Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Despre senzori glicemie si pompa de insulina

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018

 Mike1alike, on 27 februarie 2023 - 20:27, said:

Păi... te las pe tine să o bungheşti! Şi să o bungheşti în condițiile alea, ai glicemia 40 şi pompa de insulină îți bagă insulină!
Am zis asta la modul ironic, pentru că ştiu că nu ai nici diabet şi nici nu porți pompă de insulină.
Dar, la nivel imaginativ, poți să încerci să îți imaginezi cum se întâmplă unele lucruri în realitate. Că dacă ai ajunge să le experimentezi, ai realiza că nu e nici o poantă şi n-ai mai putea tu bunghi nici o picosecundă.
Ei, unii trăiesc cu afecțiuni grave, printre oameni ca tine. Nici aia nu e nici o poantă. Scapă cu viață uneori, dacă au noroc!
Cristone e baiat bun dar nu poate intelege, ca nu a trecut prin asta, e una sa iti imaginezi dar e alta sa experimentezi.
Aia cu filmul degeaba il vede, ca nu simte ce simti in starea aia, mai degraba ii descrii si intelege asa mai mecanic cumva.
Sa zic asa cum ai avea o gripa urata cu starea aia de disconfort de abia stai in picioare de rau, dar sa nici nu mai vezi bine, tremurat putin, transpiratie, batai inima mai tare, si intelege mult mai bine asa, lipsa energie (sau nu, eu nu am avut asa). Ca gripa a avut.

Am zis ca in 10 min de la 63 a cazut la 42, cam si in ritmul asta poate scade, si daca de la 42 mai scade...e rau.
Mancasem paine cu ceva unt si halva, 224 HC.

la 1,5 ore era 124, am bagat 5 UI. La 4 ore era 88. Am gandit ca, carbo nu s-au terminat de metabolizat si ca dupa 88 ala urca iar ptr ca doza precedenta a expirat, si am bagat 4 UI.
Si aleluia, in 45 min 63, la 2-3 min rau si cum am zis valori.

Am baut repede 15 g glucoza cu 60 g apa si mi-am mai revenit in scurt timp. Dar daca...bagam in loc de 4  6 UI !? Bine, nu eram asa bou totusi sa bag 6.
Nici nu stiu daca poate pica mai rapid decat atat, adica de la 63 ala in 5 min sa ajunga la 30, nu la 52 sau cat era, si abia apoi dupa alte 5 la 42.
Poate pica mai repede in 5 minute decat rata de picaj care a fost la mine ?!

Adica daca se poate ca de la o stare ok sa pici cam imediat in rahat cam in sub 1 minut de sa nu mai am timp nici sa beau aia. Nu stiu daca se poate asta, ca ficatul ala poate baga si el acolo carbo contra.

Tu era sa ti-o iei atunci, trebuia sa ai un borcanas cu 15 g glucoza si 60 ml apa in alt borcanas mic de plastic (din ala de la vitamine). Pui de urgenta apa in borcanu cu glucoza, amesteci si bei ! Am pus eu concentratie 25 % ca la testul de glicemie provocata, nu stiu daca trebe concentratie mai mare.
Nu zahar, ca ala intra mai greu decat glucoza in sange, de fapt stii. Dupa cum spui cu mobilele, era cam la peste un an de cand ai facut boala, erai cat de cat initiat.
Doamne fereste, tu ai fost mai grav ca mine. Pacat ca nu aveai pregatit ce am zis eu, ca iti era mult mai bine, eu le am langa pat, in 5-10 secunde e gata solutia de baut.

Acuma nu stiu daca s-a obisnuit la mine organismul, ca am avut hipo de cam 10-11 ori in 8 luni jumate. Unele din ele nu le-am simtit, dar valori sub 60.
Oricum ma ia groaza cand mananc mai multi HC si trebe sa ma masor f des si sa bag aia in valuri. Mai ales ca ma prinde seara sperand ziua ca scap de pofte si ca nu mai mananc tampenii, si de multe ori chiar scap.
Pai rar cand mananc cartofi prajiti am 400 HC acolo.

Cu celulele beta, nu le mai distruge sistemul imunitar ca ala ia imunosupresoare, si dupa un timp vor incapsula celulele in ceva ca sa nu mai poate sistemu sa le distruga ca sa nu mai iei supresoarele alea. Dar acuma e cu supresoare.

 crisstonne, on 27 februarie 2023 - 19:59, said:

Tot nu ai bunghit" poanta!
Hai să încerc mai pe caterincă".
În cîte picosecunde crește sau scade glicemia?  ��
Depinde de situatie, am zis, la mine cel mai repede a picat in 3-5 minute de la o valoare cand eram bine si pana sa inceapa raul. De la 63 la 52. Ce e sub 70 se considera hipo desi la Synevo limita min e 60 ca normala.
Insa de fapt coborarea a inceput mai devreme de 63 ala.

Dar...eu nu bagasem asa multa insulina, nu stiu ce se intampla daca bagi mai multa si eram in aceiasi situatie cu ce mancasem, asta cel mai bine ne poate spune colegul ca el e veteran in asta si precis a trecut prin f multe, eu is boboc ca si experienta practica, ca la teorie am 14 ani in spate ptr toate tipurile de diabet, 1, 2, LADA, Mody, mitocondrial, neonatal, gestational, tratamente si mod de actiune, insuline totul despre, IG-uri la alimente, incarcatura glicemica, cum se iese din coma hipo, hiperglicemica.
Dar nu am experimentat toate chichitele practic.
Se intamplau chestii ciudate prin toamna ce nu le intelegeam, de aia mai intrebam pe aici (si unii s-au suparat). Si nici medicul nu ma lamurise.

Tocmai l-am intrebat pe coleg daca poate scade si mult mai rapid decat la mine.
Deci este relativ in cat timp urca sau coboara.

Edited by MinettoMatoi, 27 February 2023 - 23:51.


#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,331
  • Înscris: 13.01.2011
Îmi pare rău că am intervenit aici, îmi cer eu scuze dacă am fost greșit înțeles.
Sănătate și rezistență psihică vă doresc  :arigato:

#21
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Pai de ce iti pare rau ca ai intervenit aici ? Ai fost binevenit.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 MinettoMatoi, on 27 februarie 2023 - 22:58, said:

Daca...imi dai cozonac, paine, cartofi fara carbo, e okey. Orez si paste nu prea mananc. Sau placinta, clatite.
M-am informat f bine. Carbo e si amidonul.
Ciocolata fara zahar exista, halva la fel.

Există pâine fără carbohidrați, au amestec de făinuri fără carbohidrați la adiogrăsime. Eu mai adaug și altele cum ar fi cocosul. Din aia poți face și cozonac. Cartofii îi înlocuiesc cu țelină/conopidă/pătrunjel rădăcină din care fac piure. Eritritolul nici nu zici că nu e zahăr.

#23
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020

 crisstonne, on 28 februarie 2023 - 00:20, said:

Îmi pare rău că am intervenit aici, îmi cer eu scuze dacă am fost greșit înțeles.
Sănătate și rezistență psihică vă doresc  :arigato:
Nu trebuie să-ți pară rău și ești binevenit.
Tu nu ai spus tocmai greșit ceea ce ai spus. Eu am reacționat vehement pentru că s-a suprapus peste un fenomen foarte neplăcut care se întâmplă, minimalizarea a ceea ce înseamnă diabetul și se întâmplă din cauza diabetului de tip 2 la care riscul de hipoglicemie nu este așa ridicat ca la cel de tip 1. Și din toți pacienții cu diabet 10% au tip 1 și 90% au tip 2. Și lumea e obișnuită că nu e o boală gravă, nu trebuie intervenit rapid, doar că în timp produce complicații grave. La diabetul de tip 1 trebuie intervenit rapid la hipoglicemii severe. Acum, eu nu oblig pe nimeni să intervină dacă nu vrea. Însă de-a lungul timpului mulți mi-au spus după ce le-am explicat detaliile, diferența că la hiper se dă insulină și la hipo se dă zahăr/glucoză "aaa, așa e? Păi eu n-am știut, că ți-aș fi dat zahăr". De aceea, m-am obișnuit să mai spun oamenilor cu care vorbesc, informații de bază despre diabet.
Plus mai este detaliul pe care privind din afară se poate foarte ușor să nu îl știi, că la hipoglicemie te simți ca și cum ai fi beat (cred că e cea mai apropiată descriere) și nu realizezi că trebuie să iei zahăr. La fel, poți avea și halucinații.
Și de murit, au murit oameni și de hipoglicemie. Și nu chiar puțini.

 MinettoMatoi, on 27 februarie 2023 - 23:50, said:

Cristone e baiat bun dar nu poate intelege, ca nu a trecut prin asta, e una sa iti imaginezi dar e alta sa experimentezi.
Ba da, poate înțelege și a și înțeles deja.

 MinettoMatoi, on 27 februarie 2023 - 23:50, said:

Nici nu stiu daca poate pica mai rapid decat atat, adica de la 63 ala in 5 min sa ajunga la 30, nu la 52 sau cat era, si abia apoi dupa alte 5 la 42.
Poate pica mai repede in 5 minute decat rata de picaj care a fost la mine ?!
Poate, dacă de exemplu mergi pe bicicletă între timp, sau faci altă activitate fizică sau faci un duș fierbinte. Vasodilatația crește rata de absorție a insulinei.

 MinettoMatoi, on 27 februarie 2023 - 23:50, said:

Adica daca se poate ca de la o stare ok sa pici cam imediat in rahat cam in sub 1 minut de sa nu mai am timp nici sa beau aia. Nu stiu daca se poate asta, ca ficatul ala poate baga si el acolo carbo contra.
Asta se poate. Adică depinde când realizezi că ai hipoglicemie și ce mai poți face, în caz că ești singur.
În exemplul pe care l-am dat, cu hipoglicemia severă pe care am avut-o în urmă cu mulți ani, mental eu eram ok din fericire. M-am trezit, am realizat că am hipo și am vrut să merg să iau zahăr. Dar am descoperit că nu îmi mai pot coordona corpul cum trebuie, îmi tremurau mâinile și picioarele, nu puteam merge și nu mă puteam ține pe picioare.

 MinettoMatoi, on 27 februarie 2023 - 23:50, said:

Oricum ma ia groaza cand mananc mai multi HC si trebe sa ma masor f des si sa bag aia in valuri. Mai ales ca ma prinde seara sperand ziua ca scap de pofte si ca nu mai mananc tampenii, si de multe ori chiar scap.
Pai rar cand mananc cartofi prajiti am 400 HC acolo.
E foarte rău că faci în valuri, medicul care te-a învățat să faci așa te-a învățat foarte prost. Trebuia să-ți facă schema cu necesarul caloric și cu dozele de insulină. Și le adaptai ușor în funcție de glicemie.
Eu așa am ajuns în timp să nu mai fie nevoie să cântăresc nimic. Văd mâncarea pe care o am pregătită la masă, sau de multe ori îmi fac insulina imediat după ce am mâncat și știu câte unități trebuie să-mi fac pentru cât am mâncat. Și îmi fac corect, am glicemia bună. Dacă nu sunt sigur, îmi măsor glicemia și văd e bună sau mai trebuie ori glucide/ori insulină.
Alt lucru greșit pe care ți l-a spus e că nu ai voie dulciuri. Total greșit. În tratamentul cu insulina biosintetic umană, care e disponibilă acum, poți mânca dulciuri. Cel mai bine este însă să le mănânci ca desert, după masă. Și faci doza de insulină calculată pentru tot ce ai mâncat. Așa, mâncate după masă, glucidele din dulciuri se absorb mai echilibrat.

 MinettoMatoi, on 27 februarie 2023 - 23:50, said:

Cu celulele beta, nu le mai distruge sistemul imunitar ca ala ia imunosupresoare, si dupa un timp vor incapsula celulele in ceva ca sa nu mai poate sistemu sa le distruga ca sa nu mai iei supresoarele alea. Dar acuma e cu supresoare.
Yeah, right! Imunosupresoare. Adică îți faci de bună voie SIDA.
Așa a murit demult, cred că mai mult de 25 de ani, o pacientă diabetică din Constanța căreia i s-a făcut transplant de pancreas pentru vindecarea diabetului. După transplant lua imunosupresoare și a murit. Vorbeau la Buziaș despre ea, copiii au auzit că a făcut transplant și a murit din cauza asta. Ei urmăreau cazul cu speranță că există și vindecare la diabet. Un doctor îi încuraja: "Nu a murit din cauza transplantului de pancreas, a murit din cauză că lua imunosupresoare". Practic, din ce spunea medicul, care chiar știa cazul, vorbise detalii cu cei care au făcut transplantul, ea a făcut o răceală și întradevăr, din cauza imunosupresoarelor a murit. Dumnezeu să o odihnească în pace!

Edited by Mike1alike, 28 February 2023 - 02:37.


#24
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
eu de exemplu folosesc senzor libre 2 (ii cumpar). insulina imi bag manual, cu pen. o prietena are pompa de la stat, ea zice ca e fain cu pompa. i-a luat o vreme sa o dibuiasca bine, dar acuma n-ar mai putea fara. am impresia ca exista si pompe performante, care functioneaza in corelare cu senzorul. dar la noi in tara nu stiu sigur de care se ofera.

cu senzoru asta mie imi arata destul de bine glicemiile. de multe ori exact la fel cu glucometrul.
se zice ca de obicei , indiferent de senzor, arata nivelul glicemiei cu vreo 10min intarziere fata de glucometru. adica daca glucometrul arata 100 , va arata si senzorul 100 dupa 10 minute. de asemenea, se poate sa fie si o marja de eroare, nu mai stiu exact cat %. dar n-am avut niciodata senzor care sa arate o diferenta mai mare de 15-20, fata de glucomentru.
eu consider ca e ok de folosit senzor, pt a monitoriza mai simplu totul. nu zic mai bine, dar mai simplu. asta pt nivelurile optime,sa zic 80-150. 1-2 zile in paralel citesc cu senzorul, dar si cu glucometru. se poate calibra senzorul si apoi arata glicemii apropiate de glucometru.
la glicemii suspect de mici sau de mari, deja obligatoriu verific si cu glucometru. chiar daca nu folosesti pompa, macar senzorii ajuta sa mai scapi de intepaturi. ca la un moment dat imi erau franjuri degetele.
pt hipo am noroc ca inca am simptome "bune", deja cam de la 60si. sub 60 transpir si tremur bine. mai jos de 55 nu am avut vreodata.

#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018

 benis, on 28 februarie 2023 - 01:35, said:

Există pâine fără carbohidrați, au amestec de făinuri fără carbohidrați la adiogrăsime. Eu mai adaug și altele cum ar fi cocosul. Din aia poți face și cozonac. Cartofii îi înlocuiesc cu țelină/conopidă/pătrunjel rădăcină din care fac piure. Eritritolul nici nu zici că nu e zahăr.
Pai sa scot zaharul si eu sunt deacord, eu folosesc Stevia si cum zici si tu de eritritol, nu simt ca nu e zahar, chiar am deschis topic pe aici ca de ce nu se renunta la zahar, dar la unii li se pare aiurea chestia asta.
M-am sesizat vazand retete de prajituri pe net unde pun aia tone de zahar in loc sa-l inlocuiasca cu altceva nedaunator, chiar si eritritol, doar ca ala e f scump si trebuie sa pui mult, nu e ca stevia unde pui f putin, desi si ala 50 g sunt 82 lei.

Pai painea de care zici nu este paine, grasime in general painea nu prea are. Dar daca tie iti place este foarte bine, tu au diabet sau mananci asa sanatos pur si simplu ?
Nu este rau cum mananci, bravo tie. Eu nu ma mandresc deloc cu ce mananc.
De ex azi seara am mancat 182 g paine integrala grau intreg Velpitar cu 996 g mancare de fasole boabe.
Nu pun ulei in mancare, supe, salate.

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018

 Mike1alike, on 28 februarie 2023 - 02:28, said:

Nu trebuie să-ți pară rău şi eşti binevenit.
Tu nu ai spus tocmai greşit ceea ce ai spus. Eu am reacționat vehement pentru că s-a suprapus peste un fenomen foarte neplăcut care se întâmplă, minimalizarea a ceea ce înseamnă diabetul şi se întâmplă din cauza diabetului de tip 2 la care riscul de hipoglicemie nu este aşa ridicat ca la cel de tip 1. Şi din toți pacienții cu diabet 10% au tip 1 şi 90% au tip 2. Şi lumea e obişnuită că nu e o boală gravă, nu trebuie intervenit rapid, doar că în timp produce complicații grave. La diabetul de tip 1 trebuie intervenit rapid la hipoglicemii severe. Acum, eu nu oblig pe nimeni să intervină dacă nu vrea. Însă de-a lungul timpului mulți mi-au spus după ce le-am explicat detaliile, diferența că la hiper se dă insulină şi la hipo se dă zahăr/glucoză "aaa, aşa e? Păi eu n-am ştiut, că ți-aş fi dat zahăr". De aceea, m-am obişnuit să mai spun oamenilor cu care vorbesc, informații de bază despre diabet.
Plus mai este detaliul pe care privind din afară se poate foarte uşor să nu îl ştii, că la hipoglicemie te simți ca şi cum ai fi beat (cred că e cea mai apropiată descriere) şi nu realizezi că trebuie să iei zahăr. La fel, poți avea şi halucinații.
Şi de murit, au murit oameni şi de hipoglicemie. Şi nu chiar puțini.


Ba da, poate înțelege şi a şi înțeles deja.


Poate, dacă de exemplu mergi pe bicicletă între timp, sau faci altă activitate fizică sau faci un duş fierbinte. Vasodilatația creşte rata de absorție a insulinei.


Asta se poate. Adică depinde când realizezi că ai hipoglicemie şi ce mai poți face, în caz că eşti singur.
În exemplul pe care l-am dat, cu hipoglicemia severă pe care am avut-o în urmă cu mulți ani, mental eu eram ok din fericire. M-am trezit, am realizat că am hipo şi am vrut să merg să iau zahăr. Dar am descoperit că nu îmi mai pot coordona corpul cum trebuie, îmi tremurau mâinile şi picioarele, nu puteam merge şi nu mă puteam ține pe picioare.


E foarte rău că faci în valuri, medicul care te-a învățat să faci aşa te-a învățat foarte prost. Trebuia să-ți facă schema cu necesarul caloric şi cu dozele de insulină. Şi le adaptai uşor în funcție de glicemie.
Eu aşa am ajuns în timp să nu mai fie nevoie să cântăresc nimic. Văd mâncarea pe care o am pregătită la masă, sau de multe ori îmi fac insulina imediat după ce am mâncat şi ştiu câte unități trebuie să-mi fac pentru cât am mâncat. Şi îmi fac corect, am glicemia bună. Dacă nu sunt sigur, îmi măsor glicemia şi văd e bună sau mai trebuie ori glucide/ori insulină.
Alt lucru greşit pe care ți l-a spus e că nu ai voie dulciuri. Total greşit. În tratamentul cu insulina biosintetic umană, care e disponibilă acum, poți mânca dulciuri. Cel mai bine este însă să le mănânci ca desert, după masă. Şi faci doza de insulină calculată pentru tot ce ai mâncat. Aşa, mâncate după masă, glucidele din dulciuri se absorb mai echilibrat.


Yeah, right! Imunosupresoare. Adică îți faci de bună voie SIDA.
Aşa a murit demult, cred că mai mult de 25 de ani, o pacientă diabetică din Constanța căreia i s-a făcut transplant de pancreas pentru vindecarea diabetului. După transplant lua imunosupresoare şi a murit. Vorbeau la Buziaş despre ea, copiii au auzit că a făcut transplant şi a murit din cauza asta. Ei urmăreau cazul cu speranță că există şi vindecare la diabet. Un doctor îi încuraja: "Nu a murit din cauza transplantului de pancreas, a murit din cauză că lua imunosupresoare". Practic, din ce spunea medicul, care chiar ştia cazul, vorbise detalii cu cei care au făcut transplantul, ea a făcut o răceală şi întradevăr, din cauza imunosupresoarelor a murit. Dumnezeu să o odihnească în pace!
O fi inteles Cristonne dar cumva s-a suparat putin desi n-am inteles de ce, eu am citit mesajele si ale tale si ale lui foarte atent (cum citesc mereu, ca daca nu ma intereseaza subiectul nu discut intr-un anumit loc, ori citesc tot ori nu mai scriu), nu avea motiv sa se supere, tu ai raspuns foarte okey.

Nu stiam ca daca faci efort creste rata absortiei insulinei, singurul lucru care mi l-a zis medicul a fost ca vara pe caldura se absoarbe mai repede decat iarna cand e mai rece in casa. Bine ca stiu aia cu dusul, sa nu fac dus fierbinte dupa ce am mancat si bagat insulina sa scada prea tare din cauza dusului, s faci mai in colo.
Eu nu am mai zis la nimeni ce sa-mi dea ptr ca in 98 % din cazuri sunt cu mama acasa si nu vreau sa o ingrijorez, evit sa ma vada in hipo, in primul rand ca am grija totusi sa nu fie din ala de ma face beat si sa nu pot face nimic, iar la ala de-l am nu e nevoie sa stie ca oricum nu are ce sa-mi faca mai mult decat fac eu sa beau aia de langa pat.
Nu stiu daca este mult sa faci 10-11 hipo in 8 luni jumate. Deci minima 42 unde imi era rau dar nu beat, nu eram ametit deloc, doar vedere mai nasoala cu pete de parca se acopera vederea cu ceva dar vezi lumina de la TV prin aia, doar aveam rau general, transpiratie si ceva tremureala.

Iar in afara casei nu fac insulina, evit sa mananc orice.
Tu ai avut foarte severa, cat ar fi fost glicemia la tine in starea aia ?! Sub 42 ? Spunea dr Cosma de pe youtube ca intre 54 si 70 e hipo moderata, sub 54 e severa, dar la mine 42 ala nu stiu daca da severa daca nu am ajuns in starea ta.
Eu doar cand imi inchipui scenariul pe care l-ai povestit ma ia asa putin teama.
Adica sa nu mai pot sa merg sau sa nu mai pot prepara solutia de glucoza de langa pat...
Nu prepar solutia sa o las preparata ca am facut asta si dupa un timp era ceva in solutie, ceva nu era in ordine, parea ce era ceva in apa aia cu glucoza, desi apa cu glucoza dizolvata era ok cand am preparat-o. Era asa ca ceva in plus, nu glucoza ca aia era dizolvata.

Oricum interesant ca nu ai prins momentul cand scade ca sa nu ajungi in starea aia. Adica fin cum simti tremuraturi, cum sa iei glucoza cu apa 15 g (regula lui 15), presupunand ca nu aveai aparat de masurat.
Dar probabil din stare okey BUM, ai cazut cam brusc, asta e cel mai pericol. Ca si in 5 minute glucoza aia nu intra asa repede totusi in sistem, daca in momentul 0 incepi sa tremuri si pana in 5 min pici lat, glucoza aia nu mai are ce face cred, nu stiu ce se intampla daca dupa 15 min creste glicemia picat fiind, adica daca te trezesti sau ramai asa.

La tine cred ca s-a intamplat ca s-au terminat de metabolizat carbo si insulina aia a actionat mai departe ca si cum erai pe nemancate, si zdrang, te-a spart violent de repede.
La mine cu de la 63 la 42 in 10 min cred ca a fost si asa totusi, adica nu mai repede, ptr ca inca poate mai aveam ceva carbo pe acolo de la masa luata cu 4,5 ore inainte, si aveam doar 4 UI bagate, ca daca bagam 10 si se terminau carbo aia de tot, cucu cred.
Ca eu incerc sa inteleg, sa invat cat mai multe, pe langa ca imi trebuie, imi si place sa stiu. Imi place cand povestesti.
Oricum asa in majoritate timp am fost in ordine, nu prea am avut probleme.

De hipo se moare, pai una a bagat 25 UI rapida in loc de lenta ! Le-a incurcat seara. A mancat ea paine cu unt adica mare greseala ptr ca grasimea aia infrana absortia la HC, apoi zahar si tot scadea, a ajuns la spital cu perfuzie glucoza, a chemat salvarea. Nu isi pierduse cunostinta inca.
Trebuia sa bea glucoza cu apa un 100 g minim ptr inceput.
Daca...nu simtea ca pica glicemia ?! Pica brusc si pa.

Domnu medic a zis sa bag in valuri ptr ca nu se poate deodata toata la mesele cu fat. Daca ai 300 HC sa zicem, daca bagi 25-29 UI (punem ca maxim metabolizeaza 12 si minim 10 g carbo o UI), o sa scada prea tare in primele 1-2-3 ore, si apoi urca mult ptr ca insulina aia iese din efect, si o sa stai cu valori mari inca ore pana se termina de metabolizat tot HC, cam 45-50/ora.
De ex la masa aia de 400 HC, cartofi prajiti, deci si cu ulei in ei:

Bazal - 88
Bagat 6 UI Novorapid cu 15 min inainte sa incep masa, ca asa mi s-a zis.
La 2 ore aveam 68 ! Cum era sa bag 35-40 UI din prima ?!
Dupa aia lent a urcat din ce in ce pana ce a sarit limita pusa de el, iar baga, si tot asa pana nu a mai urcat adica pana s-au dus HC.
La produse fara fat a zis ca as putea baga-o pe toata odata, dar n-am avut totusi curajul, paine cu dulceata de ex, cartofi fierti, orez, paste.

Sau daca ai o alta varianta tu, e binevenita, Deci ai masa de 300 HC care are si grasime, cum faci sa tii alea in limita okey (nu conteaza care e, adica sa ai control pana la ce limita ar fi permisa dar fara hipo), sa fie stabil controlul pana se duc toti HC adica aproximativ 6-7-8 ore, fara sa bagi in valuri.


Cu imunosupresoarele ai dreptate, o simpla raceala te poate face kaput, normal ca a murit persoana aia. Dar la DZ 1 exista prob asta, la 2 cu insuficienta pancreatica nu, ca la 2 imunitarul nu ataca celulele beta daca s-au refacut (nu transplant, ci refacarea cu celule stem). La transplant trebe supresoare oricum ai da-o, nu e okey asta.
Dar am zis, astia vor sa incapsuleze celulele in ceva ca sistemu sa nu mai le poata ataca nici la DZ 1, si atunci sa vezi minune. Te duci si te faci bine, faptul camai bagi 8 % din 100 % insulina, nu e problema.

#27
adi3000d

adi3000d

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.01.2021
Buna
Folosește cineva senzori de la dexcom ?
Tatăl meu a inceput de curând să îi folosească și din 5 senzori, 3 au dat eroare destul de repede după instalare
A mai pățit cineva așa ceva ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate