Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Condamnare pt omor calificat in cazul unui accident auto

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.12.2008
Singura vina a soferului de tir e ca a vrut sa si imbogateasca patronul/bugetaru cu orice pret
Analogia cu Huidu dovedeste ca legile si justitia sunt pentru apararea intereselor celor cu bani , a stapanilor, a bugetarilor
Saracii primesc inchisoare , bogatii  au "gresit si ei", "se mai intampla"

Daca eram avocatul apararii sugeram ca soferul de BMW a vrut sa se sinucida si d'aia a intrat cu 200 la ora in tir

#56
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

 binox, on 17 octombrie 2022 - 19:43, said:

Au fost o gramada de accidente mortale cu soferi care au intors peste linia dubla continua, asta-i primul caz de care aud ca soferul e condamnat pt omor calificat.
Mai stii tu macar unul?

A mai fost cel putin un caz cu un tampit din Iasi care a lust, sentinta definitiva, 20 de ani ptr intrat pe contrasens si omorat o familie, doua persoane. Nu eram sigur ca sentinta a fost definitiva si de asta am cautat un articol care imi confirma asta:
https://observatorne...ate-396175.html

PS - filmarea aia din articol e tampita, mult prea lunga, accidentul e la min. 3.21

Edited by gelublabla, 18 October 2022 - 08:56.


#57
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 12.07.2010

 mihai_mc, on 18 octombrie 2022 - 08:47, said:

Singura vina a soferului de tir e ca a vrut sa si imbogateasca patronul/bugetaru cu orice pret
Analogia cu Huidu dovedeste ca legile si justitia sunt pentru apararea intereselor celor cu bani , a stapanilor, a bugetarilor
Saracii primesc inchisoare , bogatii  au "gresit si ei", "se mai intampla"
Daca eram avocatul apararii sugeram ca soferul de BMW a vrut sa se sinucida si d'aia a intrat cu 200 la ora in tir

Puteai sa sugerezi si ca autostrada era invers si de fapt 'soferu de BMW' era pe contrasens. E dreptul oricui sa spuna prostii fara numar, ca, din pacate, nu doare.

Edited by Bob493, 18 October 2022 - 08:52.


#58
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

 edy_wheazel, on 17 octombrie 2022 - 23:39, said:

Tribunalul a considerat fapta savarsita cu forma de vinovatie a intentiei indirecte. A prevazut posibilitatea producerii rezultatului constand in uciderea a doua persoane si a acceptat ca acest rezultat sa se produca. Mai multe aici.
Am citit motivarea, multumesc!
Am inteles logica dar mi se pare aberanta in sensul ca exact aceeasi justificare si incadrare s-ar putea aplica oricui omoara pe cineva angajandu-se intr-o depasire fara vizibilitate.
Nu am o problema ca se judeca asa dar am o problema ca nu se judeca la fel pentru toti cum ar trebui sa se intample intr-un sistem de justitie sanatos.
Mai am o problema cu nivelul pedepselor, in sensul ca nu mi se pare normal ca cineva care omoara intr-un accident auto fara intentie directa sa fie incadrat la o infractiune mai grava decat unu care da cu cutitu pe strada.

Pe langa asta parerea mea e ca mai sunt cateva lucruri putrede, probabil daca victima n-ar fi fost avocat rezultatul ar fi fost altul, chestie ce nu e normala. Avocatul soferului ori a fost unu extrem de prost ori l-a lucrat, sa-l pui sa-si schimbe declaratiile cu niste minciuni puerile care oricum erau irelevante numai bine nu i-au facut.....
Expertiza aia tehnica e iar super dubioasa, cum sa spui(despre soferul bmw) ca nu poate evita accidentul (din lipsa de vizibilitate) la viteza mai mare de 62km/h cand vorbim de o portiune dreapta de autostrada luminata ( in acea zona). Au zis si despre soferul camionului ca nu vedea la dreapta cand a facut stanga pe autostrada. De ce nu vedea, e o bucata dreapta, cabina e sus. Ori BMW-ul nu avea farurile aprinse ori avea viteza f mare, fiind f departe cand a decis soferul camionului sa vireze...

#59
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,753
  • Înscris: 21.03.2020
Daca era la volan Serban Huidu primea dacat o mustrare scrisa...

#60
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

 mihai_mc, on 18 octombrie 2022 - 08:47, said:

Daca eram avocatul apararii sugeram ca soferul de BMW a vrut sa se sinucida si d'aia a intrat cu 200 la ora in tir
De fapt n-a vrut sa se sinucida ci a vrut sa-si omoare nevasta si copilu'.

Vezi ... de asta nu esti avocat Posted Image

Edited by adrian_r5, 18 October 2022 - 09:17.


#61
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

A mai fost cel putin un caz cu un tampit din Iasi care a lust, sentinta definitiva, 20 de ani ptr intrat pe contrasens si omorat o familie, doua persoane.
Ok, multumesc, nu stiam de acest caz.
Cred ca daca s-ar judeca asa si populariza un pic toate cazurile de genul asta , mai ales cele de depasire fara vizibilitate s-ar calma multi nebuni.
Daca stii ca in cazul unei acrosari usoare intr-o depasire ilegala poti fi incadrat la tentativa de omor calificat, poate ai deveni mai responsabil...

#62
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.12.2008

 binox, on 18 octombrie 2022 - 09:27, said:

Ok, multumesc, nu stiam de acest caz.
Cred ca daca s-ar judeca asa si populariza un pic toate cazurile de genul asta , mai ales cele de depasire fara vizibilitate s-ar calma multi nebuni.
Daca stii ca in cazul unei acrosari usoare intr-o depasire ilegala poti fi incadrat la tentativa de omor calificat, poate ai deveni mai responsabil...

Depinde cine pe cine
https://www.libertat...ru-omor-4285912

#63
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 binox, on 18 octombrie 2022 - 09:27, said:

Daca stii ca in cazul unei acrosari usoare intr-o depasire ilegala poti fi incadrat la tentativa de omor calificat, poate ai deveni mai responsabil...

glumezi, nu-i așa? :o
idioții care depășesc aiurea, la fel au și cunoștințele despre limba română, precum și despre termenii judecătorești...
ei nu-s capabili să-nțeleagă cei aia depășire „ilegală”...

#64
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Unui amic i s-a intamplat altceva. Era in urcare pe un drum peste un deal, Deci nu vedea in fata decat 60-70 m (aproximativ).  Ei bine, si cum mergea el asa, o tipa din sens opus face o depasire exact inainte de varful dealului si se indreapta cu viteza spre amicul meu. Asta ramane blocat, aia venea cu viteza pentru ca era si in coborâre. Asta trage de volan cat poate dreapta, asa incat sa nu ajunga el insusi in șanț. Tipa trece razant pe langa el, fara sa schiteze macar cel mai mic gest de evitare....

#65
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

idioții care depășesc aiurea, la fel au și cunoștințele despre limba română, precum și despre termenii judecătorești...
ei nu-s capabili să-nțeleagă cei aia depășire „ilegală”...
Deacord ca sunt si deastia, dar sunt si multi din categoria celor bogati si influenti, care stiu sa citeasca si stiu si ce e aia depasire ilegala, doar ca nu le pasa de viata altora, isi asuma riscul depasirii pt ca stiu ca in caz de accident vor avea sanse mari de scapare datorita masinii scumpe din dotare.
Intr-un an la noi se intampla zeci de accidente mortale in urma unor depasiri ilegale. Daca toti vinovatii ar fi judecati pt omor sau omor calificat in functie de nr de victime sau tentativa de omor in caz de supravietuire a nevinovatilor si daca s-ar populariza un pic sentintele eu cred ca multi se vor mai calma .
Chiar si dintre cei mentionati de tine daca prin cercul lor de cunoscuti mai apare un caz deasta cu pedeapsa serioasa pt omor sau tentativa de omor in caz de accident auto din nesimtire crasa, tot vor fi unii care vor incerca sa se abtina.

#66
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 binox, on 17 octombrie 2022 - 19:01, said:

...Eu stiu ca omorul calificat presupune intentie+ circumstantele agravante stipulate in lege, dar nu inteleg cum poate fi accidentul asta incadrat la intentie de omor.
Cand intorci pe autostrada, in fata unor masini care circula cu 120+ e cat se poate de clar ca tu esti constient ca poti omora pe cineva. E la fel cum te-ai baga pe contrasens in fata unei masini pe un drum European.
Eu ma bucur pentru sentinta data, sper ca din cei 16 ani sa faca macar 10-12 ani la puscarie. Si din moment ce a vrut sa evite controlul inseamna ca nu avea doar ceva probleme mici la camion gen noxe peste limita.

Edited by Hider141, 18 October 2022 - 10:25.


#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,160
  • Înscris: 19.09.2005
e greu de demonstrat intentia.
una e sa fi constient si alta e sa vrei.
uite aici a fost demonstrata intentia
https://www.mediafax...-video-17064834

#68
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
discuția se poate purta mai „alambicat”
-de ce a putut ajunge să transport marfă un camion fără acte în regulă?
---în domeniul petrolier NU intră la-ncărcat NICIO cisternă fără toate autorizațiile-n regulă!
deci se poate institui ca NICIO societate comercială să nu-ncarce vreun camion fără acte-n regulă!
dar NU se vrea, pt că ... țară bananieră!!! (mulți sunt deranjați de termen, dar... :( )

-sistemul judecătoresc, o simțim cu toții, nu este egal pt toată lumea, ba chiar avem pedepse total diferite pt condiții asemănătoare de fraudă
---există exemplul american: dacă într-o speță a fost dată o sentință, atunci acea speță nici nu se mai judecă - se dă imediat verdictul asemănător
(în acest fel se evită și tergiversarea proceselor ani și ani, unele până la prescriere)

suntem o țară departe de adevăr, și ne complacem să ne bălăcărim acilea...

#69
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

 mihai_mc, on 18 octombrie 2022 - 08:47, said:

Singura vina a soferului de tir e ca a vrut sa si imbogateasca patronul/bugetaru cu orice pret
Analogia cu Huidu dovedeste ca legile si justitia sunt pentru apararea intereselor celor cu bani , a stapanilor, a bugetarilor
Saracii primesc inchisoare , bogatii  au "gresit si ei", "se mai intampla"

Daca eram avocatul apararii sugeram ca soferul de BMW a vrut sa se sinucida si d'aia a intrat cu 200 la ora in tir
De unde stii ca a intrat cu 200 in tir si de unde stii ca singura lui vina a fost ca dorea sa-si imbogateasca patronul?

#70
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 arg, on 18 octombrie 2022 - 10:49, said:

e greu de demonstrat intentia.
Ăla a luat 16 ani cu executare și tu spui că este greu de demonstrat intenția. Aia este sentința pentru că s-a demonstrat intenția, că nu înțelegi tu intenția este altceva. Așteaptă motivarea sentinței și poate atunci o sa intelegi.
Ghinionul vinovatului, victima a fost avocat și probabil soțul are multi bani. De obicei judecatorașii dau cu suspendare și motivează că vinovatul are studii superioare și conduita morala buna, doar din când în când mai omoara pe cate cineva.

#71
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 27.10.2007
pai n-a putut, a ramas blocat de-a latul autostrazii si asa l-a lovit celalat sofer.

oricum, daca citesti articolul, vei vedea ca a facut mai multe manevre cel putin dubioase, a intrat cu luminile stinse pe contrasens, a stat cu luminile stinse pe contrasens, a fost avertizat de ceilalti soferi din trafic si unii au dat declaratii in aces sens, adica s-a chinuit un pic pana sa omoare pe cineva.

 EMPP, on 18 octombrie 2022 - 05:25, said:

ăsta cum a putut fizic?asta întrebam


#72
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 strongsss, on 18 octombrie 2022 - 12:32, said:

adica s-a chinuit un pic pana sa omoare pe cineva.

adică a vrut s-ascundă că este ... calificat pt omor!!! :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate