Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenda Belgia

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Naoto, on 10 iulie 2022 - 21:28, said:

Dacă are nevoie de ajutor cu redactarea în limba engleză, să îmi scrie PM cu textul de tradus. Datele personale şi le completează singur, nu trebuie să le dea.
Total off topic:
Ma bucur nespus ca am asemenea colegi.

#56
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

 pasilla, on 10 iulie 2022 - 20:18, said:

Probabil ca e considerata infractiune daca nu comunici cine a condus masina.

Am corectat articolele citate din legea belgiană, iar aici dau traducerea lor în română (cu google):


Articolul 29ter. Se pedepsește cu închisoare de la cincisprezece zile la șase luni și cu amendă de la 200 de euro la 4.000 de euro sau numai cu una dintre aceste pedepse, oricine nu îndeplinește obligațiile prevăzute la articolul 67ter. Aceste pedepse se dublează în cazul recidivei în termen de trei ani de la data unei hotărâri anterioare de condamnare și care a devenit definitivă.

......

Articolul 67ter. Atunci când o infracțiune împotriva prezentei legi și a decretelor de aplicare a acesteia este săvârșită cu un autovehicul, înmatriculat pe numele unei persoane juridice, persoanele fizice care reprezintă persoana juridică în drept sunt obligate să comunice identitatea conducătorului auto la momentul producerii incident sau, dacă nu-l cunosc, să comunice identitatea persoanei responsabile de vehicul.

Această comunicare trebuie să aibă loc în termen de cincisprezece zile de la trimiterea cererii de informații anexate la copia procesului-verbal.

În cazul în care persoana responsabilă de autovehicul nu era conducătorul auto la momentul evenimentelor, acesta este obligat să comunice și identitatea șoferului conform modalităților definite mai sus.

Persoanele fizice care reprezintă persoana juridică în calitate de deținător al plăcuței de înmatriculare sau ca deținător al vehiculului sunt obligate să ia măsurile necesare pentru a asigura respectarea acestei obligații.


Sunt textele la care se face trimitere în pag. 3 din scrisoarea de informare.

Eu m-aş conforma.

Adică aş răspunde, dar aş contesta faptele, aşa cum indică site-ul lor

https://justonweb.be/fines/online-help

Edited by Naoto, 10 July 2022 - 22:20.


#57
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 Leo2006, on 10 iulie 2022 - 16:29, said:

O amenda de circulatie odata emisa nu mai poate fi anulata decat printr-o decizie judecatoreasca.


fals, in BE se poate.

 cristian_puscasu, on 10 iulie 2022 - 16:38, said:

… ei folosesc sisteme automate de recunoaștere a numerelor de înmatriculare și de acolo apare problema. Sistemul a identificat eronat numărul tău. Între instituții (tot automat) se cer datele de corespondență ale proprietarului și de aici a ajuns scrisoarea la tine.


foarte probabil.
65mei ar trebui sa conteste procesul verbal via link proces verbal si prin atasarea certificatului de inmatriculare (in special culoare/marca/model vehicul).


#58
65mei

65mei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2008
Pentru cei care patesc ca si mine.
Se face contestatie in engleza pe situl politiei Belgiene , maxim 1000 caractere, se genereaza un PDF ,
se semneaza si se trimite prin posta, eu l-am trimis cu confirmare de primire. Este singura modalitate de
contestatie confirmata telefonic de politia Belgiana. Si acum astept.......Si sper sa fiu singurul roman ghinionist.

#59
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Ce ma surprinde este ca ai primit procesul verbal de contraventie prin posta fara confirmare de primire. Dupa ce baza legala curge termenul de 15 zile pentru contestatie ?

#60
Carmen81

Carmen81

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2022
Salutare!
Ce s-a mai intamplat cu amenda din Belgia? Exact aceeasi speta am patit si eu....tot cu Belgia. Masina nu a iesit din tara, insa m-am trezit cu o amenda de 224,06 euro. Nu stiu daca e intamplator sau nu, dar tot pe noapte ar fi fost inregistrata. Ai primit vreun raspuns la contestatia ta?

#61
Castillo

Castillo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2022

 Carmen81, on 21 septembrie 2022 - 11:47, said:

Salutare!
Ce s-a mai intamplat cu amenda din Belgia? Exact aceeasi speta am patit si eu....tot cu Belgia. Masina nu a iesit din tara, insa m-am trezit cu o amenda de 224,06 euro. Nu stiu daca e intamplator sau nu, dar tot pe noapte ar fi fost inregistrata. Ai primit vreun raspuns la contestatia ta?


Salut, am un prieten ce a patit tot la fel, doar ca la el e ca nu era in belgia cand a luat amenda. El nu a fost acolo deloc, dar s-a trezit acasa cu amenda.

#62
65mei

65mei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2008
Si acum sper ca e finalul.
Am primit raspuns la contestatie ca nu trebuie sa platesc amenda.
Raspunsul a venit de la procuratura nu de la politie.

#63
rf_14

rf_14

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2023

 65mei, on 26 octombrie 2022 - 11:48, said:

Si acum sper ca e finalul.
Am primit raspuns la contestatie ca nu trebuie sa platesc amenda.
Raspunsul a venit de la procuratura nu de la politie.



Buna , partial e vorba de aceeasi spetă . Tatal meu a vandut masina, prin contract de vanzare cumpărare, iar  cumpăratorul nu a transcris-o în termen de 90 de zile pe el. Ulterior tatal meu a inceput sa primească amenzi din Belgia. Am depus actiune in instanta pentru a i se da dreptul de a radia masina de pe numele lui, insa pentru a face contestatie in Belgia la aceste amenzi, in formular am observat ca e nevoie de o adresa din Belgia si de un reprezentant. Ma poti ajuta te rog spunându-mi cum ai procedat in acest senns. Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate