Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Prioritatea de trecere in intersectie / ordinea de trecere

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

Poll: Prioritate de trecere (53 member(s) have cast votes)

Care vehicul are prioritate de trecere (trece primul) în intersecție?

  1. Vehiculul A (verde) (51 votes [96.23%])

    Percentage of vote: 96.23%

  2. Vehiculul B (rosu) (2 votes [3.77%])

    Percentage of vote: 3.77%

Vote Guests cannot vote

#109
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View Postvalitudor, on 23 decembrie 2022 - 12:06, said:

Eu, acolo, interpretez ca este o singura intersectie, nu mai maulte in T, pentru ca:
- indicatoarele de prioritate si cedeaza sunt dispuse la intrarea intregului rondou, ca ansamblu.
- semafoarele sunt dispuse tot la intrare in rondou. Mi se pare neobisnuit sa se instaleze semafor (nepietonal) doar pe una din artere. Ori daca acolo sunt T-uri, semafoarele sunt instalate doar la piciorul T-ului
tot insisti cu prostii in loc sa citesti definitiile:
Art 6 pct 16. intersecţie - orice încrucişare, joncţiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spaţiile formate de acestea;
deci avem asa:
1. Ctin Prezan se intersecteaza cu inelul central, adica piata arcul de triumf
2. Regele I cu inelul central, adica piata arcul de triumf
3. Al Constantinescu cu inelul central
4. Al .Averescu si piata arcul de triumf
5. Kiseleff cu piata arcul de triumf
astea toate sunt intersectii separate intre 5 drumuri separate si un drum circular.
apoi avem asa:
Indicator cedeaza trecerea:
Se amplaseaza pe drumul public fara prioritate, la intersectia acestuia cu un drum public prioritar. La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule, si abia apoi poate sa patrunda in intersectie. Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule, conducatorul auto este obligat sa opreasca pentru a le acorda prioritate.

In continuare nu cred ca ai permis, mi se pare imposibil ca cineva care a facut scoala auto sa nu stie cum se aplica indicatorul de mai sus.



View PostFlat, on 23 decembrie 2022 - 11:49, said:

reguli de circulație la negociere
ăsta e nivelul
cred că nu mai are sens discuția
du-te și te culcă, chiar dacă e miezul zilei

95,35% dintre respondenți îți spun asta
ce o fi așa greu la români să zică nene
'am gresit, înțeleg, voi revizui ce știu și voi proceda corect de acum încolo'

tre' sa fii dispus sa accepti ca ai gresit, dar unii sunt detinatorii adevarului absolut si cred ca ceilalti merg dupa cutume locale desi un intreg continent merge dupa regulile astea.

Edited by _-livio-_, 23 December 2022 - 13:39.


#110
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

View Postvalitudor, on 23 decembrie 2022 - 11:45, said:

Daca as fi masina verde, as acorda prioritate fiecarei masini care vine din stanga, atunci cand intru in intersectie, iar 20m mai incolo, cand dau de masina rosie, "negociez" trecerea cu el, pentru ca nu stiu nivelul lui de prioritate (eu stiind ca am avut un semn de cedeaza si nimic altceva ulterior).
(...)
NICIODATA nu voi prezuma ca am prioritate daca nu vad un semn care sa-mi acorde prioritatea. Intotdeauna voi prezuma ca NU AM PRIORITATE
E sanatos sa nu presupui ca ai prioritate.

E si mai sanatos sa te uiti atat la indicatoare cat si la marcaje Posted Image.

Quote

Art.81
(2) Marcajul transversal constând dintr-o linie discontinuă, aplicată pe lăţimea uneia sau mai multor benzi, indică linia care nu trebuie depăşită atunci când se impune cedarea trecerii. Înaintea unei asemenea linii se poate aplica pe partea carosabilă un marcaj sub forma de triunghi având o latură paralelă cu linia discontinuă, iar vârful îndreptat spre vehiculul care se apropie.

In cazul intersectiei in discutie, se vede foarte clar in poza din satelit unde sunt trasate aceste dungi pe asfalt. Pentru masinile care vin dinspre Casin, se impune cedarea trecerii acolo unde benzile lor se termina in marcajul transversal (dincolo de trecerea de pietoni). Odata trecute de acel punct, masinile ce vin dinspre Casin si cele ce vin dinspre Piata Presei devin perfect identice dpdv al prioritatii.
Dupa inca niste metri, e intersectia dintre benzile ce vin dinspre Averescu si restul lumii; din nou, marcajul transversal arata clar cine trebuie sa cedeze trecerea in acel punct.

Intersectia este un pic atipica, insa marcajele elimina orice fel de ambiguitate. Este absolut clar care-s locurile in care masinile trebuie sa dea prioritate.

#111
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007
Masina rosie da prioritate masinilor care vin din stanga. tu ai spus-o.
raportandu-ne la masina rosie, din ce directie vine masina verde?

View Postvalitudor, on 23 decembrie 2022 - 11:45, said:

Daca as fi masina rosie, as acorda prioritate fiecarei masini care vinde din stanga, pentru ca am indicatorul cedeaza trecerea.


#112
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

View Postvalitudor, on 23 decembrie 2022 - 12:06, said:

Asta deoarece consideri [...] duce la mai multe intrebari[...]
Eu, acolo, interpretez [...]
Inainte de a-ti raspunde la intrebari poate n-ar fi rau sa te hotarasti ce doresti sa afli. Raspunsul la intrebarea ta sau raspunsul la mai multe intrebari ce "deviaza" de la acea intrebare?... Si frumos ar fi nu doar sa intrebi altceva ci si sa combati si tu cu argumente cele mentionate anterior (cum ceri altora), daca vezi altfel acele cazuri...

Deci referitor la intrebarea ta specifica cu pozitiile masinilor din poza: este clar ca nu au treaba una cu alta?
Iar referitor la posibila intrebare despre "intersectarea" masinilor: este clar care masina trebuie sa cedeze prioritatea?

Edited by Ravy, 23 December 2022 - 14:33.


#113
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcrocko.dilul, on 23 decembrie 2022 - 13:18, said:

Buna dimineata!
Care sens giratoriu? Posted Image
cercul ăla mare e un sens giratoriu.

#114
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Nu este…

#115
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View Postvalitudor, on 23 decembrie 2022 - 11:45, said:

1. Se mai respecta semnificatia indicatoarelor de prioritate daca semafoarele functioneaza? Probabil marea majoritate ar raspunde cu NU, pentru ca semafoarele sunt prioritare. Eu as zice ca DA, semaforul nu poate anula semnificatia un indicator de prioritate
2. Sunt obligati pietonii sa se asigure atunci cand traverseaza strada pe trecere de pietoni? Similar, eu as zice NU, in timp ce marea majoritate ar vota cu DA.
Cel putin asta cred

Daca pana acum unii mai ingaduitori si-au mai batut capul sa-ti explice de ce nu ai dreptate, cu asemenea de afirmatii cred ca i-ai convins pe toti sa intrerupa orice discutie serioasa...

#116
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
dupa 7 pagini de discutii partial sterile, am putea sa incercam sa concluzionam:
1. in acea poza lipsesc niste semne de circulatie, ceea ce nu cred ca se intampla in realitate!
chiar daca destui militieni sunt prostovani, la partea de semnalizare se lucreaza cu simt de raspundere in majoritatea cazurilor! exceptiile sunt rare si de multe ori sunt din cauze externe!
stiu cum se face, stiu oameni care fac asta(politie + cei de la drumuri).
2. ceea ce constat zilnic in trafic: un procent mare(peste 50%) din soferi nu stiu sa conduca intr-un sens giratoriu! daca de obicei nu vedeai semnalizari folosite, in ultimele luni observ un exces in folosirea semnalizarii, din pacate cei mai multi semnalizeaza prost! adica vad zilnic minimum 4-5 oameni care intra in sensul giratoriu si semnalizeaza stanga desi in realitate ei merg inainte. si logica lor e ca semnalizeaza stanga pentru ca nu fac dreapta!Posted Image

#117
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007
Poza nu are legatura cu realitatea. Daca masinile ar sta ca in poza, una din masini ar fi pe contrasens.

Edited by strongsss, 23 December 2022 - 21:11.


#118
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009

View PostDaculScoril0, on 23 decembrie 2022 - 15:18, said:

cercul ăla mare e un sens giratoriu.
Nu, nu e giratoriu. S-a scris deja de cateva ori, este o serie de intersectii.
Se vad sper, marcajele de cedeaza din interior.
Attached File  Screenshot_20221223-213308.jpg   523.52K   20 downloads

Edited by DannyMC, 23 December 2022 - 21:35.


#119
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdragos I, on 23 decembrie 2022 - 19:08, said:

Daca pana acum unii mai ingaduitori si-au mai batut capul sa-ti explice de ce nu ai dreptate, cu asemenea de afirmatii cred ca i-ai convins pe toti sa intrerupa orice discutie serioasa...
Ai dreptate, cu postarea aia a risipit orice dubiu.
O să fie unul din cei uimiți, care la primul accident, o să fie mirat că este de vină.

Edited by crisstonne, 24 December 2022 - 00:31.


#120
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Cedează e ca să pătrunzi în intersecție. Odată intrat, respecți marcajele și indicatoarele din intersecție dacă sunt(și sunt intersecții tip rondou cu marcaje/indicatoare de cedează în interior). Ai acordat prioritate la intrarea în intersecție, ai respectat semnificatia indicatorului. Rosul are cedeaza, acorda prioritate celor de pe drumul prioritar. În mod sigur drumul pe care e el nu e prioritar, care e atunci?
Dacă roșul nu ar avea cedează, atunci ar avea prioritate de dreapta. Dar în mod sigur atunci verdele ar avea cedează ca în intersecția de mai jos.
https://www.google.r...6s/g/11c6349h2l
Vezi partea de sud a rondoului, nu-mi dau seama de ce nu merge link-ul streetview.

Edited by aladdin2k, 24 December 2022 - 00:46.


#121
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postvalitudor, on 23 decembrie 2022 - 11:45, said:

Uite, mai am niste exemple de chestionare de scor 100-1. Ceva de genul:
1. Se mai respecta semnificatia indicatoarelor de prioritate daca semafoarele functioneaza? Probabil marea majoritate ar raspunde cu NU, pentru ca semafoarele sunt prioritare. Eu as zice ca DA, semaforul nu poate anula semnificatia un indicator de prioritate

Cat esti de prost...si nu e o jignire, e o constatare. Urmeaza sa spui ca esti dac liber, n.ai nevoie de permis sa folosesti masina si nu recunosti legile si constitutia Romaniei, iar reptilienii sunt printre noi.

#122
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Acu' daca stam drept si judecam stramb, semafoarele functioneaza si pe galben intermitent, caz in care omul are mare dreptate.

#123
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postvalitudor, on 23 decembrie 2022 - 12:06, said:

- semafoarele sunt dispuse tot la intrare in rondou. Mi se pare neobisnuit sa se instaleze semafor (nepietonal) doar pe una din artere. Ori daca acolo sunt T-uri, semafoarele sunt instalate doar la piciorul T-ului
Nu e adevărat, e semafor și în mijloc. Cum vine aia? Ce fel de intersecție/giratoriu e ăla care are încă un semafor în mijloc?

https://www.google.c...01!4d26.0782609

Edited by Digix, 24 December 2022 - 10:23.


#124
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View PostDigix, on 24 decembrie 2022 - 10:18, said:

Ce fel de intersecție e aia care are încă un semafor în mijlocul ei?
Am vazut eu una in Slatina lu' Neaceasca, acum multi ani. Stalp de iluminat si semafor fix in mijlocul intersectiei, de m-am crucit (de asta imi si aduc aminte). Pe urma am aflat: abia transformasera strada in sens unic si eliminasera spatiul dintre sensuri, iar stalpul si semaforul din acel spatiu au mai ramas acolo o vreme Posted Image

Edited by Don_Costica, 24 December 2022 - 10:25.


#125
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Voiam doar să spun că aia nu e o intersecție mare, nici un giratoriu, acolo avem mai multe intersecții. Ce giratoriu are semafor în mijloc? Plus că nici nu e vreun semn de sens giratoriu nicăieri.

Edited by Digix, 24 December 2022 - 10:38.


#126
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
depinde care a intrat PRIMUL în intersecție

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate