Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Aproape 100 de medici din Spitalul Județean Suceava au semnat o scrisoare de susținere pentru șefa de la Oncologie

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
366 replies to this topic

#91
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 15.04.2019
Subiectul ar merita o ancheta "Recorder". Care sa publice si lista cu initiatorii + semnatarii declaratiei. Nu ca mi-as face iluzii privind grosimea soriciului acestora.

View Postdan1980_25, on 01 februarie 2023 - 11:41, said:

Mai clar, daca vrei sa recompensezi medicul, nu se considera ca dai mita, dar se considera luare de mita pentru el daca primeste.
Pe bune? Cati simt nevoia sa "recompenseze" medicul? Plateste impozit pe "recompense"? La ospatari si profesorii meditatori s-au gandit, la medici - inca? - nu. Sa fie considerate "recompense" daca pacientul vine sa le ofere la o luna dupa ce-a beneficiat de tratament, nu in ziua in care are nevoie (urgenta) de ceva.

Edited by __Dan__, 01 February 2023 - 11:51.


#92
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,126
  • Înscris: 04.08.2007

View PostRMC Info, on 01 februarie 2023 - 11:05, said:



In concluzie, schimbarea statutului medicilor si privatizarea majoritatii spitalelor ar putea fi soluția intr-o Românie individualistă, puternic ancorata în cultura balcanica.  

Eventual taxe la facultățile de medicina. Ca nu e obligata România sa pregătească medici pentru Franța.  

După care relația pacient-CNAS sa fie pe baza facturilor la vedere emise de spitale. Evident ca CNAS nu va avea bani sa acopere integral costul actului medical. Pacientul va fi obligat sa plătească din buzunar diferenta (care azi se cheamă spaga).

Pentru "șpaga" asta vor exista cu siguranță (exista și astazi) asigurările facultative private de sănătate).

Expunerea mea e simplista. Dar mecanismul poate functiona.
Cu o mica corectare. La aia 50-100 lei mai adaugi niste zerouri și un $/€ la sfârșit.

#93
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007
E ilegal atat la o luna cat si la un minut, deci nu e vorba de a impozita cumva primirea de recompense. Nu ai cum sa impozitezi o infractiune.


View Post__Dan__, on 01 februarie 2023 - 11:48, said:


Pe bune? Cati simt nevoia sa "recompenseze" medicul? Plateste impozit pe "recompense"? La ospatari si profesorii meditatori s-au gandit, la medici - inca? - nu. Sa fie considerate "recompense" daca pacientul vine sa le ofere la o luna dupa ce-a beneficiat de tratament, nu in ziua in care are nevoie (urgenta) de ceva.

Edited by dan1980_25, 01 February 2023 - 11:51.


#94
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Lista aia e buna pentru DNA, ca punct de start pentru medicii spagari.

#95
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Pe de o parte as vrea sa trăiesc ca in vest, sa nu existe noțiunea de șpagă la doctor, pe de altă parte as vrea ca în România sa fie ca in Rusia unde medicii decolează de la etaj pe fereastră(aia e, trecem banii investiți în ei la pierderi).
La noi mai este și mentalitatea aia, dacă nu ii dau nu îmi dă tratamentul ăla bun sau daca medicul nu primește "cadoul" înseamnă că are ceva cu mine, bineînțeles, procentul ăla care inca mai împinge mita in spitale, in general bătrânii că știu ei mai bine cum era pe vremuri și cum merge treaba.
Acum instanța ar trebui să își facă treaba la virgula, dai cu suspendare fiindcă are studii superioare și este integrat in societate pentru o crimă pe trecerea de pietoni, atunci dai cu executare fiindcă are studii superioare și ar trebui să știe cel mai bine că nu se ia mită.


#96
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 09.02.2008

View PostRMC Info, on 01 februarie 2023 - 11:05, said:

In concluzie, schimbarea statutului medicilor si privatizarea majoritatii spitalelor ar putea fi soluția intr-o Românie individualistă, puternic ancorata în cultura balcanica.  
La bugetul asigurarilor de sanatate se strang anual cam 8 miliarde de eur. La o prima vedere, aici, in Balcani pare mult, dar daca luam in calcul o populatie de (parerea mea) aprox. 16 milioane, ar veni cam 500 de eur/an/cetean rezident.
Privatizarea saraciei nu aduce - in general - nimic bun.

View Postmarius.bunu, on 01 februarie 2023 - 11:32, said:

Stie cineva vreun mare spagar de asta care sa stea 10 ani la parnaie? Oprescu, Burnei sau ala de la Cluj, de la urologie?
De Oprescu nu zic nimic, ca e mai degraba politician decat medic, dar Romania a ramas fara o somitate in materie de medicina, doar pentru ca... politica si opinie publica. Oh, si coruptie, of course.

Imi cer, scuze, dar rahaturi de genul asta ma starnesc... drept pentru care o sa fiu un pic mai abrut in exprimare...
Ai auzit de Michael Gnant? Nu ai auzit, normal.
Medic austric, la AKH - somitate in tratarea cancerului de san - care se punea pe listele de operatii ca sa isi ia indemnizatia, desi uneori nici macar nu era in Viena...
Viena, capitala Austriei... in cazul in care nu intelegi, AM ZIS AUSTRIA, DA?!?! aia corecti si drepti si impartitori de Schengen.
Ei bine, dl. Gnant, este in continuare medic, memebru al Academiei si profesor universitar. Si nu, nu in Botswana, tot in Austria!
Pentru ca aia nu isi omoara somitatile.
Pentru ca asta cu coruptia e doar pentru catelusi, nu si pentru buldogi.

View Post__Dan__, on 01 februarie 2023 - 11:48, said:

Subiectul ar merita o ancheta "Recorder". Care sa publice si lista cu initiatorii + semnatarii declaratiei. Nu ca mi-as face iluzii privind grosimea soriciului acestora.
Dap, vreo doua anchete si o sa mergem la consultatii la vraci sa ne traga venele de galci. Ce puii mei, dreptate pana la capat!

Edited by Texe, 01 February 2023 - 12:00.


#97
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,194
  • Înscris: 30.07.2006

View Post__Dan__, on 01 februarie 2023 - 11:48, said:

Subiectul ar merita o ancheta "Recorder". Care sa publice si lista cu initiatorii + semnatarii declaratiei. Nu ca mi-as face iluzii privind grosimea soriciului acestora.

Ce ar schimba ancheta vietii?

Problema e la societatea civila.

In loc sa iasa in strada la Suceva mii de oameni sa protesteze, se solidarizeaza 100 de alti spagari cu spagarita sefa.

Edited by marius.bunu, 01 February 2023 - 12:11.


#98
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,987
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRMC Info, on 01 februarie 2023 - 11:05, said:

In concluzie, schimbarea statutului medicilor si privatizarea majoritatii spitalelor ar putea fi soluția intr-o Românie individualistă, puternic ancorata în cultura balcanica.  


lSorin Baloș fost prins în flagrant pe 2 noiembrie 2021, într-o clinică privată din Braşov, în timp ce lua mită pentru o operaţie pe cord deschis. Medicul a fost surprins de anchetatori luând 8.000 de lei de la rudele unui pacient operat, după ce, anterior, ar mai fi primit 2.000 de lei.

https://www.libertat...de-mita-4431564

#99
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,157
  • Înscris: 03.07.2008

View PostNaoto, on 01 februarie 2023 - 12:02, said:

lSorin Baloș fost prins în flagrant pe 2 noiembrie 2021, într-o clinică privată din Braşov, în timp ce lua mită pentru o operaţie pe cord deschis. Medicul a fost surprins de anchetatori luând 8.000 de lei de la rudele unui pacient operat, după ce, anterior, ar mai fi primit 2.000 de lei.

https://www.libertat...de-mita-4431564

Mita a luat-o in clinica privata, dar banuiesc ca interventia chirurgicala urma sa aiba loc intr-un spital de stat.

1.Nu vad de ce ar plati cineva si tarif legal pt operatie si mita.
2. Acolo spune clinica privata si nu spital privat unde au loc interventiile.

Quote

Chirurgul Sorin Baloş a luat prima parte din mită pe un hol unde nu erau camere de luat vederi, iar a doua la clinica privată cu care avea o colaborare. El chiar ar fi încercat să le spună poliţiştilor că cei 8.000 de lei ar fi contravaloarea consultaţiei la clinica privată.
Chirurgul Sorin Baloş era unul din cei mai apreciaţi medici braşoveni. El lucra atât la Spitalul Judeţean Braşov, cât şi la o clinică privată, care s-a dezis de medic imediat ce acesta a fost reţinut de poliţişti.

Link

#100
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,194
  • Înscris: 30.07.2006

View PostImperathor, on 01 februarie 2023 - 12:12, said:


Mita a luat-o in clinica privata, dar banuiesc ca interventia chirurgicala urma sa aiba loc intr-un spital de stat.

1.Nu vad de ce ar plati cineva si tarif legal pt operatie si mita.
2. Acolo spune clinica privata si nu spital privat unde au loc interventiile.



Link

Cei mai multi de la stat au si colaborari la privat.
Si nu fac la clinica privata operatii cand nu au unitate ATI, le fac la stat.

#101
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 09.02.2008

View Postmarius.bunu, on 01 februarie 2023 - 12:02, said:

Pleaca, ma, cu somitatea lulii, mergi dupa el.
Cata vreme sunt oameni ca tine in tara asta, nu vor disparea spagarii, dimpotriva.
Cum dracu nu va e rusine sa va uitati dimineata in oglinda?!
Atata timp cat stiu ca nivelul coruptiei din industria sanatatii la nivel mondial se masoara in mii de miliarde de dolari, faptul ca undeva in nordul Moldovei s-a luat o spaga (pe care o presupunem, din presa) de 10 eur ma lasa complet rece.
Se cheama pragmatism.

View Postmarius.bunu, on 01 februarie 2023 - 12:14, said:

Cei mai multi de la stat au si colaborari la privat.
Si nu fac la clinica privata operatii cand nu au unitate ATI, le fac la stat.
Nu doar la noi se intampla asta.

Edited by Texe, 01 February 2023 - 12:16.


#102
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,126
  • Înscris: 04.08.2007

View PostTexe, on 01 februarie 2023 - 11:56, said:


Dap, vreo doua anchete si o sa mergem la consultatii la vraci sa ne traga venele de galci. Ce puii mei, dreptate pana la capat!
Abureli?
De ce ar rămâne doar vracii? Medicii nespagari nu sunt afectați de încarcerarea spagarilor, iar spagarii unde ar pleca? Pleacă în țări unde nu se primește șpagă? Nu pot, nu se adaptează.

#103
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,194
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTexe, on 01 februarie 2023 - 12:15, said:

Atata timp cat stiu ca nivelul coruptiei din industria sanatatii la nivel mondial se masoara in mii de miliarde de dolari, faptul ca undeva in nordul Moldovei s-a luat o spaga (pe care o presupunem, din presa) de 10 eur ma lasa complet rece.
Se cheama pragmatism.

Oameni ca tine care gasesc justificare spagii si spagarilor tin tara asta in saracie si inapoiere.
Si din pacate pentru Romania, ca tine sunt multi.

#104
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011

View PostNaoto, on 01 februarie 2023 - 11:29, said:



Pentru că nu primești tratamentul.
S-au terminat citostaticele, de exemplu. Vino dumneata peste trei săptămâni!

Sau protocolul spune clar că faci perfuziile la 21 de zile distanță, dar medicul oncolog îți zice să vii după 28 de zile pentru următoarea rundă. Întrebi de ce, că analizele sînt bune, slavă Cerului, și îți spune că e în concediu pînă atunci.

Edited by Sabinatu, 01 February 2023 - 12:27.


#105
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

View Postremvirg, on 01 februarie 2023 - 12:16, said:


Abureli?
De ce ar rămâne doar vracii? Medicii nespagari nu sunt afectați de încarcerarea spagarilor, iar spagarii unde ar pleca? Pleacă în țări unde nu se primește șpagă? Nu pot, nu se adaptează.
Crezi ca sunt extrem de multi nespagari?
Eu am intalnit pana acum unul singur din cei aproximativ 50 cu care am avut direct sau indirect tangenta. Si ala nu era vreo somitate recunoscuta la nivel national.
In schimb am avut de-a face si cu somitati recunoscute la nivel mondial in domeniul neurochirurgiei care luau spaga fara mila.

Edited by dan1980_25, 01 February 2023 - 12:34.


#106
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 09.02.2008

View Postmarius.bunu, on 01 februarie 2023 - 12:17, said:

Oameni ca tine care gasesc justificare spagii si spagarilor tin tara asta in saracie si inapoiere.
Fii atent aici:
1. Tara: Elvetia
2. Firma: Novartis
3. 750 milioane eur spaga
4. Acuzatii de practici anticoncurentiale
5. Inchide toate acuzatiile de monopol, luare de mita, dare de mita cu o intelegere pentru plata 1,5 miliarde eur.
6. Gata, asta e tot. Ca sa nu te chinui, aia 1,5 mld eur sunt 20% din tot bugetul de sanatate al Romaniei pe 1 an.

Ai auzit de elvetieni in strada? De dat cu curu` de pamant?

Cat de saraca e Elvetia? Cat de inapoiata?

Si ca sa intelegi, e doar un exemplu...

Edited by Texe, 01 February 2023 - 12:36.


#107
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,042
  • Înscris: 21.02.2022
Corupția este adânc înrădăcinată în societatea românească. Gesturi cum ar fi să dăm un telefon cuiva să rezolvăm o problemă sau alta peste rând nici măcar nu le mai percepem că fiind o formă de corupție. Corupt este și cel ce dă șpagă sau cadou când nu este cazul. Trebuie să acceptăm că suntem corupți și să încercăm să ne schimbăm. Eu nu mai dau șpagă de multișor, nici bacșiș nu prea mai dau. Desfid pe oricine ar încerca să-mi spună că bacșișul nu este tot o formă de corupție.

#108
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,987
  • Înscris: 15.12.2009
@Texe:

prea mult offtopic.

Dacă insiști, suporți consecințele prevăzute de Regulament

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate