Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Eurovision 2023, Liverpool, Anglia, Sâmbătă, 13.05.2023: Suedia a câștigat finala Eurovision 2023. Loreen, a mai câștigat EuroVision în anul 2012.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#109
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Nici nu

View PostDanyHiker, on 09 mai 2023 - 21:23, said:

Suedia e de departe favorita in acest an.
NIci nu i-am ascultat piesa. Am vazut ca-i artista aia care castigase eurovisionul in trecut. Posibil sa aiba din start multi fani in felul asta. Multa lume lauda Estonia dpdv muzical.

Pana acum nimic interesant. Ciudat baiatul din Serbia a avut un show interesant si are si voce buna si piese buna, insa piesa asta nici n-a avut parti pentru cantat, doar a soptit cate ceva.. Pacat.

Mda.. Liverpool si UK toata ziua. Era vorba ca Ucraina castigase si UK-ul doar gazduieste.. aiurea. E doar "va avem in suflet" / mai punem niste culori galben+albastru pe fundal, in rest se comporta ca si cum ei au castigat.

#110
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

View Postbursucelu_viesel, on 09 mai 2023 - 21:31, said:

NIci nu i-am ascultat piesa. Am vazut ca-i artista aia care castigase eurovisionul in trecut. Posibil sa aiba din start multi fani in felul asta.

Irelevant numarul de fani pentru a castiga.
Alexander Rybak a castigat in 2009, iar in 2018 a participat din nou si a iesit pe 15.
Anul trecut a participat trupa Rasmus care e de notorietate si au zeci de milioane de fani. Au luat praful de pe toba.

Edited by DanyHiker, 09 May 2023 - 21:44.


#111
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Hmm cantaretul Croatiei iar canta inaintea instrumentalului cu cateva milisecunde si e da foarte rau. Bizar ca nu s-au invatat minte de la finala nationala.

Nu prea se aud ok vocile, adica se aud prea crude si singure. La unele cantece sunt mai bine mixate.
Prima piesa, a Norvegiei (Qeen of the kings sau cum se chiama) cred ca vocea a stricat piesa.

#112
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostDanyHiker, on 09 mai 2023 - 21:23, said:

Suedia e de departe favorita in acest an.
Abba au devenit vedete prin aceeasi filiera, Eurovisionul :) Suedia are industria muzicala cea mai bazata din Europa. Reputatia lor si, implicit, frica de esec ii face sa livreze ceva profi, nu e bine sa te faci de cacao cu o asemenea mostenire.

#113
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Suedia foarte reusita, nu rau Irlanda -in  fine ceva clasic si placut, la fel Elvetia,
Noa Kirel -Israel piesa buna, dinamica si voce reusita,
Sa vedem mai departe....suntem laa jumatate

#114
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Misto partea cu "its gonna be fenomel" de la piesa Israelului. Dar pica prost ca are parti unde canta fals.
Si refrenul iarasi imi suna a deja-vu. Mai toate piesele au senzatia asta de deja-vu. Foarte putine fragmente sa sune "fresh" (cum ziceam de partea asta cu "fenomenal").

Edited by bursucelu_viesel, 09 May 2023 - 21:54.


#115
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 11.08.2019
Israel mi s-a părut ok pana acum, dar nimic memorabil. :(

#116
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Foarte frumos vizualul la Moldova. Nu ma asteptam. Se califica sigur. Bravo lor.
Ma mir cum mai a cantat asta dupa ce a sarit ca nebunul in sus. Bridge-ul era bine daca-l faceau mai bun, o melodie mai complementara / pregatitoare pt ultimul refren, eventual ceva sa puna in valoare vocea lui.

Iaics.. a falsat rau tanti Loreen la inceputul refrenului. Si showul ei e foarte static si sarac. Ultimul refren are un build-up foarte reusit. Dar cam atat. In niciun caz nu se compara cu piesa ei cu care castigase Eurovisionul. Nici vorba. E doar o "pretentie". Ok refrenul sa zic ca nu-i foarte deja-vu dar e prea slab si scurt fragmentul melodic ca sa spuna ceva. In niciun caz n-o vad favorita./sa merite sa castige. Iar viziualul poate cel mai prost pana acum (iar Moldova cel mai bun pana acum.. nu m-as fi asteptat)

Edited by bursucelu_viesel, 09 May 2023 - 21:59.


#117
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Suedia are o piesă care nu-mi place deloc. Urlă aia ca o apucată. Oare cât de repede ar deveni insuporatbilă dacă ajunge hit?

#118
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Finlanda cu Cha cha cha va rupe fasul cred.

Astia din Azerbaijan am crezut ca-i un moment al unor britanici de pe vremea Beetles. Astia nu se califica sigur.

Edited by bursucelu_viesel, 09 May 2023 - 22:07.


#119
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Deocamdata avem extremele.....Cantece "nebune" si cantece " linistite" ....

#120
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Cehia cred ca a facut senzatie doar cu videoclipul, in rest in niciun caz n-o vad favorita asa cum se zvonea.

Foarte bine canta Olanda. Foarte de greu de cantat asa ceva. Nici n-are mult deja-vu piesa, e buna. Doar ca n-are un refren prea memorabil (melodic). Frumos oricum, bravo lor.

#121
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Si "Cha-Cha-Cha"  finlandezul urla ....
La prima semifinala raman in memorie  cu Norvegia....Irlanda......Israel......Suedia (cu indulgenta)
si Moldova....

Edited by vio69c, 09 May 2023 - 22:24.


#122
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

View Postsandel1, on 09 mai 2023 - 22:05, said:

Suedia are o piesă care nu-mi place deloc. Urlă aia ca o apucată. Oare cât de repede ar deveni insuporatbilă dacă ajunge hit?
E mult mai suportabila decat jegul nostru de melodie.

#123
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Hmm, Finlanda cu chachacha  are o piesa si-un moment asa bine gandit incat nici conteaza ca tipul n-are voce si cand canta cam aiurea. Foarte "iconic" momentul, probabil va castiga.

#124
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

View Postvio69c, on 09 mai 2023 - 22:19, said:

Si "Cha-Cha-Cha"  finlandeza urla ....
Urletele lor "e" mai frumoase decat urletele celorlalti.
Stii si tu cum e: hotii nostri sunt mai acceptabili decat hotii lor.

*sarcasm

#125
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ceva impresii până acum? Am avut de ales între Eurovision și Real-City în UCL și am ales meciul.

#126
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsandel1, on 09 mai 2023 - 22:05, said:

Suedia are o piesă care nu-mi place deloc.
E excelenta de fapt, superbe note si puterea, are sanse spre finala. In plus e piesa moderna si ritmata nu dinaia de taiat vene...

Nu stiu daca ati remarcat, muzica de succes in ultimii ani provine din triunghiul Norvegia, Suedia si Olanda. Vreau sa zic muzica nu zgomot, cea care castiga public fara sex si chestii controversate, dj-ii care au sute de milioane views, Armin, Tiesto, Alan Walker, Kigo, Avicii, Ida, K391 samd...

Edited by andreic, 09 May 2023 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate