Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Codul Fiscal al Romaniei (2022+) - modificari, norme metodologice noi, acte normative conexe , cutume, tendinte, previziuni, aplicare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
917 replies to this topic

#55
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 06 septembrie 2022 - 15:02, said:

Din ce stiu teoria e ca depui estimare - Capitolul II - la inceputul anului (max 25 mai) in care estimezi ca vei depasi. In anul urmator realizarii venitului depui declaratia finala - Capitulul I - si poate ai depasit poate nu. E bine sa nu platesti nimic anticipat (de exemplu in cursul lui 2022) ci doar dupa ce ai veniturile clare si stii exact cat e de plata; termenul limita e oricum 25 mai a anului urmator realizarii veniturilor (de exemplu 2024 pentru dobanzile din 2023). Acu’ daca nu estimezi ca vei obtine dobanzi, nu depui estimativa si ramane doar cea finala daca e cazul, ce sa-i faci…

Acu’ cu CASS-ul mai e o problema, si anume ca odata ce te declari platitor esti asigurat medical (si beneficiezi de servicii emdicale gratuite/compensate) desi nu platesti decat mult mai tarziu. Din cauza asta nu stiu daca anul urmator, la definitivare, mai poti da inapoi sa iasa ca nu ai nimic de platit. Trebuie vazut exact ce scrie in Codul Fiscal, nu am studiat chiar asa de in detaliu.

Nu stiu, somatie? Direct nota de plata cu penalizari, de preferat la 4 ani si 11 luni de la termen (adica exact inainte de prescriere, cu penalitati maxime)?

Ai idee cumva daca ai un loc de munca si iti mai propune cineva un contract de colaborare (nu stiu formele legale de angajare in prezent pt al 2-lea loc de munca, cica contractele de colaborare nu mai sunt legale - zicea o contabila, alta ar zice ca sunt - juristi n-am avut la indemana sa intreb) pentru x ore pe saptamana, se mai face plata CASS2 (raportare la cele 6 salarii CASS - pentru acest venit + sa zicem cedare folosinta bunuri) daca deja esti angajat in alta parte ? Adica se cumuleaza venitul locului de munca 2 la taxele pt CASS2, sau nu ? Undeva online gasisem ca ar fi fost persoanele care deja platesc CASS1 peste minimul pe economie exceptate de la plata CASS2.

Si ca tot am ajuns aici, pe jumatate ontopic, care ar fi in prezent - dupa toate modificarile recente - formele legale pentru al 2-lea loc de munca ? Contract de angajare part-time ? Se pare ca ultima varianta nu este ok pt angajator ca plateste mai multe taxe.

#56
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postcalinjack, on 16 iulie 2022 - 18:22, said:

salut.am um job normal de 8 ore.pe langa asta mai am un job de 2 ore.la cele 2 ore o sa platesc taxe integrale de la 1 august?

Aceste prevederi nu se aplica in cazul persoanelor fizice aflate in una dintre urmatoarele situatii:
(...)
-realizeaza in cursul aceleiasi luni venituri din salarii sau asimilate salariilor in baza a doua sau mai multe contracte individuale de munca, iar baza lunara de calcul cumulata aferenta acestora este cel putin egala cu salariul de baza minim brut pe tara.
Pentru aplicarea exceptiilor, angajatorul trebuie sa solicite documentele justificative persoanelor fizice aflate in situatiile respective.

Numai daca dacă venitul pe care îl realizeaza angajatul part-time este mai mic de 2.550 lei pe lună, contribuțiile de pensii și sănătate vor fi de 638 lei, respectiv 255 lei, cuantumuri raportate la salariul minim brut de 2.550 lei, cum ai zis tu. Dar tot tu ai zis ca ai un job normal de 8 ore si pe langa asta mai ai un job de 2 ore - deci intri in categoria persoanelor exceptate.

Probabil se vor plati altfel 25% cu 10% pt part-time iar la primul job din venitul pe norma intreaga care nu poate fi mai mic decat salariul minim pe economie.

#57
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
D112, una dintre cele mai importante declarații fiscale, plină de erori înainte de termenul de depunere de 25 septembrie. Afectată în special suprataxarea unor contracte part-time - https://www.profit.r...t-time-20866752

#58
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postsags, on 06 septembrie 2022 - 15:02, said:

Din ce stiu teoria e ca depui estimare - Capitolul II - la inceputul anului (max 25 mai) in care estimezi ca vei depasi. In anul urmator realizarii venitului depui declaratia finala - Capitulul I - si poate ai depasit poate nu. E bine sa nu platesti nimic anticipat (de exemplu in cursul lui 2022) ci doar dupa ce ai veniturile clare si stii exact cat e de plata; termenul limita e oricum 25 mai a anului urmator realizarii veniturilor (de exemplu 2024 pentru dobanzile din 2023). Acu’ daca nu estimezi ca vei obtine dobanzi, nu depui estimativa si ramane doar cea finala daca e cazul, ce sa-i faci…


Pana la urma cum a ramas cu inregistrarea contractelor de inchiriere din 2022 care continua in 2023, tot 90 de zile la dispozitie incepand cu 1 ian 23 ?

Edited by Sinmbad, 23 November 2022 - 15:40.


#59
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
Eu unul am inteles ca se inregsitreaza obligatoriu doar contractele de inchiriere incheiate incepand cu 1.I.2023, nu si cele care existau deja. Tu de unde ai inteles de 90 de zile sau de contractele anterioare?

Quote

Notă
Începând cu data de 01-01-2023, potrivit pct. 50 al art. I, coroborat cu articolul IX din ORDONANȚA nr. 16 din 15 iulie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 716 din 15 iulie 2022, la articolul 120, după alineatul (6) se introduc două noi alineate, alin. (6^1) și (6^2), cu următorul cuprins:

(6^1) Contribuabilii care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din arendare și cele din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate personală, au obligația înregistrării contractului încheiat între părți, precum și a modificărilor survenite ulterior, în termen de cel mult 30 de zile de la încheierea/producerea modificării acestuia, la organul fiscal competent.
(6^2) Procedura de aplicare a prevederilor alin. (6^1) se stabilește prin ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală.


Notă
Potrivit literei f) a articolului IX din ORDONANȚA nr. 16 din 15 iulie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 716 din 15 iulie 2022, prevederile pct. 50 al art. I se aplică începând cu contractele de închiriere încheiate începând cu 1 ianuarie 2023.
Sursa: notele de la alin. (6) al art. 120 de aici <https://legislatie.j...mentAfis/261103>.

#60
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 05.11.2009
Au zis că și contractele în derulare. Eu am contract în derulare și este înregistrat. Se folosește formularul C168 și poate fi depus prin spațiul virtual.

#61
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postiogamac, on 23 noiembrie 2022 - 18:32, said:

Au zis că și contractele în derulare. Eu am contract în derulare și este înregistrat. Se folosește formularul C168 și poate fi depus prin spațiul virtual.

Dar au zis la TV clar că după 1 înregistrăm că poate fuge chiriașul cu mobila până atunci sa nu mai facem rectificativa. Sau vine altul pe 25 decembrie, după ce a plecat primul.

View Postsags, on 23 noiembrie 2022 - 16:09, said:

Eu unul am inteles ca se inregsitreaza obligatoriu doar contractele de inchiriere incheiate incepand cu 1.I.2023, nu si cele care existau deja. Tu de unde ai inteles de 90 de zile sau de contractele anterioare?
Sursa: notele de la alin. (6) al art. 120 de aici <https://legislatie.j...mentAfis/261103>.

Au zis la TV ceva norme metodologice

Eu am retinut din interviul respectiv ca

_pt inchiriere, inregistrare: in 90 de zile inregistram contractele in desfasurare pe 2023, incepute in 2022 (daca nu pleaca chiriasul, adica sa fie in desfasurare)

_pt inchiriere: faci declaratia estimativa 2023 pana-n mai (va fi fara cotele forfetare de data aceasta), pe noul model care nu stiu daca este valabil inca

_pt dobanzi bancare, ca discutie separata: trebuie facuta declaratia unica daca am depasit plafon CASS in 2023 - pana-n mai 2024 - din aceleasi motive, ca poate in 2023 depasesti in noiembrie plafonul si n-ai cum s-o faci din mai daca-ti lichidezi depozitele si-ti iei casa, am inteles ca referitor plafon CASS se depunde doar daca depasesti pt dobanzile bancare

Corectati-ma unde gresesc ca nu-s foarte clare aspectele inca

Edited by Sinmbad, 23 November 2022 - 18:58.


#62
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 05.11.2009
Deci, pentru 2023, cass-ul îl declari în 2024? Exact acum îmi făceam niște calcule cu cât voi mări chiria din aprilie 2023. Atunci se încheie contractul și schimb și valoarea lui. Eu am în euro, deci trebuie să calculez bine ce declar. Nu-mi place să fac rectificative.
Privind declrarea contractlui cu formularul C168, eu am închiriat la o firmă și tot timpul am declarat contractele la fisc, deci nu mai declar nimic. O să-l declar pe cel nou din aprilie odată cu declarația unică.

#63
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003
Am o problema, poate gasesc o lamurire.
Sa zicem ca am o firma, microintreprindere, care a depasit cifra de afaceri de  500 000 de euro. De la anul ar trebui sa treaca la 16% impozitare, dar inteleg ca suma a crescut la 1 milion euro.
Sa presupunem ca firma asta vinde o autorizatie de functionare cu 530 000 (plus TVA) in luna decembrie 2022.
Deci cifra de afaceri la finalul anului va depasi 1 milion de eurom ceea ce ne conduce la ideea ca incepand cu anul viitor, firma va plati impozit pe profit de 16%.
DAR, pe tranzactia respectiva, de 530 000 euro, care este cuantumul impozitului datorat statului??
Majoritatea zic ca 1%, deoarece impozitarea cu 16% se va aplica pentru veniturile din 2023.
Sunt cativa care zic ca totusi 16%, din cauza de
(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 500.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi/sau management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre aceste limite, fără posibilitatea de a mai opta pentru perioada următoare să aplice prevederile prezentului titlu.
(2) În cazul în care, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere nu mai îndeplineşte condiţia prevăzută la art. 47 alin. (1) lit. g), aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care nu mai este îndeplinită această condiţie.

Oare cum e pana la urma?

#64
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postiogamac, on 23 noiembrie 2022 - 19:34, said:

Deci, pentru 2023, cass-ul îl declari în 2024? Exact acum îmi făceam niște calcule cu cât voi mări chiria din aprilie 2023. Atunci se încheie contractul și schimb și valoarea lui. Eu am în euro, deci trebuie să calculez bine ce declar. Nu-mi place să fac rectificative.
Privind declrarea contractlui cu formularul C168, eu am închiriat la o firmă și tot timpul am declarat contractele la fisc, deci nu mai declar nimic. O să-l declar pe cel nou din aprilie odată cu declarația unică.

Vezi ca se schimba si cu plafonarea la locurile de consum inchiriate ... Ne mananca de vii astia, dupa ce au scos cota forfetara, acum scot si plafonarea ...

Eu zic ca trebuie sa faca ceva cu batranii care nu sunt chiriasi la proprii copii, sau invers

#65
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 05.11.2009
Plafonarea la ce? Aia pentru cass am citit-o...Eu am un sibgur contor pe toată casa și un passant pentru spațiul meu.

Edited by iogamac, 01 December 2022 - 14:01.


#66
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
@iogamac: Colegul se refera la plafonarea preturilor la energie, cf legii de adoptare se acorda pentru un singur loc de consum, in principiu cel de domiciliu dar poate fi cel de resedinta in ambele cazuri a titularului. Off-topic aici, exista mai multe topice cu ougeurile-plafonarii-neplafonate.

#67
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postsags, on 01 decembrie 2022 - 14:31, said:

@iogamac: Colegul se refera la plafonarea preturilor la energie, cf legii de adoptare se acorda pentru un singur loc de consum, in principiu cel de domiciliu dar poate fi cel de resedinta in ambele cazuri a titularului. Off-topic aici, exista mai multe topice cu ougeurile-plafonarii-neplafonate.
da-mi te rog un link

#68
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
Acea lege nu [cred ca] este inca publicata in Monitorul Oficial, dar in pagina procesului legislativ de la Camera Deputatilor <https://www.cdep.ro/...cam=2&idp=20329> exista raportul comun a 2 comisii sesizate pe fond care propune adoptare cu amendamente admise si amendamente respinse. In acel raport, printre amendamentele admise, este si prevederea de care am zis; este la pagina 18 a PDF-ului din 23.XI.2022. In stenograma dezbaterilor <https://www.cdep.ro/...ids=8469&idm=21> nu am gasit sa se fi modificat ceva. In momentul de fata vad ca acea lege nu apare inca trimisa pentru promulgare, ca am fi avut forma trimisa la promulgare care e cea finala (mai putin in situatia ca Presedintia ar retrimite-o in Parlament).

LE: Totusi, de continuat pe aceasta tema sa continuam pe topicul (unul din ele) dedicat palfonarii din energie, dca aici sunbtem off-topic.

Edited by sags, 01 December 2022 - 15:09.


#69
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postsags, on 01 decembrie 2022 - 15:03, said:

Acea lege nu [cred ca] este inca publicata in Monitorul Oficial, dar in pagina procesului legislativ de la Camera Deputatilor <https://www.cdep.ro/...cam=2&idp=20329> exista raportul comun a 2 comisii sesizate pe fond care propune adoptare cu amendamente admise si amendamente respinse. In acel raport, printre amendamentele admise, este si prevederea de care am zis; este la pagina 18 a PDF-ului din 23.XI.2022. In stenograma dezbaterilor <https://www.cdep.ro/...ids=8469&idm=21> nu am gasit sa se fi modificat ceva. In momentul de fata vad ca acea lege nu apare inca trimisa pentru promulgare, ca am fi avut forma trimisa la promulgare care e cea finala (mai putin in situatia ca Presedintia ar retrimite-o in Parlament).

LE: Totusi, de continuat pe aceasta tema sa continuam pe topicul (unul din ele) dedicat palfonarii din energie, dca aici sunbtem off-topic.

da-mi te rog un link , n-am gasit decat topicuri abandonate,

desi nu suntem foarte off topic aici deoarece au precizat clar ca motivul este iarasi intensificarea fiscalizarii - doar 33,7% dintre chiriașii români știu că au contractul de închiriere înregistrat la Administrația Financiară - vezi bla bla in mass-media

deci tot la CF suntem,

la mine e de interes ce propun guvernantii deoarece il am pe taica-miu la un loc de consum si socru-miu o are pe cumnata, la altul, deci conform noilor schimbari deja 2 locuri de consum vor plati preturi neplafonate , sau le facem contract de inchiriere - ceea ce pare stupid tare - si iar ajungem la CF

Ar fi trebuit sa fie exceptate rudele de gradul 1 de la toata povestea asta cu intensificarea fiscalizarii, chiar daca este mascata in retragerea unui ajutor social

Edited by Sinmbad, 01 December 2022 - 15:21.


#70
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
Despre plafonarea din energie eu stiu de: Intr-adevar nu s-a mai postat pe ele de ceva vreme. Si strict vorbind acum e vorba de OUG 119/2022, dar e aceasi Marie cu alta palarie ca o modifica pe cea veche.

#71
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Cat timp tine de intensificarea fiscalizarii prin retragerea unei forme de ajutor social , tot pe fiscal suntem, chiar daca nu in textul CF - suntem fix pe "acte normative conexe" (care intensifica fiscalizarea) si , deoarece doar proprietarilor mai multor locuri de consum li se aplica masura, apare - ca si plafoanele CASS - ca o augmentare a fiscalizarii traditionale la care putem socoti si impozitarea crescuta a celei de-a 2,3,4 locuinte - aici se leaga toate , la "muscatura din ce este mai mult decat o proprietate".

#72
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,713
  • Înscris: 13.03.2005

View PostSinmbad, on 01 decembrie 2022 - 15:20, said:



da-mi te rog un link , n-am gasit decat topicuri abandonate,

desi nu suntem foarte off topic aici deoarece au precizat clar ca motivul este iarasi intensificarea fiscalizarii - doar 33,7% dintre chiriașii români știu că au contractul de închiriere înregistrat la Administrația Financiară - vezi bla bla in mass-media

deci tot la CF suntem,

la mine e de interes ce propun guvernantii deoarece il am pe taica-miu la un loc de consum si socru-miu o are pe cumnata, la altul, deci conform noilor schimbari deja 2 locuri de consum vor plati preturi neplafonate , sau le facem contract de inchiriere - ceea ce pare stupid tare - si iar ajungem la CF

Ar fi trebuit sa fie exceptate rudele de gradul 1 de la toata povestea asta cu intensificarea fiscalizarii, chiar daca este mascata in retragerea unui ajutor social
Cel puțin când am trecut la Hidroelectrica, acum 1 an, am putut alege să fac contract pe mine chiar dacă nu eram proprietarul acelei locuințe. Mă gândesc că se poate face și acum trecerea contractului pe chiriaș.

Edited by wertyck, 01 December 2022 - 16:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate