Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Aproape 100 de medici din Spitalul Județean Suceava au semnat o scrisoare de susținere pentru șefa de la Oncologie

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
366 replies to this topic

#109
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,326
  • Înscris: 06.07.2007

View Postechoshoworacle, on 01 februarie 2023 - 12:41, said:

Corupția este adânc înrădăcinată în societatea românească. Gesturi cum ar fi să dăm un telefon cuiva să rezolvăm o problemă sau alta peste rând nici măcar nu le mai percepem că fiind o formă de corupție. Corupt este și cel ce dă șpagă sau cadou când nu este cazul. Trebuie să acceptăm că suntem corupți și să încercăm să ne schimbăm. Eu nu mai dau șpagă de multișor, nici bacșiș nu prea mai dau. Desfid pe oricine ar încerca să-mi spună că bacșișul nu este tot o formă de corupție.
Bacsisul la chelner nu e incriminat de lege.
Nici eu nu sunt de acord cu acest lucru, dar asta e legea.
In schimb bacsisul dat unui medic este considerat infractiune. Ca e bine sau rau....asta e legea, cu ea defilam. Alta nu avem deocamdata.

Edited by dan1980_25, 01 February 2023 - 12:46.


#110
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,210
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrichi_e, on 01 februarie 2023 - 07:58, said:

ce imi e mie greu de inteles, e cum de nu sa gasit nicun pacient sau apartinator care sa-i dea acelei femei ceea ce merita!
ca daca si-o lua in bot, poate ca macar de frica nu mai lua!

pt că suntem ȘI lași... :( , nu numai bolnavi...

#111
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,527
  • Înscris: 08.12.2006

View PostImperathor, on 01 februarie 2023 - 12:12, said:

1.Nu vad de ce ar plati cineva si tarif legal pt operatie si mita.
Pentru că tariful este facturat de clinică nu încasat de dom'doctor, de anestezist şi cine mai e în echipa de operaţie

#112
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,136
  • Înscris: 04.08.2007

View Postechoshoworacle, on 01 februarie 2023 - 12:41, said:

Corupția este adânc înrădăcinată în societatea românească. Gesturi cum ar fi să dăm un telefon cuiva să rezolvăm o problemă sau alta peste rând nici măcar nu le mai percepem că fiind o formă de corupție. Corupt este și cel ce dă șpagă sau cadou când nu este cazul. Trebuie să acceptăm că suntem corupți și să încercăm să ne schimbăm. Eu nu mai dau șpagă de multișor, nici bacșiș nu prea mai dau. Desfid pe oricine ar încerca să-mi spună că bacșișul nu este tot o formă de corupție.
Cum ai putea sa fii necorupt când ești bolnav cu 2 tipuri de cancer și medicul de la care aștepți nu o minune ci să-ți mai prelungească viața îți spune că ești un plângăcios nerecunoscător când îi intinzi plicul doar pt unul din cele 2 cancere?

#113
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,210
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcumparator, on 01 februarie 2023 - 08:50, said:

Hei, dar mai avem o sansa, un nou inceput. In curand vom avea o infuzie masiva de medici din Congo si Pakistan, poate ii invatam pe astia fara spaga.

NU, nu-i nicio șansă!
tot ce intră-n țara asta, neamț/amerecan/ciongolez, în scurt timp SE BALCANIZEAZĂ!

capacitatea de corupere a ajuns atât de mare încât multora dintre noi li se pare normal AȘA!!!

#114
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,136
  • Înscris: 04.08.2007

View Postdan1980_25, on 01 februarie 2023 - 12:44, said:


Bacsisul la chelner nu e incriminat de lege.
Nici eu nu sunt de acord cu acest lucru, dar asta e legea.
In schimb bacsisul dat unui medic este considerat infractiune. Ca e bine sau rau....asta e legea, cu ea defilam. Alta nu avem deocamdata.
Confunzi situațiile. La chelner vs medic ajungi din necesități complet diferite și eu până acum nu am auzit de chelner care sa ceara explicit șpagă. Iar dacă cere prin comportament te ridici și pleci in alta parte fără să ti se întâmple nimic. In cel mai rău caz ramai nemâncat și îți cumperi o merdenea. In plus, chelnerul ăla nu e platit din taxele tale.

Edited by remvirg, 01 February 2023 - 12:57.


#115
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdan1980_25, on 01 februarie 2023 - 12:44, said:

Bacsisul la chelner nu e incriminat de lege.
Nici eu nu sunt de acord cu acest lucru, dar asta e legea.

Nu e tot aia.

Nu aș vrea să abatem discuția la aspectele pur juridice, dar ”determinante pentru includerea sau excluderea persoanelor de la incidența normei penale sunt criterii precum natura serviciului prestat, temeiul juridic în baza căruia se prestează respectiva activitate sau raportul juridic dintre persoana în cauză și autoritățile publice, instituțiile publice, instituțiile sau alte persoane juridice de interes public“ astfel că „unele dintre persoanele care exercită profesii liberale sunt considerate «funcționari publici» în condițiile art. 175 alin. (2) din Codul penal, atunci când, deși funcționează în baza unei legi speciale și nu sunt finanțate de la bugetul de stat, exercită un serviciu de interes public și sunt supuse controlului sau supravegherii unei autorități publice“.

Asocierea între medic și chelner nu-și are sensul - sub niciun aspect!

În plus, cred că medicii, in corpore, NU merită umiliți și ostracizați. Dimpotrivă, trebuie respectați pentru ceea ce fac pentru binele semenilor.

Șpăgari există în orice domeniu al vieții sociale. Faptele celor vinovați trebuie sancționate. Atât!

#116
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,197
  • Înscris: 03.07.2008

View Postantinari, on 01 februarie 2023 - 12:49, said:

Pentru că tariful este facturat de clinică nu încasat de dom'doctor, de anestezist şi cine mai e în echipa de operaţie

Am pus continuarea: interventia a fost efectuata la spitalul de stat.

Eu nu am dat si nici nu mi s-a pretins niciodata spaga la privat.

#117
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostNaoto, on 01 februarie 2023 - 12:54, said:

În plus, cred că medicii, in corpore, NU merită umiliți și ostracizați. Dimpotrivă, trebuie respectați pentru ceea ce fac pentru binele semenilor.
Și eu cred asta, numai spagarii trebuie umiliți și apărătorii spagarilor, cum este și subiectul topicului.
S-a incercat cu vorba bună și salarii mari, se pare că numai cu umilință merge, ca în școală primară, Gigel, de ce nu ți-ai făcut tema, ridica-te in picioare și spune clasei de ce nu ți-ai făcut tema.

#118
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,326
  • Înscris: 06.07.2007

View Postremvirg, on 01 februarie 2023 - 12:54, said:


Confunzi situațiile. La chelner vs medic ajungi din necesități complet diferite și eu până acum nu am auzit de chelner care sa ceara explicit șpagă. Iar dacă cere prin comportament te ridici și pleci in alta parte fără să ti se întâmple nimic. In cel mai rău caz ramai nemâncat și îți cumperi o merdenea. In plus, chelnerul ăla nu e platit din taxele tale.
Eu ii raspundeam colegului care a insinuat ceva legat bacsisul ca si coruptie(din cate stiu bacsisul e doar la chelneri asa ca am presupus ca despre ei vorbeste), asa ca nu prea inteleg de ce consideri de cuviinta sa ma certi.

Edited by dan1980_25, 01 February 2023 - 13:05.


#119
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,985
  • Înscris: 15.04.2019

View PostNaoto, on 01 februarie 2023 - 12:54, said:

Asocierea între medic și chelner nu-și are sensul - sub niciun aspect!
Intre medic si profesor ar merge, ca importanta sociala? Si unii dintre acestia primesc cadouri (mult mai subtiri). Ba uneori chiar forteaza acordarea lor. Scriu asta pentru ca exista tendinta de a-i plasa pe medici deasupra norilor (cum se-ntampla in trecut cu judecatorii). Incompetenta a devenit o plaga in toate domeniile, mai ales in conditiile emigrarii masive (spre vest ofc).

Edited by __Dan__, 01 February 2023 - 13:04.


#120
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,326
  • Înscris: 06.07.2007

View PostNaoto, on 01 februarie 2023 - 12:54, said:



Nu e tot aia.

Nici n-am zis ca ar fi tot aia. Doar raspundeam unor insinuari.

#121
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,210
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNaoto, on 01 februarie 2023 - 12:54, said:

În plus, cred că medicii, in corpore, NU merită umiliți și ostracizați. Dimpotrivă, trebuie respectați pentru ceea ce fac pentru binele semenilor.

aprob, cu un exemplu personal
intră-n părintele-n spital TBC
îmi dă bani să-i duc medicului de pe secție, io mă opun
și colegul de salon (2 paturi) îi atrage atenția că medicul se supără dacă face așa ceva

moșu', nici nu stă la discuții, iese cu banii în buzunar, dar se-ntoarce cu coada-ntre picioare, pleoștit
la nici 5 minute intră-n salon medicul și-i atrage încă o dată atenția moșului că nu se mai practică plasarea plicului în buzunarul medicului :)
și mă beștelește și pe mine, că de ce îl las..., că parcă te poți împotrivi unui comunist încăpățânat, născut odată cu comunismul pe acest pământ!

#122
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,842
  • Înscris: 11.03.2006

View Postpersona695, on 01 februarie 2023 - 12:59, said:

Și eu cred asta, numai spagarii trebuie umiliți și apărătorii spagarilor, cum este și subiectul topicului.
S-a incercat cu vorba bună și salarii mari, se pare că numai cu umilință merge, ca în școală primară, Gigel, de ce nu ți-ai făcut tema, ridica-te in picioare și spune clasei de ce nu ți-ai făcut tema.

Salarii mari, adica sa zicem 3000 EUR pe luna. Cu spaga, pot sa se faca si 10.000.

#123
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,533
  • Înscris: 10.08.2005

View Post__Dan__, on 01 februarie 2023 - 03:53, said:

Trecand peste totala imoralitate a gestului medicilor - solidari cu colega care taxa speranta la viata a unor condamnati - ce spera ei sa obtina?
Eu sper sa obtina toti dosare si investigatii suplimentare.

#124
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,283
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdan1980_25, on 01 februarie 2023 - 12:44, said:

Bacsisul la chelner nu e incriminat de lege.
Nici eu nu sunt de acord cu acest lucru, dar asta e legea.
In schimb bacsisul dat unui medic este considerat infractiune. Ca e bine sau rau....asta e legea, cu ea defilam. Alta nu avem deocamdata.

Bacsis sunt aia cativa lei pe care ii lasi la frizer, curier, ospatar DACA esti multumit de serviciile lui.

Spaga e suma de bani ceruta de medici pentru a presta un serviciu, pentru a primi medicatie, pentru a fi operat.
Nu dai , nu primesti.
Se cere inainte, nu dupa.

#125
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,043
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgushpi, on 01 februarie 2023 - 13:09, said:


aprob, cu un exemplu personal
intră-n părintele-n spital TBC
îmi dă bani să-i duc medicului de pe secție, io mă opun
și colegul de salon (2 paturi) îi atrage atenția că medicul se supără dacă face așa ceva

moșu', nici nu stă la discuții, iese cu banii în buzunar, dar se-ntoarce cu coada-ntre picioare, pleoștit
la nici 5 minute intră-n salon medicul și-i atrage încă o dată atenția moșului că nu se mai practică plasarea plicului în buzunarul medicului Posted Image
și mă beștelește și pe mine, că de ce îl las..., că parcă te poți împotrivi unui comunist încăpățânat, născut odată cu comunismul pe acest pământ!


Aș putea paria că majoritatea medicilor sunt așa: își exercită profesiunea cu demnitate și responsabilitate față de pacient.

Noi aici dezbatem niște anomalii expuse oprobriului public. Totuși, nu comentăm destul și cazurile de normalitate. Cine să le aducă în discuție? dacă primim tratamentul potrivit, ne vindecăm noi, sau apropiații noștri, o să scrie la ziar? deschidem un topic? :)

#126
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,326
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmarius.bunu, on 01 februarie 2023 - 13:23, said:

Spaga e suma de bani ceruta de medici pentru a presta un serviciu, pentru a primi medicatie, pentru a fi operat.
Nu dai , nu primesti.
Se cere inainte, nu dupa.
Sunt destui pacienti care dau dupa fara ca medicul sa le ceara in mod expres. Ei bine...si in acest caz e infractiune chiar daca nu conditioneaza actul medical ci doar il rasplateste.
Si doamna despre care vorbim in topic a luat spaga ca si conditionare a actului medical, dar a primit si recompense

Edited by dan1980_25, 01 February 2023 - 13:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate