Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Motocicliștii, un pericol

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#145
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 DorinelIrimia, on 06 iulie 2022 - 20:38, said:

Mă mir cum de nu a intrat @arg pe topic să își expună mirificele păreri.

:lol:
Demential

 abac, on 06 iulie 2022 - 19:20, said:

Sa vezi crize pe aia din spate cand le tai elanul de cimpanzeu. Pentru ei dreptul de a depasi coloana e mostenit din mosi stramosi. Dar nu doar crize la volan, ci crize aici pe forum.

Da bro, dar DOAR din ceea ce scrii aici rezulta ca nu stii sa conduci si ai si frustrari.
Sa-mi spui cand vrei sa argumentez.

Edited by Tsunnnami, 07 July 2022 - 07:13.


#146
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,431
  • Înscris: 28.10.2018
Cred ca nu intelegi sensul cuvantului frustrat. Daca l-ai intelege, ai realiza ca de drept si de fapt aia din spate sunt cei frustrati pentru ca li s-a bagat un neica nimeni in fata pe banda lor de imparati.

#147
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Tsunnnami, on 06 iulie 2022 - 06:07, said:



Voi, soferii de duminica sunteti cei mai periculosi si pentru motociclcisti si pentru automobilisti



N-are nici o treaba cu cel care a semnalizat primul. Nu exista lege pentru asa ceva si nici bun simt.
Respectarea legii e suficienta

E rezultatul implicit al legii.
Mi-e sila sa compilez articolele care duc la chestia asta pt ca oricum o fac degeaba.
Era oricum o chestie intuitiva.

Printre putinele situatii cand nu e valabila chestia asta e atunci cand unul de pe B3 si unul de pe B1 vor B2. Are prioritate ala de pe B3 chiar daca a aratat intentia dupa cel de pe B1. Dar daca ala de pe B1 a inceput deja manevrea cand ala de pe B3 semnalizeaza, e a lui banda 2.

PS. Faptul ca ce am zis nu le convine nici bizonilor care vor cale libera oricand li se scoala lor indiferent de ce e in fata si nici frustratilor care se baga numai de-ai naibii in fata celor care vin din spate e mai presus decat orice lege :D

PS2. Tsunami, legea ce spune despre depasire sau schimbarea benzii cand ala din fata are semnalul pus? Poti semnaliza dupa ce a facut-o el si sa te bagi linistit? Poate are un obstacol in fata.

Dar cand ala din spate are semnalul pus, poti pune semnal si sa te bagi linistit?

Astea doua chestii la ce duc?
Fix la ce ziceam eu.


#148
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 abac, on 07 iulie 2022 - 07:50, said:

Cred ca nu intelegi sensul cuvantului frustrat. Daca l-ai intelege, ai realiza ca de drept si de fapt aia din spate sunt cei frustrati pentru ca li s-a bagat un neica nimeni in fata pe banda lor de imparati.

Nu, ala din spate, vine ca bizonu' fara sa se gandeasca ca gasesc vreun justitiar ca tine care vor sa i-o faca tocmai din cauza frustrarii.
Tu, in fapt iti doresti acest lucru. Esti ca cel care-si cumpara camera de bord pentru a face clipuri cu greseli sau tupeisti.
Si asta o faci din frustrare, pentru ca... ai vrea si tu ca aia, ai vrea vehiculele lor, dar nu poti.

 underb, on 07 iulie 2022 - 08:30, said:

Printre putinele situatii cand nu e valabila chestia asta e atunci cand unul de pe B3 si unul de pe B1 vor B2. Are prioritate ala de pe B3 chiar daca a aratat intentia dupa cel de pe B1.

Nu stiam, in fapt nici nu ma intereseaza, dar, in ce lege scrie asa ceva? Sunt curios.

 underb, on 07 iulie 2022 - 08:30, said:

PS. Faptul ca ce am zis nu le convine nici bizonilor care vor cale libera oricand li se scoala lor indiferent de ce e in fata si nici frustratilor care se baga numai de-ai naibii in fata celor care vin din spate e mai presus decat orice lege Posted Image

Foarte correct

 underb, on 07 iulie 2022 - 08:30, said:

PS2. Tsunami, legea ce spune despre depasire sau schimbarea benzii cand ala din fata are semnalul pus? Poti semnaliza dupa ce a facut-o el si sa te bagi linistit? Poate are un obstacol in fata.

Legea nu zice nimic de "prioritate cu semnal"
Faptul ca semnalizezi inseamna doar de a-ti arata intentia. Dar totodata semnalul mai poate inseamna "stai dracu acolo ca n-ai timp sa depasesti", sau sa fi uitat semnalul cand iei o gura de cafea

 underb, on 07 iulie 2022 - 08:30, said:

Astea doua chestii la ce duc?
Fix la ce ziceam eu.

Da, daca se intalnesc 2 idioti, unul frustrat, justitiar sau altul tupeist, sau 2 tupeisti

Eu, de ex. stiu la ce sa ma astept de la Abac si actionez in consecinta. In fapt ii dejoc planurile, ori trec de el fara sa apuce sa reactiomeze dupa cum spune, dar asta prefer sa n-o fac pentru ca ii maresc gradul de frustrare si poate face tampenii si mai mari, ori ma asez in spatele lui si-l fac cu prima ocazie, dar o fac rapid si cu teren de manevra la dispozitie, pentru ca nu stiu ce are-n cap.
Ii stiu p-astia ca el cu cel putin 2-3 masini in fata. La motocicleta e mai usor sa-i "fac", am repriza mult mai buna si nevoie de teren la dispozitie mult mai mic.

El e periculos nu pentru mine ca eu il citesc usor, au un pattern de condus specific, ci pentru un incepator, pentru unul care nu e 100% atent la drum, pentru o femeie fara experienta care mai greseste etc.

#149
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 abac, on 07 iulie 2022 - 07:50, said:

Cred ca nu intelegi sensul cuvantului frustrat. Daca l-ai intelege, ai realiza ca de drept si de fapt aia din spate sunt cei frustrati pentru ca li s-a bagat un neica nimeni in fata pe banda lor de imparati.

Tu ce faci cand ti se baga unul in fata in timpul depasirii? Revii pe banda din dreapta si astepti sa isi termine ala depasirea? Ar fi o alegere pur personala irelevanta pt cei neinteresati de asta.





@tsunami
-----------
Eu:
"Printre putinele situatii cand nu e valabila chestia asta e atunci cand unul de pe B3 si unul de pe B1 vor B2. Are prioritate ala de pe B3 chiar daca a aratat intentia dupa cel de pe B1."

Tsunami:
"Nu stiam, in fapt nici nu ma intereseaza, dar, in ce lege scrie asa ceva? Sunt curios."


Nu ai vazut nicodata 2 care merg in paralel (B1 si B3) si vor amandoi B2?
Se intampla mai des decat crezi.

Era ceva cu banda de viteza care are prioritate. Evident ca nu pun articol. Mai ales ca zici ca in fapt nu te intereseaza.

Edited by underb, 07 July 2022 - 08:48.


#150
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,431
  • Înscris: 28.10.2018
Pai daca ala din fata a apucat sa se bage in fata mea inseamna ca nu eram in depasirea lui. Altfel ma lovea din lateral.

Si nu stiu de ce se vorbeste de justitiarism. Eu am explicat ca imi astept randul la depasire. Cand pot sa depasesc, depasesc, chiar daca vine torpila din spate intr-o depasire perpetua. Dreptul la depasire perepetua nu este garantat de constitutie sau de codul rutier. Daca am loc sa ma bag fara sa provoc un accident, ma bag, chiar daca ranesc sentimentele BMW-ului cu jante de piele.

Edited by abac, 07 July 2022 - 08:50.


#151
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 abac, on 07 iulie 2022 - 08:49, said:

Pai daca ala din fata a apucat sa se bage in fata mea inseamna ca nu eram in depasirea lui. Altfel ma lovea din lateral.

Si nu stiu de ce se vorbeste de justitiarism. Eu am explicat ca imi astept randul la depasire. Cand pot sa depasesc, depasesc, chiar daca vine torpila din spate intr-o depasire perpetua. Dreptul la depasire perepetua nu este garantat de constitutie sau de codul rutier. Daca am loc sa ma bag fara sa provoc un accident, ma bag, chiar daca ranesc sentimentele BMW-ului cu jante de piele.

Cu atitudinea asta vei PROVOCA un accident. Problema e ca nu pe unu cu experienta il vei face sa te loveasca-n spate, si atunci esti de vina, ci pe un incepator

#152
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,431
  • Înscris: 28.10.2018
Daca se produce vreun accident, cu siguranta nu se produce din cauza mea. Adica bizonache are tot timpul din lume sa ma vada si a franeze. Nu exista dubiu in privinta asta.

Ba de cele mai multe ori nici nu trebuie sa franeze ca pot sa accelerez de la 80 la 120 cam in 3 secunde.

Daca trebuie sa franeze de la peste 120 pe drum national, well...ghinion. Cum ziceam, nu si-a platit rata pentru soseaua personala luna asta. Poate luna viitoare.

Edited by abac, 07 July 2022 - 08:58.


#153
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu:
"PS2. Tsunami, legea ce spune despre depasire sau schimbarea benzii cand ala din fata are semnalul pus? Poti semnaliza dupa ce a facut-o el si sa te bagi linistit? Poate are un obstacol in fata."

Tsunami:
"Legea nu zice nimic de "prioritate cu semnal"
Faptul ca semnalizezi inseamna doar de a-ti arata intentia. Dar totodata semnalul mai poate inseamna "stai dracu acolo ca n-ai timp sa depasesti", sau sa fi uitat semnalul cand iei o gura de cafea"

Zice, normal ca zice (nu imi mai cere articole ca nu pun). Poate cu alte cuvinte.
Presupunerile avantajoase pot fi aplicate oricand si in orice situatie.
Si pietonii poate astepta pe cineva langa trecere. Si masina aia oprita pe B1 in  fata trecerii de pietoni, poate e doar parcata si nu sta pt a da prioritate pietonilor.
Si tot asa...
Se pot gasi usor alibiuri. Nu ca ajuta la ceva in caz ca apare vreo problema.

 abac, on 07 iulie 2022 - 08:49, said:

Pai daca ala din fata a apucat sa se bage in fata mea inseamna ca nu eram in depasirea lui. Altfel ma lovea din lateral.

Si nu stiu de ce se vorbeste de justitiarism. Eu am explicat ca imi astept randul la depasire. Cand pot sa depasesc, depasesc, chiar daca vine torpila din spate intr-o depasire perpetua. Dreptul la depasire perepetua nu este garantat de constitutie sau de codul rutier. Daca am loc sa ma bag fara sa provoc un accident, ma bag, chiar daca ranesc sentimentele BMW-ului cu jante de piele.

Mergi lipit de ala din fata si te bagi din scurt in depasire?

#154
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 underb, on 07 iulie 2022 - 08:48, said:

Tu ce faci cand ti se baga unul in fata in timpul depasirii? Revii pe banda din dreapta si astepti sa isi termine ala depasirea? Ar fi o alegere pur personala irelevanta pt cei neinteresati de asta.





@tsunami
-----------
Eu:
"Printre putinele situatii cand nu e valabila chestia asta e atunci cand unul de pe B3 si unul de pe B1 vor B2. Are prioritate ala de pe B3 chiar daca a aratat intentia dupa cel de pe B1."

Tsunami:
"Nu stiam, in fapt nici nu ma intereseaza, dar, in ce lege scrie asa ceva? Sunt curios."


Nu ai vazut nicodata 2 care merg in paralel (B1 si B3) si vor amandoi B2?
Se intampla mai des decat crezi.

Era ceva cu banda de viteza care are prioritate. Evident ca nu pun articol. Mai ales ca zici ca in fapt nu te intereseaza.

Am inteles, eu de lege te intrebam.
De regula, cedez.
E periculos si daca e usor in fata mea, iar daca e in spate, te rasuceste ca titirezul daca te atinge, da, sunt atent si ce e pe banda 1 daca sunt pe 3 si schimb

#155
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Era ceva lege pt ca m-a interesat problema. Nu te trimit sa cauti lucruri inexistente in caz ca vei vrea vreodata sa te convingi.

PS. Ai noroc ca a durat doar 5 secunde :)

https://www.scoalaru...rea-prioritatii

Si sunt si pentru abac niste randuri pe acolo.

Nu mai cere altele ca nu mai pun.

#156
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 abac, on 07 iulie 2022 - 08:55, said:

Daca se produce vreun accident, cu siguranta nu se produce din cauza mea. Adica bizonache are tot timpul din lume sa ma vada si a franeze. Nu exista dubiu in privinta asta.
Nu zisesi tu:

 abac, on 05 iulie 2022 - 23:06, said:

Daca eu merg un sfert de ora in coloana asteptand sa prind zona de depasire, nu stau sa dau nimanui prioritate din spate sa poftesca el in fata depasind cate 15 masini odata

 abac, on 01 iulie 2022 - 07:44, said:

Dar sa ma bag la distanta de franare, este dreptul meu.[...]
. Asta e, pune frana si se repliaza. D-aia e pedala aia acolo.

 abac, on 06 iulie 2022 - 08:29, said:

are timp sa calce si frana si sa isi astepte randul frumos si civilizat  la depasit.


 abac, on 01 iulie 2022 - 08:15, said:

Sau care e definitia depasirii?

Cand treci in fata altui vehicul iesind de pe banda ta de circulatie sau din sirul de vehicule. In cazul expus de tine, tu esti cel depasit, caz in care trebuie sa-ti pastrezi directia de mers si sa nu accelerezi
Cand ala a inceput depasirea S-A ASIGURAT ca o poate face si ca in fata lui nu mai depaseste nimeni.
Tu, daca il faci pe cel care depaseste sa franeze comiti o contraventie, sau mai rau, pentru ca faci manevra premeditat si pui in pericol pe ceilalti participanti la trafic.
In plus, manevra ta e ilegala conform codului rutier. Nu ai voie sa depasesti daca altul e lansat in depasirea ta.
Ca tie nu-ti convine ca un manelist "te face", e una, ca poti omori pe cineva cu atitudinea ta, e alta, merita sa omori pe cineva? De multe ori nevinovat?

 abac, on 01 iulie 2022 - 08:15, said:

Apropo, daca eu ma bag si ala ma loveste in spate, e bun de plata. Conform legii. Pentru nepastrarea distantei de siguranta.
Unde scrie asta? E vorba de accident din spate IN TIMPUL DEPASIRII, poate stii tu mai multe decat mine

 underb, on 07 iulie 2022 - 09:07, said:

Era ceva lege pt ca m-a interesat problema. Nu te trimit sa cauti lucruri inexistente in caz ca vei vrea vreodata sa te convingi.

PS. Ai noroc ca a durat doar 5 secunde Posted Image

https://www.scoalaru...rea-prioritatii

Si sunt si pentru abac niste randuri pe acolo.

Nu mai cere altele ca nu mai pun.

O fi, dar nu stiu ce relevanta are. Nu prea se poate demonstra ce si cum, iar eu de regula cedez, d-aia nu ma intereseaza.
Legea are importanta mai mica decat accidentul sau viata.

Edited by Tsunnnami, 07 July 2022 - 09:26.


#157
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Articolul 106
(1)Pe un drum public prevăzut cu minimum 3 benzi pe sens, când conducătorii a două autovehicule circulă în aceeaşi direcţie, dar pe benzi diferite, şi intenţionează să se înscrie pe banda liberă dintre ei, cel care circulă pe banda din dreapta este obligat să permită celui care vine din stânga să ocupe acea bandă.
(2)Pe drumul public cu mai multe benzi, conducătorii de autovehicule care circulă pe o bandă care se sfârşeşte, pentru a continuă deplasarea pe banda din stânga trebuie să permită trecerea vehiculelor care circulă pe acea bandă.

#158
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,810
  • Înscris: 17.12.2019
Prioritatea pe care o are cel de pe banda 3 în ocuparea benzii 2 e dată de obligația de a folosi banda 1.
Ce spune abac despre ce face la depășiri în coloană e doar justițiarism pentru că dacă este loc să intre vreunul din spate în depășire înseamnă că și el ar fi putut intra în depășire de ceva vreme dar a stat la pândă să-i pună în dificultate.

#159
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 Evergreen, on 07 iulie 2022 - 09:44, said:

Articolul 106
(1)Pe un drum public prevăzut cu minimum 3 benzi pe sens, când conducătorii a două autovehicule circulă în aceeaşi direcţie, dar pe benzi diferite, şi intenţionează să se înscrie pe banda liberă dintre ei, cel care circulă pe banda din dreapta este obligat să permită celui care vine din stânga să ocupe acea bandă.
(2)Pe drumul public cu mai multe benzi, conducătorii de autovehicule care circulă pe o bandă care se sfârşeşte, pentru a continuă deplasarea pe banda din stânga trebuie să permită trecerea vehiculelor care circulă pe acea bandă.

E un articol periculos

 exqusit_drunk, on 07 iulie 2022 - 09:45, said:

Ce spune abac despre ce face la depășiri în coloană e doar justițiarism pentru că dacă este loc să intre vreunul din spate în depășire înseamnă că și el ar fi putut intra în depășire de ceva vreme dar a stat la pândă să-i pună în dificultate.

Ai scris inaintea mea.
As fi vrut sa scriu asta de ieri
El sta la plezneala. Desi are loc si timp de depasire, asteapta un manelist cu BMW sa-i dea o lectie

#160
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Tsunnnami, on 07 iulie 2022 - 09:27, said:


Nu zisesi tu:









Cand treci in fata altui vehicul iesind de pe banda ta de circulatie sau din sirul de vehicule. In cazul expus de tine, tu esti cel depasit, caz in care trebuie sa-ti pastrezi directia de mers si sa nu accelerezi
Cand ala a inceput depasirea S-A ASIGURAT ca o poate face si ca in fata lui nu mai depaseste nimeni.
Tu, daca il faci pe cel care depaseste sa franeze comiti o contraventie, sau mai rau, pentru ca faci manevra premeditat si pui in pericol pe ceilalti participanti la trafic.
In plus, manevra ta e ilegala conform codului rutier. Nu ai voie sa depasesti daca altul e lansat in depasirea ta.
Ca tie nu-ti convine ca un manelist "te face", e una, ca poti omori pe cineva cu atitudinea ta, e alta, merita sa omori pe cineva? De multe ori nevinovat?


Unde scrie asta? E vorba de accident din spate IN TIMPUL DEPASIRII, poate stii tu mai multe decat mine



O fi, dar nu stiu ce relevanta are. Nu prea se poate demonstra ce si cum, iar eu de regula cedez, d-aia nu ma intereseaza.
Legea are importanta mai mica decat accidentul sau viata.

Stiam eu ca nu trebuie sa imi bat capul cu linkuri.
Ca daca nu pui legea se cere legea.
Daca pui legea, oricum nu conteaza. Ba ca e periculos, ba ca nu stiu ce. Ba ca oricum nu poti demonstra si tot asa.

Daca e doar pe ce ne convine, nu are rost sa se mai aduca vorba de legi sau sa se mai ceara vreo lege.

Si ca o chestie personala, legile oricum sunt pentru prosti. Dar nu e despre ce crede lumea, cum ca aia care respecta legea sunt prosti.
E despre faptul ca oamenii rezonabili si cu ceva minte se pot intelege perfect si fara legi. Gasesc ei o cale. Dar cand apare intre ei un prost care nu-si stie locul sau un hot care vrea mai mult decat ofera sau decat i se cuvine, atunci devin necesare si legile astea.

#161
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,986
  • Înscris: 20.10.2015

 underb, on 07 iulie 2022 - 10:02, said:

Stiam eu ca nu trebuie sa imi bat capul cu linkuri.
Ca daca nu pui legea se cere legea.
Daca pui legea, oricum nu conteaza. Ba ca e periculos, ba ca nu stiu ce. Ba ca oricum nu poti demonstra si tot asa.

Daca e doar pe ce ne convine, nu are rost sa se mai aduca vorba de legi sau sa se mai ceara vreo lege.

Si ca o chestie personala, legile oricum sunt pentru prosti. Dar nu e despre ce crede lumea, cum ca aia care respecta legea sunt prosti.
E despre faptul ca oamenii rezonabili si cu ceva minte se pot intelege perfect si fara legi. Gasesc ei o cale. Dar cand apare intre ei un prost care nu-si stie locul sau un hot care vrea mai mult decat ofera sau decat i se cuvine, atunci devin necesare si legile astea.

O dai in extremism.
In cazul in care unu se baga pe banda de mijloc, ca e pe banda 1 sau 3, eu IL LAS indiferent ce spune legea, Abac insa, il astepata sa greseasca, sa "i-o traga" cu legea in mana.
Care e mai "bun"
Din ceea ce scrii tu, Abac pentru ca el respecta legea independent de ce fac ceilalti, nu? Asta vrei sa-mi spui?

Eu, daca sunt pe banda 1 si ma bag pe banda 2 si cel de pe banda 3 vrea la fel si ma fereste si ma claxoneaza, ridic mana in "scuza-ma"
La fel fac si daca sunt pe banda 3 eu, si cel de pe banda 1 care "nu stie legea", ma claxoneaza. Exact la fel, nu-i arat degetul ca Abac

 underb, on 07 iulie 2022 - 10:02, said:

Daca pui legea, oricum nu conteaza. Ba ca e periculos, ba ca nu stiu ce.

In cazul asta PENTRU MINE, nu conteaza, merg la bunul simt si respect traficul.
Nu cred ca pot fi amendat nici de politie chiar daca il las pe un tupeist sau pe unul care greseste sau nu stie legea

#162
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-o dau in nimic.
Dupa cum am scris, daca nu te intereseaza in mod real ceva nu mai cere.

Evident ca nu te poate obliga nimeni sa iti iei prioritatea. Eu doar am scris ca ai.

Legat de problemele lui abac, n-as vrea sa le dau mai multa importanta decat e cazul.
Noroc ca e inofensiv IRL.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate