Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Au revenit in tara, sa schimbe lumea....

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#145
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022

 gushpi, on 05 octombrie 2022 - 10:03, said:

am mai scris: atunci când trebuie să aleg un nou angajat tânăr, mi-e teamă să-l pun să scrie ceva, mă rezum la a observa dacă VREA să muncească...!

ai rabdare si cauta ....va veni cel ce stie sa scrie si sa citeasca mai bine ca tine.
Sau, poate ce oferi tu nu mai intereseaza deja.

Caci ai mare dreptate aici....ca sa avem informaticieni din doua una
-ori avem profesori de informatica si dotare in tara
-ori speram ca dupa ce s-au format afara, sa revina si sa produca in tara
Ai dreptate, nu toate meseriile de varf sunt posibile prin a fi autodidact

Edited by vio69c, 05 October 2022 - 10:12.


#146
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Nu vine nimeni sa schimbe tara, ci sa isi schimbe situatia personala... adica dupa ce fac putin capital in afara vin in tara sa se transforme in ceea ce clamau ca urasc inainte sa aiba capital, pentru ca ei urau pe cei cu bani pentru ca ei n-aveau bani, dupa ce au facut niste bani vor sa faca mai multi bani si ii urasc pe cei ce n-au bani.
Am un exemplu chiar langa mine de parvenit din afara. Tipul clasic de tanar care clama ca uraste bogatii si sistemul si a fugit la munca in afara de foame, i-au picat niste bani pleasca si s-a intors in tara unde a folosit banii pentru a deschide ceva in domeniul in care sclavuise in afara si unde trateaza saracii ca pe niste sclavi, devenind ceea ce el clama ca ura atunci cand n-avea bani.
In realitate tinerii nu urasc sistemul, ci urasc ca nu ajung sa faca parte din sistem. Odata ajunsi in sistem sunt mai odiosi decat vechea garda a sistemului.
Si asta a demonstrat inclusiv partidul ala care se prezenta ca fiind de tineri care vor sa schimbe sistemul, si care o data ajunsi la putere n-au facut decat sa tinteasca si sa isi rezerve functii bine platite in care sa nu faca nimic, ba mai mult si-au marit si indemnizatiile.

 Tsunnnami, on 05 octombrie 2022 - 07:15, said:

Sunt oameni care-si arata rautatea, si o fac cu sadism
Mai deunazi, cineva reclama ca la IKEA l-a luat portarul de guler si l-a dat afara pentru ca a intrat in sectiunea de cumparaturi pe la o casa unde se incasau banii.
Majoritatea, daca nu toti, au sarit sa-l omoare p-asta, desi nu avea nici o logica ce a facut analfabetul ala de la intrare sau imbecilul ala care a ranforsat legea aia.
Iar cei care sarisera in sus pe forum, o faceau cu rautate.
Am citit si eu acolo, si intradevar reactiile erau caz de internare... mai ca voiau sa fie linsat clientul in magazin de paznicul gibon, cand in toata situatia aia singura problema era paznicul gibon care n-are ce cauta sa lucreze cu publicul ca locul lui e intr-o cusca departe de societate.

#147
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022

 thorxx, on 05 octombrie 2022 - 10:41, said:


Am un exemplu chiar langa mine de parvenit din afara. [....]s-a intors in tara unde a folosit banii pentru a deschide ceva in domeniul in care sclavuise in afara si unde trateaza saracii ca pe niste sclavi, devenind ceea ce el clama ca ura atunci cand n-avea bani.



Singurul lucru care conteaza este daca ofera locuri de munca si plateste impozitul corect.
Restul este folclor

#148
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Ai vazut tu patron care sa plateasca ceva corect?
Cu corectitudinea intri in faliment.

ce naiba, ati zice ca v-ati nascut ieri, de parca nu stiti cum e sistemul... si nu doar aici, ci peste tot pe planeta, ca nu s-a inventat sistemul la noi.

Ca esti patron la gogoseria din colt sau ca esti patron la cea mai mare multinationala, garantat nu platesti nimic corect.

#149
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 Tsunnnami, on 02 octombrie 2022 - 19:58, said:

.................

Daimler, BMW, aeroport international, fabrici de procesare alimente, lanturi de hoteluri, Nike, Adidas, chip-uri electronice.. tot si la nivel mai mare
PRODUCTIE nu comert
draga, este destula productie, dar se pare ca nu esti matale la nivelul de la care sa ai perspectiva necesar pentru a le vedea!

 gushpi, on 03 octombrie 2022 - 14:44, said:


io nu aș zice „modest”, ci normal!



văz că (încă) ești visător! Posted Image
NU avem teren virgin, absolut tot este cultivat cu profitori, șpăgari și stropit din belșug cu corupție. Posted Image
dacă ai bani și idei, trebuie să incluzi în ecuație: primari (avize), agenții de control și reglementare, poliție
altfel te vor năpădi precum muștele pe cadavru și-ți vei da duhul imediat...
...
iar după ce reușești să-i îndopi pe toți (că ideea de afacere e una excelentă), te vei dezvolta și te vei trezi cu cereri tip: „am și io un băiat, ia vezi ce post poți să-i dai!” Posted Image
ca director administrativ va trebui să o pui pe tanti care cunoaște pe toți din prefectură, consiliul local și județean...
povesti cu baubauri in mare parte. Sint zeci si zeci de mii de firme in RO, nu e chiar ca-n povestile celor care nu au incercat sau nu au reusit!

 vio69c, on 05 octombrie 2022 - 02:38, said:

Nu cred ca esti la curent cu lucrurile.

Un start-up aflat la intersecţia dintre imobiliare şi fintech, a cărui funcţionare este dependentă de sofisticaţi algoritmi de inteligenţă artificială, este noua senzatie a scenei hitech europene, cu runde de finanţare cu o valoare totală de peste 160 de milioane de euro până acum. Fondatorii sunt doi tineri romani

Startup-ul românesc de deep-tech Humans.ai, care dezvoltă prima platformă pentru generarea de modele AI și guvernarea lor prin tehnologia blockchain, anunță ridicarea sumei de 1.170.000 dolari în urma vânzării publice de tokeni pe platforma Polkastarter.


Flip Technologies, start-up-ul local fondat în 2019 care a dezvoltat un marketplace pentru achiziţia şi vânzarea de telefoane recondiţionate, şi-a propus ca anul acesta să crească veniturile  de 3-4 ori faţă de 2021, când vânzările s-au ridicat la 13,4 milioane euro. George Moroianu, cofondator Flip Technologies - marketplace pentru telefoane recondiţionate: Vrem să creştem veniturile de 3-4 ori anul acesta.


3 din 100 de exemple ce le stiu doar eu....
Dar asa cum olimpicii care aduc medalii Romaniei sunt necunoscuti si aceste star-up-uri raman necunoscute.
Politicienii nostri cu ceafa groasa si agramati nu o sa le mentioneze si nici presa care prefera can-canul ieftin ...
exemplele dv. sint greu de vazut de la volanul taxi-ului!

#150
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 tytysor, on 05 octombrie 2022 - 11:49, said:

povesti cu baubauri in mare parte. Sint zeci si zeci de mii de firme in RO, nu e chiar ca-n povestile celor care nu au incercat sau nu au reusit!

hai să vorbim despre societăți cu cel puțin 3...5 angajați
că dacă vb despre cele cu 0 angajați și „desfac” varză murată-n piață...
(dar și acolo tre să „zemuiască” pt taraba de la vad, pt sanepid, pt mafia „verzei” locală...)

#151
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 tytysor, on 05 octombrie 2022 - 11:49, said:

draga, este destula productie, dar se pare ca nu esti matale la nivelul de la care sa ai perspectiva necesar pentru a le vedea!

honey, cu ce compari? Cu Belarus?
Pentru ca habar n-ai ce vorbesti

 thorxx, on 05 octombrie 2022 - 10:41, said:

Nu vine nimeni sa schimbe tara, ci sa isi schimbe situatia personala... adica dupa ce fac putin capital in afara vin in tara sa se transforme in ceea ce clamau ca urasc inainte sa aiba capital, pentru ca ei urau pe cei cu bani pentru ca ei n-aveau bani, dupa ce au facut niste bani vor sa faca mai multi bani si ii urasc pe cei ce n-au bani.
Am un exemplu chiar langa mine de parvenit din afara. Tipul clasic de tanar care clama ca uraste bogatii si sistemul si a fugit la munca in afara de foame, i-au picat niste bani pleasca si s-a intors in tara unde a folosit banii pentru a deschide ceva in domeniul in care sclavuise in afara si unde trateaza saracii ca pe niste sclavi, devenind ceea ce el clama ca ura atunci cand n-avea bani.
In realitate tinerii nu urasc sistemul, ci urasc ca nu ajung sa faca parte din sistem. Odata ajunsi in sistem sunt mai odiosi decat vechea garda a sistemului.
Si asta a demonstrat inclusiv partidul ala care se prezenta ca fiind de tineri care vor sa schimbe sistemul, si care o data ajunsi la putere n-au facut decat sa tinteasca si sa isi rezerve functii bine platite in care sa nu faca nimic, ba mai mult si-au marit si indemnizatiile.

Demential relatat!
Foarte corect

 vio69c, on 05 octombrie 2022 - 09:45, said:

Este clasica....clasica dintotdeauna.

Ca nu ne putem rupe viata personala din felul de a judeca societatea.
Daca partidul te-a dezamagit- Romania e de vina.
Daca nu ai reusit de 3 ori , Romania e de vina.
Daca....daca....daca.......

Nu vrem sa vedem decat aria din jurul nostru....
Dar te asigur , nu trebuie sa vina formati dinafara sa faca minuni in tara.
Fac minuni in tara si vor sa schimbe lumea si cei ce se nasc si raman aici.

Dar noi, generatia matura-plus am ramas cu alta viziune.
Si filtram lucrurile prin seria de stigme si catalogari si verdicte cu care suntem obisnuiti.

Poate mai lent ca in alta parte poate mai greu, si aceasta grea nastere va da rodul in final.
Simona Halep nu este exemplu bun.Ea s-a ridicat, sustinut, avansat spre varf prin propria cheltuiala
si propriul efort, de aceea nu reprezinta Romania, se reprezinta pe ea.
Dar numarul de cluburi de tenis din tara, da, asta reprezinta Romania

Eu sunt extrem de increzator prin exemplele concrete si directe ce le stiu, le aud, le citesc.
O sa mai treaca o generatie, o sa mai treaca probabil chiar doua.....
dar toate fosilele generatiei noastre, care au facut atat de rau tarii in spatele lozincii false ca ii vrem binele, vor dispare.

Iar daca vor dispara bibliotecile din case, nu inseamna ca lumea regreseaza.
Sau nu mai stie lucruri
Nu.Lumea nu regreseaza dar stie alt fel de lucruri, pe care le obtine in alt fel.

Progreseaza intr-o directie ce NOI nu o acceptam.

Nu ma inteleg cu tine, nu intelegi ca sunt PREA PUTINI cei care vor sa faca ceva? Si nu se poate face diferenta.
Uite daca USR era un partid matur, serios, situatia se schimba.
Dar tinerii astia ai tai care pot face diferenta... nu le pasa.


"SA FACA CEVA", in Romania, pentru ei, nu pentru tara, nu vor iar cei care ar vrea, nu pot, dar sunt multi ipocriti asa cum zice Thorxx.
Pana si eu era sa ma agat de poezia asta la televiziuni, ca am venit sa salvez Romania, :lol:
N-a mai fost nevoie..

#152
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 Tsunnnami, on 04 octombrie 2022 - 20:19, said:

Uite ma uit la mine si chiar zilele trecute imi faceam o analiza de cum arata o zi din viata mea In Ann Arbor, ...si cum arata o zi din viata mea acum,
...
Cand dincolo viata e asa de simpla. Nu zic usoara, ci simpla, usor de planificat.

să știi că atunci când căutai ceva de locuit  în .ro mă-ntrebam „de ce drakku vine omu' ăsta-napoi? :o
dar tot atât de bine știu că viața-i o curvă... :(

#153
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022

 Tsunnnami, on 05 octombrie 2022 - 21:37, said:



[...] nu intelegi ca sunt PREA PUTINI cei care vor sa faca ceva? [...]
Uite daca USR era un partid matur, serios, situatia se schimba.
Dar tinerii astia ai tai care pot face diferenta... nu le pasa.


Eu zic ca e bine ca nu le pasa de politica si pot dezvolta lucruri
fara sa se mrdareasaca pe talpi si pe degete.

Nu asimila tinerii activi, cu initiativa, care au pus in Romania  afaceri mai mici sau mai mari pe picioare
cu cei din USR....nici-o legatura .
Unii au initiativa lor, parte reusesc, parte nu, altii au fost dresati si scoliti sa faca ceva dar nici asta nu sunt in stare

#154
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
„...Eu zic ca e bine ca nu le pasa de politica si pot dezvolta lucruri...”

într-o țară preponderent bugetară, unde ai zice că-s banii?

#155
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022

 gushpi, on 06 octombrie 2022 - 13:42, said:


într-o țară preponderent bugetară, unde ai zice că-s banii?

Banii sunt pe piata....
cine se pricepe si risca ii atrage la el. Restul se duc la salarii, la partide, la programe fantoma
Unii vin din strainatate sic onstruiesc cartiere si fac industrie si agricultura in Romania
Dece ?
Au fost mai iuti si mai isteti ca romanii....
asta e viata

Edited by vio69c, 06 October 2022 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate