Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

scumpiri, scumpiri si iar scumpiri

* * * - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
183 răspunsuri în acest subiect

#19
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postvictord36, on 04 martie 2023 - 07:38, said:

No coment.

exista o categorie de oameni care ... bani

ii vezi in magazine cu cosurile full, ii vezi zilnic la shaorma cheltuind 50 lei, mai sunt aia de pe youtube care la fel ... bani si stau numai in vacanta.
sunt cel putin 4 persoane pe care le stiu de pe youtube care au avut job banal gen vanzator si acum se ... bani si stau numai in vacante.

Trec zilnic pe langa o shaormerie si zilnic aceleasi masini, aceiasi oameni dupa 12 cheltuie cate 50 lei minim pe o shaorma.

Daca nu ai loc de munca de unde dreacului sa ai mercedes, bmw sa sau sa stai numai in vacante.

ii vad pe unii care isi schimba telefonul de zici ca isi cumpara covrigi , isi cumpara azi un iphone de 4000 lei si peste 1 saptama il schimba cu altu de 7000 lei ca nu le place.

Oricat mi-am stors mintea nu reusesc sa pricep de unde ... astia bani

Editat de althea, 04 martie 2023 - 08:26.
limbaj - periază-l!


#20
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.521
  • Înscris: 25.10.2007

View Postluchianv, on 03 martie 2023 - 23:52, said:

Va dati seama cat de jegos poate fi statul (scuze de expresie). Am impresia ca sunt intr-o relatie toxica cu el Posted Image)

Mai e cineva in asentiment cu mine?

Sunt pe deplin de acord cu tine. Pe langa scumpirile de preturi, inflatie.. au marit toate impozitele.. impozitele locale pe mijloce transport, pe proprietate, imp dividende, pfa, imp pe chirii, noi transe la cass, cas, impozit pt vanzator daca vrei sa vinzi o proprietare.. Orice faci esti taxat.
Dar pe langa maririle de impozit, statul s-a imprumutat masiv prin emisiune de obligatiuni, titluri de tezaur.. citeam ca in martie vor emite din nou. Daca nu ma insel anul trecut au fost 2 emisiuni, anul asta a mai fost una in februarie.. Dobanda de 8%, pe care ghici cine o va plati? Cred ca sunt alte imprumuturi de pe la fonduri monetare si banci..
Majoritatea banilor se fura, prin diverse institutii care nu fac nimic.

Editat de Argv, 04 martie 2023 - 08:32.


#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
SUnt cateva subiecte pe care mass-media le ignora cu desavarsire.
Unul dintre ele il reprezinta scumpirile.
Sa le luam pe rand.
- Carburanti/gaze naturale. Au dat vina pe Rusia, numai ca in toata Europa au revenit la normal, cu exceptia... Romaniei!
- Electricitate. In toata Europa au revenit la normal, cu exceptia... Romaniei!
- Alimente. Scumpirea in Europa a fost neglijabila, dar in Romania...
- Facilitati (apa/canal/gunoi etc.). Idem
S.A.M.D.
Avand in vedere ca cel putin primele doua (care le determina pe urmatoarele) sunt controlate de statul roman, de ce nu puneti intrebarea corecta?

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.319
  • Înscris: 06.07.2007

View Postadip1962, on 04 martie 2023 - 08:47, said:

SUnt cateva subiecte pe care mass-media le ignora cu desavarsire.
Unul dintre ele il reprezinta scumpirile.
Sa le luam pe rand.
- Carburanti/gaze naturale. Au dat vina pe Rusia, numai ca in toata Europa au revenit la normal, cu exceptia... Romaniei!
- Electricitate. In toata Europa au revenit la normal, cu exceptia... Romaniei!
- Alimente. Scumpirea in Europa a fost neglijabila, dar in Romania...
- Facilitati (apa/canal/gunoi etc.). Idem
S.A.M.D.
Avand in vedere ca cel putin primele doua (care le determina pe urmatoarele) sunt controlate de statul roman, de ce nu puneti intrebarea corecta?
Fals. Vezi cat e carburantul in Germania sau Austria sau unde vrei tu. E mai scump decat la noi.
Electricitatea...la fel. A revenit la normal in Europa doar in vise.
Alimentele s-au scumpit peste tot, verifica pe cataloagele magazinelor mari.
Facilitatile din occident....crede-ma, la noi e ieftin.
Nu mai dezinformati aiurea

Editat de dan1980_25, 04 martie 2023 - 09:12.


#23
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
Carburantii au fost mereu mai scumpi in tarile mentionate de tine decat la noi.
Exista insa si exceptii, pentru ca eu cel putin, am alimentat acum 4 ani cu motorina mai ieftin in Austria decat in Romania. Langa Pandorf este un restaurant al unui roman, situat langa o benzinarie. Acolo s-a intamplat. Daca imi aduc bine aminte am alimentat cu 1,20 sau 1.23 E/l motorina. Pe atunci OMV iar specula pretul si in tara era mai scump cu cativa bani.
Eu nu am scris nicaieri ca preturile au fost egale, numai ca acolo nu s-au dublat/triplat. Intreaba-ti parintii sau pe cine mai ai in tara cu cat a crescut pretul neplafonat la gaze si la curent, cu cat au crescut alimentele si apoi compara cu preturile de la tine din germanica. Ia vezi, ai aceleasi procente?
Asa ca mai usor cu dezinformarea...

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.578
  • Înscris: 02.09.2006

View Postluchianv, on 03 martie 2023 - 23:52, said:

....................

Detin o afacere, de 6 ani am aceleasi preturi, mi-e frica sa maresc ceva sa nu-mi pierd clientii, insa toti furnizorii mei au scumpit deja de cateva ori produsele, serviciile. Chiar si cu aceste preturi pe care le am ca in prima zi, pot sa zic ca inca sunt pe linia de plutire, dar nu am idee cat timp va mai fi asa, nu stiu daca imi voi mai permite sa nu ridic si eu preturile la mine (e vorba de un restaurant)

..............
Inseamna ca ati avut niste preturi extraordinar de mari, daca sint nemodificate de 6 ani!

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.319
  • Înscris: 06.07.2007

View Postadip1962, on 04 martie 2023 - 09:17, said:

Carburantii au fost mereu mai scumpi in tarile mentionate de tine decat la noi.
Exista insa si exceptii, pentru ca eu cel putin, am alimentat acum 4 ani cu motorina mai ieftin in Austria decat in Romania. Langa Pandorf este un restaurant al unui roman, situat langa o benzinarie. Acolo s-a intamplat. Daca imi aduc bine aminte am alimentat cu 1,20 sau 1.23 E/l motorina. Pe atunci OMV iar specula pretul si in tara era mai scump cu cativa bani.
Eu nu am scris nicaieri ca preturile au fost egale, numai ca acolo nu s-au dublat/triplat. Intreaba-ti parintii sau pe cine mai ai in tara cu cat a crescut pretul neplafonat la gaze si la curent, cu cat au crescut alimentele si apoi compara cu preturile de la tine din germanica. Ia vezi, ai aceleasi procente?
Asa ca mai usor cu dezinformarea...
Locuiesc in Romania
Benzina in Germania nu a revenit la niciun normal. Fata de 2021 e mai scumpa cu 20% exact cu cat e mai scumpa in Ro.
S-au scumpit toate peste tot in acelasi procent.

#26
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.031
  • Înscris: 17.08.2022
Scumpirile se bazeaza pe puterea de cumparare.

Asa cum retele marilor magazine au marfuri diferite, mai scumpe si sofisticate
in cartierele bogate si mai "populare" in cele slab economic.

Editat de vio69c, 04 martie 2023 - 09:27.


#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.210
  • Înscris: 15.05.2008
Oarecum sunt in asentiment cu initiatorul dar nu ma pot abtine,nah asta mi-e defectul.
Zici ca nu ai schimbat preturile de f mult timp,eu nu cred asa ceva,daca chiar este adevarat unde erai atunci cand iti mergea din belsug,nu mai aveai timp de bocit.
Legislatia fiscala la noi este facuta in asa fel sa te impinga sa faci smenuri sa poata lua spaga de la tine ca mereu ceva lipseste sau nu este bine facut.
Mereu am vazut din astia cu mintea-n colturi de se bucura ca merg la hipermarket ca acolo i se da bon fiscal si aia cica nu fac evaziune precum ala cu buticu de cartier.
Astia au ajuns sa detina monopolul pe mancare,guzganii astia daca vor ne dreseaza cum vor ei,dar habotnicul lor nu vede asta.
Nah poftim la astia de nu fac evaziune si cumpara CEAPA ALBA  la 6 lei / kg, desigur ca iti da bon fiscal cum vrea un oparit cu pantaloni pan la genunchi.

#28
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 11.09.2017

View Postceanu1980, on 04 martie 2023 - 09:34, said:

unde erai atunci cand iti mergea din belsug,nu mai aveai timp de bocit.
Și acum o duce în belșug.
Cel mai în belșug de când se știe.

Să vezi anul viitor cum se va boci!
O va duce și mai bine și se va boci și mai rău.

Întreabă-l doar unde și-a făcut vacanțele după pandemie!

#29
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostneaRica, on 04 martie 2023 - 03:29, said:

care romani domne au bani? aia care isi iau samsunguri s23uri de 60 de milioane, masini mustange si huracane daca te uiti pe jurnalele de bord?
Din pacate aia sunt exceptia, regula o reprezinta majoritatea care trudesc din greu pentru fiecare banut. Ei sunt cei mai afectati de scumpirile in spirala.

#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.697
  • Înscris: 30.08.2017

View Postluchianv, on 03 martie 2023 - 23:52, said:


Detin o afacere, de 6 ani am aceleasi preturi, mi-e frica sa maresc ceva sa nu-mi pierd clientii, insa toti furnizorii mei au scumpit deja de cateva ori produsele, serviciile. Chiar si cu aceste preturi pe care le am ca in prima zi, pot sa zic ca inca sunt pe linia de plutire, dar nu am idee cat timp va mai fi asa, nu stiu daca imi voi mai permite sa nu ridic si eu preturile la mine (e vorba de un restaurant)


Mănânc des la restaurant și comand prin catering, am observat cum preturile la mâncare au luat-o puternic în sus, așa, la ochi, as zice că ar fi în zona de creștere 50-80%.
Observ la mine că tot la fel ca înainte consum, văd și la cei din jur la fel. Localurile care înainte erau pline azi sunt pline, cu tot cu scumpiri.

De apreciat că ai menținut prețul, dar părerea mea e că ar trebui să începi să le crești câte puțin ca să reziști pe termen lung.

#31
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.249
  • Înscris: 28.04.2003
eu nu inteleg o chestie, cine te pune sa cumperi.
Adica nu e fraier ala care cere ci ala care da.
Petrom-ul/omv-ul a facut un profit urias, generat chipurile de razboi, dar in realitate ei au cumparat mai ieftin si au vandut mai scump, diferenta se vede la profit.
La fel cu restul, daca vezi ceva scump mai renunta, ca pana la urma bagam in noi ca spartii si daca or sa vada ca le scad vanzarile or sa mai lase la pret.
Atata timp cat sunt fraieri care cumpara la pret mare de ce sa lase din pret. Tu nu ai face la fel daca ar fi firma ta?
Ideal ar fi ca sa ne strangem toti, si o luna de zile sa nu mai cumparam carburanti, mancare, nimic. Sa vezi ce o sa dea din colt in colt si o sa scada pretul.

#32
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.437
  • Înscris: 05.07.2018

View Postbobitad, on 04 martie 2023 - 00:02, said:

nu stiu. vad topice cu scumpiri, cu Iliescu care ne-a furat viata, cu statul care ne fura. habar n-am, eu imi traiesc viata si imi vad de treaba, ce rost are sa ma gandesc la lucruri asupra carora nu am control?
daca stai de vorba cu oamenii, o sa vezi ca mai mereu o sa dea vina pe cineva, ca e fosta care era curva, ruda care nu stiu ce a facut, tasu ca l-a placut pe frasu. pana la urma timpul trece si mai trebuie sa faci si ceva cu viata ta.

Quote

Ce conteaza ca s-a scumpit benzina? Eu tot de 50 de lei bag.


#33
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.126
  • Înscris: 23.09.2005

View Postluchianv, on 03 martie 2023 - 23:52, said:

Detin o afacere, de 6 ani am aceleasi preturi, mi-e frica sa maresc ceva sa nu-mi pierd clientii, insa toti furnizorii mei au scumpit deja de cateva ori produsele, serviciile.
Mai e cineva in asentiment cu mine?

Zici ca ai o afacere.

Acuma spune cu mana pe inima, daca la produsele sau serviciile oferite de tine aveai un fel de monopol, si aceste produse ar fi al naibii de cautate (cum e energia), clientii neavand prea multe alternative... nu faceai la fel? Adica nu duceai preturile in sus tinandu-le constant la limita de suportabilitate a buzunarului clientilor?

Am vrut sistemul asta economic - capitalism impletit cu societate de consum, deci acum putem sa aplaudam victoriosi "Ura, am reusit!" Posted Image

Caci in acest sistem practica asta va fi mentinuta pe vecie.

Asa ca sa nu fim tristi - avem exact ce-am vrut.

[ https://i.postimg.cc/prXkmFpJ/OK-emoticon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Phobos, 04 martie 2023 - 10:49.


#34
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.074
  • Înscris: 06.09.2008

View Postunpuisor, on 04 martie 2023 - 10:44, said:

eu nu inteleg o chestie, cine te pune sa cumperi.
Adica nu e fraier ala care cere ci ala care da.
...
Ideal ar fi ca sa ne strangem toti, si o luna de zile sa nu mai cumparam carburanti, mancare, nimic.
Sa vezi ce o sa dea din colt in colt si o sa scada pretul.
Nu se va intampla, nu se poate nici macar 1 zi Posted Image
Romanul obisnuit se fălește cu consumerismul, mașina, telefonul...
Se plange de scumpiri iar apoi imediat platește !!

Editat de sirgoofy, 04 martie 2023 - 11:25.


#35
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View Postluchianv, on 04 martie 2023 - 00:05, said:

Are un foarte mare rost, sa te gandesti cum sa fii mai chibzuit poate, cum si unde si la ce sa faci economii poate, sunt atat de multe lucruri pe care le poti lua in seama in timp ce iti traiesti viata.
De asemenea instinctul tau te va face mai productiv poate, poate iti vor veni idei cum sa produci mai mult ca sa faci fata valului de scumpiri, sa ramai la suprafata!
Sunt atatea si atatea, nu poti doar sa-ti traiesti viata fara sa iei atitudine Posted Image)

Trece viata pe langa tine si ramai gandindu-te unde sa faci economii. Nu zic sa spargi tot ce ai dar...  Aia 5000 de euro pe care i-ai strans chibzuind in stanga si-n dreapta, mai valoreaza 2500 azi. Vine o inflatie si gata.
Deci,daca iti faceai placerile acu 2 ani erai mult mai castigat.

#36
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.249
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Romanul obisnuit se fălește cu consumerismul, mașina, telefonul... atât poate Posted Image
Se plange și apoi imediat platește !!
pai atunci de ce ne plangem pe forumuri si nu facem nimic.... wtf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate