Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Eurovision 2023, Liverpool, Anglia, Sâmbătă, 13.05.2023: Suedia a câștigat finala Eurovision 2023. Loreen, a mai câștigat EuroVision în anul 2012.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#145
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,776
  • Înscris: 03.02.2009

View PostDanyHiker, on 10 mai 2023 - 13:23, said:

Fix cu asa ceva s-au castigat premii in ultimii ani.
E, aici eu cred ca ar trebui sa lasam mai moale cu partea de concurs. Adica prea mult ne pasa "auleau sa iasa pe primele locuri! Aa a iesit pe 12, praf!". Eu privesc concursul asta ca pe reclama a tarii, si un fel de "ia sa vedem ce are de spus cultura x". Sa-ti pese asa mult de clasament inseamna cum se spunea pe vremuri "sa faci muzica comerciala", adica automat vei alege stiluri care au avut succes, uite cum am facut noi ..cantat in spaniola. Ce treaba aveam noi sa cantam in spaniola? De-aia si m-am bucurat ca acum canta in romana. Lasa sa mai auda si Europa care e limba noastra, ca-i o limba frumoasa. Chiar daca are de suferit cateva locuri in clasament ca nu intelege lumea ce zicem.

Zic ca-i prea mai accent pe competitie, in loc sa fie pe cultura. Uite anul trecut mi-ar fi placut piesa asta in felul asta: https://youtu.be/asiZIcK8b0U?t=86 Asta are pana si gama Romaneasca minora, ceva original la nivel international. Problema e ca n-are refren, si nu se poate continua asa. Pacat..

#146
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi are cineva pretenții ca noi să ne clasăm în top 3-5... Nu, dar un top 10 ar fi realizabil, dacă TVR-ul ar fi serioși în faza selecției naționale.

#147
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,776
  • Înscris: 03.02.2009

View PostVlad_22, on 10 mai 2023 - 15:40, said:

Păi are cineva pretenții ca noi să ne clasăm în top 3-5... Nu
Dar ne-am clasat de 2 ori pe locul 3. Cea mai buna piesa Paula Seling cu Ovi, aia cu pianul, a fost super (si am impresia ca Luminita Anghel cu Sistem dar ma irita melodia acolo). Personal cred ca cea mai buna piesa dar pe care n-am trimis-o a fost Laurentiu Cazan - Say something

Edited by bursucelu_viesel, 10 May 2023 - 15:46.


#148
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,418
  • Înscris: 04.08.2010
Cea mai bună piesă pe care nu am trimis-o a fost de departe Biondo - Shine. Aveam o șansă bună de victorie, dar am preferat să fim naționaliști.

Edited by Cipry7, 10 May 2023 - 16:03.


#149
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,776
  • Înscris: 03.02.2009
Chiar si daca am fi castigat, mi s-ar parea o rusine sa fie cu o piesa compusa si cantata de niste straini. Ar fi doar o competitie lipsita de orice altceva (cultura, haz),
Mai mi-aduc aminte cu placere cateva piese (caci asta biondo o stiam dar nu mi-a placut in mod deosebit, desi ar fi stilul tipic de succes). Mi-a placut bombana aia de fata care compunea alaturi de Moga, Elena insa erau prea penibili/netalentati baietii: Blue Noise - Love won\t run away

Si compozitorul nostru foarte talentat pe ce compune il are pe vino-ncoace Mihai Alexandru, naspa ca era deja batranel si iesise rau cu stilul din moda: Aurelian Temişan feat. Alexa - „Chica latina”

Si tot el - MIhai Alexandru cred ca a compus si piesa aia a Laurei Bretan cu father: https://youtu.be/x1NPm88iflU?t=73 Asta e in gen Biondo dar e si mai inspirata si e si romaneasca ca si compozitor si cantareata. MI se pare ca au castigat milogii aia Voltaj cu copii la cersit in diaspora. Hidosenie.. si melodia mi s-a parut greoaie ca se taraste si imaginile alea.. tot ce-a facut a fost sa asocieze Romania cu cersetorii. Ce-au vrut ei.. sa vina inapoi in tara romanii din Italia? O aberatie..

Edited by bursucelu_viesel, 10 May 2023 - 16:26.


#150
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postbursucelu_viesel, on 10 mai 2023 - 15:44, said:


Dar ne-am clasat de 2 ori pe locul 3. Cea mai buna piesa Paula Seling cu Ovi, aia cu pianul, a fost super (si am impresia ca Luminita Anghel cu Sistem dar ma irita melodia acolo). Personal cred ca cea mai buna piesa dar pe care n-am trimis-o a fost Laurentiu Cazan - Say something
S-a întâmplat de vreo 3 ori cred să fim clasați printre primii, alea reprezintă excepția de la regulă...

#151
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostCABLE MAN, on 10 mai 2023 - 10:37, said:

CROATIA a avut un show vizual de exceptie!
Acum este mai usor sa faci un spectacol bun la EUROVISION decat sa scoti o piesa cu adevarat buna!
Cei care au avut un show lipsit de spectaculozitate nu s-au calificat!Ma gandesc la OLANDA sau Azerbaidjan care au avut piese care in mod normal ar fi trebuit sa se califice !

sa vedem ce show vizual scoate tevereu' din joben, desi n-am mari asteptari.. pentru ei o sa fie doar un city break pe bani publici la Liverpool, mi-e greu sa cred ca ne vom califica in finala. avem atatia producatori ok si case de discuri mari si noi ne bazam tot pe dinozaurii de la TVR sa adune piese pentru o selectie nationala.

#152
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postbursucelu_viesel, on 10 mai 2023 - 16:20, said:

Si tot el - MIhai Alexandru cred ca a compus si piesa aia a Laurei Bretan cu father: https://youtu.be/x1NPm88iflU?t=73
Sa nu aud de Laura Bretan. Deci sa nu o vad!

#153
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,776
  • Înscris: 03.02.2009

View Postlost_in_a_dream, on 10 mai 2023 - 17:04, said:

Sa nu aud de Laura Bretan. Deci sa nu o vad!
N-am urmarit subiectul. A facut ceva suparator sau ce? Habar n-am Stiam doar ca sta/a stat in SUA, am impresia ca a participat la americanii au talent sau ceva si a fost apreciata.
Piesa asta e super.. ascultam acum si mai ca mi-a facut pielea gainii la ultimul refren. Am impresia ca sunt si multi youtuberi care reactioneaza la piesa asta, a trezit interes international. E furata sau ce?

Edited by bursucelu_viesel, 10 May 2023 - 17:10.


#154
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Laura Breatan s-a exprimat public in favoarea introducerii conceputului de familie "traditionala", in Constitutie. Cand a fost referendumul acela mizer.
Dar nu merita sa discutam despre ea. Locul ei e la un ospiciu!

Cine face pariu cu mine, pe o bere, ca nu trecem in finala?

#155
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,776
  • Înscris: 03.02.2009

View Postlost_in_a_dream, on 10 mai 2023 - 17:14, said:

Cine face pariu cu mine, pe o bere, ca nu trecem in finala?
Daca face ceva bun sa merite, sa treaca in finala. Altfel ne-ar trage si pe noi in jos, sa ne injure lumea sa treaca mai repede peste piesa nostra. Trebuia macar un revamp mai breaz, desi am impresia ca a facut, ceva doar cu chitara la inceput sa-i puna in valoare vocea. El canta bine la prerefren mai ales, acolo daca ar fi. Nu stiu, nu vreau s-o aud decat in concurs maine. S-o aud cum o vor auzi toti.

Edited by bursucelu_viesel, 10 May 2023 - 17:28.


#156
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,883
  • Înscris: 17.08.2022
Am un nepot exact cu alura si stilul lui Theodor Andrei.
La capitolul asta nu ma surprinde.

Dar, ma surprinde numarul mic de voturi....
Numai 36.500 de voturi pe tara.....

Eu ii urez succes....Sunt si lucruri cu adevarat groteasti in concurs....

#157
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postbursucelu_viesel, on 10 mai 2023 - 15:13, said:


E, aici eu cred ca ar trebui sa lasam mai moale cu partea de concurs. Adica prea mult ne pasa "auleau sa iasa pe primele locuri! Aa a iesit pe 12, praf!". Eu privesc concursul asta ca pe reclama a tarii, si un fel de "ia sa vedem ce are de spus cultura x". Sa-ti pese asa mult de clasament inseamna cum se spunea pe vremuri "sa faci muzica comerciala", adica automat vei alege stiluri care au avut succes, uite cum am facut noi ..cantat in spaniola. Ce treaba aveam noi sa cantam in spaniola? De-aia si m-am bucurat ca acum canta in romana. Lasa sa mai auda si Europa care e limba noastra, ca-i o limba frumoasa. Chiar daca are de suferit cateva locuri in clasament ca nu intelege lumea ce zicem.

Acum nu-i vorba de cateva locuri. Suntem la coada, vei vedea.
De aceea suntem unde suntem ca natie. Cu mentalitati de genul: important e sa "partikipi". Looser fail.
Intre timp altii au inteles ca un concurs e inventat pentru a fi castigat.

#158
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Totusi, nu e doar vina TVR-ului.
Ametitul asta a fost votat la greu de telespectatori.

#159
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
Mda, aceiasi telespectatori care l-au ridicat pe Salam si pe Gheboasa.

#160
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007
Posted Image

Quote

”Un show de striptease cu un tip îmbrăcat ca personajul Beetlejuice din film. Apoi mai sunt două doamne care arată a dansatoare de striptease. Și doi băieți care nu au fost niciodată la dans. Pur și simplu se plimbă pe scenă. Nu are sens“.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hvCCH-dB8MM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

rad si curcile de noi

Edited by STARTREK1, 10 May 2023 - 19:46.


#161
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,776
  • Înscris: 03.02.2009

View PostDanyHiker, on 10 mai 2023 - 18:39, said:

De aceea suntem unde suntem ca natie. Cu mentalitati de genul: important e sa "partikipi". Looser fail.
Intre timp altii au inteles ca un concurs e inventat pentru a fi castigat.
Ai sa vezi ca mai toti campionii au descoperit (ceea ce spuneau si psihologii) ca bine e sa nu te simti fortat sa castigi. Asta a remarcat si Halep cand a castigat in UK, asta a remarcat si Popovici cand a facut recordurile mondiale, si de-atunci ne tot anunta ca nu-si propune nimic incercand sa se amageasca ca nu simte presiunea de a castiga. Ba o simte, de-aia si zice atat iar asta e o problema caci il face sa aiba corpul incordat (si nu mai functioneaza corpul bine asa) si-i da si tunnel vision (cand periferia ti se inchide si nu mai poti vedea din ansablu - atunci faci greselile). Pe scurt, cel mai rapid alergator nu e cel alergat de lupi, e fix cel care deja are titluri si bani destui si doar vrea sa vada daca-i iese un nou record.
Chiar ieri vorbeam cu un roman din UK care-mi zicea ca a plecat ca era competitie prea mare in Ro, prea toti te sufoca ca si-au construit vila si mai mare, cat mai mare posibil, la servici multi dornici sa-i ia locul. Romanul e individualist, si colectivul pierde, versus unii care nu se sparg in figuri individual dar formeaza o echipa si echipa castiga.

Asta ziceam si la Eurovision aici, prea e pe barba lui, Andrei sa fie si cantaretul si compozitorul si producatorul care a facut instrumentalul si scenaristul spectacolului, el a facut pana si desenele alea de pe ecran..Ca fotbalistii nostri care ori se ascund sa nu primeasca mingea caci stiu ca o pierd ori se sparg in figuri si merg prea departe, insa nu vezi sa "sufere" de problema de a pasa excesiv / colabora. Ma uitam si la echipa Croatiei care a facut o figura buna, mare valoare individuala nu era, dar echipa deborda de colaborare.. un altruism excesiv pase spre gol, si e o "problema" tipica echipelor de succes.

La piesa Moldovei s-a vazut rodul acestei lipse de tensiune a competitie.. momentul asta  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F9tIHB7x528?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cand piesa n-avea mari pretentii, lumea n-a simtit tensiune de raca de competitie si doar s-a distrat, in masa.. a avut un succes incredibil. Conteaza pe ce loc s-a plasat? Putea nici sa nu se califice ca a facut o figura frumoasa, si a fost net mai remarcabila decat cel de pe locul dinaintea Moldovei. Se poate observa asta in orice domeniu, si cei mai bogati miliardari nu-s alergati de lupi sa faca recorduri - era bine daca era asa caci ar fi fost un soi de egalitate - cei flamanzi veneau de jos si cei de sus nu mai avea motivatie si stagnau, insa realitatea e alta.. In fine. teorie..
Cert e, vizavi de problema de echipa, ca daca ar castiga Romania Eurovisionul, ar fi tragic. Numai cand ma gandesc la infrastructura cand ajunge lumea in tara.. jalnic..e de nedorit asa ceva, degeaba ar aparea cateun varf dinasta geniu.. echipa conteaza mai mult.

Edited by bursucelu_viesel, 10 May 2023 - 20:22.


#162
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,776
  • Înscris: 03.02.2009
Am vazut si eu critica Norvegienilor, cam prea exagereaza sa ne puna la pamant ca imagine. Adica te iei de chitaristii de pe scena ca n-au chitarile conectate.. Pai el crede ca instumentalurile sunt live? Am impresia ca nici n-ar fi voie sa fie live, doar vocile sunt live.A spus-o din rautate ca sa ne faca sa parem varza. Vazut din perspectiva mea e o problema si in cultura lor de au facut asa emisiune.

Si ala cu chitara pe scena chiar era chitarist parca l-am vazut in alt cantec de-al lui Andrei cum facea frumusete de solo la chitara.

View PostDanyHiker, on 10 mai 2023 - 18:39, said:

De aceea suntem unde suntem ca natie. Cu mentalitati de genul: important e sa "partikipi". Looser fail.Intre timp altii au inteles ca un concurs e inventat pentru a fi castigat.
Uitasem un citat de-al lui Warren Buffett, "The market is a device for transferring money from the impatient to the patient". Acum mai trebuie intrebat care-i cel mai impacientat, cel care are nevoie mare de bani sau cel care are suficienti si nu-i disperat si-si permite sa astepte mult si bine pana-si revine pretul la ce-a cumparat (?)
Si sunt nenumarate concluzii dinastea, la crypto vorba inteleapta era ca trebuie sa consideri banii ca fiind ca si pierduti sau bani de surplus care nu ti-s necesari. Tot in ideea sa nu fi disperat caci fix atunci faci prostiile. Si-n muzica la fel, mai ales daca vrei sa canti repede la un instrument, cel mai mare inamic e tensiunea musculara (lipsa de relaxare a muschilor).

Eu sper sa salveze situatia totusi Andrei. El mai starneste si niste simpatii pe la fetite vad: https://youtu.be/i3_bu-E82ys?t=36

Edited by bursucelu_viesel, 10 May 2023 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate