Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Codul Fiscal al Romaniei (2022+) - modificari, norme metodologice noi, acte normative conexe , cutume, tendinte, previziuni, aplicare

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
918 răspunsuri în acest subiect

#91
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.799
  • Înscris: 25.07.2004
Salutări, pun și eu întrebarea aici că nu prea știu unde. Ideea este că-i prima oară când trebuie sa interacționez cu ANAF-ul și habar nu am cum se completează formularul 212.
Nu-s PFA, nu-s srl, sunt doar o persoana fizica care a beneficiat de un voucher la un bazin de înot, pentru fiica mea
Inițial cei de la sala mi-au pus că acei 10% trebuie plătiți la taxe și impozite și nu la ANAF. Daca știam că la ANAF...mai bine ma lipseam.

Acu 3-4 luni am beneficiat de un voucher de 280 lei de la acel bazin. Exista un contract intre bazin și primărie și dacă fac dovada că fetița este înscrisă la grădiniță în sectorul 6, beneficiez de acest voucher, obligandu-ma la plata impozitului de 10%.

Am beneficiat de voucher, am aflat că trebuie la ANAF și mi-am făcut acel cont SPV sau cum ii spune. Apoi...am incercat sa completez acel formular, 212, și mi-am prins urechile.

Presupun că eu intru la Capitolul 1, dar nu știu ce secțiune și ce  subsecțiune. As paria pe secțiunea 1, subsectiunea 1, dar nu știu dacă-i sistem real/pe baza cotelor forfetare.

Daca M-ați putea ajuta și pe mine cu niste idei, unde ar trebui sa bifez..ar fi super

Mulțumesc

#92
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.355
  • Înscris: 05.11.2009
Mi se pare o nebunie...nu cred ca trebuie plătit impozit pe voucher.

#93
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.799
  • Înscris: 25.07.2004
Ba da, 10%. Am dat și declarație pe proprie răspundere că voi plati cei 10%, dar nu știu cum s-o fac 🤣

Datorez ANAF-ului 28 lei 🤣

#94
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.865
  • Înscris: 01.09.2006
De exemplu, pentru castigurile din criptomonede exista o limita a castigurilor (parca 200 lei) sub care nu e nevoie sa platesti nimic la ANAF.
Asa ca si in cazul tau e posibil sa fie o astfel de limita.

#95
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.799
  • Înscris: 25.07.2004
Habar nu am. Cei de la bazin mi-au zis că trebuie sa plătesc la ANAF. Ei mi-au spus că se poate și online. Și atunci mi-am făcut cont SPV sau cum ii zice.

Am dat și email celor de la ANAF și mi-au trimis un PDF de 60 de pagini cu instrucțiuni de completare..dar nu pricep nimic și sunt instrucțiuni generale.

Editat de micutu82, 05 decembrie 2022 - 20:28.


#96
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 22.04.2022
La premii primite e vreo limita de exonerare ?

Editat de Sinmbad, 05 decembrie 2022 - 20:28.


#97
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.865
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmicutu82, on 05 decembrie 2022 - 20:27, said:

Habar nu am. Cei de la bazin mi-au zis că trebuie sa plătesc la ANAF. Ei mi-au spus că se poate și online. Și atunci mi-am făcut cont SPV sau cum ii zice.
Probabil ei ti-au zis asta in ideea ca ai cu ce cumula acel premiu, ceea ce nu e cazul.
Oricum, acel formular trebuie sa il completezi anul viitor, dar nu cred ca e cazul pentru orice mizilic.

#98
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.799
  • Înscris: 25.07.2004
Știu că trebuie până la sfârșitul lui martie. Am înțeles că ar fi ca voucherele cu bicicletele. Acele vouchere date de Firea.

#99
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.865
  • Înscris: 01.09.2006
In ultimii ani depunerea a fost pana la sfarsit de mai. Ma indoiesc ca se va schimba.

#100
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.799
  • Înscris: 25.07.2004
Poate o fi luna mai, in martie parca sunt impozitele sa beneficiezi de reducerea de 10%.

Indiferent, trebuie sa aflu cum se face, daca știam...mai bine plăteam 280 lei 🤣

#101
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 22.04.2022
Și in ianuarie îți dă bonificatie la impozitele pe clădiri, mașini și terenuri, nu știu dacă la taxa de habitat e vreo bonificatie, in rest parca la toate dădeau ...

Dar poate au crescut în 2023 așa că nu se mai simte reducerea

#102
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.355
  • Înscris: 05.11.2009
La impozitul pe venit nu se dă nicio reducere. Termenul de depunere a declarațiilor și plată a impozitului pentru anul precedent este 25 mai.

#103
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postiogamac, on 06 decembrie 2022 - 09:51, said:

La impozitul pe venit nu se dă nicio reducere. Termenul de depunere a declarațiilor și plată a impozitului pentru anul precedent este 25 mai.

Declarația estimativa parca nu mai e obligatorie, corect ?

#104
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.355
  • Înscris: 05.11.2009
Ba este obligatorie. Eu am o chirie în valută și când depun realizatul pe anul trecut, depun și estimatul pe anul viitor.

#105
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.865
  • Înscris: 01.09.2006
Declaratia estimata e obligatorie, doar plata taxelor pentru acel estimat nu e obligatorie. Poti sa platesti doar pentru venitul realizat.

#106
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postech, on 06 decembrie 2022 - 13:54, said:

Declaratia estimata e obligatorie, doar plata taxelor pentru acel estimat nu e obligatorie. Poti sa platesti doar pentru venitul realizat.

Declaratia estimata e obligatorie pt inchirieri, de acord

Insa pt depozite bancare nu am facut-o niciodata , de cateva dati am depasit plafoanele si am fost somat sa platesc CASS, am platit, a fost si o poprire candva ca eram in strainatate, niciodata estimativa la depozite bancare.

Mi-ar fi imposibil sa stiu cum imi plasez banii , daca pastrez depozitele si nici cat va fi dobanda oferita de banci pe parcursul anului.

Pana la urma cand se inregistreaza la ANAF contractele de inchiriere ce vor fi in desfasurare pe 2023 , a ramas tot termenul de 90 de zile de la 1 ian 23 ?

Si cum se inregistreaza , prin SPV - sau exista alta modalitate ? La noi nu mai primesc la DGFP hartii.

#107
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.355
  • Înscris: 05.11.2009
Pentru depozitele bancare, plata impozitului se face la sursă. În cea estimativă nu pui nimic, iar când declari realizatul în anul următor, faci un calcul și vezi cum stai cu plafoanele și îți pui și CASS-ul dacă este cazul. Impozitul pe dobânzi NU ÎL DECLARI pentru că ți se va dubla. Declari numai CASS-ul

#108
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.891
  • Înscris: 07.06.2021
Pai și trec brutul sau netul în declarație ?

Lucrez cu 6 bănci iar la unele am cate 8-9 depozite, le cumulez pe toate , corect ?

Și fiind in valută le convertesc cu media anuală bănuiesc deși băncile aplica conversia de la data raportării, așa mi au răspuns în scris.

Ce belea declarația asta la 7 bănci cu conversie valutara.

O să schimb toți USD in EUR și cumpăr titluri de stat sa scap de complicații.

Editat de Razvan319, 15 decembrie 2022 - 23:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate