Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Nepot care fura

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#55
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020
Face galagie noaptea si fura , ma gandeam sa-i pun o interdictie de a mai calca pe proprietatea mea . Nu cred ca poate sa justifice cum a disparut obiectul , doar daca ma acuza ca mint . Atunci fac eu poligraf ... Ceilalti coproprietari cred ca au obligatia de a nu ma deranja . Ma gandesc nu stiu , poate imi raspunde un jurist ceva . Sau sa aduc si eu alte persoane care sa ia cate ceva de la maica-mea ? Ca el asta face s-a gandit sa ma sicaneze .

#56
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Când vei avea proprietatea ta vei putea face tot ce poftești.

Ca coproprietar e mai complicat.

N ai ce poligraf să faci tu, e absurd.

Tu ai pretenții fără nici o bază și mai ești și simandicos.

#57
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,923
  • Înscris: 13.03.2005

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 20:41, said:

Face galagie noaptea si fura , ma gandeam sa-i pun o interdictie de a mai calca pe proprietatea mea . Nu cred ca poate sa justifice cum a disparut obiectul , doar daca ma acuza ca mint . Atunci fac eu poligraf ... Ceilalti coproprietari cred ca au obligatia de a nu ma deranja . Ma gandesc nu stiu , poate imi raspunde un jurist ceva . Sau sa aduc si eu alte persoane care sa ia cate ceva de la maica-mea ? Ca el asta face s-a gandit sa ma sicaneze .
Cum am spus și colegii, nu ești proprietar, ești doar coproprietar. Până nu se face o separare a proprietății (lucru absurd) ca să spui că tu ești proprietar în stânga, și ea e proprietar în dreapta, n-ai ce să comentezi, că ea poate să primească în casă pe oricine. Are drepturi egale cu tine. Nu ești tu mai proprietar decât ea.

Edited by wertyck, 11 January 2023 - 21:02.


#58
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020
Nu inteleg . Nu pot face nimic ca sa dorm noaptea linistit ? El cand e aici ziua doarme si noaptea se joaca pe calculator  intr-un mod zgomotos .. Stiu ca poti apela la lege si pentru un vecin daca te deranjeaza noaptea .
Plus ca fura ... I-as trage cativa pumni, se va potoli subit . Dar se duce sora-mea la politie pe urma ....

#59
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Dar la varianta in care să fii tu proprietar și să accepți doar pe cine vrei tu in casa ta, te ai gândit?

Sigur, e mai simplu de dat cu pumnul, dar peste câțiva ani el va da mai tare cu pumnul ca ține, deci vei deveni incasator.

#60
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020

View Postvio69c, on 11 ianuarie 2023 - 19:31, said:

Insisti degeaba...cum am spus problema este la tine.
Daca a fost furt, daca, nu este ceva penal asa ca putem discuta pe alt topic.

Esti adventist ? Am fost la sectie au zis ca se da curs . Inca nu m-am hotarat daca-l reclam , ca ma cert cu maica-mea e singurul impediment . Mi-au cerut datele personale deja par pusi pe fapte .

View Postyekun, on 11 ianuarie 2023 - 21:31, said:

Dar la varianta in care să fii tu proprietar și să accepți doar pe cine vrei tu in casa ta, te ai gândit?

Sigur, e mai simplu de dat cu pumnul, dar peste câțiva ani el va da mai tare cu pumnul ca ține, deci vei deveni incasator.

Pai ce sa fac sa-i iau calculatorul sau telefonul ? Nu da asta mai tare ca mine niciodata Posted Image .

#61
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Păi să ai casa ta, aia să faci.
Eviți astfel și eventualele certuri cu mama ta.

Sigur că va da mai tare ca tine, tu gândești ?
E vorba strict de diferența de vârstă.

Sigur că la poliție au primit plângerea ta, e obligația lor, pot face declinare de competență însă, liniștit.

Eu as zice să reconsideri puțin situația ta.

#62
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 19:38, said:

Am discutat cu mama si sora . Refuza sa creada ca nepotul fura .Sau mint . Nu e o atitudine constructiva din partea . Daca nu e dus la sectie nu va recunoaste . Are o atitudine ostila la adresa mea de cand i-am cerut sa nu mai ma deranjeze noaptea . Am lucruri valoroase in casa si lipsesc perioade lungi uneori . Nu vreau sa ma risc . Am vorbit la politie , dau curs . Cine are empatie pentru el are preocupari asemanatoare ....Are 18 ani si e agresiv , nu e un nepotel .
Adica ii faci plangere penala pentru furt? Vezi ca daca nu se dovedeste iti poate face plangere penala pentru plangere abuziva! (Citeste Art 268 NCPP)

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 19:53, said:

Sunt coproprietar . Face baba scandal daca incui usa . Vrea sa-si puna rufele pe balcon.
Co-proprietar? Let me guess: ea are 1/2+1/6, sora 1/6, tu 1/6? Am I right?

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 21:58, said:


Esti adventist ? Am fost la sectie au zis ca se da curs . Inca nu m-am hotarat daca-l reclam , ca ma cert cu maica-mea e singurul impediment . Mi-au cerut datele personale deja par pusi pe fapte .



Pai ce sa fac sa-i iau calculatorul sau telefonul ? Nu da asta mai tare ca mine niciodata Posted Image .
Ala chiar ar fi furt! Eu cred ca ar fi cazul sa cauti mai bine

#63
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020
Pai ma gandesc ca aici se va vinde pana va fi diferenta de varsta in defavoarea mea .

#64
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 22:26, said:

Pai ma gandesc ca aici se va vinde pana va fi diferenta de varsta in defavoarea mea .
Nu mi-ai raspuns, pe cata cota parte esti proprietar? 1/6?

#65
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020

View Postccdsah, on 11 ianuarie 2023 - 22:26, said:

Adica ii faci plangere penala pentru furt? Vezi ca daca nu se dovedeste iti poate face plangere penala pentru plangere abuziva! (Citeste Art 268 NCPP)


Co-proprietar? Let me guess: ea are 1/2+1/6, sora 1/6, tu 1/6? Am I right?


Ala chiar ar fi furt! Eu cred ca ar fi cazul sa cauti mai bine

E furt in functie de valoarea materiala ? Ce articol ?

Daca nu se dovedeste plangerea mea cum o dovedeste pe a lui ? De furat a furat ca nu dispar obiectele .

Asta-i articolul (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Pai ce vrei sa zici ? Cunosc eu fapta ca fiind nereala ?

#66
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 22:40, said:

E furt in functie de valoarea materiala ? Ce articol ?

Daca nu se dovedeste plangerea mea cum o dovedeste pe a lui ? De furat a furat ca nu dispar obiectele .

Asta-i articolul (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Pai ce vrei sa zici ? Cunosc eu fapta ca fiind nereala ?
Tu ii faci plangere penala ca el a furat, daca se dovedeste ca el nu a furat, atunci inseamna ca poti fi acuzat de denunt calomnios; plus ca prevad ca ramai pe drumuri (Sora si mama pot sa ceara sa iesiti din indiviziune, se vinde apartamentul si gata (sau pun mana de la mana si te "cumpara"))

#67
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020
Pot cere si eu iesirea din indiviziune ? Am si niste terenuri la comun . Mi-ar ajunge cel putin de o garsoniera . Maica-mea nu vrea sa vanda .

#68
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Codul penal și Codul de procedură penală se găsesc de vânzare în orice librărie, de regulă sunt impreunate.

Dacă ar fi suficientă doar citirea lor, ar dispărea toți avocații, judecători și procurori, ar putea face meseria lor cu schimbul orice cetățean.

Nu merge așa, e vorba de interpretare, de jurisprudență etc.

Sigur că valoarea contează !!
Articolul ăla de care nu ai tu habar, caută !

Ești prins într un cerc vicios.
Mama și sora sunt pro nepot, n ai ce face.

Poliția îți va da flit pt că mama ta va declara că nu e adevărat ce reclami tu, nepotul ei nu a făcut gălăgie de loc și nu a deranjat pe nimeni.

Ideea e că poți să dai cu pumnul în masă doar când îți permiți să faci asta .

#69
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020
Il inregistrez cand zdrangane calculatorul la 2 noaptea . Politia stie ca si tine ca mama si sora sunt pronepot si mint .
Ma gandeam ca poate il mai gasesc si pe la liceu cu furturi ca doar nu fura doar de la mine .
In general au ajuns la puscarie cei care furau pe vremea cand eram la liceu . Toti aveau mame si bunici ce jurau ca nu-i asa .... Crezi ca politia nu stie ?

#70
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020

View Postccdsah, on 11 ianuarie 2023 - 22:27, said:


Nu mi-ai raspuns, pe cata cota parte esti proprietar? 1/6?

1/8 scrie in actele de proprietate . Bine ca m-am uitat cred ca este o eroare . 1/6 ar trebui sa fie cred .

#71
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Știi, ești amuzant cumva...
Mai ales pe o arie profesională.

Tu ești un revoltat de moment, eu am ceva experiență, nu are rost să comparăm.

Sigur că poliția știe, dar întotdeauna e vorba de ceea ce poți proba, nu de ceea ce știi.

Tu reclami că ăla face gălăgie, mama ta zice că nu e adevărat, nu e exclus să ți iei și vreo amendă pt folosirea abuzivă a numărului de urgență 112.

Pe bune, chiar ești dispus să faci circ pt un rahat de flexor de 20 de lei ?

Cu riscul să fi dat afară din casă de mă ta și soră ta, îți cumpără alea partea ta , da ?

Că dacă erai vreunul bazat pe el, nu mai stăteai cu mă ta in casă la 48-49 de ani.

Încearcă să nu cazi in penibil !


Scuze anticipat, @Althea.

#72
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Si sa il filmezi la doua noaptea si se vede ca nu e nimic abuziv cu proba te incriminezi pe tine si sigur iti iei amenda. Si eu am jucat pe pc la unu noaptea dar aveam camera mea si calculatorul era destul de silentios. Iar zgomotul de la jocuri nu se auzea ca dadeam difuzoarele incet

Si nu e prea bine sa ameninti nici pe net ca ii rupi tu capul  , cu pumnii etc pot fi probe de amenintare

Un politist in urma cu niste ani imi zicea ca nu ne facem singuri dreptate cu parul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate