Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Vreau sa-mi cumpar un camion 7,5 tone pentru uz personal. Am nevoie de atestat si tahograf?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Doresc sa achizitionez un camion 7,5 tone DOAR pentru uz personal deci nu fac transporturi cu el pentru diverse persoane. Din cate am citit in legislatie exista pentru camioanele de 7,5 tone o exceptie in cazul "out of scope" adica fara scop de a transporta comercial insa vreau sa stiu de la cineva care ma poate lamuri mai bine daca e posibil practic sa circul cu el cu aceleasi acte care le folosesc la autoturism ( permis, asigurare, itp, rovineta)? Multumesc

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,693
  • Înscris: 13.03.2005
Dar ai și Categoria C pe permisul de conducere ?

Edited by wertyck, 07 September 2022 - 16:41.


#3
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017

 wertyck, on 07 septembrie 2022 - 16:41, said:

Dar ai și Categoria C pe permisul de conducere ?
Da

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006
Ce-ti iei, Tatra 8x8 cu tractiune si suspensie independenta pe toate 8 rotile, sau Oshkosh 10x10 cu automata ?

#5
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017

 loock, on 07 septembrie 2022 - 16:52, said:

Ce-ti iei, Tatra 8x8 cu tractiune si suspensie independenta pe toate 8 rotile, sau Oshkosh 10x10 cu automata ?
:)) Offroadul nu e sfera mea de interes deci raman la ceva mai normal cu tractiune doar pe spate!

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,962
  • Înscris: 15.04.2019
Tare asta cu achizitia pentru uz personal. Precum ai cumpara un bloc ca locuinta. Colectionar?

Edited by __Dan__, 07 September 2022 - 17:05.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018

 __Dan__, on 07 septembrie 2022 - 17:03, said:

Tare asta cu achizitia pentru uz personal. Precum ai cumpara un bloc ca locuinta. Colectionar?
dar cei ce se dau cu gipul prin centru orașelor și ar avea nevoie doar de un tico?care-i diferența?

#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Intreaba cel mai bine la ARR si te lumineaza aia.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018
taxele rămân aceleași.am vrut așa să-mi iau un autobuz dar impozitul era foarte mare plus asigurarea și taxa pe drum și  pentru uzul personal nu merita efortul pentru câteva drumuri anuale ieșeam mai bine cu închiriatul

#10
Ovidon

Ovidon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.04.2010
Initiator, indiferent în ce scop vei folosi camionul,trebuie tahograf,card si permis corespunzător.

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Bullshit,nu I trebuie card si tahograf daca nubl foloseste in dcop commercial

#12
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 21.09.2020
Salut.
Funcția ”OUT OF SCOPE” din tahograf se folosește atunci când vehiculul respectiv se află într-una din situațiile prevăzute ca excepții în Reg. C.E. 561/2006. Atenție însă! Există totuși recomandarea ca atunci când vehiculul este echipat cu aparat tahograf digital și șoferul deține o cartelă tahografică validă, acestea să fie folosite chiar și în modul OUT OF SCOPE.
Cu alte cuvinte, dacă ești înregistrat în TachoNet cu card taho valabil, emis pe numele tău, legea recomandă folosirea cardului, indiferent dacă circului sub sau în afara dispozițiilor legii cu privire la timpii de conducere și odihnă.
Din păcate, nu vei putea circula cu el doar cu acte de turism. Legea spune că orice vehicul destinat transportului de marfă, cu MTMA mai mare de 3,5t, trebuie obligatoriu echipat cu aparat tahograf. Ceea ce înseamnă că, pe lângă buletin, permis (cu categoria necesară), certificat înmatriculare (+talon revizii) și asigurarea RCA, vei mai avea nevoie și de metrologia aparatului tahograf la fiecare 2 ani (+autocolantul necesar).
ATENȚIE DIN NOU!!!
Îl înmatriculezi pe persoană fizică și dacă lucrezi deja ca șofer angajat va trebui să completezi, la sediul firmei unde ești angajat și înainte de a începe să conduci, un certificat de atestare a activității (celebra foaie de concediu, cum îi mai ziceau șoferii). Asta din cauză că ocupația ta principală este cea de șofer și la controlul în trafic întreprinderea de transport trebuie să facă dovada că nu faci transport comercial. Dacă nu ești angajat ca șofer, atunci liber ca peștii ce zburdă în codrii patriei.

#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 Ovidon, on 07 septembrie 2022 - 18:11, said:

Initiator, indiferent în ce scop vei folosi camionul,trebuie tahograf,card si permis corespunzător.
As adauga si fisa medicala si psihologic, Teoretic n-ar trebui ca nu lucrezi la firma,  le ai  oricum la obtinerea permisului,  dar practic nu stiu ce sa zic.

#14
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 21.09.2020

 sandu222, on 07 septembrie 2022 - 20:16, said:

As adauga si fisa medicala si psihologic [...]
Pentru?!!
Fișa medicală (de tip Siguranța Circulației) se face în vederea obținerii Certificatului de Atestare Profesională pentru șoferi, manageri de transport, consilier de siguranță și/sau personal cu atribuții în Siguranța Circulației.
Fișa medicală pentru conducători auto se face doar în vederea obținerii/prelungiri dreptului de a conduce.
Iar examenul psihologic se face în ambele situații.
Niciuna din ele nu se aplică situației de față. În plus... unde ai auzit tu să ți se ceară fișă medicală / examen psihologic, în trafic?!!

#15
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Nu-ti cere, doar la angajare iti cere. Sunt si firme care nu cer. Nu stiu de unde obligatia asta.

#16
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 21.09.2020
Mi-am dat seama de o eroare în răspunsul meu inițial, dar nu mai pot edita.

 cristian_puscasu, on 07 septembrie 2022 - 19:47, said:

[...] Asta din cauză că ocupația ta principală este cea de șofer și la controlul în trafic întreprinderea de transport trebuie să facă dovada că nu faci transport comercial. [...]
În fraza de mai sus lipsește și înainte de ”întreprinderea de transport”. Adică ”și întreprinderea de transport trebuie să facă dovada că nu faci transport comercial”
Rog frumos un moderator să editeze, dacă se poate. (eventual să și șteargă răspunsul ăsta, va deveni irelevant).

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.09.2021
Regulamentul 561/2006 CE
Articolul 3
Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:

(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu depăşească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;

Edited by stefan0011, 08 September 2022 - 08:04.


#18
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 stefan0011, on 08 septembrie 2022 - 08:00, said:

Regulamentul 561/2006 CE
Articolul 3
Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:

(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu depăşească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;
Daca vrei "camion" in adevaratul sens, toate au peste 7.5t. Mai sunt bascule de 6t

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate