Piniuli, on 17 martie 2023 - 08:21, said:

1. [...] A gresit un pic, a fost sanctionat pe masura faptei (care nu a avut consecinte grave), probabil regreta ca a fost luat de val.
2. Sunt situatii cu care mai toti ne-am intalnit in tinerete cand nu erau toti cu telefoane cu camere si atata politically correctness.  Hai acu sa-i luam omului cariera, imaginea publica, viata.... [...]

1. Numai un pic a gresit? Relatia aia "platonica" cu fata de cita vreme tinea? De cita vreme ii motiva absente, ii scria mesaje "de suflet", etc? Mde, cam greu sa accepti ca a fost gafa si luare de val.
2. Pai la 50 de ani e tinar? Wow, parca nici io nu mai sint asa batrin la 58. Cariera, imaginea si viata lui se bazau pe acele reguli, cutume, ale bisericii si ale societatii civile. Si le-a distrus singur.

#116
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 09.01.2006

 diaconuliviu, on 17 martie 2023 - 08:46, said:

2. Pai la 50 de ani e tinar? Wow, parca nici io nu mai sint asa batrin la 58. Cariera, imaginea si viata lui se bazau pe acele reguli, cutume, ale bisericii si ale societatii civile. Si le-a distrus singur.

Ne-am intalnit din postura de tineri elevi sau studenti, vreau sa zic. Cand poate au fost unii profi mai cool sau chiar unii cu "apucaturi." Eu chiar auzisem niste cazuri la niste tipe de varsta apropiata cu mine care aveau un prof pe care il stiu bine care cica mai avea gesturi nepotrivite, pe vremea cand  nu erau telefoane cu camere. Mnah.. a trecut.. ala a iesit la pensie, isi vede de viata lui, n-a violat pe nimeni. Si daca l-ar fi filmat cineva atunci, nu cred ca merita ce pateste nenea asta acum.

Evident ca e vinovat dar amploarea e exagerata. Sub un anumit prag al gravitatii mai lasi omu sa traiasca daca regreta si nu mai face.

Edited by Piniuli, 17 March 2023 - 08:55.


#117
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Colegele tale puteau reclama. Nu au facut-o, oare de ce?
Din prea multa bunatate sau din ceva dorinta de a promova la materia aluia?

Asta cu "a gresit, nu mai face" e posibil de aplicat unuia care chiar asta face. Nu stiu daca e cazul aici, referindu-ma la durata "relatiei".."modul de educare" cu alcool etc.

Ar fi mult de dezbatut si, din ancheta cam deficitara..nu putem trage chiar o conluzie certa.

#118
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Piniuli, on 17 martie 2023 - 08:21, said:

Juma de milion de vizualizari si #2 in Trending. La faza asta nici nu mai ai cum sa mai traiesti in Romania.

Te poți duce în Anglia, sunt campioni la pedofilie.


Că tu, un oarecare din online, spui asta, e foarte grav, dar nu maxim de grav.

Ce e maxim de grav e că părinți ai fetelor de aceeași vârstă cu acea fată spun același lucru.

Susținerea pe care o parte din comunitate o oferă prădătorului, lipsa de apărare pe care o simt fata aceea și orice fata care intra în contact cu un om cu asemenea apucături scârboase, astea sunt și mai rele decât faptele lui.

#119
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

 Piniuli, on 17 martie 2023 - 08:53, said:

Evident ca e vinovat dar amploarea e exagerata. Sub un anumit prag al gravitatii mai lasi omu sa traiasca daca regreta si nu mai face.

e exagerata, zici? pai omul ala e popa si profesor. un ETALON al moralitatii ar trebui sa fie el. si NU E!
in plus, e acoperit de tagma lui. si de aura de misticism a meseriei lui.

#120
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

 Piniuli, on 17 martie 2023 - 08:53, said:

Ne-am intalnit din postura de tineri elevi sau studenti, vreau sa zic. Cand poate au fost unii profi mai cool sau chiar unii cu "apucaturi." Eu chiar auzisem niste cazuri la niste tipe de varsta apropiata cu mine care aveau un prof pe care il stiu bine care cica mai avea gesturi nepotrivite, pe vremea cand  nu erau telefoane cu camere. Mnah.. a trecut.. ala a iesit la pensie, isi vede de viata lui, n-a violat pe nimeni. Si daca l-ar fi filmat cineva atunci, nu cred ca merita ce pateste nenea asta acum.

Evident ca e vinovat dar amploarea e exagerata. Sub un anumit prag al gravitatii mai lasi omu sa traiasca daca regreta si nu mai face.

Pai s-au schimbat vremurile, din fericire. Ce facem, luam ca etalon ce era normal acum 500 de ani?

#121
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 MindArchitect, on 16 martie 2023 - 08:35, said:

Hm... au reportaje bune dar asta pare cam polisat, cu muzica de manipulare.

Au pus un titlu "Toate sunteti ale mele!" de te asteptai la o orgie sexuala.
Practic avea o eleva pe care o favoriza, avea absente, si restul reportajului despre o vacanta.

Comportament nepotrivit.
Hai ca si tu esti expert in manipulare...
Nu mai fi invidios pe altii...

Edited by Cr1spy, 17 March 2023 - 12:01.


#122
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Mda, am văzut reportajul cap coadă.

Ce a făcut acel popă profesor la excursie e nepotrivit și de prost gust, s a îmbătat ca porcul și s a comportat in consecință.
Că au băut și alea, nu e mare filozofie, se vede că aveau antrenament, bere, Jager etc.

Inacceptabil este însă in ce privește relația cu acea fată, se apropie periculos de mult de hărțuire sexuală.
Nu are ce mai căuta în învățământ.

Cu toate astea, povestea fetei nu e convingătoare, pare o lecție învățată pe de rost pentru a face reportajul mai spectaculos, reușind exact contrariul, ii ia din credibilitate.

Are 16 ani, nu 10, se poate căsători și dobândi capacitate deplină de exercițiu, nu e un îngeraș nevinovat care nu știe pe ce lume trăiește, s a complăcut cât timp i a convenit.

#123
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

 yekun, on 17 martie 2023 - 12:36, said:

Are 16 ani, nu 10, se poate căsători și dobândi capacitate deplină de exercițiu, nu e un îngeraș nevinovat care nu știe pe ce lume trăiește, s a complăcut cât timp i a convenit.

Legile astea cred ca sunt facute pentru minoritarii aia care isi casatoresc copiii la 10 ani si au convenit la varsta de 16 ani ca o mare concesie. Altfel, oamenii de 16 ani sunt copii 100%, nu au experienta si capacitatea de a hotari nimic.

#124
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Adică la 16 ani sunt copii 100 % , iar la 18 devin adulți 100% ???
Prind toată experiența și capacitatea în acești 2 ani ?

E un proces de maturizare, nu poți spune despre unul de 16 ani că e copil.
Are discernământ, răspunde penal...

#125
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Când i s-au întâmplat toate alea, fata avea 15 ani.

La 15 ani, poți arăta că o femeie, te poți purta ca o femeie, dar in sinea ta ești un copil dezorientat de atâtea schimbări și posibilități, un copil care trebuie îndrumat și protejat.

Fata nu avea protecția părinților, nu avea protecția școlii, nu avea protecția comunității, era doar la bunul plac al tutorelui temporar, care era de fapt un lup în haine de oaie.



 yekun, on 17 martie 2023 - 12:53, said:

Adică la 16 ani sunt copii 100 % , iar la 18 devin adulți 100% ???
Prind toată experiența și capacitatea în acești 2 ani ?

E un proces de maturizare, nu poți spune despre unul de 16 ani că e copil.
Are discernământ, răspunde penal...

Din punct de vedere al dezvoltării creierului, oamenii se maturizează complet în jurul vârstei de 25 de ani.


Dacă tot vrei sa te legi de cineva care ar fi trebuit sa aibă discernământ, leagă-te de părinții fetei, care au lăsat-o de izbeliște fix când era mai mare nevoie de ei.



#126
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

 yekun, on 17 martie 2023 - 12:53, said:

Adică la 16 ani sunt copii 100 % , iar la 18 devin adulți 100% ???
Prind toată experiența și capacitatea în acești 2 ani ?

E un proces de maturizare, nu poți spune despre unul de 16 ani că e copil.
Are discernământ, răspunde penal...

Daca la 16 ani sunt gata sa ia hotarari, atunci nici la 14 nu pot fi copii, nu? Si asa mai departe, pana ajungem la 2 ani si concluzionam ca ala micu e in stare sa-si aleaga parteneri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate