Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Cine alaturi de mine mai poate spune ca a privit viata din prisma omului sarac?

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
134 răspunsuri în acest subiect

#73
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.326
  • Înscris: 05.06.2002
asta e o chestie facuta sa nu fenteze impozitele cu acele bonusuri. pt angajat e aproximativ egal, ca bonusurile fac parte din pachetul salarial. bine, la pensie o sa-l deranjeze ca un angajator i-a dat bonusuri si nu salar mai mare pe hartie, dar mai e pana atunci.

#74
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.578
  • Înscris: 02.09.2006
daca cineva are salariul minim p-e economie, nu inseamna ca este necalificat, poate fi si inginer! ce inseamna ''calificarea la locul de munca'' daca nu esti asngajat ca necalificat?

#75
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005

View PostTsunnnami, on 21 iunie 2022 - 07:14, said:


Peste 400 pe cosul SAPTAMANAL
Peste 500 intretinere bloc

Oopsie, am depasit 2,000.
Mai raman
benzina
reparatii
haine
electricitate
cablu
asta sa nu mai pun vreun tratament, medicament, ceva

Pai tu esti pe barosaneala.
La mine cheltuiala lunara e undeva la 1800-2000 lei(restul merg in fondul de casuta). Asta fara sa simt ca as pierde ceva, sau ca traiesc saracacios. La mine cosul saptamanal e undeva la 200 (evit fast food, bag cu precadere legume, salate, carne cu moderatie...etc).
Facturi mici, 30-40 lei/ gaz/curent...100 lei tv/net/telefonie; 80 lei intretinere. 44mp, centrala proprie.
Carburant ~ 150 lei/luna.

Raman bani si de-o iesire/doua cu Vstromul....

#76
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.062
  • Înscris: 20.10.2015

View Postflorinel, on 21 iunie 2022 - 15:54, said:


Pai tu esti pe barosaneala.
La mine cheltuiala lunara e undeva la 1800-2000 lei(restul merg in fondul de casuta). Asta fara sa simt ca as pierde ceva, sau ca traiesc saracacios. La mine cosul saptamanal e undeva la 200 (evit fast food, bag cu precadere legume, salate, carne cu moderatie...etc).
Facturi mici, 30-40 lei/ gaz/curent...100 lei tv/net/telefonie; 80 lei intretinere. 44mp, centrala proprie.
Carburant ~ 150 lei/luna.

Raman bani si de-o iesire/doua cu Vstromul....

Da-mi si mie lista cu cheltuieli pe mai

#77
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.360
  • Înscris: 08.01.2021

View Postdjl, on 21 iunie 2022 - 11:02, said:

E
. Și am pasiune cu casetele și
frustări că nu am avut aparatură în anii '90, atunci când trebuia.

Same here.
Se deschisese in anii '90 în oraș un magazin Panasonic. Ma uitam la el cam cum ma uit acum la dealerul Maserati.
Iar McDonald's era cam la fel de accesibil cât mi-e acum un restaurant étoilé Michelin.

Editat de KiloW, 21 iunie 2022 - 16:56.


#78
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.326
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttytysor, on 21 iunie 2022 - 14:43, said:

daca cineva are salariul minim p-e economie, nu inseamna ca este necalificat, poate fi si inginer! ce inseamna ''calificarea la locul de munca'' daca nu esti asngajat ca necalificat?
Si daca termini politehnica esti angajat din prima pe un post cu mare raspundere si ti se da o echipa de dorei pe mana din prima clipa?

#79
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.110
  • Înscris: 18.12.2007

View Posteiffel, on 21 iunie 2022 - 12:50, said:

Practic se doreste fortarea firmelor sa acorde banii pe bune - multe tin angajatii pe salariu minim si le dau "bonusuri" la negru.

Nu a trecut si nici nu are de ce.
Inteleg ideea de baza dar sa obligi angajatorul sa creasca salariul tuturor doar pe motiv de vechime, fara vreun alt motiv (de ex competente) este o tampenie.
Oricum ar fi tot s-ar da bani la negru. Cand or fi impozitele mici sau neexistente probabil atunci s-ar renunta la practica asta.

#80
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.859
  • Înscris: 09.05.2008

View PostFane, on 21 iunie 2022 - 17:01, said:


Si daca termini politehnica esti angajat din prima pe un post cu mare raspundere si ti se da o echipa de dorei pe mana din prima clipa?
Daca ai pedigrii si pecere, logic ca da.


#81
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.423
  • Înscris: 27.08.2013

View PostTsunnnami, on 21 iunie 2022 - 07:14, said:

Peste 400 pe cosul SAPTAMANAL
Păi de aia abia îți încap fălcile în casca aia.

#82
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.362
  • Înscris: 07.12.2002

View Postonisifor12, on 21 iunie 2022 - 19:55, said:

Păi de aia abia îți încap fălcile în casca aia.
Badabum, tssss!

#83
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.062
  • Înscris: 20.10.2015

View Postonisifor12, on 21 iunie 2022 - 19:55, said:

Păi de aia abia îți încap fălcile în casca aia.
:lol:
Sa le spui sarantoicilor ca tine ca mai exista si altceva in afara de parizer, te iau la misto.
Asa e, mananc scump, desi sincer n-am mai luat homar demult. Stii ce-i ala? :lol:

#84
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View PostTsunnnami, on 21 iunie 2022 - 20:28, said:

Posted Image
Sa le spui sarantoicilor ca tine ca mai exista si altceva in afara de parizer, te iau la misto.

Parizerul e vreo 30 lei kg. Adică 6 euro. Ti se pare ieftin ?

Tu ce mănânci dacă 6 euro kg e ieftin ?

Calculează la kg prețurile pe care le vezi în magazine, nu la 3 felii tăiate într-o cutie vidată.

Editat de ilorac, 21 iunie 2022 - 20:46.


#85
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.062
  • Înscris: 20.10.2015

View Postilorac, on 21 iunie 2022 - 20:38, said:

Parizerul e vreo 30 lei kg. Adică 6 euro. Ti se pare ieftin ?

Tu ce mănânci dacă 6 euro kg e ieftin ?

Macrou afumat de ex la un pret mai mult de dublu fata de parizer
Nu eu ma plang de pret.

Eu am invatat ca ce vreau sa imi iau, nu sa cer
Am spus doar ca un 400 de lei pe saptamana a devenit un lucru normal si a fost ca urmare a celui care a spus ca 2000/luna e mai mult decat suficient

#86
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005

View PostTsunnnami, on 21 iunie 2022 - 15:57, said:


Da-mi si mie lista cu cheltuieli pe mai

Tu faci liste?
Eu am alt sistem. Transfer 2000 lei din salariu intr-un alt cont(alta banca....etc) - si toate platile le fac doar cu acel card. Nu intru sub nicio forma in restul. Poate doar la ceva urgenta medicala sau ceva, altfel stiu cum sa imi gestionez bugetul.
Am fost tentat sa pun extrasul de cont - da` e prea mult de munca la blurat chestii asa ca am renuntat.

View PostTsunnnami, on 21 iunie 2022 - 20:28, said:

Posted Image
Sa le spui sarantoicilor ca tine ca mai exista si altceva in afara de parizer, te iau la misto.
Asa e, mananc scump, desi sincer n-am mai luat homar demult. Stii ce-i ala? Posted Image

Un paiangan din ala de mananca gunoaie de pe fundul marii... Bleah.
De cate (putine, oricum) ori am mancat ciudatenii din astea marine, de fiecare data m-am deranjat la burta. Indiferent de forma de preparare, sau de locul servirii (acas/restaurant).

Mai in gluma, mai in serios - fiecare mananca ce-i place si ce nu-i face rau. Doar ca, daca nu-ti mai ajung banii, poate e cazul sa mai lucrezi la meniu(cantitate/frecventa...etc); nu e cazul tau, bineinteles, vorbeam la modul general.

Insa, legat de intrebarile initiatorului - 2000 lei NU e saracie, in sensul adevarat al cuvantului. Poti sa-i spui "trai modest", nu saracie.
Saracie e sa mananci paine cu ceai, mamaliga cu ceapa prajita, sa scoti carnea din ciorba ca sa faci pilaf....
Din 2000 lei si daca mananci zilnic un "meniul zilei" - cu 500 lei mananci toata luna.

#87
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 27.09.2020
Ca să vă faceți o idee cât dau oamenii cu bani pe mâncare - cam de 4000 - 5000 lei pe lună primesc file de somon lunar.

Sunt - artiști, politicieni, oameni de afaceri și alții ca ei.

Ei nu cumpără din magazine sau din alte părți produsul ăsta că nu e la fel ca cel pe care îl iau de undeva.

Editat de ilorac, 21 iunie 2022 - 21:48.


#88
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.105
  • Înscris: 28.02.2022
Ai tu o fantezie cu fileul de somon.....sau o fixatie...

#89
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View PostMelteanu, on 21 iunie 2022 - 21:50, said:

Ai tu o fantezie cu fileul de somon.....sau o fixatie...

Nu, eu STRÂNG bonuri de încasări de undeva și le duc undeva.

O cutie plină cu bonuri înseamnă încasări de cam 2 milioane de euro în câteva luni.

Am pus poză cu o cutie din asta plină cu bonuri de câteva ori.

Sunt sigur că și tu vezi tot timpul o cutie cu bonuri de încasări din astea cum se umple.

Editat de ilorac, 21 iunie 2022 - 21:55.


#90
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.062
  • Înscris: 20.10.2015

View Postflorinel, on 21 iunie 2022 - 20:54, said:

Tu faci liste?
Eu am alt sistem. Transfer 2000 lei din salariu intr-un alt cont(alta banca....etc) - si toate platile le fac doar cu acel card. Nu intru sub nicio forma in restul. Poate doar la ceva urgenta medicala sau ceva, altfel stiu cum sa imi gestionez bugetul.
Am fost tentat sa pun extrasul de cont - da` e prea mult de munca la blurat chestii asa ca am renuntat.

Se accepta, nu-i nevoie
Si bravo. Eu nu as reusi la 2000/luna

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate