Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motocicliștii, un pericol

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#199
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
mda. cu tristete-n suflet trebuie sa recunosc - daca initiatorul s-a intalanit cu acealasi "exemplar" cu care m-am intalnit deunazi ( dn1, zona Balotesti-Otp) ii inteleg perfect reactia.
3 benzi, plinute, eu pe 3 (urmand sa trec pe 2 si 1 - pt a iesi de pe dn).
aveam muzic in surdina si aud o toba "rea" si imediat si "rateurile" ( si mai rele) care nu numai ca acopereau traficul dar  rupeau urechile.
"omu' " flashuia si tura mobra apoi "taia aprinderea" si exploziile in evacuare erau de numa numa. de departe nimic omologat acolo,stiu ce zic dupa niste mii de km pe 2x yosimura carbon de pista pe motor de 1 l - 2in V. ( si la decolare avioanele is mai silentioase).asta de 10 ori peste ca sunet .

n-avea loc sa se duca ( cum ziceam - era full de full si cu toti bizonii care schimba benzile ca apucatii, deh DN la ora de varf),dar el ii dadea la greu. am vrut sa dau mai repede pe dreapta. nada. nu era loc. am pus semnal stanga sa ii fac loc, iar nimic,. ba cred ca l-am si enervat si mai tare ca evindent ca n-a inteles ca ma dadeam din calea lui.
iar am incercat sa ma duc pe 2 si cand sa intru acolo - unul de pe B1 fix in mine venea.claxoane, incetinit ( mi era ca se urca nebunul in spatele meu). Se bagase intre mine si cel care (ne dandu-mi prioritate  pt schimabre banda).
am reusti sa evit intrand "la loc " pe 3 - masina din spate s-a prins ca e groasa si a pus avariile, etc.
bula 2 roti tup iar in spatele meu ( Ca cel de pe b1 trecuse pe B2 si l-a aruncat( impins pe 3, inapoi).

in timpul asta cred ca ori drogul ori nebunia isi faceau efectul, pur si simplu tinea mobra in limitare ( repet- cu tobele alea de mureai) si imediat rateuri de pur si simplu iti plesneaau timpanele.
iar pus semnal stanga, dat din mana etc. in final a trecut de mine si in culmea spumelor tot pe mine ma " felicita" cu degetul (mai tinea si o casca pe brat).

in corul de clacsoane ( Ca poveste asta desi fuse scurta totusi a durat cateva secunde) a ales sa ne "surzeasca " in continuare ( practic stand in coloana ca n-avea unde sa se duca.).

daca il intalniti sa stiti ca astfel de "primate" nu au nimic in comun cu motociclismul,mobra saraca nu e de vina.

#200
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Să vă zic și eu una, puțin diferită.
Duminică am fost cu moftoreta pe Muntele Găina la târgul de fete. Am urcat dinspre Hălmagiu/Arad și pentru că drumul a fost foarte prost iar unul din băieți a luat o piatră în schimbător de a trebuit să surubărim mobra pe munte, am ales să coborâm către Câmpeni/Alba. Pe coborâre am ajuns o altă motocicletă blocată în spatele unei dubițe pentru că drumul, forestier, era fix cât o mașină. La un momentdat a prins puțin spațiu pe dreapta și s-a băgat să treacă. Când l-a văzut dubițarul a virat dreapta să-l lovească dar motociclistul a avut o zi plină de noroc și a apucat să treacă. Eu n-am mai avut curaj să încerc să trec și m-am chinuit să merg în spatele lui pentru că viteza era mai mică decât putea merge moftoreta cu treapta 1 la ralanti și nu o puteam ține în echilibru.

Edited by exqusit_drunk, 19 July 2022 - 18:26.


#201
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Postexqusit_drunk, on 19 iulie 2022 - 18:25, said:

Eu n-am mai avut curaj să încerc să trec și m-am chinuit să merg în spatele lui

Eu iti recomand sa mai exersezi
Nu e acceptabil asa ceva si sa si vrei sa traiesti

#202
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Exersez cât de mult permit posibilitățile. Din 18 aprilie de când am permis am făcut 2768 km în care am parcurs Defileul Jiului de 3 ori pe sensul Petroșani-Tg. Jiu și de 2 ori invers, Transalpina pe ploaie dinspre Novaci spre Sebeș și acum Muntele Găina pe forestier.

#203
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Postexqusit_drunk, on 19 iulie 2022 - 19:10, said:

Exersez cât de mult permit posibilitățile. Din 18 aprilie de când am permis am făcut 2768 km în care am parcurs Defileul Jiului de 3 ori pe sensul Petroșani-Tg. Jiu și de 2 ori invers, Transalpina pe ploaie dinspre Novaci spre Sebeș și acum Muntele Găina pe forestier.

Am inteles, esti pufanel

Vezi c-ai inceput-o nasol
Fa poligon intai pana curg apele pe tine.
Asa inveti foarte repede.
Apoi ii dai pe sosea si pe forestiere.

T/alpina e f. periculoasa. Nu pe udatura cat pe ceata.
Iar ceata vine de unde nu te astepti

Cumpara  vreo 10 mingii de tenis si baga poligon

#204
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019

View PostTsunnnami, on 19 iulie 2022 - 21:14, said:


Am inteles, esti pufanel

Vezi c-ai inceput-o nasol
Fa poligon intai pana curg apele pe tine.
Asa inveti foarte repede.
Apoi ii dai pe sosea si pe forestiere.

T/alpina e f. periculoasa. Nu pe udatura cat pe ceata.
Iar ceata vine de unde nu te astepti

Cumpara  vreo 10 mingii de tenis si baga poligon
Poligonul reprezintă aproximativ 1% din ce trebuie să știe un motociclist. Spre exemplu, ca să garez moftoreta, trebuie să intru din stradă pe o alee îngustă de beton aflată la aproximativ 30 cm deasupra solului după care virez pe iarbă cu puțină urcare și la final marginea asfaltului unde stă parcată formează o treaptă. Le-am făcut prima dată chiar în ziua în care am luat examenul și făcusem perfect poligonul.

#205
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Postexqusit_drunk, on 19 iulie 2022 - 22:04, said:

Poligonul reprezintă aproximativ 1% din ce trebuie să știe un motociclist. Spre exemplu, ca să garez moftoreta, trebuie să intru din stradă pe o alee îngustă de beton aflată la aproximativ 30 cm deasupra solului după care virez pe iarbă cu puțină urcare și la final marginea asfaltului unde stă parcată formează o treaptă. Le-am făcut prima dată chiar în ziua în care am luat examenul și făcusem perfect poligonul.

Atunci daca le stii nu mai trebuie sfaturi, scuze

#206
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Ai înțeles pe dos. Am spus că acel 1% câr reprezintă poligonul îl știu și a trebuit să mai învăț și ceva pe lângă. De altel, toți motocicliștii știu manevrele din poligon. Pentru restul accept sfaturi.

#207
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postexqusit_drunk, on 19 iulie 2022 - 18:25, said:

Să vă zic și eu una, puțin diferită.
Duminică am fost cu moftoreta pe Muntele Găina la târgul de fete. Am urcat dinspre Hălmagiu/Arad și pentru că drumul a fost foarte prost iar unul din băieți a luat o piatră în schimbător de a trebuit să surubărim mobra pe munte, am ales să coborâm către Câmpeni/Alba. Pe coborâre am ajuns o altă motocicletă blocată în spatele unei dubițe pentru că drumul, forestier, era fix cât o mașină. La un momentdat a prins puțin spațiu pe dreapta și s-a băgat să treacă. Când l-a văzut dubițarul a virat dreapta să-l lovească dar motociclistul a avut o zi plină de noroc și a apucat să treacă. Eu n-am mai avut curaj să încerc să trec și m-am chinuit să merg în spatele lui pentru că viteza era mai mică decât putea merge moftoreta cu treapta 1 la ralanti și nu o puteam ține în echilibru.

Zici ca drumul era bun, fara gropi?

#208
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Zic că drumul era unul forestier cu un singur rând de mers, fix pentru o mașină. Dubițarul nu avea alt motiv să scoată mașina din făgașele de pe drum fix în zona de mal a pârâului unde a trecut motocicleta în afară de intenția de a-l lovi. Dacă BMW-ul E90 din fața ei nu a avut nevoie să ocolească nimic în acea porțiune și a păstrat mașina pe urme sunt sigur că te gândești că dubițarul a văzut vreo umbră pe care a vrut să o salveze.

#209
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Postexqusit_drunk, on 20 iulie 2022 - 04:51, said:

Ai înțeles pe dos. Am spus că acel 1% câr reprezintă poligonul îl știu și a trebuit să mai învăț și ceva pe lângă. De altel, toți motocicliștii știu manevrele din poligon. Pentru restul accept sfaturi.

Nu, tu ai spus ca nu mai e necesar

Daca vrei sfaturi de la unu care e in viata, caruiia ii place viteza, caruia ii place pe Strategica, singur, caruia ii place sa alerge pe unde merg ursii polari iarna, singur, care ii uimeste pe politisti cand il opresc (pentru ca e si el tampit si mai incalca regulile, premeditat), cel mai tare... "ce p...a mea domne'.. si aveti par alb in cap, ce sa mai zic de copiii astia..!" :lol:, care merge de zeci de ani pe 2 roti..., poti sa intrebi.

Poligonul nu e 1%, e chiar peste 60%

"Poligon" nu inseamna "poligon pentru examen"

Sa stii sa mergi cu motocicleta, sa ramai in viata (daca nu ai ghinion), sunt necesare DOAR 2 lucruri. Atat.

#1 Sa-ti cunosti motocicleta (si la aia m-am referit cu poligonul si cu mingile de tenis)
si
#2 sa intelegi si sa cunosti, sa te "amesteci" usor in trafic.

Atat.

Daca astea le ai, viata pe 2 roti devine o poezie

Odata ce ai #1, #2 il masori.
Il masori prin nr de reflexe care sunt necesare sa te scoata din necaz.
Daca ai nevoie de mai mult de 1 reflex pe an... slow down.
Reflexele te omoara, e doar o chestie de timp.

Cand ai chef, mai intreaba cu poligonul si=ti mai dau detalii.
Acum nu-s sigur ca vrei sa asculti

#210
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Ce spui tu nu e poligon și de acolo diferența de viziune dar până la urmă vorbim aceeași limbă. Dacă aș avea locul și pe cineva să mă ajute, aș face ca în film: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GWiz8XG1tcs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și aș sta în „poligon” toată ziua.

#211
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Postexqusit_drunk, on 20 iulie 2022 - 09:02, said:

Ce spui tu nu e poligon și de acolo diferența de viziune dar până la urmă vorbim aceeași limbă. Dacă aș avea locul și pe cineva să mă ajute, aș face ca în film

Și aș sta în „poligon” toată ziua.

Ai ocazia. SI nu, n-ai facea-o. Ocazii ai, dar e mai tentant sa alergi dupa masini de teren...

De ce crezi ca ti-am recomandat mingile de tenis?

Pentru jaloane

Si nu, nu am urmarit tot clipul, dar "poligonul" il faci si pe tarana si in parcarea unui supermarket duminica seara (cu aia as incepe), si o faci si stand pe sa, si in scari si cu genunchii pe sa.

Ei? Mai voprbesti de 1% acum?

Sa nu mai vorbesc ca ai putea sa-ti "incropesti" un poligon si pe un drum forestier cu o gramada de denivelari.
Dupa aia o sa ai motocicleta in buzunarul de la spate

#212
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020

View PostTsunnnami, on 19 iulie 2022 - 21:14, said:




T/alpina e f. periculoasa. Nu pe udatura cat pe ceata.
Iar ceata vine de unde nu te astepti

Cumpara  vreo 10 mingii de tenis si baga poligon

Corect e cate o data ceata de nu vezi la  20m, inainte de asfaltare era raiul motociclistilor, acum merge oricine, urca orice m(b)asina.

#213
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststdalionutpwr, on 22 iulie 2022 - 16:22, said:


Corect e cate o data ceata de nu vezi la  20m, inainte de asfaltare era raiul motociclistilor, acum merge oricine, urca orice m(b)asina.

Corect, nu numai ca nu vezi, dar nici nu esti vazut

#214
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Accident cu motocilist DN 66 Bumbesti jiu, la poarta cimitirului azi 8 august, acceasi problema viteza, depasirile, soarele oritor, motociclist rupt picior ,gat, culpa comuna, conservar si motociclist.

Macar unde e inghesuiala sa astepte 5 min, la 50/ora. nu se poate? trebuie neaparat gaturi rupte, capete sparte?

#215
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Acum te apuci sa pui aici toate accidentele? Ai ceva de munca, dar e un pic inutil pt ca e arie dedicata pe motociclism punct ro in caz ca ai astfel de pasiuni morbide.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate