Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#1261
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Apropo, echipe de cautare si salvare din Romania au mers in Turcia, pentru a ajuta la gasirea victimelor de sub daramaturi.
Multi dintre caini sunt maidanezi salvati de pe strazi. Caine ucigas, caine salvator - diferenta o face omul.

#1262
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 24.11.2019
Si cati caini din cei 4 plecati erau maidanezi salvati?

Edited by MiaJiro, 09 February 2023 - 13:05.


#1263
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006

 MiaJiro, on 09 februarie 2023 - 13:01, said:

Si cati caini din cei 4 plecati erau maidanezi salvati?

Din articol, inteleg ca 2.

#1264
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

 the_lion, on 22 ianuarie 2023 - 13:34, said:

Nu, nu fac asta!!!!
Trag un semnal de alarma pentru ca astfel de evenimente s-ar mai putea intampla. Si poate atunci nu or sa mai fie cainii...
"Maine" cu un ciclist care trece pe rosu ca sa nu i scada viteza medie pe ciclocomputer.
"Poimaine" cu altul pe Jepii Mici sarind ca nebunul pe pietrele alea, fara sa se tina de cabluri. Si asta chiar o zic dintr-o experienta recenta, sunt 2-3 luni...eu urcam, unul cobora alergand asumandu-si toate riscurile. Nu conta pentru el aerul curat, privelistea, linistea...nope. Km si secundele, alea il miscau.
Si tot asa.

De asta scriu. Ca nu-ti place tie, nici nu ma intereseaza.
O fac ca un semnal de alarma si pentru cine se regaseste macar putin in povestea asta...

 the_lion, on 24 ianuarie 2023 - 15:51, said:

Nu am zis sa stea acasa. Putea alerga pe pista de tartan amenajata de domnul primar daca voia sa isi protejeze articulatiile. Putea alerga pe dig asa cum o fac sute si mii de oameni. Pana acum nu am auzit sa fi fost mancat vreunul pe acolo...dar na, poate mereu este un inceput.

Si mai este si chestia pe care am mai spus-o eu pe aici...cu oameni care duc sportul si antrenamentul inspre obsesie. Vorbesc despre amatori mediocri care au pretentii sa devina zei si participa si ei la maratoane si triatloane incepand cu 40+. Exact printre astia vezi cele mai multe accidentari in astfel de curse.
Plus ca nu mai este vorba de sport sau miscare pentru sanatate si recreationala ci miscare pentru a deveni el mai bun cu 3-4 secunde. Tot fata de el. Si facand asta ramane la fel de mediocru raportat la sportivi adevarati. Sintagma "sa fii mai bun azi decat maine" devine o obsesie care ii macina in fiecare zi si care ii duce departe de a avea satisfactii din ceea ce fac, nu mai vorbesc de sanatate, relaxare si placere.


Stiu ca nu are legatura cu oamenii mancati de caini, dar are legatura cu ceea ce am tot zis pe acest topic: multi amatori, multi dintre ei trecuti de 40 ani...care isi risca viata facand chestii inutile.
Am mai zis ca este doar o problema de timp pana mai moare unul...si din pacate am avut dreptate. Iar acum nu putem da vina pe bibanul de apa dulce...
https://www.digi24.r...otermic-2248179

Edited by the_lion, 11 February 2023 - 12:32.


#1265
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 24.11.2019
Azi 12.02.2023 in Bucuresti dar nu "in centru". Si asta chiar se intampla! Frecvent! Pot sa ma concentrez si sa aduc zilnic poze cu caini din Bucuresti! Este chiar un lucru real! Cum s-ar spune in engleza, "Real Thing"! Sau "Actual Thing"... Sau alt lucru.

Langa AFI Cotroceni chiar la intrarea dinspre iMax. In jurul orei 11:00 un caine maidanez se plimba. Nu pot sa zic ca se plimba linistit, deoarece cand am trecut pe langa el parea stresat - in niciun caz "linistit"!

Concluzia este ca nu mai sunt maidanezi in Bucuresti!
Ironic, desigur.
Si cu asta termin, ca daca voi continua o sa disjungem topicul in doua.
Si nu! Nu am sunat la ASPA. Pai ce? Lucreaza si duminica? Iar cainele nu era agresiv. Si nici in gang/grup organizat sau haita.

Edited by MiaJiro, 12 February 2023 - 14:20.


#1266
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.11.2006
Un caine nu are ce cauta in civilizatie de unul singur, am mai zis lucrul asta. N-ai de unde sti ce-i trece prin "bibilica" in momentul x, n-are stapan, ghinion, vorba presedintelui. 14 zile in adapost, nu-l adopta nimeni? Trece in lumea de dincolo, a cainilor, bineinteles.

#1267
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 22.04.2017
Toate bune! Nu s-a schimbat nimic! https://www.hotnews....iata-femeii.htm

#1268
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
cred ca trebuie umblat acum si la stapanii de caine! Acelasi tratament, direct!

#1269
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 22.04.2017
La caini de genul asta ar trebui aceleasi restrictii ca la arme - permis pt ei si standarde de custi verificabile de autoritati.

#1270
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 kopac, on 17 februarie 2023 - 15:20, said:

cred ca trebuie umblat acum si la stapanii de caine! Acelasi tratament, direct!

Proprietatii iti or spune ca acei caini sunt cuminti, iubitori, painea lui Dumnezeu.
Si ca nu suporta domne nici botnita si nici lesa.

Merg intr-un parc cu copilul unde caini de lupta sunt lasati liberi sa alerge fara lesa prin tot parcul, desi exista tarc special pentru caini.
Multi proprietari de asemenea caini sunt nesimtiti.

#1271
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 24.11.2019
N-am mai facut poze. Chiar degeaba le faci... Chiar degeaba anunti oriunde, pe oricine si oricand.

La ce ajuta?!

Azi, orele 14 si ceva, langa Piata Drumul Taberei (spre Favorit) o "stapana"/"mistress" care-si bea linistita cafeaua era la 20 m in spatele unui pitbull fara lesa si fara botnita. Sau poate era "corcitura" intre pitbull si mastiff. De caine zic. Si tot cainele avea niste fudulii mai mari decat cele de porc pe care le-am cumparat de la Piata Moghioros. Scuze! Drumul Taberei! Ca poate iar sunt considerat nostalgic. Si nu de fudulii zic.

Tot de la Sector 6, sesizarea transmisa de mine pe data de 03.09.2022 cum ca stalpii de iluminat au becurile aprinse la orele 11:05 ziua a primit raspuns pe data de 05.09.2022 la orele 13:17 prin care eram informat ca o intreaga echipa o sa fie dirijata in zona reclamata pentru a constata problema descrisa.


E util sa spun ca dupa atatea ore (2 zile) problema nu mai putea fi "constatata"? Chiar daca mergea acolo tot parlamentul sau toata diaspora...
Cam asa si cu cainii...

Edited by MiaJiro, 17 February 2023 - 16:15.


#1272
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006

 a_user, on 17 februarie 2023 - 15:36, said:

La caini de genul asta ar trebui aceleasi restrictii ca la arme - permis pt ei si standarde de custi verificabile de autoritati.

Mai simplu, interzisi. Nu se poate controla altfel, in Romania. De altfel, sunt legi in vigoare si acum, dar cei care au caini din astia nu sunt mari fani ai legilor.
Pe astia, sau pe altii ca ei i-or fi scapat stapanii si cand a murit Ana.

Edited by cumparator, 17 February 2023 - 16:29.


#1273
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 22.04.2017

 Matrix40, on 17 februarie 2023 - 16:04, said:



Proprietatii iti or spune ca acei caini sunt cuminti, iubitori, painea lui Dumnezeu.
Si ca nu suporta domne nici botnita si nici lesa.

Merg intr-un parc cu copilul unde caini de lupta sunt lasati liberi sa alerge fara lesa prin tot parcul, desi exista tarc special pentru caini.
Multi proprietari de asemenea caini sunt nesimtiti.

Am avut “interactiuni” cu cativa in parcuri pe tema asta. Reactia lor a fost ca se uitau ca boii la poarta noua la mine. Pur si simplu nu intelegeau ce li se intampla. Cum de are cineva o problema cu “locul de joaca al cainilor - parcul”.



#1274
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
spuneam acum cateva zile ca nu maidanezii sunt de vina pentru atacurile de la Lacul Morii ci cainii de lupta ai proprietarilor din zona


O femeie care se plimba cu câinele ei pe digul de la Lacul Morii a fost atacată de doi câini de luptă, rasa Cane Corso, care scăpaseră din curtea stăpânului și hoinăreau liberi pe câmpul de la Lacul Morii ...
Proprietarul, amendat cu 50 de lei

#1275
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,752
  • Înscris: 11.03.2006

 hamangia, on 17 februarie 2023 - 16:36, said:

spuneam acum cateva zile ca nu maidanezii sunt de vina pentru atacurile de la Lacul Morii ci cainii de lupta ai proprietarilor din zona


O femeie care se plimba cu câinele ei pe digul de la Lacul Morii a fost atacată de doi câini de luptă, rasa Cane Corso, care scăpaseră din curtea stăpânului și hoinăreau liberi pe câmpul de la Lacul Morii ...
Proprietarul, amendat cu 50 de lei

50 de lei?! L-au amendat de n-au mai putut. Unul dintre Cane Corso nici nu era cipat.
ASPA e degeaba.

#1276
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 24.11.2019
Cam atat e masa umeda a unui Cane Corso.

E ca si cand ai amenda un supermarket cu 2.000 lei.

Dar cine face legile? Si cine controleaza?'
Sau se uita intentionat ca unul dintre elementele conducerii este chiar controlul?
ASPA?

#1277
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 22.04.2017
Bugetarimea romana.

Sah mat!

#1278
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 24.11.2019
Doar daca iei calul tau cu calul tau! :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate