Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Nu știu ce facultate să aleg

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MaruSs_019

MaruSs_019

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2022
Salutare tuturor! Am și eu o întrebare, eu sunt acum clasa a 12-a și mai am puțin pana dau examenul de Bacalaureat, vreau sa fac o facultate, dar nu stiu o facultate care sa îmi placa, eu ma pricep la Calculatoare IT, care este diferența dintre Soft și Hardware, as vrea pe programare sa merg mai departe sa lucrez intr-o firma, aștept niște păreri!
Mulțumesc anticipat! 🫶🏻

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001

 MaruSs_019, on 01 decembrie 2022 - 15:03, said:

dar nu stiu o facultate care sa îmi placa, eu ma pricep la Calculatoare IT,
Bagi mate și fizica primul an. Putina specialitate. Apoi doar specialitate.
Te "pricepi"? Adică pui un win și atât? Nu se pune asta.
La Calculatoare trebuie să înveți.
Înveți= e ok= o să îți placă.

#3
HusseinJolt

HusseinJolt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2022
Din ce scrii nici IT-ul nu știi dacă ți-ar plăcea. Ce și câte limbaje ai studiat până acum din pură pasiune, să le înveți sintaxa și la ce excelează fiecare din ele? Că tot menționași, știi măcar care este componenta care face legătura dintre hardware și software?
Este mai indicat să te angajezi undeva să faci bani (asta îți va crește și încrederea în forțele proprii), iar în timpul liber să studiezi de unul singur (resurse sunt destule pe net, chiar și gratuite), creezi un program - două - trei care să-ți dea bine în portofoliu (adică le pui pe GitHub sau/și GitLab) și-ți va fi mult mai ușor apoi "să mergi mai departe să lucrezi într-o firmă".
O școală profesională ai luat în calcul? În funcție de meserie se pot face bani foarte frumoși.

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 HusseinJolt, on 01 decembrie 2022 - 19:25, said:

Din ce scrii nici IT-ul nu știi dacă ți-ar plăcea. Ce și câte limbaje ai studiat până acum din pură pasiune, să le înveți sintaxa și la ce excelează fiecare din ele? Că tot menționași, știi măcar care este componenta care face legătura dintre hardware și software?
Este mai indicat să te angajezi undeva să faci bani (asta îți va crește și încrederea în forțele proprii), iar în timpul liber să studiezi de unul singur (resurse sunt destule pe net, chiar și gratuite), creezi un program - două - trei care să-ți dea bine în portofoliu (adică le pui pe GitHub sau/și GitLab) și-ți va fi mult mai ușor apoi "să mergi mai departe să lucrezi într-o firmă".
O școală profesională ai luat în calcul? În funcție de meserie se pot face bani foarte frumoși.
Am mai dat si eu o data sfatul asta, si se pare ca este foarte tabu aici sa sfatuiesti asa ceva. Multi care vand diploma ca pe ceva sfant care tine de foame

#5
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 05.06.2021
Pe vremea mea (acum peste 20 ani), la Facultatea de Calculatoare si Automatica se facea asa (in mare):

-Calculatoare-hardware:
   - parte de embedded;
   - faci si aici programare, dar la nivel de instructiuni date direct calculatoarelor/procesoarelor;
   - limbajele de programare sunt "limbaj de asamblare" (instructiuni/"comenzi masina", date direct procesorului, "low-level") sau limbajul C, in care scrii instructiunile intr-un limbaj de nivel mai inalt (high-level), dar care trece apoi printr-un proces de compilare si in final se transforma in "instructiuni masina"
   - vei invata si despre arhitectura procesoarelor/microcontrollerelor, pentru ca trebuie sa o cunosti/intelegi pentru a scrie programe in assembler/C care dau intructiuni direct procesorului; si despre partajarea/organizarea memoriei unui sistem embedded (ROM, EPROM etc)
   - de asemenea, e posibil sa inveti si protocoale de comunicatie intre procesoare (serial, SPI, I2C, CAN).
   - aplicatiile sunt de genul urmator: citesti semnale de la senzori si dai comenzi la actuatoare; sau implementezi comunicarea intre o retea de procesoare (de ex. toate procesoarele care controleaza actuatoarele de pe o masina - lumini, senzori, geamuri etc - comunica intre ele si cu calculatorul central printr-o retea si printr-un protocol CAN-ControlAreaNetwork)
   - posibil sa ajungi sa profesezi la Continental sau alte firme de genul

-Calculatoare-software
   - vei invata algoritmica, structuri de date, baze de date si limbaje de nivel inalt (Java, C#, HTML, Javascript); probabil mai nou poate invatati si Angular/React/Swift/Kotlin/Flutter etc, sau cel putin vi se vor da proiecte si va veti alege si invata singuri limbajul
   - vei face programe desktop, web si mai nou mobile
   - de asemenea, se faceau si niste optionale despre compilatoare/interpretoare
(cele 2 - software & hardware - erau diferentiate prin optionale; vreo 2-3 per semestru; in rest obiectele erau comune; de ex. structuri de date, baze de date, algoritmica, retele Petri le faceau ambele departamente)

-Automatica
   - inveti despre teoria sistemelor, automatizare, controlul proceselor industriale
   - trebuie sa stii matematica binisor, in special analiza si algebra - lucru cu matrici (orice sistem fizic se poate reprezenta printr-un sistem de ecuatii diferentiale, care mai apoi, cu matematici speciale, in speta transformata Laplace, se transforma intr-un sistem de matrici, asupra caruia trebuie sa faci diferite calcule)
   - inveti sa proiectezi, simulezi, analizezi sisteme automate (de ex. incubator, instalatii hidraulice etc)
   - inveti Matlab/Simulink
   - cred ca vei face si robotica (eu am facut Calculatoare, deci nu stiu exact) si te vei juca cu roboti industriali care lucreaza pe linii de productie, pe care ii vezi pe la televizor, prin fabrici (de ex. uzina Dacia-Pitesti)
   - de asemenea, daca iti va placea, vei putea invata si parte de programare de procesoare/microcontrollere, in limbaj de asamblare/C (cam ce se face la hardware), pt ca orice sistem/robotel are actuatoare si senzori care sunt controlate de astfel de procesoare/microcontrollere
   - au am facut licenta la Calculatoare (cu optionale si software, si hardware) iar masterul la Automatica.
   - e faina si Automatica (comparativ cu Calculatoarele) pentru ca iti formeaza o gandire de inginer mai high-level (in general inginerii automatisti sunt mai bine platiti decat cei calculatoristi)

-Informatia industriala
   - nu stiu exact (n-am prea avut contact cu colegii respectivi) dar cred ca e un fel de Automatica dar mai amplicata (dar nu sunt 100% sigur; poate gresesc)

*Eu am facut 5 ani de licenta. Si master de 2 ani. In primii 2 ani de licenta toti studentii faceam aceleasi obiecte. Din anul 3 ne-am separat.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vezi ca la "calculatoare" nu inseamna sa stai sa te joci sau sa instalezi niste aplicatii. Incearca sa vezi cu ce se mananca si dupa decizi daca iti place sau nu.
In momentul de fata eu as face o meserie.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dai bacul, iei o pauza si apoi te apuci de invatat programare acasa (Java, PHP, Python, unul dintre ele). Te tii de unul, bagi 4 ore pe zi si in 2-3 luni inveti bazele. Cu astea te duci si te angajezi.
Poti sa fii programator f bine si fara facultate. Sunt multi (buni si bine platiti) care lucraza in IT si n-au facultate in domeniu.
Asta ti-o spune unul care a facut facultate IT si lucreaza in domeniu: pierdere de timp si bataie de joc.
Apoi IT nu inseamna doar programare. Chiar si cand spui programare n-ai spus nimic pentru ca sunt multe feluri de programari, mult sau total diferite intre ele.

Edited by Friskey, 02 December 2022 - 08:36.


#8
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 03.02.2014

 Friskey, on 02 decembrie 2022 - 08:26, said:

Dai bacul, iei o pauza si apoi te apuci de invatat programare acasa (Java, PHP, Python, unul dintre ele). Te tii de unul, bagi 4 ore pe zi si in 2-3 luni inveti bazele. Cu astea te duci si te angajezi.
Poti sa fii programator f bine si fara facultate. Sunt multi (buni si bine platiti) care lucraza in IT si n-au facultate in domeniu.

Nu mai dati sfaturi aiurea. La majoritatea firmelor nu treci de interviul tehnica, cu 4 ore pe zi 2-3 luni. La mine pe proiect sigur nu treci. Si nu pt ca pun intrebari grele, ci pt ca pun intrebari din diverse arii de care nu te lovesti decat daca chiar ajungi sa te lovesti de ele.

Eu pana acum nu am avut "onoarea" sa imi treaca de interviu pt pozitii de juniori oameni cu "cursuri de IT" promovate pe social media sau doar cu "studiu individual". Problema nu e ca sunt prosti, ci ca orizonturile lor sunt foarte limitate. A venit la interviu cineva care facuse 6 luni nush ce cursuri de python si sincer partea de python chiar o stia ok (pt un junior). Dar imediat ce am iesit din python si am intrat in intrebari adiacente, zero barat:
  • diferenta dintre TCP si UDP? a zis ca nu stie
  • cunostinte de linux? nu a lucrat
  • orice cunostinte de retelistica (DNS, filtre, probleme care pot aparea cand nu lucrezi pe localhost)? nici asta
  • exemple de race-conditions? stia thread-uri, dar era clar ca nu lucrase indeajuns incat sa identifice posibile race conditions

Are facultatea multe materii inutile? sigur. Si eu pot spune ca 50% din materiile facute de mine mi-au fost inutile in cariera, dar restul materiilor m-au fortat sa trec prin diverse sub-domenii ale IT-ului. Asa ca din 4 ani de poli, daca faceam doar materiile "utile", ajungem la aproximativ 2 ani de studiu. Sa zicem ca mai reducem cu inca 50% daca vrei sa te concentrezi doar pe anumite chestii, dar oricum nu ai cum sa ajungi la 2-3 luni si esti angajabil (poate doar la testare manuala).

#9
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 MaruSs_019, on 01 decembrie 2022 - 15:03, said:

Salutare tuturor! Am și eu o întrebare, eu sunt acum clasa a 12-a și mai am puțin pana dau examenul de Bacalaureat, vreau sa fac o facultate, dar nu stiu o facultate care sa îmi placa, eu ma pricep la Calculatoare IT, care este diferența dintre Soft și Hardware, as vrea pe programare sa merg mai departe sa lucrez intr-o firma, aștept niște păreri!
Mulțumesc anticipat! ����

Software = programele utilizate de calculatoare.
Hardware = piesele, rețelele.

Depinde ce îți place mai mult. Daca îți place să scrii cod (software) îndreaptă-te spre programare (Automatica, Informatica, Informatica economica etc.), daca iti place să șurubărești, să montezi, să demontezi, spre inginerie (Electronică). Toate sunt facultăți bune și vor fi cerute decenii întregi de acum încolo.

Dacă ai aptitudini artistice, dar numai dacă ești CU ADEVĂRAT talentat, te poți îndrepta și spre o carieră de grafician 3D, animație, design digital etc. - deci poți merge pe la o facultate de arte.

Cât despre „intelijenții” care îți zici să nu faci facultate, nu te uita în gura lor. Fără facultate vei fi condamnat toată viața să rămâi un simplu pălmaș (sclavete). Cu facultate și câțiva ani de experiență vei începe să fii promovat și ideal e ca pe la 40-45 de ani să nu mai depinzi 8 ore / zi de ecran, adică să mai poți sta și la o ședință, și într-un call cu managementul din străinătate, și ALȚII să stea cu ochii ațintiți în ecran.

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 15.01.2014
Ai 18 ani în era informaticii și nu știi diferența dintre software și hardware? Sigur ai pus întrebarea la modul serios?

Dacă nici atât nu știi, e cam târziu de acum până la vară sa te pregătești.

Cu părinții ai discutat, ce au zis?

Programa la fiecare facultate o ai pe site-urile lor, de obicei și cu o scurtă descriere pentru fiecare materie.


#11
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Fratilor nu va mai ingramaditi ca mieii la taiere. Eu sunt programator si va spun ca nu e o viata de vis, iar pentru cei care cred ca se fac bani seriosi trebuie sa stie urmatoarele:
- banii seriosi se fac pe munca serioasa cu responsabilitate si stres incredibil, cei care fac bani seriosi nu o vor duce mult asa cu stresul, se pot imbolnavi (tigari cafea in fiecare zi) sau pur si simplu vor fi inlocuiti cu altii mai tineri care pot rezista la stres

- ii anunt ca am chemat un instalator care mi-a pus/taiat niste tevi, efectiv 4 ore de munca, mi-a cerut un pret pe ora cam dublu fata de ce se da in iT pe ora, ca instalator si nu mi-a dat nici factura pentru ca se poate. Am inceput sa imi pun intrebari serioase daca mi-am gresit cariera. Daca te duci sa lucrezi in strainatate ca instalator eu cred ca le dai clasa la orice programator prin Romania. Si da cred ca si eu ma voi reprofila curand, nu mai suport stresu, mi-am distrus si coloana tot stand in fata ecranului ore intregi, uneori si noaptea. Ce dracu e asa greu sa tai niste tevi, daca mai dai si de o sotie singura pe acasa ca instalator cu muschi pe tine...

#12
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 _-AppleS-_, on 03 decembrie 2022 - 10:54, said:

Fratilor nu va mai ingramaditi ca mieii la taiere. Eu sunt programator si va spun ca nu e o viata de vis, iar pentru cei care cred ca se fac bani seriosi trebuie sa stie urmatoarele:
- banii seriosi se fac pe munca serioasa cu responsabilitate si stres incredibil, cei care fac bani seriosi nu o vor duce mult asa cu stresul, se pot imbolnavi (tigari cafea in fiecare zi) sau pur si simplu vor fi inlocuiti cu altii mai tineri care pot rezista la stres

- ii anunt ca am chemat un instalator care mi-a pus/taiat niste tevi, efectiv 4 ore de munca, mi-a cerut un pret pe ora cam dublu fata de ce se da in iT pe ora, ca instalator si nu mi-a dat nici factura pentru ca se poate. Am inceput sa imi pun intrebari serioase daca mi-am gresit cariera. Daca te duci sa lucrezi in strainatate ca instalator eu cred ca le dai clasa la orice programator prin Romania. Si da cred ca si eu ma voi reprofila curand, nu mai suport stresu, mi-am distrus si coloana tot stand in fata ecranului ore intregi, uneori si noaptea. Ce dracu e asa greu sa tai niste tevi, daca mai dai si de o sotie singura pe acasa ca instalator cu muschi pe tine...

Asta așa e, pot confirma. Fără glumă, în acest moment un instalator isteț câștigă mai mult decât un IT-ist și are o meserie mult mai sănătoasă: face mișcare, nu stă toată ziua cu ochii în ecran, și cererea pentru serviciile lui e imensă. La noi la bloc (eu sunt în comitetul de bloc) a venit prin vară un instalator, ne-a înlocuit țeava de scurgere pe 3 etaje, 4000 RON. În urmă cu 2 săptămâni aveam o problemă, nu ne venea căldură în case, țac pac, au venit doi băieți, au lucrat o zi jumate, 10.000 RON (din care, zic ei, 5.000 materialele, dar noi bănuim că au „ciupit” un pic și de la materiale, însă având în vedere urgența reparației n-am stat să ne țigănim). Și încă, ăștia ne-au cerut puțin, alții ne cereau 12.000, 13.000 de lei. După calculele mele un instalator care nu se ferește de muncă face lejer 10-15.000 de lei, net, în București. Nu știu în alte orașe, dar în București asta e situația.

#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Fraților, opriti-va puțin din dat sfaturi și citiți postarea inițiatorului- este în clasa a 12-a, ii plac Calculatoarele IT și vrea sa facă programare dar întreabă care este diferența dintre hardware și soft.

Chiar nu vedeți ca nu se leagă și pare scrisa ori la misto ori de unul din clasa a 5 -a ?

Edited by spider8, 03 December 2022 - 14:52.


#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Mie imi pare scrisa de un elev care a auzit ca in IT se castiga bine si e la mare cautare, dar nu stie diferenta dintre hardware si software, altfel spus doar banii il atrag la domeniu, ca altceva nu e cazul, eu spuneam ca exista si alte domenii unde se castiga chiar mai bine fara comparatie la stres si din care poti sa iesi mai sanatos mental si fizic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate