Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rate fixe fara dobanda si comision de administrare?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View PostRobert_Kiran, on 09 martie 2023 - 18:27, said:

Cardul în rate egale fără dobanda e o pacaleala! Nu îți ia dobânda, dar îți ia comision, si tot pe acolo ajungi. Fără comision nu exista!

Ești sigur ca nu exista? Cardul meu Raiffeisen galben pentru care nu am plătit nicio taxa sau comision sau dobândă la orice plăți inclusiv în rate o fi inexistent? Pot sa îl pipai totuși.

View Postwertyck, on 09 martie 2023 - 18:56, said:

... cardul de credit nu e pentru toata lumea, doar pentru cei care sunt disciplinati financiar si au nevoie de bani pentru diverse mici investitii sau reparatii pe la casa,si doresc sa cumpere cat mai ieftin banii bancii"

Ești sigur? Eu folosesc cardul de credit la toate cumpărăturile, și cardul de debit exclusiv sa scot cash. Si nu l-am folosit deloc la mici investiții și reparații la casa.

#20
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postwertyck, on 09 martie 2023 - 18:56, said:

Cred ca ai pierdut doar 3  zerouri, in loc de 4 ... ca "5 milioane e 500 lei".
5.000 de mii lei = 5 milioane de lei (noi). Tu vorbesti de lei vechi :D

#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Răspunsul era pentru cel cu 50 RON cheltuiți cu cardul de credit care se plângea că are de plată 50 lei pe an administrare card.
Și nu e pentru cei care scot bani La bancomat și după aia apar dobânzi și comisioane de plată pentru cardul de credit Deci ai nevoie de o minimă educație financiară, să nu plătești comisioane și dobânzi aiurea, pentru că nu știi să folosești cardul de credit .

#22
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postradonys, on 09 martie 2023 - 20:05, said:

Ești sigur? Eu folosesc cardul de credit la toate cumpărăturile, și cardul de debit exclusiv sa scot cash. Si nu l-am folosit deloc la mici investiții și reparații la casa.
La fel si eu, platesc cumparaturile cu cardul de credit, cel de debit (salariu adica) il folosesc ca sa acopar cardurile de credit.

#23
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View Postclusium, on 09 martie 2023 - 20:12, said:


5.000 de mii lei = 5 milioane de lei (noi). Tu vorbesti de lei vechi :D
Da, mea culpa.

#24
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Eu am pierdut firul pe la "era carduri cum era..." și apoi calcule cu titluri de stat și dobânzi, etc.
Dacă ai 5k lei și crezi că poți face ceva util cu ei, deși greu de crezut în vremurile astea, fă ceva util cu ei, nu împrumuta alți 5k pentru o bucată de sticlă mixată cu aluminiu la mijloc.

On: De Black Friday sunt de obicei oferte la bănci cu carduri de credit fără comisioane de administrare.

#25
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostMindArchitect, on 09 martie 2023 - 18:10, said:

5000 de mii de lei ori 0.08% dobanda = 400 de lei dobanda pe an. Deci dobanda pe 2 ani. 800 de lei minus 200 de lei = 600 de lei profit daca folosesc bani de la banca.
:wacko: calculul tău îmi dă cu virgulă, da' slavă domnului că nu despre asta este vorba.
Important e că ar trebui să te orientezi către cec sau brd.

#26
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postjm2010, on 09 martie 2023 - 19:13, said:

Cum sa nu existe. Raiffeisen. Nu platesc nici un fel de comision lunar/anual la nimic. Si pot folosi cardul sa platesc in rate fara dobanda daca vreau.

View Postradonys, on 09 martie 2023 - 20:05, said:

Ești sigur ca nu exista? Cardul meu Raiffeisen galben pentru care nu am plătit nicio taxa sau comision sau dobândă la orice plăți inclusiv în rate o fi inexistent? Pot sa îl pipai totuși.



Ești sigur? Eu folosesc cardul de credit la toate cumpărăturile, și cardul de debit exclusiv sa scot cash. Si nu l-am folosit deloc la mici investiții și reparații la casa.
Ok, eu am la BCR. Iar ăștia asa sunt. Ma faceți sa schimb banca ....

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Nu fa credit pentru asa ceva. E o mare prostie. Accepta sfatul meu. Nu fi catâr.

#28
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postwertyck, on 09 martie 2023 - 18:32, said:

Depinde cum privesti lucrurile si cum iti faci calcului. Eu cu cardul de credit de la CEC, cu 24 de rate fara dobanda am rulat peste 40.000 lei, platind doar 4 lei pe luna in plus fata de ratele ce le aveam de rambursat. Adica practic am luat acesti bani ca si cum am avut un credit cu un DAE sub 1-2%, la lei....
Ori nu înțeleg eu, ori mă minunez!
Adică există bancă în România de unde să iei 40000 lei și în doi ani tot ce
dai înapoi, pe lângă cei 40000, este doar 100 de lei? Mă rog, 96, da' las șpagă
4 lei...

#29
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Exista, dar daca ai scos bani de la bancomat sau ai intarziat cu plata ratei din "fara dobanda" se transforma in 25 - 30%, de aici scoate banca profitul, din cei ce uita sa plateasca la timp sau scot bani cash.

E bun doar pentru cumparaturi, atat, iar unele banci accepta doar anumite magazine. Nu cred ca merge sa cumperi titluri de stat sau sa retragi banii pe Revolut si sa-i folosesti dupa aia cum vrei ca iti baga dobanda.

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View PostSmedmscss, on 09 martie 2023 - 22:48, said:


Ori nu înțeleg eu, ori mă minunez!
Adică există bancă în România de unde să iei 40000 lei și în doi ani tot ce
dai înapoi, pe lângă cei 40000, este doar 100 de lei? Mă rog, 96, da' las șpagă
4 lei...
Da, dar băncile se bazează pe faptul că clientii cardurilor de credit vor călca strâmb, și vor plăti lunar în majoritatea cazurilor doar "suma minima de plată" și nu suma maximă de plată(adică ratele scadente) și astfel diferența e purtătoare de dobândă. Statistic sunt majoritari cei care fac așa și aduc banii băncii, nu economii lor.


#31
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postradonys, on 09 martie 2023 - 20:05, said:

Ești sigur ca nu exista? Cardul meu Raiffeisen galben pentru care nu am plătit nicio taxa sau comision sau dobândă la orice plăți inclusiv în rate o fi inexistent? Pot sa îl pipai totuși.



Ești sigur? Eu folosesc cardul de credit la toate cumpărăturile, și cardul de debit exclusiv sa scot cash. Si nu l-am folosit deloc la mici investiții și reparații la casa.
Exact. Si eu folosesc tot timpul tot cel de credit (il am si pe telefon, de obicei platesc cu telefonul). Si am avut cazuri (cand am avut renovari la casa) in care am folosit si 30000-40000 de pe el, foarte ok asa. Cel de debit e folosit doar daca am nevoie de cash si trebuie sa retrag.

#32
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View Postwertyck, on 09 martie 2023 - 20:16, said:

Răspunsul era pentru cel cu 50 RON cheltuiți cu cardul de credit care se plângea că are de plată 50 lei pe an administrare card.
Și nu e pentru cei care scot bani La bancomat și după aia apar dobânzi și comisioane de plată pentru cardul de credit Deci ai nevoie de o minimă educație financiară, să nu plătești comisioane și dobânzi aiurea, pentru că nu știi să folosești cardul de credit .

Eu la Card Avantaj am comision de administrare 50 de lei/an plus 0.2% din suma imprumutata, asigurare somaj etc.

As putea sa-mi scot comisionul anual din cash-back care e 0.3% dar raportul efort-beneficiu nu merita, pentru mine.

#33
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postwertyck, on 10 martie 2023 - 07:39, said:

Da, dar băncile se bazează pe faptul că clientii cardurilor de credit vor călca strâmb, și vor plăti lunar în majoritatea cazurilor doar "suma minima de plată" și nu suma maximă de plată(adică ratele scadente) și astfel diferența e purtătoare de dobândă. Statistic sunt majoritari cei care fac așa și aduc banii băncii, nu economii lor.
Nu doar atata. Comerciantul care doreste ca clientii lui sa poata plati in rate egale are un comision de plata bancii (e.g. daca produsul a fost 100 lei, comerciantul primeste 95 lei restul este comision pt ca clientul a platit in rate fara dobanda). Acuma cativa ani am avut si eu cu 3 banci contract pe o firma ca sa accept plata in rate, fiecare avea comision (diferit, si conditii diferite dar aveau). Nu este chiar gratis chiar daca pare pentru client. Si nu vezi asta in pret pentru ca comerciantul le are deja inclus in pretul produsului (are un pret mediu in care ia in calcul si acest comision pentru partea de clienti care vor in rate egale si nu up-front totul).

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Te inseli, cel putin in cazul meu cardul de credit CEC are pana la 24 de rate fara dobanda LA ORICE COMERCIANT DIN LUME(plati la POS sau plati online), deci sigur nu e cum zici tu, cu platit 100 lei si comercianul primeste doar 95. Comerciantul primeste suma totala la plata cu cardul, aceeasi suma ca si cand plateai cu alt card sau cu numerar, iar ratele sunt o intelegere intre mine si banca, pe baza contractului inchieiat la deschiderea cardului de credit...

Mai citeste aici, sa te luminezi: https://www.cec.ro/p.../carduri-credit
Eu nu am  recomandat un card care e util doar cu anumite firme sau magazine, repet platesc oriunde cu pana la 24 rate fara dobanda.

Edited by wertyck, 10 March 2023 - 09:06.


#35
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Cred că se dorea a spune că tu, ca client, plătești acel „comision” ascuns în prețul produsului. Cum ar veni, comerciantul nu-ți vinde ție cu 95 de lei (că atît ar trebui să coste de fapt), ci cu 100 pentru că are contract de plată în rate cu banca.

#36
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Nu inteleg de ce o tot dati pe cardul de credit. 24 de rate cu cardul de credit este putin probabil. Si daca chiar exista un singur card care mai ofera 24 de rate, nu gasesti magazinul cu acel telefon care sa ofere 24 rate pe acel card. Card, magazin si produsul in sine cu 24 rate e spre imposibil de gasit.

Deci solutia viabila este sa mergi la un shop Vodafone sau Orange si sa-ti faci un abonament cu telefon inclus.
un Iphone 14 plus la prelungire, cu abonament Smart Plus 25 costa 5400 lei pe 2 ani. Exact cum iti doresti. Telefonul e 4800 iar pana la 5400 reprezinta noul abonament pe 48 de luni. Adica 12.5 lei pe luna Smart Plus 25 cu 12 GB roaming. Ai un abonament pe 2 ani la nivel de pret de Digi rural. Eu in locul tau imi portam numarul la Orange si faceam acel abonament daca vroiam telefonul.
https://www.orange.r...s-blue-pd-58148

Edited by Leo2006, 10 March 2023 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate