Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Motocicliștii, un pericol

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#127
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View Postunderb, on 30 iunie 2022 - 21:37, said:

S-a asigurat cand a pus semnalul si a inceput manevra.
şi atunci în cel mai clasic caz când ieşi de pe o străduţă te asiguri de 1000 de ori şi te păleşte unu  de ce tot tu eşti vinovat că NU te+ai asigurat şi+ai pătruns în intersecţie.exact aşa este şi aici dar mai complicat puţin.nu te+ai asigurat


View Postabac, on 01 iulie 2022 - 08:15, said:

Pai daca e la 5 lungimi de masina in spate nu sunt depasit. Sunt depasiti aia din spatele meu, nu eu.

Sau care e definitia depasirii? La ce distanta in spatele tau trebuie sa fie ca sa nu se afle in depasire? Jumatate de kilometru e bine?

Apropo, daca eu ma bag si ala ma loveste in spate, e bun de plata. Conform legii. Pentru nepastrarea distantei de siguranta.
cred că  tu rămâi pieton şi fără maşină.distanţa este valabilă dacă mergeţi în coloană pe aceeaşi bandă nu la depăşire
se repliaza. D-aia e pedala aia acolo.

Edited by EMPP, 01 July 2022 - 11:08.


#128
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai ala care iese de pe straduta nu are nicio prioritate.
Tu, daca te asiguri ca nu vine nimic din spate si nu are nimeni semnal in spatele tau, ai "rezervat" banda in momentul in cand ai pus semnalul si poti incepe manevra. Din momentul asta trebuie sa fii atent pe unde mergi nu la ce ar putea sa vina din spate.

Daca cineva vine cu viteza din spate pe banda ta, depaseste masina din spatele tau si se urca pe tine in timp ce erai deja angajat in manevra de schimbare a benzii nu inseamna ca nu te-ai asigurat. Insemna ca el a schimbat banda cand tu semnalizai deja pt banda aia si e vina lui ca s-a suit pe tine.

Ce si cum se poate dovedi, difera de la caz la caz.

Edited by underb, 04 July 2022 - 15:12.


#129
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postunderb, on 04 iulie 2022 - 15:10, said:

Daca cineva vine cu viteza din spate pe banda ta, depaseste masina din spatele tau si se urca pe tine in timp ce erai deja angajat in manevra de schimbare a benzii nu inseamna ca nu te-ai asigurat. Insemna ca el a schimbat banda cand tu semnalizai deja pt banda aia si e vina lui ca s-a suit pe tine.

Nu prea

#130
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
...dar cam da.

"Furatul" benzii celui care semnalizeaza primul pt ea e sport national.

Te asiguri sa vezi daca e libera, daca nu semnalizeaza nimeni in spate sa intre pe ea si nimeni in fata si incepi manevra cu ochii la drum. Nu poti sa mergi doar cu ochii in oglinzi. Idem si aia din spate. Se uita in fata. Te pot urmari mai usor decat ii poti urmari tu pe ei in oglinzi.

Tu te bagi in depasire sau la schimbat banda pt a devansa cand unul din fata a pus deja semnal inaintea ta?

#131
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Daca eu merg un sfert de ora in coloana asteptand sa prind zona de depasire, nu stau sa dau nimanui prioritate din spate sa poftesca el in fata depasind cate 15 masini odata doar pentru ca a dat primul semnal sau ca vine din departare cu semnalul pus. Pe bune? Ala din spate sa se bage cand prinde gaura. Daca ii astup eu gaura, ghinion, sa calce frumos frana, sa se replieze si sa astepte tura viitoare cum am asteptat si eu.

#132
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Regula primului ce a dat semnal e de baza.Daca nu mai vreti sa o respectati,de aia aveti pe sosesle ceea ce aveti,haos.

#133
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postabac, on 05 iulie 2022 - 23:06, said:

Daca ii astup eu gaura, ghinion, sa calce frumos frana, sa se replieze si sa astepte tura viitoare cum am asteptat si eu.

Voi, soferii de duminica sunteti cei mai periculosi si pentru motociclcisti si pentru automobilisti

View PostMelteanu, on 06 iulie 2022 - 06:02, said:

Regula primului ce a dat semnal e de baza.Daca nu mai vreti sa o respectati,de aia aveti pe sosesle ceea ce aveti,haos.

N-are nici o treaba cu cel care a semnalizat primul. Nu exista lege pentru asa ceva si nici bun simt.
Respectarea legii e suficienta

#134
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMelteanu, on 06 iulie 2022 - 06:02, said:

Regula primului ce a dat semnal e de baza.Daca nu mai vreti sa o respectati,de aia aveti pe sosesle ceea ce aveti,haos.

1. Nu exista regula asta. E o inventie puerila.

2. Voi, basitii care aveti pretentia sa depasiti 25 de masini dintr-o bucata cu pedala la fund fara sa vi se bage nimeni in fata sunteti cei mai periculosi soferi de pe fata planetei, as reinstaura tavalitul prin smoala si fulgi pentru fapta asta.


Nu, am sa ma bag in continuare la depasire indiferent de ce torpila nesimtita vine din spate cu flashuri si claxoane. Daca are timp sa dea din flashuri are timp sa calce si frana si sa isi astepte randul frumos si civilizat  la depasit.


Da, stiu, sa imi cumpar ceva negru si alte cretinisme din astea.

Edited by abac, 06 July 2022 - 08:35.


#135
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Eu am crezut ca asta se intampla din greseala, partenerul de trafic nu s-a asigurat.
Daca cineva face asta in mod intentionat inseamna ca ori e inconstient ori ....nu mai zic.

#136
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Da, cand partenerul de trafic se baga in fata coloanei cu orice pret este un porc mistret. De acord.


Sa nu mai discutam ca apucaturi de genul "da-te la o parte sa trec eu" nu se incadreaza nicaieri la parteneriat.

Edited by abac, 06 July 2022 - 08:59.


#137
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Zic sa ne scrii dupa ce faci o nefacuta d-asta ce scrie in PV.
Poate nu ai vazut ca si-au furat-o si aia care faceau stinga fix cind unul depasea, chiar cu ignorarea liniei continue..

#138
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ma uit in oglinda, n-avea grija, vad cat de tare vine cimpanzeul si de cat de departe. Singurul lucru distrus in proces este orgoliul papagalului ca n-a putut sa termine depasirea coloanei de prosti si a trebuit sa se bage ca muritorii de rand la loc in coloana sa miroasa teava de esapament de la altul.

#139
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postabac, on 06 iulie 2022 - 08:29, said:

Da, stiu, sa imi cumpar ceva negru

Nu tu, ai tai, tu n-o sa ai nevoie

View Postcrocko.dilul, on 06 iulie 2022 - 08:56, said:

Daca cineva face asta in mod intentionat inseamna ca ori e inconstient ori ....nu mai zic.

Stii cati idioti d-astia-s pe strazi?
Soferi de duminica, justitiari, cei mai periculosi soferi

View PostEvergreen, on 06 iulie 2022 - 09:41, said:

Zic sa ne scrii dupa ce faci o nefacuta d-asta ce scrie in PV.
Poate nu ai vazut ca si-au furat-o si aia care faceau stinga fix cind unul depasea, chiar cu ignorarea liniei continue..

De regula mint politistul pentru ca le e frica de consecintele actiunilor lor.

View Postabac, on 06 iulie 2022 - 10:12, said:

Ma uit in oglinda, n-avea grija, vad cat de tare vine cimpanzeul si de cat de departe. Singurul lucru distrus in proces este orgoliul papagalului

Atitudine de sofer de duminica

La mine nu-ti face grijanii, nu ai cum sa la lovesti si nici eu nu am cum.
Sunt de 100 de ori mai istet ca cei ca tine.
Pacat de incepatori care mai gresesc, e adevarat, nebanuind ca e unu ca tine sa le fructifice greselile si sa le distruga orgoliul (zici tu)

#140
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

View PostTsunnnami, on 06 iulie 2022 - 12:17, said:


De regula mint politistul pentru ca le e frica de consecintele actiunilor lor.

La cite camere sint, apar si filmarile de rigoare...

#141
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEvergreen, on 06 iulie 2022 - 13:40, said:

La cite camere sint, apar si filmarile de rigoare...
Sper sa ti-i educe, sa ti-i invete ce e ala respect si lege de circulatie

#142
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postabac, on 06 iulie 2022 - 08:29, said:

1. Nu exista regula asta. E o inventie puerila.

2. Voi, basitii care aveti pretentia sa depasiti 25 de masini dintr-o bucata cu pedala la fund fara sa vi se bage nimeni in fata sunteti cei mai periculosi soferi de pe fata planetei, as reinstaura tavalitul prin smoala si fulgi pentru fapta asta.


Nu, am sa ma bag in continuare la depasire indiferent de ce torpila nesimtita vine din spate cu flashuri si claxoane. Daca are timp sa dea din flashuri are timp sa calce si frana si sa isi astepte randul frumos si civilizat  la depasit.


Da, stiu, sa imi cumpar ceva negru si alte cretinisme din astea.
Exemplu clasic de sindromul "puta mica". Ai cumva 1.60m si suferi de ceva frustrari iar singura refulare e in spatele volanului?

Genul asta de comportament de pechinez crizat cand vede un caine mai mare conduce la evenimente nefericite in trafic si asa se explica si de ce suntem campioni (in sensul negativ) in Europa la evenimente rutiere soldate cu morti si raniti care raman cu sechele pe viata.
Mai trist e ca nici macar nu realizezi ca esti parte din problema, pt ca tu ai impresia ca esti solutia. Justitiarii ad-hoc nu sunt niciodata solutia in trafic, dar oricum nu vei intelege asta, pt ca in mintea ta e de datoria ta sa-i pui la punct pe cei pe care-i iei tu la tinta si consideri ca trebuie sa-i "educi".

#143
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Sa vezi crize pe aia din spate cand le tai elanul de cimpanzeu. Pentru ei dreptul de a depasi coloana e mostenit din mosi stramosi. Dar nu doar crize la volan, ci crize aici pe forum.

#144
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Mă mir cum de nu a intrat @arg pe topic să își expună mirificele păreri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate