Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Panica RCA

* * - - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
145 răspunsuri în acest subiect

#109
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.208
  • Înscris: 02.08.2021
Până la urmă le-au plafonat, doar că la nivelul din 28.03.2023.

#110
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.582
  • Înscris: 30.07.2007

View Postjm2010, on 24 martie 2023 - 11:54, said:

Azi dimineata, la stiri, cineva a zis un lucru foarte important: RCA-urile vor creste in continuare (nu se va plafona, nu se va lua aceasta decizie, deja au dat inapoi) atata timp cat numarul de accidente nu va scadea. Si a zis asa: statul trebuie sa se implice pentru a scadea numarul de accidente de pe sosele.
Practic, atata timp cat amenzile sunt mult prea mici, nu sunt aplicate usor (multa hartogaraie si birocratie), avem diverse blocaje (gen legile proaste referitoare la radare, la camerele video, etc.) dar si lipsa politiei de pe strazi nu o sa vedem o scadere a numarului de accidente. Statistic. Si nici RCA-urile nu vor scadea.
Cineva ala are viziune, cred. Adica e vizionar.
Cand n-are cine sa te intrebe pe tine, service auto, care lucrezi impreuna cu asiguratorul, de ce facturezi o aripa schimbata cu 3.000 de lei pe RCA in loc de 600 cu bani in mana....se intampla rahat.
Pana cand explodeaza.

#111
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.498
  • Înscris: 24.02.2017

View PostValy_User, on 05 aprilie 2023 - 20:01, said:

Până la urmă le-au plafonat, doar că la nivelul din 28.03.2023.
Inca nu. Mai trebuie publicate nu stiu ce norme. Chiar sunt curios daca vor scadea sau nu.

#112
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008
Nu are ce sa scada, au mai crescut cu 150-200lei.

#113
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.124
  • Înscris: 15.08.2005
cei mai ieftini ptr mine sunt groupama cu vreo 770 lei/an fara decontare directa. ce parere aveti despre ei ca asigurator?
axeria sunt cam dubiosi, iar hellas direct de-abia au aparut pe piata si in plus sunt si greci :D

#114
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.208
  • Înscris: 02.08.2021

View PostBogotta, on 06 aprilie 2023 - 09:02, said:

Inca nu. Mai trebuie publicate nu stiu ce norme. Chiar sunt curios daca vor scadea sau nu.
Este o masura tradiva aceasta plafonare. A fost pusa doar ca sa fie. Sau inghetare mai bine zis. Adica asiguratorii nu vor putea vinde mai scump decat o faceau in 28.03.2023. Au introdus-o ulterior destabilizarii pietei si cresterii preturilor din cauza falimentului City, astfel ca nu va avea niciun impact asupra preturilor. E ca si cum nu ar fi.

#115
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.498
  • Înscris: 24.02.2017
Da, confirm. Eu oricum imi cumparasem deja cu incepere de la 01 Mai. De curiozitate am intrat pe comparator si preturile sunt cam la fel. Cel putin in cazul meu nu apareau crescute. Deci nu am pierdut nimic. Vorba vine. Toate falimentele de pana acum (City, Carpatica si Euroins) le platim noi toti, prin bugetul de stat unde ajunge pana la urma gaura creata ....  Trist cum niste oameni cu salarii de peste 5000 de euro lunar se duceau la serviciu absolut de pomana. Ba din contra, ca sa favorizeze niste infractori.

De ce dracului nu copiem legea asigurarilor din vest ??  Germania/Austria/UK ....  whatever.  Puteam naiba sa luam legea lor si sa o traducem in romana si asta era. Si nici ASF-ul nu cred ca e necesar sa existe. Era suficient un birou in cadrul MF sau SGG. Rahatii naibii, isi bat joc.  Bine ca stiu sa cumpere avioane, submarine si naiba mai stie ce.

#116
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.834
  • Înscris: 17.12.2019

View PostBogotta, on 12 aprilie 2023 - 14:14, said:

De ce dracului nu copiem legea asigurarilor din vest ??  
Copiem dar numai partea preoastă și cea foarte proastă. Pentru restul adaptăm o românească neaoșe.

#117
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.124
  • Înscris: 15.08.2005
la 2 zile pretul de la Groupama a scazut la 750 lei pe 1 an fara decontare directa. mai astept pana dupa 1 mai sa vad ce se mai decide pana atunci.
deja ma gandesc cu nostalgie cand asigurarea mea era 210 lei/an .... ce vremuri :D

#118
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.061
  • Înscris: 20.10.2015
1,551.35 Grawe acum 2 saptamani,
1,641.54 Grawe ieri,
1,785.85 Grawe azi,

Masina sub 1600cmc, 2017, Bonus Malus, B2, fara accidente

Da, s-au plafonat preturile

Vad ca azi cea mai buna ar fi la Generali cu 1,760

Deci Grawe considera ca in 2 saptamani riscul meu a crescut, si imi propune un tarif cu 15% mai mare

#119
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 747
  • Înscris: 11.07.2007
Că tot vine sezonul deacum: o sa lase mașinile să treacă prin frontieră cu asigurare la Euroins? Sau vor fi primiți în țările unde vor să ajungă sau pe care le tranzitează?

#120
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.208
  • Înscris: 02.08.2021
https://www.economic...gat_666236.html
Piața RCA de la noi este vestul sălbatic.
Au fost falimentate toate companiile care vindeau la prețuri decente. Eu sunt convins că nici unul dintre asiguratorii actuali nu este mai breaz la capitolul capital de solvabilitate. Este mult prea aprope borcanul cu miere de patroni. Acum doi ani jumate o asigurare la B0 pentru un 1.6 Diesel mă costa 1200 de lei. Acum cu B2 mă costă 2000 de lei. Fără nici un accident.
Îmi explică și mie cineva de ce legislația europeană a fost făcută astfel încât unii să poată vinde asigurări în România putând eluda controalele ASF. ASF care nu are nici o putere asupra lor ca să verifice capitalul minim de solvabilitate.
Știu pe cineva care și-a făcut asigurare la Axeria Iard fiindcă i-a oferit cel mai mic preț.
Mi se pare absurd, în loc să fie verificați mai temeinic asiguratorii, acum își pot face de cap liniștiți.

Editat de Valy_User, 20 mai 2023 - 09:59.


#121
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.908
  • Înscris: 25.01.2007
Asf are toate drepturile și posibilitățile. Problema e ca nu pot/nu vor sa își facă treaba.
Probabil ca fiind una din instituțiile politizate, nici nu vor pe motiv de corupție, nici nu pot pe motiv de incompetenta.
Problema pleacă mai departe, justiția la fel. De exemplu, în cazul city, nu mișcă nimic. Și acolo a fost furt pe fata, de pus în manual.

#122
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.208
  • Înscris: 02.08.2021

View Postslai, on 20 mai 2023 - 10:55, said:

Asf are toate drepturile și posibilitățile. Problema e ca nu pot/nu vor sa își facă treaba.
Probabil ca fiind una din instituțiile politizate, nici nu vor pe motiv de corupție, nici nu pot pe motiv de incompetenta.
Problema pleacă mai departe, justiția la fel. De exemplu, în cazul city, nu mișcă nimic. Și acolo a fost furt pe fata, de pus în manual.
Nu au ce să verifice la companii ca Axeria Iard și Hellas Direct. Singurul lucru pe care îl pot face este să colaboreze cu autoritățile din țara de proveniență a companiei.
PS: Și eu am impresia că suntem tratați ca o țară bananieră.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o-FuIMij_ho?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Merită văzut pentru cine are timp.
Cu extrase de cont false.(City Insurance)
Dosare refuzate din burtă. Sisteme informatice care brusc nu mai funcționează. Personal necooperant.(Euroins)

Editat de Valy_User, 20 mai 2023 - 11:02.


#123
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.061
  • Înscris: 20.10.2015
Mi-a raspuns BAAR.
Mi-au dat o asigurare mai mica
Cum fac sa o anulez cea pe care tocmai am platit-o?

#124
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.208
  • Înscris: 02.08.2021
Nu prea ai ce să faci.
Trebuia sa nu plătești RCA-ul, și să aștepți oferta de la BAAR.
Sper că nu ai plăti o diferență mare de preț.

#125
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.061
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValy_User, on 23 mai 2023 - 06:14, said:

Nu prea ai ce să faci.
Trebuia sa nu plătești RCA-ul, și să aștepți oferta de la BAAR.
Sper că nu ai plăti o diferență mare de preț.

Diferenta e de 400 de lei
O sa incerc. e mai putin de-o saptamana de cand am platit-o.

BAAR a intarziat foarte mult cu raspunsul si nu puteam sa risc sa circul fara asigurare

#126
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 294
  • Înscris: 26.09.2011

View Postslai, on 20 martie 2023 - 19:29, said:

Nu poți denunța nimic deocamdată. După ce instanta va declara falimentul.
Pentru cei interesati, cred ca am fost printre primii care au trimis la FGA cererea de denunțare a politei RCA de la Euroins.
In data de 19.05.2023 am primit banii in cont, poliță RCA pe 1 an.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate