Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Au revenit in tara, sa schimbe lumea....

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#73
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbobitad, on 28 iulie 2022 - 22:38, said:

sunt de acord cu tine ca e mai simplu. la fel si in Italia, de unde era tipul asta. dar si la noi, trebuie sa aduci 4 hartii si cateva copii. adica nu e operatie pe creier. te programezi frumos, daca esti chiar tolomac te duci la un xerox de pe langa si iti pune aia actele in ordine.

asta cu locuinte e cu dus si intors. eu cunosc tip cu job bun in Bucuresti la cea mai mare firma de audit financiar din lume. ehh, i s-a oferit job in Londra, pe aceeasi pozitie cu bani de Anglia si mi-a facut omul un calcul si a zis ca el nu poate sa se descurce cu banii aia acolo, chiria+transport si altele il duceau prea mult. Acum da, isi lua la 200 de km de Londra in suburbia trista sau intr-un cartier dubios pe la marginea Londrei, unde ti-e frica sa iesi pe afara si da poate se descurca.

da, intradevar, poate unii de aici nu ar trebui sa-si dea cu parerea, dar si cei care au vizitat sau au stat ceva vreme pe afara, ca mine, pot sa-si dea cu parerea. ca vad si ei cat costa o locuinta, vad cat costa o pizza la un restaurant si vad cat costa taxele, sau cat dau pe autostrada la 100 km. Ideea nu era oricum sa spun ca oamenii nu se pot descurca afara, am zis doar ca acolo 1000 de euro nu e la fel ca 1000 de euro in Romania, unde poate ai apartament de la parinti si-ti da maica-ta porcul sau sta cu copilul. Cunosc si eu destui care se descurca chiar cu joburi de supermarket, intr-un satuc unde casele/apartamentele sunt ieftine.
nu stiu cit ai stat tu pe ''afara'', dar te anunt ca in Londra locuintele sint ocupat aproape toate! si cele ieftine si cele scumpe! asa ca povesti cu pesti, poti vinde altora!

P.S. si de ce ar trebui 4 hirtii si citeva copii? iar daca le trebuie copiil, de ce nu si le fac singuri, de ce trebuie sa le duc eu?

Edited by tytysor, 30 July 2022 - 23:20.


#74
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 18.10.2011

View Postflorinellll, on 29 iulie 2022 - 12:14, said:

Aha,este de vina sistemul?
Pentru cei mai putin informati ""SISTEMUL"" este format din oameni,adica medici ,asistente ,infirmiere... etc,toti stau cu mana intinsa.
Poate ar trebui amputata mana aia intinsa.
De curand la Fundeni s-a cerut spaga 9000 lei ,pana la urma s-a negociat cu mare greutate la 6000 ,norocul doctoruluiPosted Image ca a intervenit......politia
Sper ca nu vorbesti cu mine. Care n-am luat. Da, stiu, banal. Dar nici nu am putut sta. Ca nu poti trai din banii aia, ca sa fiu elegant... Si nici nu ai ce face pe tema asta. Decat sa pleci. Ma rog, poti incerca niste mici actiuni de... dizidenta (sinucigase...), dar cam atat. Sunt si oameni care nu primesc, dar (zic eu) putini. Dar nu e singura problema, nici pe departe.

#75
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu sa schimbe ceva in Romania, dar poate local in vreo intreprindere sau institutie. Au studiat in strainatate ceva si vor sa aplice in Romania.
Am mai multi cunoscuti care au incercat. Doar 2 au reusit sa faca ceva care sa-i tina in Romania, altii trei s-au intors in strainatate, 2 in Germania si unul in UK.

Sunt insa unii care s-au saturat de strainatate, isi cauta linistea in tara, chiar daca sunt mai prost platiti.
Sunt altii care spre varsta pensionarii si-au adunat ceva economii si se intorc in tara stiind ca au destui bani sa traiasca decent. Numai sistemul medical le mai face ganduri.

#76
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015

View PostWestPoint, on 28 august 2022 - 15:54, said:

Nu sa schimbe ceva in Romania, dar poate local in vreo intreprindere sau institutie. Au studiat in strainatate ceva si vor sa aplice in Romania.
Am mai multi cunoscuti care au incercat. Doar 2 au reusit sa faca ceva care sa-i tina in Romania, altii trei s-au intors in strainatate, 2 in Germania si unul in UK.

Sunt insa unii care s-au saturat de strainatate, isi cauta linistea in tara, chiar daca sunt mai prost platiti.
Sunt altii care spre varsta pensionarii si-au adunat ceva economii si se intorc in tara stiind ca au destui bani sa traiasca decent. Numai sistemul medical le mai face ganduri.

Sunt mai multe tipuri de "romani"
Daca n-o aveam pe soacra-mea ramaneam in State, apoi, la pensie plecam in Victoria, Langford, mai precis
Nu-mi lipsea Romania decat de prietenii pe care-i avem (o familie)

Sunt cei care nu se pot adapta "dincolo"
Unii care stiu ca nu se pot adapta (cei care au doru-n suflet permanent) si altii care nu stiu, dar au cunostinte numai romani, raman in traditiile romanesti si sunt morti fara biserica
Printre ei, sunt "heroes" care vor sa salveze Romania. Dopar cu gura ca de putut n-o pot face. Cei mai multi se mint, incep sa creada si o iau in freza in Romania cand ajung.

Cei care vor sa se retraga in "linistea tarii" vin la pensie, ei nu mai cauta de munca, dar aici dau de alte mentalitati de la locul respectiv.

#77
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

Tsunnnami said:

1661706930[/url]' post='29306826']
Cei care vor sa se retraga in "linistea tarii"
Despre cât de “liniștită” e viața in România e plin netul de opinii și articole Posted Image
Unul recent:
https://presshub.ro/...noamp=available

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 07:14, said:

Despre cât de “liniștită” e viața in România e plin netul de opinii și articole Posted Image
Unul recent:
https://presshub.ro/...noamp=available

In mare asa e, dar sunt si multe exagerari care vin din pozitia pe care esti, adica, atunci cand vii in Romania esti atent DOAR la ceea ce merge prost.
Sa stii ca si invers se intampla

E o chestie psihologica

#79
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 29 august 2022 - 07:28, said:

atunci cand vii in Romania esti atent DOAR la ceea ce merge prost.
Așa o fi, însă ziarista care a scris articolul nu e revenită in Ro, a trăit tot timpul acolo.

#80
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 07:44, said:

Așa o fi, însă ziarista care a scris articolul nu e revenită in Ro, a trăit tot timpul acolo.

... si e atenta la toate imprefectiunile

Nu spun ca nu are dreptate, insa prezinta situatia ca si cum in vest lucrurile-s perfecte

#81
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 29 august 2022 - 07:46, said:

ca si cum in vest lucrurile-s perfecte
Nu-s, clar, însă per total viața e mult mai relaxată și mai tihnită…
Sigur, cu costurile aferente, aici nu plătești impozite câteva mii de euro an ci multe zeci de mii, cum de fapt știi pe pielea ta…

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 08:00, said:

Nu-s, clar, însă per total viața e mult mai relaxată și mai tihnită…

Nu combat asta, dar si "acolo" e nevoie de atentie cand e vorba de o reparatie la masina, la pusul parchetului, o reparatie la instalatia de apa etc

#83
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 29 august 2022 - 08:26, said:

Nu combat asta, dar si "acolo" e nevoie de atentie cand e vorba de o reparatie la masina, la pusul parchetului, o reparatie la instalatia de apa etc
Cand mi-am renovat baile de la parter am lasat cheile la firma si am plecat in concediu in strainatate. Si am garantie nu stiu cati ani. Si mi-am si facut o deducere bunica de la impozit (am primit tax return peste 6000 euro pe treaba asta). Fa astea in Romania...

#84
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 08:35, said:

Cand mi-am renovat baile de la parter am lasat cheile la firma si am plecat in concediu in strainatate. Si am garantie nu stiu cati ani. Si mi-am si facut o deducere bunica de la impozit (am primit tax return peste 6000 euro pe treaba asta). Fa astea in Romania...

Cineva luat de pe internet?

#85
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007
Firma recomandata de niste prieteni de familie, care si-au facut si ei renovare, cu un an inainte.
Bineinteles, firma e prezenta si pe internet, cu referinte bune.

#86
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 29 august 2022 - 09:05, said:

Firma recomandata de niste prieteni de familie, care si-au facut si ei renovare, cu un an inainte.

Nu se pune, asa am si eu in Romania.
Dar am exemple negative si din Germania si Franta si Canada si SUA

#87
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am renovat cu doi romani. Pe electrician îl știam dinainte, zidarul e un antreprenor local cu care am mai lucrat și de care care auzisem tot din recomandări.
Le-am dat cheia, am plecat în madeira 2 săptămâni și când m-am întors aveam baie noua și casa curata. Iar asta a presupus inclusiv mutarea unui perete ca să câștig vreo 50cm...

#88
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKiloW, on 29 august 2022 - 10:56, said:

...

Ai curajul sa faci la fel si in Ro?

#89
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,021
  • Înscris: 20.10.2015
Deja mergem pe extreme acum.
Faptul ca in afara avem incredere in “cunoscuti” vs Romania unde necunoscutii te fura

Edited by Tsunnnami, 29 August 2022 - 12:12.


#90
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,062
  • Înscris: 25.06.2007
Cei care au venit sa faca lucrarea erau niste necunoscuti.
Le-am dat cheia, ura si la aeroport.
In Ro nu aveam curaj sa fac asa ceva...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate