Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Plaza Residence Faza 5

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Atentie! Nu fac reclama acestui proiect!!!

Salut,

Ma gandesc sa cumpar un ap de 3 camere in proiectul mentionat mai sus si voiam sa va intreb pe voi ce stiti despre zona, dezvoltator, proiect.

Orice detaliu ma ajuta.

Multumesc!

Am schitele ansamblului si preturile imobilelor deja.

#2
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 22.01.2007
Ce preturi au?

#3
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
58-67k euro garsoniere
65-104k euro ap 2 cam
132-135k ap 3 cam


Totul la gri. Tva 5% inclus.

#4
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 22.01.2007
De la anul revine plafonul de TVA 19% pentru casele de peste 600.000 ron, deci cam scumpe ap cu 3 camere. Posted Image

Edited by marele, 12 July 2022 - 15:20.


#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 08.08.2018
Locuri de parcare au? Da, sunt scumpe avand in vedere nivelul de finisare si densitatea de apt/m2

Edited by mannick, 12 July 2022 - 15:27.


#6
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Au, insa nu am mai intrebat de pret. Probabil 10-12k bucata.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Astea sunt preturi la gri??
Fara prize, sanitare, podele? :o

#8
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Pe site ul lor scrie asa: Apartamentele sunt finisate “la gri”, dispun de usi de acces, centrala termica proprie, radiatoare, instalatii sanitare si electrice, sape finisate pregatite pentru montaj pardoseli, pereti tencuiti si gletuiti grosier.

Mai in detaliu probabil este antecontracul.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Mi se par foarte scumpe. Nici incalzirea in pardoseala nu este, nici pereti finisati. De verificat si cum se prezinta instalatia electrica.
Ce suprafete sunt?

Daca iei cu credit ori te grabesti si iei cu rate fixe in primii ani, ori mai astepti un an-doi.
Astept cu interes maxim prabusirea pietei imobiliare.

Edited by Sef-chenko, 12 July 2022 - 15:53.


#10
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Cum atasez aici un document? Nu gasesc butonul..

La 3 cam ai 85mp cu balcon inclus.

Scrie in pliant ca incalzirea este in pardoseala cu centrala proprie.

#11
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021

View Postzimskiz, on 12 iulie 2022 - 15:47, said:

Pe site ul lor scrie asa: Apartamentele sunt finisate “la gri”, dispun de usi de acces, centrala termica proprie, radiatoare, instalatii sanitare si electrice, sape finisate pregatite pentru montaj pardoseli, pereti tencuiti si gletuiti grosier.
Mai in detaliu probabil este antecontracul.

View Postzimskiz, on 12 iulie 2022 - 16:02, said:

Cum atasez aici un document? Nu gasesc butonul..

La 3 cam ai 85mp cu balcon inclus.

Scrie in pliant ca incalzirea este in pardoseala cu centrala proprie.

Pai ori au radiatoare ori au incalzire in pardoseala. Sunt eu pe langa? "Radiatoare" nu e cuvantul americanesc pentru calorifer?

Din perspectiva cuiva care nu cauta, mi se par scumpe. Incearca sa scape de ele acum "la gri" la preturi de cheie pentru ca nu le poate finisa poate pana se reduce pragul de 5%, si astfel vor plati mai mult TVA atunci. Asa imi miroase..

#12
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Termenul de predare este sfarsit de 2023 sau inceput de 2024.

Legea spune ca este suficient ca promisiunea de vanzare sa fie semnata pana la sf anului ca sa te incadrezi la tva 5% pana 140k.
Contractul de vanzare se poate incheia mai tarziu.

Deci nu prea mi se pare ca incearca sa scape repede ele.

Faza cu incalzirea in pardoseala sau calorifer este tare. Nu am vazut-o!:))

#13
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

 zimskiz, on 12 iulie 2022 - 14:25, said:

Ma gandesc sa cumpar un ap de 3 camere in proiectul mentionat mai sus si voiam sa va intreb pe voi ce stiti despre zona, dezvoltator, proiect.

Zona este bună, însă e o densitate cam mare a blocurilor în zonă. În celelalte faze din Plaza Residence nu există spațiu verde, e doar asfalt și locuri de parcare trasate pe asfalt. Avantajul Fazei 5 ar fi că e lângă părculețul de pe Bd. Timișoara, dar în același timp e și mai departe de stația de metrou de la Lujerului. Tot un avantaj ar fi că se amenajează un alt parc în apropierea complexului, parcul de pe strada Liniei.

Merită văzut cum este drumul de acces spre aceasta fază. Celelalte faze sunt deservite de niște drumuri de acces foarte înguste, unde mai sunt și mașini parcate pe marginea drumului. Dacă aveți mașină, neapărat trebuie să vă luați și loc de parcare, pt că nu aveți unde să parcați în zonă. Oamenii mai obișnuiau să parcheze în parcarea mall-ului Plaza, dar acum au pus bariere în funcțiune și acolo.

Prețurile sunt mari, dar peste tot sunt mari, deci nu prea aveți ce face aici. Puteți să așteptați x ani, dar nu există vreo certitudine că vor scădea dramatic.

#14
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009

 zimskiz, on 12 iulie 2022 - 19:41, said:

Termenul de predare este sfarsit de 2023 sau inceput de 2024.

Legea spune ca este suficient ca promisiunea de vanzare sa fie semnata pana la sf anului ca sa te incadrezi la tva 5% pana 140k.
Contractul de vanzare se poate incheia mai tarziu.

Nu este asa. Se aplica cota de TVA valabila la momentul transferului dreptului de proprietate, adica la momentul semnarii contractului de vanzare, nu la momentul precontractului.
Verifica in Codul Fiscal.

#15
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

 14mircea, on 16 iulie 2022 - 21:42, said:

Nu este asa. Se aplica cota de TVA valabila la momentul transferului dreptului de proprietate, adica la momentul semnarii contractului de vanzare, nu la momentul precontractului.
Verifica in Codul Fiscal.

"Totodată, se propune ca persoanele fizice care au încheiat acte juridice între vii care au ca obiect plata în avans pentru achiziţia de locuinţe cu cota redusă de TVA de 5%, anterior datei de 1 ianuarie 2023, să beneficieze de aplicarea cotei reduse de TVA în anul 2023 în condiţiile legale în vigoare la data încheierii acestor acte."

Sursa: https://www.digi24.r...-acorda-2013503

#16
bilutze

bilutze

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2023
Buna, cum vi se pare antecontractul si contractul de rezervare?

Contractul de rezervare practic te obliga sa semnezi antecontractul, in caz contrar vei pierde avansul de 3000 EUR ceea ce nu mi se pare corect, cel putin daca te prezinti la notar si nu ajungeti la un acord, in mod normal dezvoltatorul ar trebui sa-ti returneze suma de rezervare.

De asemenea nu prea inteleg ce presupune forta majora in antecontract si daca vei primi avansul in cazul in care se aplica forta majora.

#17
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Corect/incorect ei nu stau la negocieri. Forta majora e sa nu termine proiectul la timp cu X luni de gratie.

#18
MikeLocos

MikeLocos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2009
Salut! Aveti idee care e treaba cu riflajele alea de la ultimele trei etaje pe partea de est? Astia la biroul de vanzare nici n-au mentionat, am vazut eu cand m-am uitat la blocul terminat, si nici detalii multe n-au dat cand am intrebat dupa, doar ceva vag cum ca e nu stiu ce baza MAI langa si au cerut aia asa, dar ca poate se dau jos dupa ce e predat blocul asociatiei.

In momentul de fata pare ca ultimele trei etaje de la toate blocurile practic nu au geamuri pe est. Nu-mi dau seama daca se vede ceva prin ele sau sunt efectiv un zid de metal pus la 10cm de geamuri si stai ca in pestera acolo. Si-a luat cineva acolo apartament si poate da mai multe detalii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate