Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Condamnare pt omor calificat in cazul unui accident auto

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Salutare,
am citit stirea asta https://observatorne...EyUg6Wf7Pktv1WM si m-a uimit verdictul.
Puteti sa-mi explicati logica incadrarii?
Eu stiu ca omorul calificat presupune intentie+ circumstantele agravante stipulate in lege, dar nu inteleg cum poate fi accidentul asta incadrat la intentie de omor.

Edited by binox, 17 October 2022 - 19:01.


#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
stai asa, tu ai citit articolul? a intrat pe contrasens si a pus camionul de-a latul autostrazii, si tu nu vezi intentia? dar ce incerca sa faca cu camionul acolo?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Pai si aici n-a fost intentie?
Patrundere pe contrasens, intoarcere pe autostrada, n-ajung ca circumstante agravante?
Din pacate, mult prea putini sunt condamnati in cazul accidentelor auto, de asta majoritatii cretinilor indolenti de la volan li se rupe la propriu de respectarea regulilor de circulatie.

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Aici eu as baga și firma care deținea camionul. Șoferul a întors ca să evite ISCTR. Oare de ce voia sa îl evite? Nu cumva avea camionul supraîncărcat? Sau ceva în neregula cu marfa? Părerea mea, nu dați cu pietre ....

#5
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

View Postbinox, on 17 octombrie 2022 - 19:01, said:

Salutare,
am citit stirea asta https://observatorne...EyUg6Wf7Pktv1WM si m-a uimit verdictul.
Puteti sa-mi explicati logica incadrarii?
Eu stiu ca omorul calificat presupune intentie+ circumstantele agravante stipulate in lege, dar nu inteleg cum poate fi accidentul asta incadrat la intentie de omor.


Ala nu a fost accident. Accident e cand nu esti atent si lovesti usor un alt autovehicul, sau cand ai o defectiune si se intampla ceva. In momentul in care omori oameni facand manevre voite nu se poate numi accident.

#6
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

a intrat pe contrasens si a pus camionul de-a latul autostrazii, si tu nu vezi intentia?
Nu vad intentia de a omori pe cineva, intentia lui a fost sa scape de control, asta din scurta descriere din articol ca nu stiu toate detaliile.

Quote

Patrundere pe contrasens, intoarcere pe autostrada, n-ajung ca circumstante agravante?
Prin circumstante agravante ma refeream la cele care transforma infractiunea de omor in cea de omor calificat. Sunt specificate in lege si nu au legatura cu cele mentionate de tine. Printre cele mentionate in lege s-ar incadra dar asta presupunand ca el a facut ce a facut cu intentia de a omori acele persoane.

Quote

Din pacate, mult prea putini sunt condamnati in cazul accidentelor auto
Perfect de acord, dar pt asta exista infractiunea de ucidere din culpa, care in acest caz particular putea atrage o pedeapsa maxima de 10.5 ani.(era in timpul serviciului, a incalcat normele specifice si a facut mai mult de 1 victima)

#7
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Pentru așa ceva ar trebui să se dea din oficiu pe viață sau pedeapsa cu moartea.

View Postbinox, on 17 octombrie 2022 - 19:35, said:

Nu vad intentia de a omori pe cineva
Irelevant. La fel cu scuza cu alcoolul și violul/bătutul/omorâtul. Ia dat mult prea puțin.

#8
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Decizia nu e finala. Scapa cu vreo 10 din care probabil face vreo 4-6.

#9
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Accident e cand nu esti atent si lovesti usor un alt autovehicul
Au fost o gramada de accidente mortale cu soferi care au intors peste linia dubla continua, asta-i primul caz de care aud ca soferul e condamnat pt omor calificat.
Mai stii tu macar unul?
A mai fost cazul cu sicanarea de la fantana Miorita, acolo parca a fost condamnat pt tentativa de omor, si mi s-a parut corecta sentinta, era foarte clara intentia.

Quote

Decizia nu e finala. Scapa cu vreo 10 din care probabil face vreo 4-6.
Daca se pastreaza incadrarea nu are cum sa ia mai putin de 15.

#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Asta este grav. Deja e la un nivel cu mult mai evident decât cutumă că homo sapiens e un jeg ce nu trebuie îndreptat, mustrat. „Dă-l dreacu de jeg, ce pretenții să ai de la niște maimuțoi? Să se omoare între ei, și așa sunt prea mulți.” Cam așa sună zeitgeistul justiției în acest secol. 16 ani este o mizerie. Așa se întâmplă când imbecilitatea este legală.
Dar, nu e problemă, că homo sapiens sapiens nu înțelege decât cu bătaia și bineînțeles că o să se întindă și o să și-o fure iar, cum s-a mai întâmplat.
Pentru că memorie „scurtă”=istorie repetitivă.

Edited by onisifor12, 17 October 2022 - 19:47.


#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Din sursa prezentata de colegul nostru:

"Decizia nu este definitivă, ea putând fi atacată cu apel."

Si alt articol click bait peste vreo 2 ani cind se va rejudeca procesul...

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
omorul a fost interpretat drept calificat, deoarece șoferul era profesionist și cu intenție a intrat pe contrasensul unei autostrăzi, știind prea bine că astfel pune-n pericol extrem (viteza normală de rulare este de 130 km/h, știi, nu? :o ) viața participanților la trafic!
nu e nimic exagerat în exprimarea judecătorilor.
iar 16 ani pt o dublă omucidere este ca o palmă primită de la maică-sa că a spart un geam la școală...

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRobert_Kiran, on 17 octombrie 2022 - 19:21, said:

Aici eu as baga și firma care deținea camionul. ..
Pe primar nu-l bagi acolo?

View Postbinox, on 17 octombrie 2022 - 19:43, said:

Au fost o gramada de accidente mortale cu soferi care au intors peste linia dubla continua
dar pe autostradă cum poți întoarce?pe linia continuă calci linia dar pe autostradă trebuie să faci ceva ca să poți întoarce n-ajunge să rotești volanul.chiar sunt curios ce-a putut să născocească

întoarcerea pe linia continuă nu se soldează cu reținerea permisului ci doar cu amendă in schimb la călcarea liniei pentru depășire se reține permisul

#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postgushpi, on 17 octombrie 2022 - 20:16, said:

iar 16 ani pt o dublă omucidere este ca o palmă primită de la maică-sa că a spart un geam la școală...
Asta zic.

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbinox, on 17 octombrie 2022 - 19:35, said:

Nu vad intentia de a omori pe cineva, intentia lui a fost sa scape de control, asta din scurta descriere din articol ca nu stiu toate detaliile.
aiurea, un control nu este in niciun caz motiv sa intorci, cu atat mai mult pe autostrada. cineva care are permis de conducere nu poate sustine ca n-a realizat ca punand tirul de-a latul autostrazii pune in pericol mortal alti conducatori. era perfect constient ce face.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Conform legii actuale, nu vad cum ar putea fi incadrat la omor cu intentie doar din datele din articol.
Fara sa vedem motivarea instantei, cam greu sa stim depre ce e vorba.

#17
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022
Ce vă mai place să scoateți de la naftalină niște știri doar pentru dezbateri inutile și contradicții între useri.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
17.10.2022 inseamna ca e stire veche ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate