Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Un nou partid politic. Public tintă: electoratul care a absentat la ultimele alegeri parlamentare

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1873 replies to this topic

#973
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postsubss, on 30 iunie 2022 - 10:51, said:

... există deja oferte electorale în acest sens pe eșichierul nostru politic
Nope, nu există.
AUR sunt doar niște circari pe modelul PRM scoși la înaintare foz pentru a COMPROMITERE ideea unei formațiuni politice naționalist conservatoare.
"Ești naționalist, ești ca PRM/AUR!"
Chestie câtuși de puțin echivalentă!

Edited by garett, 30 June 2022 - 12:07.


#974
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postgarett, on 30 iunie 2022 - 12:07, said:

Nope, nu există.

Nu mă refeream doar la partidele parlamentare, ci la întreaga gloată de 258 de partide politice care au apărut după 1989 :)

Chiar nu găsești nimic similar PiS acolo?

#975
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postmishuletzu, on 29 iunie 2022 - 21:33, said:

Pe topicul despre coaliția uslamista faci apologia aparatului bugetar de partid care cică trebuie să fie mare și umflat că birocrația uriasa e bună și ne fereste de greșeli.
Iar aici plângi de mila contribuabililor spoliati de stat și zici că trebuie un suflu nou in politica, deci cu mai puține putori de partid care să ocupe funcții publice.
Unde ai gasit scris de mine asa ceva? Nu de alta, dar una din doua: ori tu ai dreptate si chiar am spus ce zici, si atunci m-am prostit de tot si usor-usor dau in Alzheimer, ori... nu. De aceea revin cu rugamintea de a-mi indica cand si unde am spus eu asemenea prostii!

Daca tot am fost provocat, cred ca este locul prezentarii viziunii fata de aparatul functionarilor publici, a rolului sau in statul romana si a relatiei sale cu clasa politica. Principalele elemente care imi definesc aceasta pozitie sunt:
1. Am spus-o si o repet: functionarii publici reprezinta colana vertebrala a statului roman. Acestia asigura functionarea statului si a institutiilor sale.
2. Atributiile clasei politice si ale functionarilor publici trebuie partajate clar: stabilirea oportunitatilor si prioritatilor sunt atributul clasei politice, iar evaluarea initiativelor clasei politice (din punct de vedere economic, respectiv analizele cost-beneficiu, calcul de rentabilitate etc si din punct de vedere juridic, respectiv de legalitate) si punerea lor in practica , ori, dimpotriva, blocarea acestora sunt atributul functionarilor publici
3. Aparatul functionaresc nu trebuie conectat si nici dependent in nici un fel de partidele politice si de deciziile clasei politice. Un functionar public nu poate fi concediat, schimbat de pe un post pe altul, detasat, retrogradat ori promovat in urma influentelor politice si fara dorinta si vointa sa.
4. Orice solicitare a conducatorului unei entitati publice adresata unui functionar public trebuie adresata in scris, iar solicitarea sa aiba motivatie legala si practica.
4. Functionarii publici trebuie sa aiba studii de specialitate, specifice domeniului in care activeaza, la care se adauga studii de administratie publica si trebuie sa beneficieze de pregatire si reciclare profesionale periodice
5. Fiecare minister, agentie, consiliu local, agentie etc. trebuie sa reduca la minim numarul de functionari publici si, in general, trebuie sa se actioneze in directia reducerii numarului de personal bugetar, care astazi este excedentar.

In actuala arhitectura a statului roman numar maxim de angajati din sectorul public (deci nu doar functionarii publici, ci si angajatii din invatamant, politie, armata, justitie etc.) care sa asigure o functionare supla si eficienta a sistemului public este estimat la aprox. 1.100.000 de angajati.

Printr-o digitalizare completa si agresiva si, mai ales, printr-o reforma administrativ-teritoriala majora numarul angajatilor din sectorul public poate fi redus pana la sub un milion de angajati

View Postgarett, on 30 iunie 2022 - 06:20, said:

Adică  după buna tradiție a politicii românești, cu fundul în două bărci
Sorry. Nu exista doua barci. Doar una, si mare. In care trebuie sa incapa toate tarile democratice din Lumea asta mare. Democratia nu se reduce la UE si USA. Trebuie trasata o linie de demarcatie ferma: 1. Democratiile si 2. Restul lumii. Asta inseamna si Canada, si Australia, si NZ etc.etc.. Inclusiv din punctul de vedere al economiilor, consider ca lucrurile trebuie sa fie circumscrise astfel...  

View Postsubss, on 30 iunie 2022 - 10:51, said:

Nu cred ar avea succes în rândul nehotărâților și absenteiștilor un partid populist de dreapta, național-conservator... deoarece există deja oferte electorale în acest sens pe eșichierul nostru politic și încă nu i-au atras.

Iar grija alierii cu americanii nu cred că este o prioritate pentru români, existând aspecte mult mai concrete care primează.

Singurul aspect al PiS care ar prinde ar fi accentul pe lege și justiție care formează numele lor...

La noi, după cum am argumentat anterior, pentru acest segment electoral ar fi de interes propuneri concrete și punctuale
1. Teoria mea spune ca un partid populist cu un bun management al imaginii are succes, mai ales in randul nehotărâților și absenteiștilor. Insa acest partid nu ar trebui sa fie nici de dreapta (am stabilit deja ca este non-ideologic și non-doctrinar!), nici conservator, ci doar pragmatic, cu proiecte și planuri majore concrete, usor traditionalist, care sa valorizeze valorile romanesti și mandria de a fi roman și european.
2. In ce priveste practica politica, avand in vedere contextul de securitate, grija pastrarii și dezvoltarii relatiei cu USA este prioritara
3. Accentul pe lege și justitie, cu sublinierea pedepsirii drastice a faptelor de coruptie și cu transmiterea mesajului ca banii optinuti prin coruptie ori prin alte ilegalitati pe seama statului și poporului roman vor fi urmariti și in gaura de sarpe consider ca poate da un imbold electoral semnificativ unui asemenea partid
4. Și eu consider ca elementul diferentiator al unui asemenea partid trebuie sa fie acela al unor solutii concrete și punctuale si, mai ales, realiste la problemele concrete și punctuale.

#976
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,036
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgarett, on 30 iunie 2022 - 12:07, said:

AUR sunt doar niște circari pe modelul PRM scoși la înaintare foz pentru a COMPROMITERE ideea unei formațiuni politice naționalist conservatoare.
"Ești naționalist, ești ca PRM/AUR!"

Pai, la noi cam atat se poate pe linia asta. :D

#977
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
De putut se pot multe.
Da' și utilii-s mulți!

#978
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,036
  • Înscris: 31.07.2007
Evident ca-s multi, altfel cine i-ar vota pe astia?

#979
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Și uite de asta suntem în coada Europei, oricât ne-am strădui, nu se caută miștocăreala ieftină la export!

#980
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,241
  • Înscris: 24.11.2006
Cand vor fi urmatoarele alegeri voi proceda in felul urmator: iau frumos stampila, sa fie cat mai mult tus pe ea si-i votez pe care apuc pana cand se termina tusul. Simplu, usor, corect, curat! Asta daca voi mai apuca alegerile si voi mai fi pe plaiurile mioritice, lucru care sper sa nu se intample. :D

#981
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,036
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgarett, on 02 iulie 2022 - 06:32, said:

Și uite de asta suntem în coada Europei, oricât ne-am strădui, nu se caută miștocăreala ieftină la export!

Ce mistocareala? Tu ai impresia ca trebuie sa vina cineva din afara ca sa compromita ideea de nationalism conservator? Stai linistit, ca ne ocupam singuri de asta. Nu vezi ca la noi de cate ori se incearca asa ceva tot cu taranu', plugu' si ia (camasa) iasa? Si asta de vreo suta de ani, zici ca-s batuti in cap. Plm, ar putea s-o arda pe nationalism (de preferat mai moderat, pă patriotism, asa) si fara sa se puna de-a crestulu' UE, prin promovarea mai agresiva a intereselor noastre in cadru' uniunii. Ar putea s-o arda pe conservatorism si fara sa dea in apoplexie cand aude "gay". Da' nu, noi tot timpu' trebuie s-o dam pe full retard mode, ia (camasa) si soboru' de preoti, ca asta intelegem noi prin nationalism conservator pur, ca-n vremea lu' Codreanu, ca daca ai iesit din schema asta deja produci degringolada in staul.

Edited by edy_wheazel, 02 July 2022 - 06:43.


#982
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,241
  • Înscris: 24.11.2006
@dacis2: Vrei sa spui un fel de bugetari esentiali? Nu de alta dar cunosc eu unul mai mult decat eficient. Posted Image

#983
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View Postgarett, on 30 iunie 2022 - 12:07, said:


Nope, nu există.
AUR sunt doar niște circari pe modelul PRM scoși la înaintare foz pentru a COMPROMITERE ideea unei formațiuni politice naționalist conservatoare.
"Ești naționalist, ești ca PRM/AUR!"
Chestie câtuși de puțin echivalentă!

View Postedy_wheazel, on 02 iulie 2022 - 05:57, said:



Pai, la noi cam atat se poate pe linia asta. :D

Pai atat se poate la noi: circ!
Social-democratie? - Circ
Liberalism? - Circ
Extrema dreapta? - Circ
Extrema stanga - Circ

De ce-ar fi conservatorismul altfel / altceva?

#984
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postedy_wheazel, on 02 iulie 2022 - 06:42, said:

ar putea s-o arda pe nationalism (de preferat mai moderat, pă patriotism, asa) si fara sa se puna de-a crestulu' UE, prin promovarea mai agresiva a intereselor noastre in cadru' uniunii. Ar putea s-o arda pe conservatorism si fara sa dea in apoplexie cand aude "gay". Da' nu, noi tot timpu' trebuie s-o dam pe full retard mode, ia (camasa) si soboru' de preoti, ca asta intelegem noi prin nationalism conservator pur, ca-n vremea lu' Codreanu, ca daca ai iesit din schema asta deja produci degringolada in staul.
Subscriu. Este exact viziunea pe care am tot sustinut-o pe acest topic.

#985
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Și ce inseamna, până la urmă, naționalism? Îndepărtarea de UE? Izolarea? De obicei, "naționaliștii" sunt cei mai înverșunați trădători de țară.
Ce înseamnă conservator? Ce valori conservatoare vrem să păstrăm? Comunismul? Hotia?

#986
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Eu cred ca am fost clar si fara nici un fel de echivoc

Dintre ideile și principiile politice pe care un nou construct politic ar trebui să se bazeze, care trebuie să stea la temelia viziunii sale eu cred că sunt câteva simple, clare și bătute în cuie:
- o poziționare clară și fermă pro-UE și pro-NATO;

Asta nu ne impiedica sa ne aparam interesele si pozitia in interiorul UE si al NATO

In ce priveste valorile noastre traditionale, sunt cele dintotdeauna: familia, esenta crestina a natiunii romane, toleranta etc.

#987
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Clar ca noroiul, cum ar zice unii.
Deci avem nationalism, dar ferm pro-UE; si valori traditional-conservatoare, in principal toleranta :rolleyes:

#988
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Dupa cum se vede, ieri acest topic a atins 10.000 de vizualizari, tinta pe care mi-am propus-o, inainte de a face o evaluare a ipotezelor de la care am plecat și a modului cum se pune problema pe SP.

Profitand de faptul ca este a doua mea sambata libera de dupa Paste și ca afara deja este prea cald ca sa imi tund gazonul, am facut in dimineata asta, la cafea, o evaluare lunga, de multe pagini, pe care am s-o trimit amicilor cu care am pus pariul care a stat la baza acestui topic. Aici varianta scurta și cu mai putine date și informatii precise și personale. Cat pot eu de scurta.

Punctul de plecare al provocarii de fata a fost un set de intrebari adunate in urma mai multor discutii amicale din perioada sarbatorilor de iarna, odata cu pomana porcului. Primele trei luni din an fiind o perioada aglomerata la toata lumea, am amanat lansarea la apa a topicului pentru perioada Pastelui. Cand au aparut cateva deadline-uri suplimentare, asa ca am reușit sa il lansez abia in 15 mai.

Principalele ipoteze care trebuiau testate și validate ori invalidate priveau daca exista interes pentru un partid cu profilul anuntat in primul post, daca forumurile de discutii sunt vehicule eficiente ale ideilor social-politice, ce loc ocupa printre celelalte vehicule, indiferent ca este vorba de media traditionale, new media ori comunicarea directa, la firul ierbii, daca pe forumuri și grupurile de discutie civice exista partizanate (declarate ori implicite) ori macar bias-uri etc.etc.. Pe scurt, o chestie de chibițăreală, absolut deloc serioasa, dar pentru oameni profi. Și ce forum era cel mai potrivit decat SP, cel mai mare forum generalist din Romania, unde am cont de vreo 18 ani?

Concret, lucrurile stau ca asa:
- Am estimat ca se vor atinge 10.000 de vizualizari in doua-trei saptamani, maxim o luna. S-a atins reperul intr-o luna și jumatate
- Am estimat ca vor interveni constant cu postari minim 50 de forumisti, dar au fost maxim 30 cei care au postat pe topic
- Am crezut ca Poiana lui Iocan este accesata constant și simultan de macar 200-300 de membri ai forumului; in aceasta luna și jumatate nu cred ca am vazut vreodata atins numarul de 80 de membri conectati simultan. In perioada de maxim a unei zile obisnuite erau cam 50 de membri simultan online in Poiana
- Subiectele politice (toate, impreuna) trezesc interesul constant a mai putin de 100 de forumisti, dintre care in jur de 30-40 posteaza, iar maxim 10 posteaza constant și consistent
- Am incercat sa identific profilurile personale ale membrilor celor mai activi, mai precis domeniul studiilor lor, al practicii lor profesionale, daca sunt ori nu membri de partid și ce ii mana in lupta. Am mai avut nevoie de asemenea opinii și altadata, in contexte profesionale, care nu au de-a face cu politica, asa ca am cerut anii trecuti ajutorul unor oameni din HR și psihologi de meserie pentru a identifica diferentele de viziune, de abordare și a abilitatilor creative și de inovare in raport cu anumite teme și, mai ales, capacitatea diverselor categorii educationale și profesionale de a decela nuantele dintr-un discurs. S-ar parea ca cei mai incapacitati in acest domeniu și asta fix din cauza logicii hard in care sunt scufundati cotidian sunt IT-istii, pentru care lucrurile cu greu pot capata nuante de gri, cei mai multi preferand viziunile clare, dar rudimentare, de tip maniheist, in alb și negru. Aproape la fel de dificil le este sa inteleaga și, mai ales, (zic psihologii) sa se adapteze la diversitatea și varietatea relatiilor interumane din lumea asta absolventilor de hard sciences care și practica în domeniul in care au studiat: mate, fizica, chimie. Urmeaza apoi, ceva mai flexibili, inginerii, mai ales cei din domenii mai apropiate de cercetare ori mai inovatoare, mai de birou: ETC, AC, hardware, roboti etc. Cei mai deschisi la minte și cu potentialul cel mai inalt de adaptare și flexibilitate sunt absolventii de stiinte economice, sociale, educatie fizica și inginerii care se ocupa de chestii palpabile, in urma caruia rezulta produse care au masa proprie: suruburi, barci, case. Ca o concluzie provizorie și paradoxala, punand la treaba aceasta grila de analiza, forumiștii cei mai implicati și mai patimasi cand este vorba de discutiile politice din Poiana par a fi fix cei mai inadaptati și mai incapabili sa priceapa natura și specificul politicii. Macar o parte a lor ii suspectez ca sunt IT-isti.
- In ce priveste existenta ori nu a unui bias de natura administrativa, cateva fapte brute. Am fost suspendat de doua ori trei ori. Dupa penultima suspendare am citit regulamentul SP și din Poiana. Profesia mea presupune frecvent sa gasesc solutii la probleme, la limita legii, dar in interiorul acesteia. S-ar parea ca pe SP nu este suficient. Am mai fost suspendat odata. Pe de alta parte, acuze repetate, calomnioase și jignitoare la adresa mea, lipsite de cea mai elementara justificare ori dovada („minciuni și prostii”, acuze calomnioase de „platit de uslam”, iarasi lipsite de dovezi) au ramas lipsite de efect, chiar daca am dat raport. Deci bias sau nu bias?

Una din concluziile mele este ca, pentru cine nu vrea sa isi exhibe frustrarile personale și de grup, ci chiar vrea sa fie eficace in politica, inclusiv pentru un partid ipotetic, modern, care tinteste mai ales spre electoratul dezabuzat și neimplicat politic, mijloacele cele mai eficiente de captare a atentiei, pentru transmiterea mesajelor sale și pentru constructia credibilitatii fata de mesajul și liderii sai sunt, in ordinea eficientei, urmatoarele:
1. Social media, care a devenit indiscutabil și de departe instrumentul de comunicare politica și de marketing cel mai eficient
2. Media traditionale, mai ales televiziunile, dar numai prin asumarea totala a bataliei discursive, prin prezenta directa, in studio, fata in fata cu competitorii politici
3. Talpa... ia strazile la picior, intalneste-te cu oamenii, discuta cu ei, fata in fata
4. Forumurile de discutii și rubricile de cometarii ale publicatiilor online. Cu conditia ca și emitentul și vehiculul comunicarii sa fie credibile.

Edited by dacis2, 02 July 2022 - 10:12.


#989
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,900
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdacis2, on 02 iulie 2022 - 10:10, said:


- In ce priveste existenta ori nu a unui bias de natura administrativa, cateva fapte brute. Am fost suspendat de doua ori trei ori. Dupa penultima suspendare am citit regulamentul SP și din Poiana. Profesia mea presupune frecvent sa gasesc solutii la probleme, la limita legii, dar in interiorul acesteia. S-ar parea ca pe SP nu este suficient. Am mai fost suspendat odata. Pe de alta parte, acuze repetate, calomnioase și jignitoare la adresa mea, lipsite de cea mai elementara justificare ori dovada („minciuni și prostii”, acuze calomnioase de „platit de uslam”, iarasi lipsite de dovezi) au ramas lipsite de efect, chiar daca am dat raport. Deci bias sau nu bias?


Comentariile pe topic la adresa moderării se sancționează.

Sunt REGULILE acestui forum pe care ai ales să le încalci în ciuda avertismentelor.

#990
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostTS030, on 02 iulie 2022 - 10:00, said:

Deci avem nationalism, dar ferm pro-UE; si valori traditional-conservatoare, in principal toleranta
Da, membrii UE sunt tari, in care locuiesc natiuni, iar natiunile tarilor europene sunt parti ale UE. Chiar si in ipoteza transformarii UE intr-un (supra)stat federal si partile sale componente ar ramane tot natiunile componente, ca si astazi.

In ce priveste valorile noastre traditionale (nu conservatoare, ai scos-o tu din burta si mi-ai pus-o tu in sarcina in mod incorect si neregulamentar!), da, acestea sunt familia formata din sot (barbat) si sotie (femeie), esenta crestina a natiunii romane, indiferent ca discutam de ortodocsi, catolici ori, mai nou, neoprotestanti, apoi de toleranta, de ospitalitate etc.

Este vreuna dintre aceste valori care deranjeaza un aparent sustinator al USR? Care si de ce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate