Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

BOSCH TRONIC HEAT 3500 DE 6 KW

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
paxar

paxar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 03.09.2007
BUNA ZIUA.
AM ACHIZITIONAT CU DOI ANI IN URMA O CENTRALA TERMICA BOSCH TRONIC HEAT 3500 DE 6 KW. DIN PACATE, NU AM REUSIT SA O INSTALEZ DECAT ANUL ACESTA CEEA CE A DUS LA PIERDEREA GARANTIEI.
CA SA FIE LUCRURILE SI MAI URATE, LA PRIMA FOLOSIRE, DUPA CATEVA ORE DE LUCRU A INCEPUT SA SE SIMTA UN MIROS DE ARS. CUM MIROSUL ERA DIN CE IN CE MAI PREGNANT AM DESFACUT CENTRALA SI AM CONSTATAT CA UN FIR CARE INTRA IN UNA DIN CELE 3 REZISTENTE ERA INNEGRIT.
AM OPRIT CENTRALA SI AM TRAS SIGURANTA.
ACUM NU STIU CE SA FAC. AS PUTEA SA O REPAR DAR REPARATIA COSTA CAT JUMATATE DINTR-O CENTRALA NOUA.
AM ATASAT SI O POZA.

Fișiere atașate



#2
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.611
  • Înscris: 17.03.2014
Decupleaza rezistenta cu pricina si foloseste centrala numai cu celelalte rezistente. Si asa curentul e scump...

#3
paxar

paxar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 03.09.2007

 M_ierdnA, on 11 noiembrie 2022 - 09:42, said:

Decupleaza rezistenta cu pricina si foloseste centrala numai cu celelalte rezistente. Si asa curentul e scump...

Multumesc!
Cum pot face asta? Imi puteti explica?

#4
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.611
  • Înscris: 17.03.2014
Trebuie sa verifici un pic sa vezi exact ce cabluri vin si de unde. In principiu poti sa scoti papucul sau ce e acolo de pe rezistenta cu pricina. Se impun si niste masuratori sa vezi ca totul e in regula. E un pic ciudat ca acel contact s-a incalzit din prima. E totusi Bosch, chiar sa aiba contacte proaste din fabrica? Daca nu esti sigur, cheama pe cineva care se pricepe cat de cat si stie sa manuiasca un multimetru.

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.123
  • Înscris: 02.09.2009
Foarte buna ,are randament 99%Posted Image

#6
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 853
  • Înscris: 24.01.2006
La modelul acesta se pare ca toate rezistentele vin intr-un singur bloc de 6 kw. Ai doua variante:
- schimbi tot blocul cu unul nou;
- dai jos blocul vechi si vezi daca se poate repara acea legatura electrica ce se incinge (pare ca a fost lipta/sertizata prost din fabrica).

Nu stiu cum e la centrala ta dar la alte centrale electrice cand se arde (decupleaza in cazul tau) o rezistenta primesti o eroare si centrala poate sa se opreasca din functionare ca protectie.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.251
  • Înscris: 14.10.2008

 paxar, on 11 noiembrie 2022 - 09:17, said:

BUNA ZIUA.
AM ACHIZITIONAT CU DOI ANI IN URMA O CENTRALA TERMICA BOSCH TRONIC HEAT 3500 DE 6 KW. DIN PACATE, NU AM REUSIT SA O INSTALEZ DECAT ANUL ACESTA CEEA CE A DUS LA PIERDEREA GARANTIEI.
CA SA FIE LUCRURILE SI MAI URATE, LA PRIMA FOLOSIRE, DUPA CATEVA ORE DE LUCRU A INCEPUT SA SE SIMTA UN MIROS DE ARS. CUM MIROSUL ERA DIN CE IN CE MAI PREGNANT AM DESFACUT CENTRALA SI AM CONSTATAT CA UN FIR CARE INTRA IN UNA DIN CELE 3 REZISTENTE ERA INNEGRIT.
AM OPRIT CENTRALA SI AM TRAS SIGURANTA.
ACUM NU STIU CE SA FAC. AS PUTEA SA O REPAR DAR REPARATIA COSTA CAT JUMATATE DINTR-O CENTRALA NOUA.
AM ATASAT SI O POZA.
In primul rand, apasa pe Caps Lock sa nu mai fie activ.

Apoi fa ce spun colegii, eu centrala pa curent nu am si nu cred ca voi avea vreodata.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.760
  • Înscris: 31.01.2010
Daca era sa fie rezistenta in scurt sarea disjunctorul, acolo dupa durata atit de scurta de utilizare cu mare probabilitate este o conexiune proasta la o rezistenta.
Habar n-am cum arata centrala aia insa fiind 3 rezistente inclin sa cred ca este un bloc de 3X2kW legate in paralel pentru monofazic sau distribuite pe trifazic.
Conector acolo nu prea cred eu sa fie, mai repede conexiune sertizata sau sudata .
Taiati retractilul si cedeti mai departe ce si cum.

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.321
  • Înscris: 05.04.2011

 Neaceasca85, on 11 noiembrie 2022 - 13:15, said:

...eu centrala pa curent nu am si nu cred ca voi avea vreodata.
N-au nici o logica centralele pe curent; daca vrei neaparat încalzire pe curent fara pompe de caldura, duci curentul în fiecare camera pe firele de Cupru ale instalatiei electrice si pui rezistoare electrice gen calorifere cu ulei, panouri radiante, aeroterme, uscatoare de par, placi video sa mineze criptomonede, etc

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.251
  • Înscris: 14.10.2008
Plus de asta, majoritatea centralelor pe curent nu fac si apa calda, eu nu am vazut decat acel Protherm Ray pe viu, deci si boiler electric pe langa centrala, pe cand la gaze centrala face mereu si apa calda, cu sau fara boiler termic atasat.

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022

 Neaceasca85, on 11 noiembrie 2022 - 16:33, said:

majoritatea centralelor pe curent nu fac si apa calda
Niciuna nu face si apa calda, ai nevoie de boiler!

#12
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 340
  • Înscris: 09.09.2005

 NikoroB, on 12 noiembrie 2022 - 23:02, said:

Niciuna nu face si apa calda, ai nevoie de boiler!
ce prostii mai spui...!

http://www.calorserv...80-v-TERKOMBI18

#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022
Mă rog, exceptând noname-urile, nu există.

#14
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.599
  • Înscris: 28.11.2017
Tot din site-ul acela.
https://imgur.com/a/LQoIdUE

A de 18kw
165 mp (o fi, nu zic nu).
2400kw pe luna /30/24  media de 3.33 kw pe ora la incalzire (o fi, nu zic nu)
Factura lunara medie 939 lei ..... whaaaaaaaaaaaat!!!!!

#15
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 340
  • Înscris: 09.09.2005
calculele sunt de acum 2-3 ani, cand era alt pret / kwh

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate