Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Nepot care fura

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#37
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,174
  • Înscris: 06.04.2020

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 10:34, said:

Un nepot , fiul sorei mele , aflandu-se in vizita la mama mea cu care locuiesc mi-a furat un obiect personal . M-am plans sorei si mamei si acestea ii iau apararea sustinand ca nu face el asa ceva . Nu este un obiect valoros , a disparut din camera in care a stat acesta cat a fost la noi. L-am pus pe pat inainte sa vina el la noi , sunt sigur ca l-a luat . Ce pot sa fac ? Daca ii fac o reclamatie la politie pateste ceva ? Este vorba despre un obiect de 20 lei , posibil sa-l fi luat doar sa ma sicaneze . Mai demult avusesem niste certuri cu el deoarece tot aflandu-se in vizita facea galagie noaptea si nu ma lasa sa dorm . Mama si sora ii iau apararea .
Pai daca nu l-ai prins, n-ai probe si nici n-a recunoscut e cam dificil sa-l incriminezi. Nu stii ca e o vorba in popor: hotul neprins e negustor cinstit!

#38
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.07.2020
Eu zic sa-l ierti de data asta Posted Image

#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,718
  • Înscris: 24.11.2015

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 13:37, said:

E un flexor , nu e nici un secret . L-am lasat pe pat exact in locul in care a stat el cat a fost la noi . Tocmai se lauda in ziua respectiva ca vrea la facultatea de sport . Rar mi se intampla sa nu gasesc ceva pentru maxim doua zile . In general gasesc si o moneda . Ma deranjeaza gestul . Cand a plecat avea o voce tremuranda , parca se simtea vinovat de ceva . Cred ca de Craciun s-a intamplat si tot nu l-am gasit .


Deci a luat flexorul si subtil ti-a zis ca se baga la facultatea de sport.  Posted Image

#40
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 18.05.2020
Atata timp cat ma-sa nu-i face observatie va fi din ce in ce mai rau . Daca nu ar veni acasa la mine nu m-ar interesa . Eu n-am nici o treaba cu el . Ciudat este ca acesti adventisti nu vor in ruptul capului sa munceasca sâmbătă sustinand ca este ziua de odihna , e singura lor etica . De cand sora-mea s-a bagat in secta am cam rupt relatiile .

#41
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu mi-as lua un set de Meteor , numai sa-l oftic Posted Image !

#42
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,718
  • Înscris: 24.11.2015

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 16:37, said:

Atata timp cat ma-sa nu-i face observatie va fi din ce in ce mai rau . Daca nu ar veni acasa la mine nu m-ar interesa . Eu n-am nici o treaba cu el . Ciudat este ca acesti adventisti nu vor in ruptul capului sa munceasca sâmbătă sustinand ca este ziua de odihna , e singura lor etica . De cand sora-mea s-a bagat in secta am cam rupt relatiile .

Si care e problema ca nu vor sa lucreze sambata ? Nici tu nu lucrezi duminica. Esti doar frustrat din cate vad.

#43
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 18.05.2020

View PostAlltrack, on 11 ianuarie 2023 - 16:41, said:

Eu mi-as lua un set de Meteor , numai sa-l oftic Posted Image !


Set meteor e setul de box ? Nu stiu ce este Meteor .

#44
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2011
Cumpara un alt flexor si il faci cadou (asa ca de la unchi la nepot !) cu mentiunea ca ai avut si tu unul dar de o calitate mult mai slaba! Daca e vinovat in cieva zile o sa-ti gasesti obiectul!

#45
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 17:19, said:

Set meteor e setul de box ? Nu stiu ce este Meteor .
https://www.emag.ro/...8/pd/DPQLNTMBM/
Nu incerca box cu ele Posted Image !

#46
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 02.09.2009

View Postlaffin, on 11 ianuarie 2023 - 15:06, said:

dude, cred ca ai probleme grave daca te iei cu copiii lu sora-ta pentru chestii din astea. sa mor de nu ma bucuram daca mi-l fura mie nepotii mei, bravo lor.
Io ii invat sa fure siiii nu se prinde nimic de iei,sa mor de te mintPosted Image

#47
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 16:37, said:

Atata timp cat ma-sa nu-i face observatie va fi din ce in ce mai rau . Daca nu ar veni acasa la mine nu m-ar interesa . Eu n-am nici o treaba cu el . Ciudat este ca acesti adventisti nu vor in ruptul capului sa munceasca sâmbătă sustinand ca este ziua de odihna , e singura lor etica . De cand sora-mea s-a bagat in secta am cam rupt relatiile .

Da, dar nu e responsabilitatea ta.

Dacă la tine acasă ar fi chiar la tine, n ar exista aceste probleme, dar se pare că e la mama ta, nu la tine.

Ce fac adventiștii e treaba lor, ce te doare capul pe tine că nu muncesc ei sâmbăta ?

#48
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 10:34, said:

Un nepot , fiul sorei mele , aflandu-se in vizita la mama mea cu care locuiesc mi-a furat un obiect personal . M-am plans sorei si mamei si acestea ii iau apararea sustinand ca nu face el asa ceva . Nu este un obiect valoros , a disparut din camera in care a stat acesta cat a fost la noi. L-am pus pe pat inainte sa vina el la noi , sunt sigur ca l-a luat . Ce pot sa fac ? Daca ii fac o reclamatie la politie pateste ceva ? Este vorba despre un obiect de 20 lei , posibil sa-l fi luat doar sa ma sicaneze . Mai demult avusesem niste certuri cu el deoarece tot aflandu-se in vizita facea galagie noaptea si nu ma lasa sa dorm . Mama si sora ii iau apararea .
Nu pateste nimic daca nu ai cum sa dovedesti. Cuvantul tau contra cuvantului lui.

#49
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,646
  • Înscris: 13.03.2005
Este întotdeauna frustrant să descoperi că cineva a furat ceva de la tine, mai ales dacă este cineva apropiat. Prima ta grijă ar trebui să fie să vorbești cu persoana suspectată despre situație și să-i oferi oportunitatea de a se explica. Poate a existat o confuzie sau poate poate oferi informații utile despre unde ar putea fi obiectul sau ce s-a întâmplat cu el.

Dacă ești sigur că el este cel care l-a luat și ai vorbit cu el despre aceasta, și totuși el nega sau nu dorește să returneze obiectul sau să facă repararea prejudiciului, poți face o plângere la poliție. În cazul în care obiectul este de valoare redusă și mai mult un simbol personal pentru tine, ține cont că este posibil să nu fie considerat ca o infracțiune penală si poate fi mai bine sa o rezolvați in familie.

Este important să discutați cu mama și sora ta despre acest lucru și să vă asigurați că toată lumea este de acord cu decizia pe care o luați. Este important să vă asigurați că toată lumea înțelege importanța respectării proprietății și a onoarei și a faptului că nu este acceptabil să se ia ceva fără permisiunea celui care deține acea proprietate.

Este important sa discutati cu familia despre acest episod, sa se afle care sunt motivele comportamentului nepotului tau și sa incercați sa gasiti o soluție pentru a evita o repetare a acestei situații in viitor.

#50
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 17.08.2022

View Postredsnake74, on 11 ianuarie 2023 - 12:55, said:

Familia lui e si membra intr-o secta religioasa adventista .

Insisti degeaba...cum am spus problema este la tine.
Daca a fost furt, daca, nu este ceva penal asa ca putem discuta pe alt topic.

Edited by vio69c, 11 January 2023 - 19:34.


#51
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 18.05.2020
Am discutat cu mama si sora . Refuza sa creada ca nepotul fura .Sau mint . Nu e o atitudine constructiva din partea . Daca nu e dus la sectie nu va recunoaste . Are o atitudine ostila la adresa mea de cand i-am cerut sa nu mai ma deranjeze noaptea . Am lucruri valoroase in casa si lipsesc perioade lungi uneori . Nu vreau sa ma risc . Am vorbit la politie , dau curs . Cine are empatie pentru el are preocupari asemanatoare ....Are 18 ani si e agresiv , nu e un nepotel .

#52
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 18.05.2020
Sunt coproprietar . Face baba scandal daca incui usa . Vrea sa-si puna rufele pe balcon.

#53
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 18.05.2020
Ca sa nu mai deschid alt topic , daca suntem coproprietari eu , mama si sora , fiul acesteia poate locui in casa fara acordul meu ? Cum am spus noaptea se disreaza , daca ii zic sa faca liniste face mai rau ... Daca am insistat a inceput sa si fure , cred ca asta a fost motivul , vrea sa se razbune ca am tipat la el . Toata copilaria lui au fost jocuri video in care fura si omoara . Acum l-au trimis sa stea pe capul meu .

#54
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pai poate, da, tocmai pt că sunteți coproprietari...

Stă la bunica lui, nu pe capul tău.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate