Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ministrul Rafila anunță valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#577
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View Postaxxel4you, on 03 august 2022 - 07:36, said:


   Sau risca sa fie asimptomatic ca mare parte din populatie.

Cei vaccinati nu riscau sa ajunga in partea aia a graficului, valul delta a lovit rau in Romania din cauza vaccinarii scazute.

Attached Files



#578
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Hai ca zice Rafila ca de saptamana viitoare se duce valul 6...
https://www.hotnews....ri-covid-19.htm

Deja sunt cazuri mai putine decat acu o saptamana.

#579
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Eu nu mai inteleg. Pana la urma o sa fie obligatoriu covidul sau vaccinul?
Astia nu se mai hotarasc odata?Posted Image

#580
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 29.12.2006

View Posteiffel, on 03 august 2022 - 14:04, said:

Hai ca zice Rafila ca de saptamana viitoare se duce valul 6...

Oricum, pentru mulţi a trecut neobservat. Pentru mine sigur: fără mască, fără interdicţii, fără nimic. Nici Covidu' nu mai e ce-a fost odată. Nu mai are putere, săracu'.

#581
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
https://www.facebook...223398611048936

#582
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,586
  • Înscris: 20.10.2006

View Posteiffel, on 03 august 2022 - 14:04, said:

Hai ca zice Rafila ca de saptamana viitoare se duce valul 6...
https://www.hotnews....ri-covid-19.htm

Deja sunt cazuri mai putine decat acu o saptamana.
Deci iata ca valurile trec bine-mersi si fara restrictii, nu cum ni se zicea la inceputuri/anii trecuti ca fara restrictii cazurile vor tot creste. Nici macar lume cu masti in public nu prea am vazut, cel putin nu mai multa decat in urma cu o luna si de-aia cazurile totusi scad - logic ca nr celor care pot fi infectati intr-un val este finit.

View Postjohnnickelby, on 03 august 2022 - 14:10, said:

Eu nu mai inteleg. Pana la urma o sa fie obligatoriu covidul sau vaccinul?
Astia nu se mai hotarasc odata?Posted Image
Vaccinul slabe sanse sa fie obligatoriu daca pana acum nu a fost, ma refer la Romania. Covidul insa e obligatoriu natural, la toti ne vine candva randul la infectare, la unii mai des la altii mai rar.

#583
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,731
  • Înscris: 29.10.2017

View Postlupini, on 03 august 2022 - 15:26, said:

Oricum, pentru mulți a trecut neobservat. Pentru mine sigur: fără mască, fără interdicții, fără nimic. Nici Covidu' nu mai e ce-a fost odată. Nu mai are putere, săracu'.

Pentru multi da, depinde fiecare cum are norocul

Pentru mine spre exemplu nu a fost asa nici in runda asta de vara. Am avut la inceput doua zile de iad cu temperatura mare in care am stat doar in pat si am baut doar apa abia a doua zi spre seara m-a lasat, urmate de inca vreo 3 in care mi-a fost rau si abia am mancat cate ceva, acum dupa inca 9 zile sunt asa si asa dar inca nu mi-am revenit complet. Virusul a murit dupa primele doua zile, dar a lasat in urma reminescente

Pentru cine a mai avut probleme in trecut recomand sa se fereasca in perioada asta, sunt multi oameni care au virusul si se ia usor

#584
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 04.10.2007

View Postaris86, on 02 august 2022 - 21:28, said:

Un coleg triplu vaccinat, trecut prin boală in martie, a avut săptămâna trecută a doua oară boala. Ca și simptome, usturime în gât și 36,3 temperatura. A făcut 2 teste de salivă si un antigen si toate au ieșit ppzitiv.

Si este important cazul colegului pentru ca ce? Sunt mii de oameni care trec prin boala fara ca macar sa observe.

View Posteiffel, on 03 august 2022 - 07:43, said:


36.3 nu e simptom. E o temperatura normala.


Vaccinul din copilarie ? Da, mai e valabil.
Virusul asta nu e ca si Covid-ul sa aiba mutatii la cateva luni.
Din cauza asta Variola la oameni a fost eradicata prin anii 70. Si consecinta a fost ca s-a renuntat la vaccin.

Nu mai e. M-am testat eu pentru mai multe vaccinuri facute in copilarie si nu mai aveam anticorpi. Am primit la oferta posibilitatea de a ma revaccina gratis.

#585
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,929
  • Înscris: 30.08.2006
Indiferent cate mutatii va avea virusul, semnatura lui e deja recunoscuta de sistemul imunitar si actualizata la fiecare reinfectare. Spuneam de acum un an ca virusul cu cat va deveni mai contagios cu atat mai benign va fi. In timp va deveni un virus gripal clasic cu manifestare sezoniera. Omenirea a mai trecut prin asa ceva si a supravietuit de fiecare data epidemiilor. Nu avea cum sa fie mai rau acum in zilele astea moderne. Din pacate de epidemia de prostie se pare ca nu vom scapa niciodata.
Ma intrebam acum o saptamana cum de se inregistreaza atatea cazuri, cand mare parte din simptome sunt usoare si de scurta durata. De ce se mai testeaza lumea ? Se pare ca acum virusul ataca o alta categorie de persoane care nu au mai trecut prin asa ceva si care sunt mult mai constienti de sanatatea proprie. Posibil ca si cei reinfectati sa fie mai constienti acum de riscul de a ignora simptomele.
In cazul meu, la a treia reinfectare, simptomele au fost doar cu o foarte usoara febra si curs nasul. Totul a durat o noapte. A doua zi nimic. Nu am mai avut timp sa ma mai testez, asa din pura curiozitate.

#586
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postradu2014, on 03 august 2022 - 21:15, said:

Nu mai e. M-am testat eu pentru mai multe vaccinuri facute in copilarie si nu mai aveam anticorpi. Am primit la oferta posibilitatea de a ma revaccina gratis.
Poti sa nu ai anticorpi. Dar aia sunt doar o componenta a sistemului imunitar.
Mai sunt si altele. Daca celulele T recunosc virusul n-ai nevoie de niciun anticorp.

Cam toate cazurile de variola a maimutei de pana acum sunt la persoane sub 50 de ani, care nu au primit vaccinul in copilarie.

#587
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
https://www.digi24.r...ardiace-2035829
Afecţiunile - miocardită şi pericardită - ar trebui incluse ca noi efecte secundare în informaţiile referitoare la acest vaccin - Nuvaxovid - a precizat EMA miercuri.

#588
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,425
  • Înscris: 16.03.2011

View Posteiffel, on 03 august 2022 - 14:04, said:

Hai ca zice Rafila ca de saptamana viitoare se duce valul 6...
https://www.hotnews....ri-covid-19.htm

Deja sunt cazuri mai putine decat acu o saptamana.
Cum domne fara restrictii fara nimic doar atea? Deci e clar ca unii precum jurma minteau,ori erau neinformati.Anticorpii de la ba1 functioneaza destul de bine si pe ba5 altfel era imposibil sa ai doar atatea cazuri

#589
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Nasol, au protestat ăia degeaba :D

#590
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNFS01, on 04 august 2022 - 09:22, said:

Anticorpii de la ba1 functioneaza destul de bine si pe ba5 altfel era imposibil sa ai doar atatea cazuri
E vara, vitamina D la greu ca e soare...
Si oricum sistemul imunitar nu sta in anticorpii aia. Celulele T sunt mai eficiente decat anticorpii.

#591
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,701
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsan62, on 03 august 2022 - 19:13, said:

Nu mai da fake news-uri si senzationalisme pentru odihniti pls.

#592
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,425
  • Înscris: 16.03.2011

View Postgeorge_alexandru, on 04 august 2022 - 09:28, said:

Nasol, au protestat ăia degeaba :D
Cum degeaba? ce au fost pe gratis? protestele mici sunt organizate

#593
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Mai mult de un covrig și o sticlă de apă plată nu cred că le-au dat.

#594
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 09.02.2008

View Postandreic, on 04 august 2022 - 09:39, said:

Nu mai da fake news-uri si senzationalisme pentru odihniti pls.
andreic, dar stim ca alegoria este un procedeu artistic, nu o stire... nu?
Atunci cand Catalina este combinata cu Catalin nu e de domeniul fake-news urilor. Adica Eminescu nu a dat-o la modul SOC! Catalina a fost vazuta tinandu-se de mana cu Catalin in Dorobanti!!!! Care va fi reactia Luceafarului?!?!
Aia e doar o parte necesara constructiei alegorice...

Covidul asta are efecte secundare ciudate...

Poate ca e usor off-topic, dar pare ca si valurile de covid devin la fel de off-topic...
Apropos, alea 70.000 de cosgiuce de plumb parfrazate de Jurma din Bacovia mai vin sau le trecem la senzationalism?

Edited by Texe, 04 August 2022 - 10:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate