Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Au revenit in tara, sa schimbe lumea....

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#91
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,695
  • Înscris: 23.10.2006
In Ro era bine daca iti mai gaseai casa, nevanduta de n ori.Posted Image

Edited by baribalu, 29 August 2022 - 13:55.


#92
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostTsunnnami, on 28 august 2022 - 19:15, said:


Sunt mai multe tipuri de "romani"
Daca n-o aveam pe soacra-mea ramaneam in State, apoi, la pensie plecam in Victoria, Langford, mai precis
Nu-mi lipsea Romania decat de prietenii pe care-i avem (o familie)

Sunt cei care nu se pot adapta "dincolo"
Unii care stiu ca nu se pot adapta (cei care au doru-n suflet permanent) si altii care nu stiu, dar au cunostinte numai romani, raman in traditiile romanesti si sunt morti fara biserica
Printre ei, sunt "heroes" care vor sa salveze Romania. Dopar cu gura ca de putut n-o pot face. Cei mai multi se mint, incep sa creada si o iau in freza in Romania cand ajung.

Cei care vor sa se retraga in "linistea tarii" vin la pensie, ei nu mai cauta de munca, dar aici dau de alte mentalitati de la locul respectiv.

Sincer, eu m-am mirat foarte mult ca tu, asezat si aranjat in Canada ai putut sa iei hotararea sa te intorci in Romania, mai ales dupa atatia ani de trait acolo.
Sper ca nu ai regratat si iti merge bine in Bucuresti.
Cum spuneam, sunt unii care s-au intors si din Germania si SUA si chiar daca financiar nu le mai merge asa de bine, sunt multumiti ca sunt la ei acasa in tara.

#93
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,029
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 12:48, said:

Cei care au venit sa faca lucrarea erau niste necunoscuti.
Le-am dat cheia, ura si la aeroport.
In Ro nu aveam curaj sa fac asa ceva...

Aburitorule!
:lol:

Anyway, STIU despre ce vorbesti

View PostWestPoint, on 29 august 2022 - 14:40, said:

unii care s-au intors si din Germania si SUA si chiar daca financiar nu le mai merge asa de bine, sunt multumiti ca sunt la ei acasa in tara.

N-am chestii d-astea...

Nu-mi pare rau pentru soacra si pentru familia asta cu care suntem prieteni.
Daca nu erau astia, eram ingropat in America sau Canada

Romania nu ma merita

#94
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,317
  • Înscris: 08.01.2021

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 11:05, said:



Ai curajul sa faci la fel si in Ro?

Depinde. In Ro am cumpărat o casa la rosu și am terminat-o tot cu cel de la care am cumpărat-o... Fully remote in plina pandemie. S-a luptat el cu meseriașii, nu eu. Poate am avut noroc și am dat peste unul serios.
Lucrările în sine au fost ok, mai complicata a fost lupta cu birocratia, în special cu Electrica care a tras de timp pana a expirat AC și a trebuit s-o iau de la capăt de la 0... Pe hârtie casa a fost terminata la 2 ani după ce era deja locuita permanent.

Edited by KiloW, 29 August 2022 - 15:02.


#95
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am avut si eu de cateva ori in ultimii 32 de ani sa ma intorc in Romania.
Problema mea insa a fost ca dupa vreo 5 ani sau mai multi de trait in Germania nu ma mai puteam integra cu viata de zi cu zi.
Am apartament cu 4 camere complet mobilat in Cluj, unde ma intorc de fiecare data cand mergem la Cluj in concediu. Dar cam dupa 10 zile, ma ia asa o nerabdare
sa impachetez si sa ma intorc in Germania.

Deci nu cred ca as mai fi in stare sa traiesc acolo in contextul traiului de zi cu zi, sa ma lovesc din nou de aceleasi probleme cu institutiile statului, sistemul medical si altele,
de care am fugit in 1990. Nu spun ca totul a ramas la fel, ceva s-a imbunatatit, dar simtamantul de a cadea din lac in putz, tot a ramas.

As fi putut sa emigrez in anii '90 si in SUA, dar pentru mine sistemul este prea "nesocial". Cat timp esti sanatos este bine, cum ai probleme de sanatate esti expus unor
riscuri prea mari sa pierzi totul. Har Domnului sunt inca sanatos, dar am vazut atatia in Germania care din cauza unor accidente, sau imbolnaviri subite si-au pierdut
toate economiile si au ajuns la sapa de lemn, incat nici nu imi inchipui cu ar fi fost in SUA.

Vad la mine in spital, batrani peste 85-90 de ani, care nici nu mai au chef de viata, si totusi primesc tratament serios, sunt operati si se face totul pentru al tine
in viata. Adica sunt asistati social pana la sfarsit.

#96
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostTsunnnami, on 29 august 2022 - 14:56, said:

Romania nu ma merita
Io tz-am zis hai la bere, tu batman, batman.
Aaa... stau si ma-ntreb, cum puteti fi asa de siguri pe cate o parere.... a creat avantul tehnologic niste dispozitiveee....

Attached File  schimbator de pareri.jpg   54.3K   34 downloads

Edited by viotl, 30 August 2022 - 01:48.


#97
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,029
  • Înscris: 20.10.2015

View Postviotl, on 30 august 2022 - 01:47, said:

... stau si ma-ntreb, cum puteti fi asa de siguri pe cate o parere....

Cum "cum"?
E foarte comod

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 29 august 2022 - 14:56, said:

Nu-mi pare rau pentru soacra si pentru familia asta cu care suntem prieteni.
Daca nu erau astia, eram ingropat in America sau Canada

Romania nu ma merita
Da,pai ptr nevasta te-ai intors tu din America :(  Mare greseala :lol:

#99
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,029
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 30 august 2022 - 19:44, said:

Da,pai ptr nevasta te-ai intors tu din America Posted Image  Mare greseala Posted Image

Nu pentru nevasta, pentru soacra. Nevasta e collateral, :lol:

#100
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 12:48, said:

Cei care au venit sa faca lucrarea erau niste necunoscuti.
Le-am dat cheia, ura si la aeroport.
In Ro nu aveam curaj sa fac asa ceva...
Daca nu iesea lucrarea bine, ce aveai de facut (In Finlanda)? "Intreb pentru un prieten"... :D

#101
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,066
  • Înscris: 25.06.2007
Îi chemam sa remedieze. Daca nu intelegeau de vorba buna, apelam la echivalentul ANPC.
Dar nu-si bat ei singuri cuie in talpa, ce firma are chef de scandal si reclama proasta?

#102
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,002
  • Înscris: 17.08.2022

View Postaaaa4567, on 28 iulie 2022 - 21:32, said:

Tot aud de oameni din astia, care, zic ei, au revenit in tara, sa schimbe lumea (Romania), sa incerce ceva etc. Nu zic de lucratorii sezonieri, ci chiar si de cei cu studii superioare -  medici/stomatologi etc. Unii par convinsi...


Cei mai tineri in special s-au intors si cu fonduri si cu idei.
si cu perceperea corecta a notiunii de afacere.

si aplica.
au joburi bune la firmele de IT din Romania care in mare parte au salvat economia in 2020
Chiar fara sa aiba o piata interna cum au in alte tari.
Sunt aproape 200.000 angajati.
Dar mai sunt firmele de telefonie , de consultanta, de strategii economice si politice.
Si mai sunt cei ce dezvolta micile lor afaceri care in 10-20 ani, au devenit unele mari.
Sigur, nu mass media, nu publicul este interesat de acest bun exemplu...
S-ar putea naste clasa medie care se doreste desfiintata cum au facut comunistii.
Clasa medie este independenta deci periculoasa, indiferent regimul politic national

#103
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006
s-au intors cei care au dat chix prin strainatate ori nu s-au putut adapta exigentelor! sa fim seriosi, nu parasea nimeni o pozitie sociala sau profesionala buna, ca sa se intoarca in RO din dragoste de tara!
mai ar fi categoria oltenilor care nu au fost pusi imediat directori si au plecat ca sa-i invete minte pe vestici!

#104
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,002
  • Înscris: 17.08.2022

View Posttytysor, on 19 septembrie 2022 - 20:16, said:

s-au intors cei care au dat chix prin strainatate


Gresit.
Tineri si mai maturi au tcum se fac afacerile, care sunt limitele nesimtirii, care sunt limitele increderii.
Care sunt cerintele profesionismului.
Nu au venit din patriotism.
Bucatarul israelian Joseph Hadad din Israel nu a descgis doua  restaurante gourmet din patriotism
Ca si alti investitoti intorsi sau veniti in Romania au simtit potentialul enorm al societatii de consum romanesti.
Cantitativ si calitativ.
Au simtit o concurenta medie spre slaba fata de strainatate, unde e aglomeratie pe metru patrat
Si....cu cat esti mai scump ai succes mai mare.


Desi pare paradoxal, asta este situatia

Edited by vio69c, 20 September 2022 - 08:51.


#105
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 17.09.2021

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 11:05, said:



Ai curajul sa faci la fel si in Ro?
Da! Am renovat un apartament într-un orașunde nu aveam treaba, cap coadă, totul nou. Vorbeam cu meseriașii (buni tare) cam ce urmează sa facă și când ne mai vedem. Le lăsăm o sumă de bani, care sa acopere cheltuielile aproximate. Le am lăsat camera foto și îmi făceau poze la fiecare etapă zilnica, le am și acum. În afară ca ma sunau video pentru a ne consulta. Cumpărăturile le făceau ei, video cu mine la ce era nevoie. Când ne vedeam, făceam o contabilitate primară a cheltuielilor. Și așa a mers până mi l-au dat "la gata". Am dosarul și acum. Colaborez de atunci cu ei și la alte proiecte. Se poate și la noi, nu suntem o nație de "Dorei" și "Ardilesi".

Edited by Vaccinatu, 20 September 2022 - 10:46.


#106
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 17.09.2021
Cine a plecat a plecat cu speranța unui trai mai bun. Unii l-au găsit, alții nu. Dintre cei care au făcut ceva bani, majoritatea i-au îngropat tot în țară, așa că la un moment dat vin dupa/la ei. Alții n-au făcut mare brânză și, dacă le-a rămas goală locuința bătrânilor, se întorc la ea. Mai revin și cei ce vor să facă ceva cu economiile strânse. Sa trăiască "patron".
Dar idealiști au plecat putini. Se întorc și mai putini. Pentru ca doar un idealist (eu pe ăștia ii consider "cu capul") au în cap "să schimbe lumea". Parcă lumea ar fi un bec și îl schimbi când se arde. Cine declara asta ori e naiv, ori e smecher, crede el ca-l respecta cineva mai mult decât unul care se întoarce așa, normal, fără declarații.
Plecarea (și întoarcerea) asta a românilor îmi aduce aminte o replică dintr-un film. "noi abbiamo fame" zicea Toto Riina ca ar fi ceea ce face diferența.

#107
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,002
  • Înscris: 17.08.2022

View PostVaccinatu, on 20 septembrie 2022 - 11:31, said:

Cine a plecat a plecat cu speranța unui trai mai bun. Unii l-au găsit, alții nu.

Au plecat din multe motive.
Unii -tineri mai ales -erau colaboriatori la firme straine si au mers sa se specializeze
Si s-au intors ca apoi sa deschida propriile firme sau sa continue colaborarea de pe alt palier.
Cine a plecat "pentru traiul bun" nu prea l-a gasit si nu imediat
si mai ales "bun " se raporteaza la nivelul si standardul fiecaruia.
Pentru o perspectiva?
Da...aici asi fi de acord

Edited by vio69c, 20 September 2022 - 11:39.


#108
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 17.09.2021

View Postvio69c, on 20 septembrie 2022 - 11:38, said:



Au plecat din multe motive.
Unii -tineri mai ales -erau colaboriatori la firme straine si au mers sa se specializeze
Si s-au intors ca apoi sa deschida propriile firme sau sa continue colaborarea de pe alt palier.
Cine a plecat "pentru traiul bun" nu prea l-a gasit si nu imediat
si mai ales "bun " se raporteaza la nivelul si standardul fiecaruia.
Pentru o perspectiva?
Da...aici asi fi de acord
Eu specializarea aia o încadrez la "trai mai bun". Extrapolarea muncii fizice. Pentru ca dacă am căpșuni acasă, pot sa ma specializez în culesul lor, vreo 5 sezoane, prin Sicilia. Eu nu discriminez și generalizez, conform titlului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate