Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

Rate fixe fara dobanda si comision de administrare?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,124
  • Înscris: 30.11.2021
Ma intereseaza sa imprumut 5000 mii de lei pentru a cumpara un telefon.
Nu tin bani cash, nu vreau sa folosesc 5 mii de lei cash.
Nu se pune problema ca nu imi permit telefonul, nu vreau sa fie intrebat ce model este, nu imi doresc sa mearga discutia spre telefoane, modele de telefoane, firme care care vand telefoane, adrese online care vand telefoane si alte astea obositoare care ar deturna discutia de la ce ma intereseaza.

Stiu ca era carduri cum era Cetelem, fara costuri de emitere, administrare, ei isi castigau bani/profitul de la cei care intarziau cu ratele.


Ce am gasit pe internet era ceva 100 de lei emitere card + 50 de lei taxa administrare anual.
Deci ar insemna 100 de lei + 100 de lei(50 de lei taxa administrare pe 1 an, eu vreau sa fac ratele pe 2 ani, deci 100 de lei).
Tot este bine.
Ca asa pot lua bani mei si ii bag in titluri de stat, 5000 de mii de lei ori 0.08% dobanda = 400 de lei dobanda pe an. Deci dobanda pe 2 ani. 800 de lei minus 200 de lei = 600 de lei profit daca folosesc bani de la banca.

Dar ma intereseaza ceva fara taxa administare si cost emitere.
Nu imi doresc sa blochez bani astia platind cash, sunt destul de multe pe care le pot face cu suma asta.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 23.10.2006
Card de credit de la orice banca iti convine, si te incadrezi sa iti dea.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Cardul de credit CEC cu 24 de rate fara dobanda la orice comerciant. Cost : 4 lei lunar taxa administrare....

Deci te va costa doar 48 lei pe an, pe langa pretul telefonului impins pe 24 de rate egale....

Comanzi cardul online si primesti gratuit cardul prin Pink Post.

Edited by wertyck, 09 March 2023 - 18:20.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Si cu dansa intr-insa, si cu sufletu-n Rai = nu prea se poate
Cu orice card de credit poti beneficia de rate fara dobanda dar - ramane comisionul

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Cardul în rate egale fără dobanda e o pacaleala! Nu îți ia dobânda, dar îți ia comision, si tot pe acolo ajungi. Fără comision nu exista!

Edited by Robert_Kiran, 09 March 2023 - 18:27.


#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Depinde cum privesti lucrurile si cum iti faci calcului. Eu cu cardul de credit de la CEC, cu 24 de rate fara dobanda am rulat peste 40.000 lei, platind doar 4 lei pe luna in plus fata de ratele ce le aveam de rambursat. Adica practic am luat acesti bani ca si cum am avut un credit cu un DAE sub 1-2%, la lei....

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostRobert_Kiran, on 09 martie 2023 - 18:27, said:

Cardul în rate egale fără dobanda e o pacaleala! Nu îți ia dobânda, dar îți ia comision, si tot pe acolo ajungi. Fără comision nu exista!

Conform calculelor tale un comision de 50 lei pe an are aceeasi valoare cu o dobanda de +8% pe an la o suma de 5000 lei, ce sa spun, ma mir ca nimeresti tastele.

Edited by RealThing, 09 March 2023 - 18:33.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Iei 4 telefoane și astfel nu ai 50 lei comision la un telefon, ai 12.5 lei. E mult mai suportabil.

Edited by slai, 09 March 2023 - 18:37.


#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,096
  • Înscris: 02.12.2007

View PostMindArchitect, on 09 martie 2023 - 18:10, said:

Ma intereseaza sa imprumut 5000 mii de lei pentru a cumpara un telefon.
Foarte proasta idee.
Dar daca te mananca poti lua telefonul in rate de la provider.

#10
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View PostMindArchitect, on 09 martie 2023 - 18:10, said:

Ma intereseaza sa imprumut 5000 mii de lei pentru a cumpara un telefon...
Ca asa pot lua bani mei si ii bag in titluri de stat, 5000 de mii de lei ...
5.000 de mii de lei e 5 milioane de lei, nu cred ca ai gasit vreun telefon asa de scump :D

Si eu as merge pe un card de credit cu rate fara dobanda, cel de la CEC e foarte bun pentru asa ceva, dar evident nu merita sa-l faci doar pentru plata asta, ci in general sa platesti cu el cand vrei sa platesti ceva in rate fara dobanda.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Da,e mult pentru el 1.83% dobanda pentru cei 5000 lei luati pe 2 ani - https://www.conso.ro/rata-lunara, in cazul cardului de credit recomandat de mine. Plus, ca poate lua cardul de credit cu o limita mai mare si comisionul e fix- 4 lei, indiferent de limita cardului, ca e 5000 lei sau 50.000 lei.

Attached Files


Edited by wertyck, 09 March 2023 - 18:45.


#12
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostRealThing, on 09 martie 2023 - 18:32, said:

Conform calculelor tale un comision de 50 lei pe an are aceeasi valoare cu o dobanda de +8% pe an la o suma de 5000 lei, ce sa spun, ma mir ca nimeresti tastele.
Pai sunt pe telefon, care nu are taste!!!
Acum pe bune, nimic din ceea ce ai spus nu înțeleg! La 5000 de lei, (dacă folosești toată suma) ai un comision de 50 de lei. Asta inseamna 1% pe an! Dacă folosești doar 100 de lei de pe card, comisionul e tot de 50 de lei. Ia calculează tu acum dobanda ... pardon, procentul.... pe mine ma ia cu ameteli.
Și iarăși, dacă nu cheltui nimic, comisionul tot îl plătești. Cel puțin asa e la BCR!

Edited by Robert_Kiran, 09 March 2023 - 18:47.


#13
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 24.10.2019

View Postslai, on 09 martie 2023 - 18:36, said:

Iei 4 telefoane și astfel nu ai 50 lei comision la un telefon, ai 12.5 lei. E mult mai suportabil.

Vinzi 3 pe olx cu reducere de 100 lei/ telefon.

Bagi cei 15000 de lei in depozite la termen in lei cu 7% pe an.
Ai o dobanda de 1050. Din care se scade impozitul. 105 lei. Raman 945 lei.
Acoperi minusul de 300 lei din reducerea celor vandute pe olx.
Raman 645 lei.

Acoperi comisionul de 4 lei/luna din acel an. Raman 597 lei, profit.



Mai ai nevoie de venit ridicat, cumparatori de buna credinta si multa rabdare.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005

View Postclusium, on 09 martie 2023 - 18:43, said:

5.000 de mii de lei e 5 milioane de lei, nu cred ca ai gasit vreun telefon asa de scump Posted Image

Si eu as merge pe un card de credit cu rate fara dobanda, cel de la CEC e foarte bun pentru asa ceva, dar evident nu merita sa-l faci doar pentru plata asta, ci in general sa platesti cu el cand vrei sa platesti ceva in rate fara dobanda.

Cred ca ai pierdut doar 3  zerouri, in loc de 4 ... ca "5 milioane e 500 lei".

View PostRobert_Kiran, on 09 martie 2023 - 18:46, said:

Pai sunt pe telefon, care nu are taste!!!
Acum pe bune, nimic din ceea ce ai spus nu înțeleg! La 5000 de lei, (dacă folosești toată suma) ai un comision de 50 de lei. Asta inseamna 1% pe an! Dacă folosești doar 100 de lei de pe card, comisionul e tot de 50 de lei. Ia calculează tu acum dobanda ... pardon, procentul.... pe mine ma ia cu ameteli.
Și iarăși, dacă nu cheltui nimic, comisionul tot îl plătești. Cel puțin asa e la BCR!
Da, asa e si la CEC, si la celelalte banci, dar cardul de credit nu e pentru toata lumea, doar pentru cei care sunt disciplinati financiar si au nevoie de bani pentru diverse mici investitii sau reparatii pe la casa,si doresc sa cumpere cat mai ieftin banii bancii"

Uite in poza, la 25.000 lei limita chetuita toata in 24 de rate fara dobanda, ai o DAE de sub 0.4%, cu o rata + comision (4 lei) de doar 1045 lei pe luna, pentru 2 ani.

Attached Files



#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013

View PostRobert_Kiran, on 09 martie 2023 - 18:27, said:

Cardul în rate egale fără dobanda e o pacaleala! Nu îți ia dobânda, dar îți ia comision, si tot pe acolo ajungi. Fără comision nu exista!
Cum sa nu existe. Raiffeisen. Nu platesc nici un fel de comision lunar/anual la nimic. Si pot folosi cardul sa platesc in rate fara dobanda daca vreau.

#16
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Nici eu nu sunt adeptul platii cash integral pentru telefon, drept urmare il iau la prelungire abonament cu avans zero iar ultimul pe care l-am luat ma va costa in final cam 65-70% din pretul intreg dupa toate ratele si abonamentul nelimitat 5G de la Orange.
Am vazut multi cu telefoane de peste mia de euro si abonamente albastre de cativa euro, eu am preferat in ultimii 25 de ani abonamente mari la rosii sau portocalii si telefoane mai ieftine decat pretul la liber dupa toata perioada contractuala, dar na, fiecare cu placerile si calculele lui .

On: vezi Oney sau cum au zis colegii card de cumparaturi insa nu cred sa existe fara comision chiar si pe foamea asta a bancilor, mai mult de 6-12 luni nu da nimeni comisioane zero de administrare.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.orange.r...ey/card-credit/

#18
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 08.01.2010
M-am interesat si eu in urma cu cateva luni de un card de cumparaturi. La vremea respectiva, gasisem asa

Attached Files


Edited by autoplayer, 09 March 2023 - 19:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate