Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Amenda Belgia

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
65mei

65mei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2008
Ieri am primit prin posta o amenda de viteza din Belgia.
Apare numarul meu de inmatriculare pe amenda ,dar aceasta masina nu a parasit nici o data teritoriul Romaniei.
Intrebare - Ce am de facut ? ,- Daca a mai patit cineva asa ceva.
Este gresala politiei, sau un numar fals sau si mai simplu incompetenta.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Pe documentele primite ai informatii de contact, nu?

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 65mei, on 10 iulie 2022 - 08:56, said:

Este gresala politiei, sau un numar fals sau si mai simplu incompetenta.
Daca n-ai cum sa dovedesti asta, n-ai decat sa platesti.

#4
65mei

65mei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2008
Da exista informatii de contact, prin care te obliga sa transmiti numele soferului si modalitatea de plata si cam atat.

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,525
  • Înscris: 19.03.2022
E caz de frauda si in acest caz te adresezi politiei . Bineinteles ca trebuie sa aduci dovezi/martori care sa-ti sustina afirmatiile.

#6
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Cum adica noi trebuie sa aducem dovezi ca suntem nevinovati??
Traim in koreea de nord nu europa?

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,926
  • Înscris: 30.08.2006
Cea mai buna dovada e la politia belgiana. Ei au poza cu masina. Apelezi la un avocat.

Edited by Leo2006, 10 July 2022 - 09:54.


#8
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 65mei, on 10 iulie 2022 - 08:56, said:

Este gresala politiei, sau un numar fals sau si mai simplu incompetenta.


daca nu este prea mult: pune o copie a formularului aici, cu datele personale/placa inmatriculare acoperite.

#9
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

 krtyna, on 10 iulie 2022 - 09:40, said:

Cum adica noi trebuie sa aducem dovezi ca suntem nevinovati??
Traim in koreea de nord nu europa?
Câtă vreme poliția are dovada vinovăției, da... noi trebuie să ne probăm nevinovăția. Sunt noțiuni elementare de drept

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 krtyna, on 10 iulie 2022 - 09:40, said:

Cum adica noi trebuie sa aducem dovezi ca suntem nevinovati??
Traim in koreea de nord nu europa?
Pentru ca ei au deja dovezi ca e vinovat din moment ce au poza cu numarul masinii.
Deci ori devedeste ca cineva umbla cu numarul lui pus pe o masina identica (s-au mai vazut din astea), ori ca e din incompetenta (?!).

#11
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

 65mei, on 10 iulie 2022 - 08:56, said:

Ieri am primit prin posta o amenda de viteza din Belgia.
Apare numarul meu de inmatriculare pe amenda ,dar aceasta masina nu a parasit nici o data teritoriul Romaniei.
Intrebare - Ce am de facut ? ,- Daca a mai patit cineva asa ceva.
Este gresala politiei, sau un numar fals sau si mai simplu incompetenta.
Sa ignori si sa speri ca nu va incepe procesul de recuperare fortata. Culmea e ca amenzile din UE nu pot fi contestate in RO, adica aia daca vor se pot pune pe emis amenzi in mod fals dupa bunul plac, ca n-ai cum sa le contesti.
Nu esti singurul patit, sa nu fi scos masina din tara dar sa primesti amenda ca si cum ai fi iesit. E o metoda folosita de infractorii locali din vest sa isi falsifice numere din zona estica unde e mai facil ca politia nu da doi bani pe plangeri.
Am un prieten care a vandut o rabla inutilizabila pentru dezmembrari, apoi dupa ceva vreme a primit o scrisoare cu amenda din Franta parca pe numerele pe care le avea rabla. Culmea e ca pe hartia aia scria si descrierea masinii, care nu era conform cu ce vanduse el, nici macar nu se incadra la aceeasi categorie de permis, deci era destul de clar pentru politia de acolo ca masina inregistrata de ei circula cu placute false, dar tot au emis amenda desi stiau asta.
Facut turul la toate institutiile inutile, toate cu o mare durere de fund, toate cu raspunsul: daca zice francezul ca e asa, inseamna ca e asa. In final raspunsul a fost sa astepte sa vada daca se incepe executarea fortata de catre organul fiscal romanesc si daca prin minune va fi instiintat de asta sa o conteste in instanta romaneasca, doar ca executarile astea se fac pe furis, fara instiintari, tocmai ca sa nu poata fi contestate.
Pe scurt, sa stii ca nu este considerata infractiune faptul ca cineva circula cu numere false de inmatriculare ce iti apartin tie prin toata europa si comite contraventii. Ba mai mult o pot face falsificand numere de motocicleta si circuland cu camion, politiei nu ii pasa, nici celei din vest nici celei din Romania.
Fii multumit ca n-ai patit ca alta cunostinta, care s-a trezit cu usa sparta de mascati cu arma la capul lui, a sotiei si a copiilor pentru simplul motiv ca niste jeguri de nemti i-au falsificat numerele si au comis o crima cu o masina ce avea pusa pe ea placutele false cu numarul lui, si nici la sata nu corespundea masina surprinsa cu masina reala iar cel ce aparea pe imagini ca a intrat in masina nu semna deloc cu el, dar politistii straini si romani n-au dat doi bani pe adevar, l-au saltat ca pe ultimul om desi stiau ca e nevinovat. Ba mai mult, a stat si in arest total nevinovat, el necalcand in viata lui in Germania, iar de trecut granita cu masina nici macar pana la vecinii unguri nu trecusera.

#12
65mei

65mei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2008
Dar politia de frontiera Romana ? pentru ca aceasta masina un a iesit nici o data din Romania de la inmatriculare pana in prezent.

#13
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

 Friskey, on 10 iulie 2022 - 09:54, said:

Pentru ca ei au deja dovezi ca e vinovat din moment ce au poza cu numarul masinii.
Deci ori devedeste ca cineva umbla cu numarul lui pus pe o masina identica (s-au mai vazut din astea), ori ca e din incompetenta (?!).
Nici macar nu trebuie sa fie masina identica. Ei emit amenda si daca vad ca e numarul inregistrat pe o motocicleta dar ei in imagini au surprins un camion.

#14
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,525
  • Înscris: 19.03.2022

 krtyna, on 10 iulie 2022 - 09:40, said:

Cum adica noi trebuie sa aducem dovezi ca suntem nevinovati??
Traim in koreea de nord nu europa?
In Coreea de Nord daca nu esti ruda dictatorului ai sansa sa putrezesti in puscarie fara nici o judecata.
In Europa e altfel, au aparatura cu care surprind contravenientii si emit amenda, daca cumva consideri ca e nedreapta ai posibilitatea sa contesti aducand dovezi ca ei se inseala.

#15
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,525
  • Înscris: 19.03.2022

 65mei, on 10 iulie 2022 - 09:55, said:

Dar politia de frontiera Romana ? pentru ca aceasta masina un a iesit nici o data din Romania de la inmatriculare pana in prezent.
Pe amenda  e trecuta data comiterii contraventiei, nu ai altceva decat sa aduci martori care sa sustina si ei ca in acel moment masina circula in Ro.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017

 krtyna, on 10 iulie 2022 - 09:40, said:

Cum adica noi trebuie sa aducem dovezi ca suntem nevinovati??
Traim in koreea de nord nu europa?

Dacă ar fi asa cum spui tu, cei acuzați nici n-ar mai avea nevoie de avocat. Evident că in fața unor acuzații te aperi și faci asta aducând dovezi. In cazul de față, le arată că el nu era în Belgia la acel moment. Că asta poate fi o misiune imposibila... probabil.

#17
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

sa stii ca nu este considerata infractiune

Lol. Sigur că este, și se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă.

#18
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007

 Masutatsu-Oyama, on 10 iulie 2022 - 09:50, said:

daca nu este prea mult: pune o copie a formularului aici, cu datele personale/placa inmatriculare acoperite.
De unde ? Vise umede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate