Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Condamnare pt omor calificat in cazul unui accident auto

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View Postarg, on 18 octombrie 2022 - 15:44, said:

da mai dar vorba ca il omoara direct pe ala implicat. nu pe altu din neatentie.
pentru neatentie e uciderea.

in cazul de fata daca ii omora pe aia cu controlu sau vre-un echipaj de politie trimis dupa el.

dacă ne arăți unde scrie explicit asta în lege... :(

#92
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postbinox, on 18 octombrie 2022 - 08:59, said:

Am citit motivarea, multumesc!
Am inteles logica dar mi se pare aberanta in sensul ca exact aceeasi justificare si incadrare s-ar putea aplica oricui omoara pe cineva angajandu-se intr-o depasire fara vizibilitate.
Nu am o problema ca se judeca asa dar am o problema ca nu se judeca la fel pentru toti cum ar trebui sa se intample intr-un sistem de justitie sanatos.
Mai am o problema cu nivelul pedepselor, in sensul ca nu mi se pare normal ca cineva care omoara intr-un accident auto fara intentie directa sa fie incadrat la o infractiune mai grava decat unu care da cu cutitu pe strada.

Dreptul penal e o chestiune complexa, care nu se rezuma doar la "fapta X, pedeapsa Y ani". Fapte ce par asemanatoare la prima vedere se pot diferentia la pedepse, tocmai pentru ca nu sunt asemanatoare. Din acest motiv prefer sa nu ma lansez in speculatii pe acest domeniu pe baza unor articole din presa, ci sa-mi bazez argumentele pe cele stabilite de instanta.

De ce spun asta? In doctrina penala incadrarea si in special pedeapsa nu se da dupa un sablon, caz in care ar exista doar o singura pedeapsa pentru o infractiune data. Pentru legiuitor nu este importanta doar fapta ci si procesul mental care l-a determinat pe faptuitor sa o comita, iar fiecare motivare a sentintei include acest aspect de altfel ignorat de cei fara cunostinte in domeniu. Astfel, individualizarea pedepselor (capitolul 5 Cod penal) este un element ignorat totalmente in aceste discutii (foarte tehnice de altfel), insa un element extrem de important. Daca citesti motivarea sentintei vei vedea exact despre ce este vorba.

View Postgushpi, on 18 octombrie 2022 - 10:55, said:

---există exemplul american: dacă într-o speță a fost dată o sentință, atunci acea speță nici nu se mai judecă - se dă imediat verdictul asemănător
(în acest fel se evită și tergiversarea proceselor ani și ani, unele până la prescriere)
suntem o țară departe de adevăr, și ne complacem să ne bălăcărim acilea...

Precedentul judiciar nu functioneaza asa in nici un stat, cu atat mai mult in cazul legislatiei penale. Vezi ce am scris mai sus.

#93
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
ce să zic? Posted Image
tu ai dreptate aici, în .ro, pt că aici ai fost educat și aici aplici ce ai învățat...

dar multitudinea de aspecte care nu funcționeză ok în .ro mă-ndreptățesc să mă-ndoiesc că este și bună „dreptatea ta”... Posted Image
zi de zi ne lovim de aspecte care dpdv românesc arată corect, dar care cumulate duc la ce vedem „putred” la fiece pas...

iar dacă luăm doar subiectul „justiție”, aș zice să nu-ncepem să ne contrazicem, că nu ne ajunge serverul softpedia pt a termina Posted Image

View Postedy_wheazel, on 19 octombrie 2022 - 16:07, said:

...Pentru legiuitor nu este importanta doar fapta ci si procesul mental care l-a determinat pe faptuitor sa o comita,

sincer?
mi se rupe care-i motivul pt care respectivul a violat...
că-i onanist, că-i introvertit, că fu o poștă „a la carte”, etc - cei 7 ani de pârnaie o merită cu toții...
poate că justiția ar face bine să se gândească mai mult la victimă sau la următoarele victime! :(

Edited by gushpi, 20 October 2022 - 20:23.


#94
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgushpi, on 19 octombrie 2022 - 09:32, said:


dacă ne arăți unde scrie explicit asta în lege... Posted Image

in titlu.

#95
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
nu știu la ce titlu te-ai referit dar:

Articolul 189
Omorul calificat
(1) Omorul săvârșit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
...
f) asupra a două sau mai multor persoane;


nu poate fi interpretat greșit!

#96
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgushpi, on 20 octombrie 2022 - 20:26, said:

dar multitudinea de aspecte care nu funcționeză ok în .ro mă-ndreptățesc să mă-ndoiesc că este și bună „dreptatea ta”... Posted Image
zi de zi ne lovim de aspecte care dpdv românesc arată corect, dar care cumulate duc la ce vedem „putred” la fiece pas...

O reforma in justitie in asteptata ca postasu' cu pensia la sate, in special de catre comunitatea juridica. Noi ne scarpinam pe dupa cap cu sectii speciale si alte prostioare. Problema nu este neaparat de la legi ci de la aplicarea lor.

Quote

sincer?
mi se rupe care-i motivul pt care respectivul a violat...
că-i onanist, că-i introvertit, că fu o poștă „a la carte”, etc - cei 7 ani de pârnaie o merită cu toții...
poate că justiția ar face bine să se gândească mai mult la victimă sau la următoarele victime! :(

Oriunde in lumea civilizata (si nu numai) acesta e un aspect foarte important, este un intreg domeniu legat de el, criminologia. A nu se intelege ca analiza asta il favorizeaza pe faptuitor, ca pe tiristu' de pe topic de exemplu nu prea l-a ajutat.

#97
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgushpi, on 20 octombrie 2022 - 20:36, said:

nu știu la ce titlu te-ai referit dar:

Articolul 189
Omorul calificat
(1) Omorul săvârșit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
...
f) asupra a două sau mai multor persoane;


nu poate fi interpretat greșit!

stimate coleg legea nu e ca abecedaru, nu toti care o citesc o si inteleg, si nici biblie sa dai citate alandala.

#98
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View Postedy_wheazel, on 20 octombrie 2022 - 20:36, said:

Oriunde in lumea civilizata (si nu numai) acesta e un aspect foarte important, este un intreg domeniu legat de el, criminologia.

am vrut să arăt că pentru stabilirea pedepsei, NU contează DE CE a înfăptuit respectivul pocinogu'
ar fi important de știut pt sociologi, pentru a putea întocmi programe de îndreptare a respectivelor comportamente „deviante” civic
dar numai gândul la astfel de abordări mă face să râd amar, observând comportamentul celor recent ieșiți din închisori...

View Postarg, on 20 octombrie 2022 - 20:39, said:

...sa dai citate alandala.

m-ai face fericit dacă mi-ai arăta ce fu alandala...
(din câte știu, fiece subpunct al unei enumerări poate fi utilizat de sine stătător!)
(a.k.a. împrejurările la care face referire articolul)

#99
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
"..."
asta e alandala

art 188 e omorul simplu, de la 10 la 20ani

art 189 omorul calificat 15 20 ani

unde ai citat tu e vorba ca chiar daca e simplu dar daca sunt mai multe se incadreaza la calificat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate