Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 

Identificare tip conector auto

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 29.08.2010
Salutare,

De ce tip este conectorul/mufa din poze? Se conecteaza la un bec auto W16W.

Multumesc.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Conectorii astia nu sunt universali. Fiecare masina are conectorii ei.
Il cauti dupa VIN-ul masinii.

Edited by pasilla, 30 January 2023 - 16:28.


#3
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.03.2014
sau mergi la dezmembrari si iti taie o pereche de pe masina dezmembrata.

#4
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 29.08.2010
Este vorba de o Dacie.

Nu cred ca este proprietar Renault/Dacia, am gasit chestia asta, cu aceeasi mufa (mama), care se potriveste si la MB si Opel.

O sa incerc si la dezmembrari, dar nu prea cred ca-mi vinde cineva doar mufa fara sa cumpar si ce este atasat la ea, plus ca am nevoie de 5 perechi mama-tata.

Attached Files



#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,655
  • Înscris: 08.03.2017
Cumperi kit si schimbi ambele capete https://www.magazinu...W0aAsPNEALw_wcB

Ai nevoie si de cheie pini mufe auto sa faci treaba eleganta nu sa tai si sa lipesti cu leucoplat Posted Image
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by ldpe, 30 January 2023 - 21:33.


#6
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,118
  • Înscris: 16.02.2017
W16W arata asa,cred ca ce cauti tu e mufa din grupa becurilor care incep cu H sau cu HB.

Attached Files



#7
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 29.08.2010
M-am exprimat gresit. Cablul se conecteaza la un stop auto (ansamblu, chestia aia rosie din luneta), iar in acel ansamblu intra un bec W16W.

Probabil ajung sa folosesc un kit precum cel sugerat de @ldpe, voiam doar o solutie care sa nu implice taia/modificat de fire ale masinii.

Ca sa clarific si ce vreau sa fac: acel W16W este halogen, l-am inlocuit cu un LED rosu de la Osram. Problema e ca LED-ul palpaie atunci cand trebuie sa fie stins, iar ca sa rezolv problema asta as vrea sa instalez un dispozitiv ca acesta. Vreau sa mufez acel "anulator" cu mufele existente pe masina pentru a-l instala cat mai usor pe masina.

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 24.11.2002
Modificarile la instalatia de lumini a masinii nu e "prea" legala.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,655
  • Înscris: 08.03.2017
"Modificarile la instalatia de lumini a masinii nu e "prea" legala."
Nu umbla la sistemul electric de semnalizare ci la conectica - aici e legal dar foarte periculos daca lucrezi cu bricolaje din cutit si leucoplast ...trebuie mufe autorizate si conductori speciali pentru auto unde ai tensiune mica dar amperaje mari , in unele situatii amperajele sunt uluitoare . Daca lucreaza cu kit mufe autorizate nu va avea probleme .

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,103
  • Înscris: 03.12.2005
N-ai curent mare la becurile de pe spate. Si in general, unde-i curent mare ai fire de sectiunea potrivita care te obliga la conexiuni de sectiunea potrivita. Tot ce ai nevoie sa faci este sa protejezi de apa lucrarea cu materialele potrivite. Conectorii auto au dubla izolare absolut toti. Exista solutii civilizate si pentru splice-uri.
Dar conectorul ala pozat de el nu pare weather sealed, asa ca probabil sta undeva in interior si etansarea pe caroserie e in aval de el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate