Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Prioritatea de trecere in intersectie / ordinea de trecere

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

Poll: Prioritate de trecere (53 member(s) have cast votes)

Care vehicul are prioritate de trecere (trece primul) în intersecție?

  1. Vehiculul A (verde) (51 votes [96.23%])

    Percentage of vote: 96.23%

  2. Vehiculul B (rosu) (2 votes [3.77%])

    Percentage of vote: 3.77%

Vote Guests cannot vote

#73
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Don_Costica, on 22 decembrie 2022 - 19:38, said:

Scorul de 16-1 ma linisteste.
Prefer sa ma mut pe topicurile relaxante, aici nu mai am nimic de adaugat.
Ai avea dreptate daca lucrurile astea ar tine de democratie, vox populis vox dei.
Din pacate, legea nu tine de democratie, nici prioritatea. Eu am cerut sa spui ce anume iti da dreptul sa consideri ca ai prioritate
Prioritatea ti-o da doar indicatorul, iar tu nu treci niciodata prin fata unuia care iti confera acest drept. Tu doar presupui ca ai prioritate pentru ca in intersectie, pentru un numar de m, calci pe urmele altei masini, care ar fi putut avea prioritate
Dar asta nu este o conditie, dpdv al legii, sa fi considerat cu prioritate

#74
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 strongsss, on 22 decembrie 2022 - 19:09, said:


apoi acolo este o intersectie foarte larga.
practic atunci cand masina rosie se intersecteaza cu masina verde , masina verde e dejja in intersectie.
initiator te intreb direct: masina rosie cui cedeaza trecera?

Asta voiam sa intreb, pe teren, care e distanta in metri intre cele 2 strazi pe care circula cele 2 masini? Ar avea  logica in cazul lui daca cele 2 strazi ar fi una langa alta la 1m distanta. Este o situatie de genul asta in Bacau la un pasaj, acolo se intersecteaza cei din pasaj cu aia de sus, ambele strazi au cedeaza respectiv stop. Acolo daca ai venit  primul cu 2s inaintea celui din stanga, ai plecat si ala trebuie sa-ti cedeze trecerea.

#75
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 08.06.2005
Singurul vot este al initiatorului Posted Image

Ca si raspund la topic. Daca as fi in masina rosie cedez trecerea la intrarea in intersectie. Punct. Pentru ca am un semnul plantat acolo special pentru mine.

Attached Files


Edited by mircea812, 22 December 2022 - 19:55.


#76
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Flat, on 22 decembrie 2022 - 19:28, said:

Nu e o intersecție obișnuită!

Este un rond, cu multe intersecții in T
Aplici cedează și regulile separat la.fiecare intersecție T

 strongsss, on 22 decembrie 2022 - 19:28, said:

am desenat intersectiile. strazile acelea nu se intersecteaza intre ele, ele se intersecteaza cu drumul circular din jurul Arcului de Triumf,. ca sa se intersecteze,  strazile trebuiau trebuie sa aiba un punct comun. cele doua strazi nu ajung niciodata la un punct comun, ele se varsa pe drumul din jurul Arcului de Triumf

sens.jpg
Uite, va intreb altfel: Cum ar fi trebuit facut marcajul acolo sa se considere o singura intersectie?
ce-i lipseste aleia sa fie o singura intersectie?
Dar daca era sens giratoriu, tot o sectiune de x intersectii era?

 Flat, on 22 decembrie 2022 - 19:43, said:

Nu este adevărat. Nu trebuie sa existe semne de drum cu prioritate, se subînțelege

Se subintelege ca ai prioritate? Caz ipotetic, dar usor de imaginat:
Inaintea unei intersectii oarecare, ai un semn de cedeaza trecerea imens.
- cedezi prioritatea tuturor vehiculelor
- 10 m mai incolo, te intersectezi cu un alt, nu reusesti sa-i vezi indicatorul din diverse motive (drum prioritar, cedeaza, stop, etc)
- tu subintelegi ca ai prioritate?
- nu-ti trece prin cap ca ar fi aceeasi intersectie, la care tu trebuia deja sa cedezi trecerea? Presupui ca ai drept de trecere, desi aveai cedeaza la inceputul ei?

Edited by valitudor, 22 December 2022 - 19:52.


#77
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Dar dacă auto roșu nu îl vedea pe auto verde, dacă verde era dincolo de Arcul de Triumf, venea pe drum cu cedează și nu era vizibil pentru cel roșu, cum știa roșu să îl deosebească de un alt auto care venea pe drumul cu prioritate?

#78
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 20:01, said:



ce-i lipseste aleia sa fie o singura intersectie?

Ar fi trebuit dărâmat arcul de triumf și străzile alea sa se întâlnească fix acolo în centru


 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 20:01, said:


Dar daca era sens giratoriu, tot o sectiune de x intersectii era?


Da
Diferența că nu e sens e infimă, doar există un drum prioritar, în sensul giratoriu toate care intra sunt egale cu cedează.

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 20:01, said:


Inaintea unei intersectii oarecare, ai un semn de cedeaza trecerea imens.
- cedezi prioritatea tuturor vehiculelor
- 10 m mai incolo,





Dar nu este o intersecție oarecare!
Este una specială, un rond

10m mai încolo am acordat prioritate, gata. Sunt pe drumul cu prioritate circular, ceilalți îmi cedează. Doar la aia.care vin de pe drumul cu prioritate dau prioritate de dreapta

#79
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Digix, on 22 decembrie 2022 - 20:08, said:

Dar dacă auto roșu nu îl vedea pe auto verde, dacă verde era dincolo de Arcul de Triumf, venea pe drum cu cedează și nu era vizibil pentru cel roșu, cum știa roșu să îl deosebească de un alt auto care venea pe drumul cu prioritate?

Nu are cum sa stii, asa cum nu ai cum sa stii nici intr-o intersectie in Y daca nu vezi semnele celorlalti. De foarte multe ori nu le vezi, drum necunoscut, traficul, masini parcate.
Presupui ca nu ai prioritate (nu cum presupune Flat, ca are prioritate), iar daca se intampla sa ai prioritate de dreapta, "negociezi" cu cel care trebuie sa ti-o acorde. Nu intri ca bombardierul, subintelegand ca ai prioritate.
Asa cum nici intr-o intersectie nedirijata nu intri cu ochii inchisi.

Acea intersectie este una singura. Asta arata indicatoarele si semafoarele care trateaza intersectia ca una singura. Singurul lucru care ii lipseste, pentru a fluidiza traficul si a-l face mai clar, sunt indicatoarele aditionale care sa arate drumul prioritar

#80
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,422
  • Înscris: 27.10.2007
Te intreb pentru a treia oara: cui cedeaza trecerea masina rosie?

#81
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 04.11.2016
Multa vorba, saracia omului.

Indicatorul "Cedeaza trecerea" se amplaseaza pe drumul public fara prioritate, la intersectia acestuia cu un drum public prioritar.  La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula alte vehicule si abia apoi poate sa patrunda in intersectie.

#82
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 15.11.2005
am vazut aiurea, scuze

Edited by Mondeo, 22 December 2022 - 20:23.


#83
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 routerboard71, on 22 decembrie 2022 - 19:01, said:

Sunteti Bucuresteni, aveti permise de conducere si NU stiti cu ce se mananca un sens giratoriu la Arcul de Triumf? Hai mai lasati-o incolo!
Sa va explic eu, un ploiestean... ce si cum? Nu cred ca nu va dati seama...
din pacate asa e.
nu inteleg cum naiba au reusit unii sa dobandesca permisul de conducere

ALOOO  ALA CU MASINA E PE CONTRASENS
DESENUL E GRESIT.

Attached Files



#84
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 18:18, said:

.....Care vehicul are prioritate de trecere (trece primul) în intersecție?
1. Vehiculul A (verde) ....
2. Vehiculul B (rosu) ....

Arcul de triumf.png
Am votat A (verde), pentru ca acolo nu e o singura intersectie (incat sa se aplice regula de dreapta intre verde si rosu), ci sunt mai multe (practic ai o alta intersectie de fiecare data cand un drum lateral intra in "rond").



 routerboard71, on 22 decembrie 2022 - 19:01, said:

Sunteti Bucuresteni, aveti permise de conducere si NU stiti cu ce se mananca un sens giratoriu la Arcul de Triumf? Hai mai lasati-o incolo!
Sa va explic eu, un ploiestean... ce si cum? Nu cred ca nu va dati seama...
nu stiu cum e la Ploiesti, dar in Bucuresti se aplica codul rutier, ala care spune ca intersectiile cu sens giratoriu sunt obligatoriu semnalizate ca atare. la Arcul de Triumf, din ce stiu eu, nu exista indicatoare "sens giratoriu", deci acolo e doar un grup de intersectii cu unul din drumuri avand forma circulara. prin urmare nu se aplica regulile de la sensul giratoriu

Edited by _Smiley_, 22 December 2022 - 20:35.


#85
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Atunci cand traictoriile celor doua vehicule se intersecteaza vehicolul verde este pe un drum cu prioritate fata de vehicolul rosu care intra in intersectie pe un drum cu cedeaza trecerea. Deci in intersectia respectiva prioritatea de dreapta nu este relevanta cele doua drumuri neavand acelasi rang, doar vehicolul rosu are cedeaza trecerea, cel verde fiind deja pe drumul cu prioritate. Ca atare vehicolul verde (A) are prioritate fata de cel rosu (B). Trebuie retinut ca acolo se discuta despre doua intersectii  a doua drumuri (A si B) care nu se intersecteaza intre ele, intersectiile fiind pentru fiecare cu drumul cu sens unic care este piata. Relevanta insa pt circulatia celor doua vehicole este doar intersectia celui rosu deoarece doar acolo traictoriile celor doua vehicole se intersecteaza.

#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,468
  • Înscris: 01.12.2001
Și-a făcut o clona. Îs 2 voturi

#87
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,367
  • Înscris: 22.10.2007

 strongsss, on 22 decembrie 2022 - 20:15, said:

Te intreb pentru a treia oara: cui cedeaza trecerea masina rosie?
Celor care vin din dreapta, desigur /s

#88
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
In primul rand, ca si clarificare: sunt clujean, discut strict pe baza a ce vad eu pe Google Maps.
Eu acolo nu vad o singura intersectie (cum ziceti voi, rond, giratoriu, s.a.m.d.) ci vad o succesiune de mai multe intersectii, in care drumul cu prioritate este pe axa Soseaua Pavel D. Kiseleff -> Bulevardul Maresal Constantin Prezan (vezi indicatoarele rutiere de pe stalpi).
Prin urmare, indicatorul rutier de Cedeaza trecerea de pe celelalte strazi cu care se intersecteaza axa aceasta se refera strict la intersectia dintre respectiva strada secundara si acest ax prioritar, deci in momentul in care masina verde trece de indicatorul de Cedeaza trecerea si se inscrie in circulatie se va afla pe drumul prioritar, si nu are absolut nici un motiv sa acorde prioritate masinii rosii.
In cazul in care masina verde ar face "ture" prin intersectie, intr-adevar ar ajunge intr-o pozitie in care va trebui sa acorde prioritate de trecere altor masini, intalnind indicatorul de Cedeaza trecerea aici. Mai exista un Cedeaza desenat pe asfalt (nu inteleg de ce nu sunt si indicatoare) aici

Edited by LuvRaluK, 22 December 2022 - 21:24.


#89
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Tocmai pentru a preveni confuzii de genul, la Timișoara au făcut (unele dintre puținele realizări inteligente ale lui Robu) benzi pe care te încadrezi de la bun început pentru a ieși spre o anumită direcție din sens. Aceste sensuri giratorii există de ani de zile prin alte țări.

#90
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,101
  • Înscris: 02.12.2007
@valitudor : tu nu stii sa pierzi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate