Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Prioritatea de trecere in intersectie / ordinea de trecere

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

Poll: Prioritate de trecere (53 member(s) have cast votes)

Care vehicul are prioritate de trecere (trece primul) în intersecție?

  1. Vehiculul A (verde) (51 votes [96.23%])

    Percentage of vote: 96.23%

  2. Vehiculul B (rosu) (2 votes [3.77%])

    Percentage of vote: 3.77%

Vote Guests cannot vote

#37
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Daca rosu are cedeaza trecerea, ce treaba mai are cedeaza trecerea pt cel verde cand el este deja pe drumul cu prioritate? Cedeaza de la verde impacteaza doar intrarea lui pe drumul cu prioritate.
Dar uite cum faci, ca pe noi nu ne crezi. Vino tare cu acel semn de cedeaza si intra in cel verde si vezi ce iti zice la politie.
Si ca o intrebare...sa zicem ca esti prima data pe acel traseu si intalnesti semnul de cedeaza. Tu de unde stii daca verdele avea semn de cedeaza sau prioritate? Citesti in pipi dimineata sau cum iti dai seama?

#38
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Don_Costica, on 22 decembrie 2022 - 18:50, said:

Vali, raspunde la intrebarea simpla: cui cedeaza rosu trecerea, daca are prioritate de dreapta?
Insist fara mistouri, fiindca e vorba de prioritate si nu e de gluma.
Corect, sunt lucruri importante, nu e loc de mistoruri

Legea spune ca ROSU trebuie sa cedeze prioritatea vehiculelor care circula pe drumul prioritar.
Drumul prioritar este cel definit de indicatoarele "drum cu prioritate", marcate in schita mea. Asadar daca un alt vehicul "C" intra in intersectie de pe Kiseleff, din Nord, atunci el se afla pe drumul prioritar. Va avea prioritate in raport cu vehiculul B - rosu.
Insa vehiculul A - verde, nu vine de pe un drum prioritar, asadar nu are prioritate in raport cu vehiculul B

#39
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Sunteti Bucuresteni, aveti permise de conducere si NU stiti cu ce se mananca un sens giratoriu la Arcul de Triumf? Hai mai lasati-o incolo!
Sa va explic eu, un ploiestean... ce si cum? Nu cred ca nu va dati seama...

Edited by routerboard71, 22 December 2022 - 19:01.


#40
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Namidee, on 22 decembrie 2022 - 18:58, said:

Daca rosu are cedeaza trecerea, ce treaba mai are cedeaza trecerea pt cel verde cand el este deja pe drumul cu prioritate?

Foarte solid punctul tau de vedere, ai perfecta dreptate.
Acum spune-mi care indicator/articol din lege spune ca acela este "drumul cu prioritate".

P.S. 9-1

#41
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,353
  • Înscris: 22.10.2007

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 19:00, said:

Corect, sunt lucruri importante, nu e loc de mistoruri

Legea spune ca ROSU trebuie sa cedeze prioritatea vehiculelor care circula pe drumul prioritar.
Drumul prioritar este cel definit de indicatoarele "drum cu prioritate", marcate in schita mea. Asadar daca un alt vehicul "C" intra in intersectie de pe Kiseleff, din Nord, atunci el se afla pe drumul prioritar. Va avea prioritate in raport cu vehiculul B - rosu.
Insa vehiculul A - verde, nu vine de pe un drum prioritar, asadar nu are prioritate in raport cu vehiculul B
indicatorul cedeaza trecerea este cel ce da prioritatea drumurilor in cazul asta, asta conform definitiei lui.

Edited by _-livio-_, 22 December 2022 - 19:05.


#42
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Ploiesteanule...ramai la Ploiesti, nu vezi ca nici ai nostri nu.s mai bravi. Unde ai vazut semn de gjratoriu la arcul de triumf?

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 19:00, said:

Insa vehiculul A - verde, nu vine de pe un drum prioritar, asadar nu are prioritate in raport cu vehiculul B

 Namidee, on 22 decembrie 2022 - 18:58, said:

Tu de unde stii daca verdele avea semn de cedeaza sau prioritate? Citesti in pipi dimineata sau cum iti dai seama?


#44
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 19:03, said:



Foarte solid punctul tau de vedere, ai perfecta dreptate.
Acum spune-mi care indicator/articol din lege spune ca acela este "drumul cu prioritate".

P.S. 9-1

Este drumul cu prioritate pt ca el la intersectia cu rosu nu are nici un semn, pe cand tu ai semn de cedeaza. Daca mai insisti si dupa explicatia aceasta, arde te rog carnetul

#45
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 18:44, said:


Te intreb acelasi lucru ca pe colegul de mai inainte: ce anume te face sa crezi ca acolo sunt mai multe intersectii si nu una singura?

Geometria, spațiul, fizica elementară

Tu te cramponezi de exprimarea "intersecția arcul de triumf", care in limbajul colocvial este corect, avem o intersecție de drumuri. Dar în rigoarea legii rutiere, este o înșiruire de mici intersecții între drumuri radiale si un drum circular.


#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

 routerboard71, on 22 decembrie 2022 - 19:01, said:

Sunteti Bucuresteni, aveti permise de conducere si NU stiti cu ce se mananca un sens giratoriu la Arcul de Triumf? Hai mai lasati-o incolo!
Sa va explic eu, un ploiestean... ce si cum? Nu cred ca nu va dati seama...

Ar trebui sa stii ca la Arcul de Triumf nu e sens giratoriu, e un rond cu reguli de prioritate specifice (similar cu rondul de la Piata Alba Iulia).

Altfel, sunteti amuzanti astia care dati lectii altora fara a sti despre ce e vorba.

Edited by george_alexandru, 22 December 2022 - 19:08.


#47
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,272
  • Înscris: 27.10.2007
exemplu este prost 200% pentru ca masina rosie este pe contrasens. colegul crocko.dilul ne tot spune asta, dar noi dezbatem in continuare.
apoi acolo este o intersectie foarte larga.
practic atunci cand masina rosie se intersecteaza cu masina verde , masina verde e dejja in intersectie.
initiator te intreb direct: masina rosie cui cedeaza trecera?

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Aha. Deci tu ești Tavi Perțea de pe topicul meu. :(
Ai făcut și poll, deci vezi că greșești?
Când 10 (până acum doar) iti spun că ești beat, tu fiind singur: du-te și te culca

Edited by dorin_2k, 22 December 2022 - 19:10.


#49
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Adica rosu analizeaza cine vine dinspre CDG sau dinspre Kiseleff ca sa le dea prioritate, iar cand intra verdele in rond ZBANG fraiere, tu n-ai prioritate?

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 strongsss, on 22 decembrie 2022 - 19:09, said:

masina rosie cui cedeaza trecera?
Depinde ce marca e :)

#51
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Flat, on 22 decembrie 2022 - 19:05, said:

Tu te cramponezi de exprimarea "intersecția arcul de triumf", care in limbajul colocvial este corect, avem o intersecție de drumuri. Dar în rigoarea legii rutiere, este o înșiruire de mici intersecții între drumuri radiale si un drum circular.
pai explica-mi rigoarea legii. De ce acolo sunt mai multe intersectii?
Cine iti spune ca sunt mai multe intersectii care trebuie judecate distinct?

#52
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
De fapt am picat toti ca prostii in capcana, dar m.am desteptat pana la urma, luand exemplul de bun, presupunand ca e dublu sens pe kiseleff. Daca ajung in acelasi timp si vad in acelasi timp ca e "liber", pot intra in acelasi timp pe drumul prioritar. Joac.o p.asta

 valitudor, on 22 decembrie 2022 - 19:13, said:


pai explica-mi rigoarea legii. De ce acolo sunt mai multe intersectii?
Cine iti spune ca sunt mai multe intersectii care trebuie judecate distinct?

Ti s.a explicat, nu intelegi. Intra tare si vezi ce zice politia, pe care oricum nu i.ai crede :))) dehh, a dat celalalt sofer spaga

#53
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Hai, ca se muta pe "Fun"
Pana atunci, ca si studiu aprofundat, sa ne spuna initiator cam cum circula aici: https://www.google.r...2.2950682?hl=ro

#54
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Verdele are prioritate de trecere pentru ca este deja intrat in sensul giratoriu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate