Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Amenda Belgia

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ala e numarul de inmatriculare.

Cred ca poti comunica si in romana, din moment ce ai primit instiintarea tot in romana.

Edited by pasilla, 10 July 2022 - 18:35.


#38
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
În limba română, că și scrisoarea e redactată în limba națională.

Ca persoană juridică (comitent) i se indică dispozițiile aplicabile din legea belgiană:

Article 29ter. Est puni d'un emprisonnement de quinze jours à six mois et d'une amende d'une amende de 200 euros à 4 000 euros, ou d'une de ces peines seulement, celui qui ne satisfait pas aux obligations visées à l'article 67ter. Ces peines sont doublées en cas de récidive dans les trois ans à dater d’un jugement antérieur portant condamnation et passé en force de chose jugée.

......

Article 67ter. Lorsqu'une infraction à la présente loi et à ses arrêtés d'exécution est commise avec un véhicule à moteur, immatriculé au nom d'une personne morale, les personnes physiques qui représentent la personne morale en droit sont tenues de communiquer l'identité du conducteur au moment des faits ou, s'ils ne la connaissent pas, de communiquer l'identité de la personne responsable du véhicule.


Cette communication doit avoir lieu dans les quinze jours de l'envoi de la demande de renseignements jointe à la copie du procès-verbal.

Si la personne responsable du véhicule n'était pas le conducteur au moment des faits, elle est également tenue de communiquer l'identité du conducteur selon les modalités définies ci-dessus.

Les personnes physiques qui représentent la personne morale en droit en tant que titulaire de la plaque d'immatriculation ou en tant que détenteur du véhicule sont tenues de prendre les mesures nécessaires en vue d'assurer le respect de cette obligation.

Edited by Naoto, 10 July 2022 - 22:13.


#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stim situatia exacta, dar nu ar fi imposibil sa aflam ca un angajat a dat o tura cu masina prin Belgia :lol:

#40
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Exact asta scrisesem mai sus.

După ce am căutat legea belgiană

https://brulocalis.b....html?doc_id=43

De altfel, și scrisoarea de informare (adresată unei persoane juridice) solicită să comunice identitatea contravenientului.

#41
65mei

65mei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2008

View Postpasilla, on 10 iulie 2022 - 18:46, said:

Nu stim situatia exacta, dar nu ar fi imposibil sa aflam ca un angajat a dat o tura cu masina prin Belgia Posted Image
Din pacate sunt singurul angajat care folosesc masina in cauza Posted Image

#42
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Dar maşina e înmatriculată pe firmă?

Aşa reiese din scrisoare.

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post65mei, on 10 iulie 2022 - 19:56, said:

Din pacate sunt singurul angajat care folosesc masina in cauza Posted Image
Din fericire....
Acum stii ce ai de facut.

#44
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postcristian_puscasu, on 10 iulie 2022 - 16:38, said:

Salut.
Ignoră cam 90% din ce s-a scris aici, cel puțin ăla cu mascații e de-a dreptul penibil...

Tu anunță autoritățile belgiene că nu ești tu vinovatul, un operator uman va verifica înregistrarea sistemului, probabil că va desluși corect ce număr e acolo și vei primi confirmarea că a fost o eroare. Se întâmplă rar, dar se întâmplă.

View Postwertyck, on 10 iulie 2022 - 15:38, said:

Dacă le atasezi o poza din fața cu mașina și copie talon, cred că se dumiresc belgienii că a fost altcineva cu numere false, când compara cu pozele lor.

View Postpasilla, on 10 iulie 2022 - 13:48, said:

Nu iti ramane decat sa te loghezi pe https://justonweb.be/fines/ si sa le povestesti ce stii tu despre problema.

Intradevar, sa ignore raspunsurile precum raspunsul tau si al celor de mai sus care visau ca daca trimiti poza cu masina si actele o sa anuleze zana amenzilor acea amenda. Sistemul nu functioneaza in lumea reala asa, mai iesiti din lumea virtuala.
Nici in tara daca trimiti poza cu masina si actele nu scapi de amenda. Singura metoda in tara sa scapi de amenda e judecata, si acolo sansele sunt 50/50 in functie de ce toane are cel la care nimeresti sa judece.

Ar fi bine ca sa nu mai scrieti ce v-ar placea voua sa fie, nu ajuta pe nimeni sa stie cum v-ar placea voua sa fie sistemul, pentru ca ghiciti ce, sistemul nu e cum va place voua. Daca n-ati trecut prin asta sau nu aveti cunostinta de persoane care au trecut prin asta mai bine nu mai induceti omul in eroare cu sfaturi de genul asta.

View PostLeo2006, on 10 iulie 2022 - 16:29, said:

O amenda de circulatie odata emisa nu mai poate fi anulata decat printr-o decizie judecatoreasca. Trebuie sa faci o contestatie in termenul prevazut de legea belgiana ( 15 zile) la judecatoria in raza careia s-a produs contraventia si cu dovezile necesare de identificare a masinii. Cred ca e suficient ca sa se dovedeasca ca nu este masina in cauza. Nu pierde vremea, ca acele placute de inmatriculare vor mai circula pe drumurile europene si ti se va umple cutia postala cu contraventii sau in cel mai rau caz sa fi acuzat de cine stie ce infractiuni. Doar trimiti totul, ( copie amenda,copie talon, poze masina, contestatia, dovada plata taxa) intr-un plic recomandat cu confirmare de primire si judecatorul va solicita politiei sa faca verificari mai amanuntite. Apelezi la un avocat. Eventual platesti in termen amenda si o recuperezi dupa aceea cu tot cu taxele platite si cheltuielile de judecata.
Exact asta ar fi solutia in teorie. Doar ca in mod pervers nu vei putea contesta pe motiv ca a trecut termenul.
Si asta iti zic din experienta cuiva patit, care a ramas cu datorii la avocati dupa un rahat din asta facut de "civilizatia vestica", care e chiar mai jegoasa decat cea romaneasca, unde si aici se fac manevrele cu PV emise in birou in fals si care nu ajung la contravenient si nu pot fi contestate ca nu ti se aduce niciodata la cunostinta ca cineva a emis o amenda pentru tine, pur si simplu te trezesti ulterior cu ea pe rol, asta in cazul fericit, in cazul nefericit te trezesti intr-o dimineata ca nu mai ai acces la conturile din banca pe motiv de poprire.

#45
65mei

65mei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2008

View PostNaoto, on 10 iulie 2022 - 20:02, said:

Dar maşina e înmatriculată pe firmă?

Aşa reiese din scrisoare.
Da este pe firma , dar sunt singurul care o conduce.

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrazzzv, on 10 iulie 2022 - 20:06, said:

Ar fi bine ca sa nu mai scrieti ce v-ar placea voua sa fie, nu ajuta pe nimeni sa stie cum v-ar placea voua sa fie sistemul, pentru ca ghiciti ce, sistemul nu e cum va place voua. Daca n-ati trecut prin asta sau nu aveti cunostinta de persoane care au trecut prin asta mai bine nu mai induceti omul in eroare cu sfaturi de genul asta.
Poate ca ar fi bine sa citesti ce a pus Naoto la #33 si apoi sa faci judecati de valoare..

#47
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Post65mei, on 10 iulie 2022 - 13:46, said:

[ https://pasteboard.co/p9fvzVtQZ5iL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Amenda primita pagina 1 https://pasteboard.co/p9fvzVtQZ5iL.jpg
si pagina 2 https://pasteboard.co/KuoS0thhL9xc.jpg[ https://pasteboard.co/p9fvzVtQZ5iL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce imi atrage atentia acolo e ca vorbesc de infractiune... ori e fake hartia aia ori au un traducator de toata jena care nu face distinctie intre infractiune si contraventie. Nu cred ca in vreo tara excesul de viteza e infractiune, cu atat mai mult infractiune pedepsita cu o banala amenda de doar 62,06 euro.

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca e considerata infractiune daca nu comunici cine a condus masina.

#49
65mei

65mei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2008

View Postrazzzv, on 10 iulie 2022 - 20:06, said:


Intradevar, sa ignore raspunsurile precum raspunsul tau si al celor de mai sus care visau ca daca trimiti poza cu masina si actele o sa anuleze zana amenzilor acea amenda. Sistemul nu functioneaza in lumea reala asa, mai iesiti din lumea virtuala.
Nici in tara daca trimiti poza cu masina si actele nu scapi de amenda. Singura metoda in tara sa scapi de amenda e judecata, si acolo sansele sunt 50/50 in functie de ce toane are cel la care nimeresti sa judece.

Ar fi bine ca sa nu mai scrieti ce v-ar placea voua sa fie, nu ajuta pe nimeni sa stie cum v-ar placea voua sa fie sistemul, pentru ca ghiciti ce, sistemul nu e cum va place voua. Daca n-ati trecut prin asta sau nu aveti cunostinta de persoane care au trecut prin asta mai bine nu mai induceti omul in eroare cu sfaturi de genul asta.


Exact asta ar fi solutia in teorie. Doar ca in mod pervers nu vei putea contesta pe motiv ca a trecut termenul.
Si asta iti zic din experienta cuiva patit, care a ramas cu datorii la avocati dupa un rahat din asta facut de "civilizatia vestica", care e chiar mai jegoasa decat cea romaneasca, unde si aici se fac manevrele cu PV emise in birou in fals si care nu ajung la contravenient si nu pot fi contestate ca nu ti se aduce niciodata la cunostinta ca cineva a emis o amenda pentru tine, pur si simplu te trezesti ulterior cu ea pe rol, asta in cazul fericit, in cazul nefericit te trezesti intr-o dimineata ca nu mai ai acces la conturile din banca pe motiv de poprire.
-Ai dreptate termenul de contestatie depasit conform adresei, nici macar stampila postei cu data expedierii si  livrari de pe plic nu exista , nu cunosc nici ce firma a livrat scrisoarea, numai ca m-am trezit cu ea in cutia postala.

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post65mei, on 10 iulie 2022 - 20:27, said:

-Ai dreptate termenul de contestatie depasit conform adresei, nici macar stampila postei cu data expedierii si  livrari de pe plic nu exista , nu cunosc nici ce firma a livrat scrisoarea, numai ca m-am trezit cu ea in cutia postala.
Si ei trebuie sa probeze, ca si tine, data cand a fost livrata instiintarea.

#51
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Infracţiune este termenul generic pentru încălcarea unei norme, a legii:

infraction
nom féminin
(latin infractio, -onis, rupture, de infrangere, briser)
    1. Transgression, violation d'une règle : Une infraction au code de la route.
    Synonymes :
    manquement - transgression - violation
    2. Action ou omission expressément prévue par la loi, qui la sanctionne par une peine en raison de l'atteinte qu'elle constitue à l'ordre politique, social ou économique. (Il y a 3 catégories d'infractions : les contraventions, les délits et les crimes.)


Nu traducerea importă, ci faptul că dacă nu răspunde în termenul stabilit se deschide dosar penal.

#52
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Post65mei, on 10 iulie 2022 - 20:27, said:

-Ai dreptate termenul de contestatie depasit conform adresei, nici macar stampila postei cu data expedierii si  livrari de pe plic nu exista , nu cunosc nici ce firma a livrat scrisoarea, numai ca m-am trezit cu ea in cutia postala.

Asta sună rău.

Tu vei proceda cum crezi de cuviinţă, dar - dacă aş fi în locul tău - aş răspunde, folosindu-mă de adresa web indicată în scrisoare.

La Pasul 3 ai adresa poştală unde trimiţi formularul semnat: Traffic fines PO Box 30046, 1000 Brussels, Belgium

Nu ştiu ce cuprinde formularul, dar în anexa la Directiva (UE) 2015/413 ai la pag. 4 din Anexa II un FORMULAR DE RĂSPUNS.


Formular de răspuns

(a se completa cu majuscule)

A.   Identitatea conducătorului auto:

¾   Numele şi prenumele:

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

¾   Locul şi data naşterii:

................................................................................................................................................

¾   Numărul permisului de conducere:...............eliberat la (data):..................................... la (locul):

¾   Adresa:.....................................................................................................................................


В.   Listă de întrebări:

1. Vehiculul marca .................................., având numărul de înmatriculare..................., este înmatriculat pe numele dumneavoastră?................ da/nu (1)

Dacă nu, titularul certificatului de înmatriculare este: ................................................................

    (numele, prenumele, adresa)

2. Recunoaşteţi că aţi săvârşit încălcarea? da/nu (1)

3. Dacă nu recunoaşteţi, motivaţi:

Sunteţi rugat să trimiteţi formularul completat, în termen de 60 de zile de la primirea prezentei scrisori de informare, către următoarea autoritate: ......................................................................................

la următoarea adresă: ....................................................................................................................

INFORMAŢII

Acest dosar va fi examinat de către autoritatea competentă din...............................................................

[numele statului membru în care s-a săvârşit încălcarea]

În cazul în care nu se dă curs dosarului, veţi fi informat în termen de 60 de zile de la primirea formularului de răspuns.

__________
(1)    A se elimina menţiunile neaplicabile.


https://www.ilegis.r...index/act/52535

Iar pe pagina Ministerului român de externe MAE poţi citi:

Informații pentru cetățenii români privind încălcarea normelor de circulație în statele membre UE sau SEE
Cetăţenii români sunt informaţi că, în conformitate cu Directiva (UE) 2015/413/UE a Parlamentului European şi a Consiliului din 11 martie 2015, transpusă în legislaţia română prin Legea nr. 5/2014 cu modificările şi completările ulterioare, autorităţile române competente vor informa proprietarii sau deţinătorii vehiculelor cu care au fost săvârşite încălcările normelor de circulaţie în statele membre UE sau SEE prin scrisori de informare, la adresa de domiciliu din România.
Scrisoarea de informare cuprinde cel puţin următoarele informaţii relevante :
    încalcarea săvârşită, astfel cum aceasta este stabilită de legislaţia română, precum şi natura contravenţională sau penală a acesteia, după caz;
    locul, data şi ora la care a fost săvârşită încălcarea şi descrierea detaliată a acesteia;
    o menţiune expresă cu privire la actul normativ ce stabileşte şi sancţionează încălcarea, care să cuprindă categoria juridică, numărul, data publicării şi titlul acestuia, precum şi trimiteri la dispoziţiile legale care au fost încălcate şi sancţiunea aferentă;
    o menţiune expresă cu privire la posibilitatea contestării, potrivit legii, a procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii, ce urmează a fi încheiat de agenţii constatatori din cadrul autorităţilor române competente, dacă fapta constituie contravenţie;
    consecinţele juridice ale încălcării, conform legislaţiei române;
Încălcările normelor de circulaţie care afectează siguranţa rutieră la care se referă directiva UE sunt următoarele : excesul de viteză, nefolosirea centurii de siguranţă, nerespectarea semnificaţiei culorii roşii a semaforului, conducerea sub influenţa alcoolului, conducerea sub influenţa drogurilor, nefolosirea căştii de protecţie, utilizarea unei benzi interzise, utilizarea ilegală a unui telefon mobil sau a altor dispozitive de comunicare în timpul conducerii.
Executarea sancţiunilor de natură financiară aplicate cetăţenilor români sau persoanelor cu domiciliul, reşedinţa sau, după caz, rezidenţa normală pe teritoriul României, care au bunuri ori o sursă de venit în acest stat, de către autorităţile competente din alte state membre, ca urmare a săvârşirii, pe teritoriile acestora, a încălcărilor prevăzute mai sus cu vehicule înmatriculate în România, se face de autorităţile judiciare române de executare, în condiţiile dispoziţiilor prevăzute în Legea nr. 302/2004.

https://paris.mae.ro/local-news/1031

#53
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Eu am sunat atunci și am vorbit în engleză (majoritatea olandezilor vorbesc engleză) și mi-au spus să trimit e-mail în care să explic ce și cum (lucram șofer în acea perioadă și un print din taho ar fi dovedit că conduceam un camion prin altă parte a Europei în acel moment). Dar cum angajatorul meu era tot din NL, mai departe a trimis el e-mail. Cert este că n-am avut nici o problemă, n-am mai primit nimic acasă. Bine, am mai primit o amendă după aceea, tot din NL, dar a fost pe bune și pe alt nr. de înmatriculare.
Dacă te descurci cu engleza sună-i și-ți explică ce să faci. Că și belgienii... cu flamanda lor, n-au pretenții să le știe străinii limba (ca nemții). Deci liniștit poți să-i suni. Le dai nr. hârtiei și-ți explică după aceea ce ai de făcut.

#54
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Are numărul de telefon la pag. 3 a scrisorii.

Le poate trimite şi e-mail.

https://justonweb.be/fines/contact

Dacă are nevoie de ajutor cu redactarea în limba engleză, să îmi scrie PM cu textul de tradus. Datele personale şi le completează singur, nu trebuie să le dea.

Modalităţi de contestare există.

https://justonweb.be/fines/online-help


What if I do not agree?
You are required to provide the identity of the driver who was driving the vehicle at the time of the offence. If you do not know the identity of the driver, you must provide the identity of the person responsible for the vehicle.

If you do not agree with the established offence, you may contest on facts.
You can contest:
fully online by logging in to https://justonweb.be/fines via a digital key;
partially online by logging in to https://justonweb.be/fines using your Police Report number/system number and identification code. Print the completed contestation form and send it, duly signed, to Traffic Fines, Mailbox 30046, 1000 Brussels.
on paper by calling +32 (0)2 278 55 60 to receive a contestation form by post. Send the contestation form, completed and signed, stating the reference of your file, to Traffic Fines, Mailbox 30046, 1000 Brussels.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate