Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Eurovision 2023, Liverpool, Anglia, Sâmbătă, 13.05.2023: Suedia a câștigat finala Eurovision 2023. Loreen, a mai câștigat EuroVision în anul 2012.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#433
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

 DanyHiker, on 16 mai 2023 - 13:28, said:

Nu ar merge. Ii va trada limba tarii de origine pe majoritatea.
In plus e greu sa se pastreze un astfel de secret si vor aparea alte conspiratii mai mari decat cele clasice.

Esti tare daca ai reusit sa ghicesti in ce limba s-au  cantat unele cantece....!!


Edited by vio69c, 16 May 2023 - 22:06.


#434
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Dacă anul trecut nimeni nu a bănuit că melodia Armeniei va fi un hit mondial, anul ăsta eu zic că Cha-cha-ul Finlandei va fi numărul 1 la posturile din străinătate, peste Loreen.
Nici nu e greu de intuit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lpQ88QxXBJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandel1, 16 May 2023 - 22:29.


#435
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 sandel1, on 16 mai 2023 - 22:29, said:

Dacă anul trecut nimeni nu a bănuit că melodia Armeniei va fi un hit mondial,
N-am banuit ca va fi hit dar am laudat-o atunci mult. F creativ refrenul (pasaele cu "heart"). Si o melodie buna in general. Nu mai stiu ce loc a luat, insa problema piesei e ca nu-i gen de eurovision (sa faci spectacol cu ea).

#436
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 sandel1, on 16 mai 2023 - 22:29, said:

Dacă anul trecut nimeni nu a bănuit că melodia Armeniei va fi un hit mondial, anul ăsta eu zic că Cha-cha-ul Finlandei va fi numărul 1 la posturile din străinătate, peste Loreen.
Nici nu e greu de intuit.
Loreen deja e no2 in UK top 10 single-uri si no1 in Itunes UK chart... era de asteptat, cum am spus si inainte de finala, e o piesa faina bine facuta cu elemente ritmate, techno vocal dar si bass ca lumea... doar Ellie Goulding a reusit sa fie in fata no1... Eliie care e o legenda oricum, mai avea putin si se trazea cu Loreen sus dar n-a fost sa fie Posted Image

https://www.billboar...-10-1235333578/
"Eurovision Songs Enjoy ‘Record-Breaking’ Charge Into U.K. Top 10"

Edited by andreic, 23 May 2023 - 22:31.


#437
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Eu cred ca daca Romania avea piesa Lorenei (si-o interpreta ca ea) lua locul 10 maxim.

Edited by bursucelu_viesel, 24 May 2023 - 07:48.


#438
helioglobalus

helioglobalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.01.2013

View Postbursucelu_viesel, on 10 mai 2023 - 15:44, said:

Dar ne-am clasat de 2 ori pe locul 3. Cea mai buna piesa Paula Seling cu Ovi, aia cu pianul, a fost super (si am impresia ca Luminita Anghel cu Sistem dar ma irita melodia acolo). Personal cred ca cea mai buna piesa dar pe care n-am trimis-o a fost Laurentiu Cazan - Say something

La egalitate cu Instinct-,,Petale,,

#439
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Posthelioglobalus, on 25 mai 2023 - 22:23, said:

La egalitate cu Instinct-,,Petale,,
Cam "formulatica" (predictibila) piesa pt gustul meu. E buna piesa, dar nu mi se pare iesit din comun nimic, iar instrumentul dupa refren cam trage de timp, e o piesa tip de radio dinainte.
As zice ca Laurentiu Cazan - Say something e la egalitate cu Laura Bretan - dear father. Posibil chiar Laura sa fie superioara intrucat e testata si dovedita - adica piesa aia e "virala", fac youtuberii videouri "reaction"  la piesa aia. Si pe buna dreptate acolo s-au aliniat toate stelele, caci piesa e superba, iar vocea e si ea splendida, tot ce-a lipsit a fost tara care n-a ales-o.

Dar e ironic ca cea mai apreciata piesa din Eurovision de-a noastra e una care n-a fost aleasa la selectia nationala. E o "performanta", cam cum a fost si Polonia anul asta ca toti erau in limba dupa Gladiator ala. Dar Ester Peony a noasta nu s-a calificat fata de Polonia anul asta.

Totusi, personal, eu am pun piesa lui Laurentiu Cazan pe primul loc ca valoare de piesa. Aici nu e doar o analiza teoretica, eu practic mi-am downloadat piesa asta acum vreo 5 ani cand am redescoperit-o (o auzisem cand eram mic la selectia nationala si-am tinut-o minte, atat de deosebita e). Si-am tot ascultat-o de "n" ori. Ori Laura Bretan e spectaculoasa are momentul ala la refrenul 2 unde te da pe spate insa practic nu m-am surprins ascultand-o prea des. Iar asta cu Petale, mi se pare o piesa de radio tipica, care poate m-ar si enerva daca s-ar da la radio prea mult. E prea ca si cum e facuta din formula. Refrenul incepe cu o concluzie muzicala "petale", apoi pauza si o mica argumentatie si la inceputul urmatoarei masuri iar o concluzie si apoi iar, pe un ton mai sus care imi pare disperat (din lipsa de idei urca). La sfarsit face un joc  - o amanare a sfarsitului frazei muzicale, care e de apreciat (sparge monotonia - repetitia de 3x, si reuseste sa faca refrenul repetabil, ca altfel era insuportabil), insa si aia parca pica din ..teacul de formule. E ca si cum a facut-o un generator de melodii (eu fac un program de generare de melodii, si nici eu nu i-as permite generatorului sa scoata ceva asa "formulatic").

Edited by bursucelu_viesel, 25 May 2023 - 22:49.


#440
helioglobalus

helioglobalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.01.2013

View Postlupini, on 14 mai 2023 - 01:37, said:






Şi, Lorine Zineb Nora Talhaoui din Suedia, acea "trecută de vârstă" cum scriam eu, cu numele de scenă Loreen, a câştigat din nou EuroVision, ediţia 2023, la vârsta de 40 de ani, după ce câştigase ediţia EuroVision din 2012, la 29 de ani.



Eu fiind un fan al concursurilor la nivel continental sau mondial, mi-am amintit de ceea ce scriam la finalul acestui text de la sfârşitul Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar, de anul trecut:

"să luăm toţi exemplul Argentinei. Să nu ne lăsăm învinşi de viaţă ! Chiar dacă începem rău, să ne ridicăm, să luptăm, şi poate vom învinge !"



Acum după ce Loreen a câştigat EuroVision, odată la 29 de ani, şi acum iar la 40, spun aşa:

"să luăm toţi exemplul Loreen-ei. Să nu ne lăsăm învinşi de vârstă ! Orice vârstă am avea, să luptăm, şi poate vom învinge !"...din nou.

Şi după cum vedem, Loreen a făcut asta ! Bravo ei ! Să fie un exemplu pentru toţi ! Se poate orice, oricând, dacă nu renunţăm !


.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .




Scriam pe acest topic că..."Nu prea fumez [...] O fac la câte un meci de-ăsta de fotbal internaţional, mai aprins, dar în rest, nu prea".

Eeeeh, acum n-a fost un meci de-ăsta de fotbal internaţional...dar tot am fumat ţigară după ţigară. Posted Image



Hmmm, poate era mai bine dacă nu scriam asta ! Posted Image


Ai nimerit-o în analogia Loreen-Argentina, pentru că atât Messi cât și vrăjitoarea cea rea au fost împinși de la spate de ,,arbitri,, Posted Image Ambii au fost ceva cândva, dar acum chiar nu era cazul...

View Postandreic, on 14 mai 2023 - 12:04, said:

S-au sacrificat sa faca misto de Putin. E un joke show, o metoda legala de protest.


Ucrainenii au avut acu cativa ani buni o piesa tare de no1, Ruslana - Wild Horses. Dar asta de acu e mai slabuta.

Pot aprecia o caterincă de calitate gen Muntenegru cu Rambo Amadeus (nume genial!)- ,,Euro Neuro,, Croația nu a fost cazul- ,,krokodilsky psichopat,, și ei și cine a votat! Posted Image

View Postbursucelu_viesel, on 25 mai 2023 - 22:44, said:

Cam "formulatica" (predictibila) piesa pt gustul meu. E buna piesa, dar nu mi se pare iesit din comun nimic, iar instrumentul dupa refren cam trage de timp, e o piesa tip de radio dinainte.
As zice ca Laurentiu Cazan - Say something e la egalitate cu Laura Bretan - dear father. Posibil chiar Laura sa fie superioara intrucat e testata si dovedita - adica piesa aia e "virala", fac youtuberii videouri "reaction"  la piesa aia. Si pe buna dreptate acolo s-au aliniat toate stelele, caci piesa e superba, iar vocea e si ea splendida, tot ce-a lipsit a fost tara care n-a ales-o.

Dar e ironic ca cea mai apreciata piesa din Eurovision de-a noastra e una care n-a fost aleasa la selectia nationala. E o "performanta", cam cum a fost si Polonia anul asta ca toti erau in limba dupa Gladiator ala. Dar Ester Peony a noasta nu s-a calificat fata de Polonia anul asta.

Totusi, personal, eu am pun piesa lui Laurentiu Cazan pe primul loc ca valoare de piesa. Aici nu e doar o analiza teoretica, eu practic mi-am downloadat piesa asta acum vreo 5 ani cand am redescoperit-o (o auzisem cand eram mic la selectia nationala si-am tinut-o minte, atat de deosebita e). Si-am tot ascultat-o de "n" ori. Ori Laura Bretan e spectaculoasa are momentul ala la refrenul 2 unde te da pe spate insa practic nu m-am surprins ascultand-o prea des. Iar asta cu Petale, mi se pare o piesa de radio tipica, care poate m-ar si enerva daca s-ar da la radio prea mult. E prea ca si cum e facuta din formula. Refrenul incepe cu o concluzie muzicala "petale", apoi pauza si o mica argumentatie si la inceputul urmatoarei masuri iar o concluzie si apoi iar, pe un ton mai sus care imi pare disperat (din lipsa de idei urca). La sfarsit face un joc  - o amanare a sfarsitului frazei muzicale, care e de apreciat (sparge monotonia - repetitia de 3x, si reuseste sa faca refrenul repetabil, ca altfel era insuportabil), insa si aia parca pica din ..teacul de formule. E ca si cum a facut-o un generator de melodii (eu fac un program de generare de melodii, si nici eu nu i-as permite generatorului sa scoata ceva asa "formulatic").

Probabil doar ai ascultat piesa, mie mi-a plăcut foarte mult și mizanscena, 2 tineri frumoși, carismatici care aveau o chimie între ei și o coregrafie reușită, nu contează doar melodia ,,per se,, ci și show-ul, aș fi trimis-o ca atare (ca la selecția națională) la Eurovision, fără să schimb nimic.

Edited by helioglobalus, 25 May 2023 - 23:24.


#441
helioglobalus

helioglobalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.01.2013
Urmăresc Eurovision live de când îl transmite TVR (1990), și am văzut și spectacole anterioare pe casete video, plus multe melodii mai vechi pe You Tube. De regulă nu mă uit la selecția națională. Anul ăsta, pentru prima oară, nu m-am uitat la finală. Deloc. A mai fost odată când a fost un meci la concurență,când a câștigat Maneskin, dar am văzut ulterior înregistrarea pe net. Anul ăsta a fost penal. De departe cel mai prost ever. Am văzut semifinalele și mi-a fost deajuns. Prima - o infecție ABSOLUTĂ. A doua un pic mai bine, dar clar sub-standard. Nu mă consum că nu câștigă X sau Y, e mai degrabă un concurs ,,geopolitic,, la origine era un concurs de MUZICĂ, pe vremea când câștigau ABBA, Celine Dion, Gigliola Cinquetti sau Sandra Kim. Ulterior, a devenit treptat...altceva. Au început să câștige Dana International, Conchita-femeia cu barbă sau Netta- Chicken Queen (măcar asta mi-a plăcut!). Chiar dacă a devenit un soi de freakshow și un anumit tip de propagandă și corectitudine politică au devenit din ce în ce mai stridente, am continuat să vizionez, pentru că în fiecare an erau măcar 5-6 piese bune pe care le descărcam, din care majoritatea nici măcar nu ajungeau în finală. Dar anul ăsta-jale mare! Nimic, dar chiar nimic. Cu maximă indulgență, aș remarca Belgia și poate Franța (nu am văzut piesa, au dat doar un fragment care părea promițător), și ca o caterincă- Finlanda, dar asta doar prin comparație cu celelalte eșecuri, în alți ani ar fi fost doar la categoria ,,meh,,. Cel puțin Croația și Serbia nici măcar nu au fost melodii, ci niște zgomote, disonanțe puse la un loc. Ok, Croația a avut ,,mesaj,, dar nu se compară cu piesa interzisă a Georgiei- ,,We don t wanna Put in,, care pe lângă mesaj era și agreabilă, iar Serbia încearcă piese experimentale, cea de anul trecut era interesantă, asta, nu prea...Pentru cei care se grăbesc să pună etichete de homofob sau alte bazaconii, le precizez că sunt fan Pet Shop Boys și ascult cu mare plăcere Queen și Elton. Iar una din cele mai bune piese/show-uri de la Eurovision a avut-o travestitul Verka Serduchka. Pentru ceilalți care mă consideră boșorog, le recomand să asculte piesa lui Loic Notet- ,,Rythm Inside,, sau ,,Love Injected.. a Aminatei. Există doar 2 feluri de muzică-muzică bună și muzică proastă, indiferent de gen. Am gusturi eclectice de la Vivaldi la Overkill și de la muzică etno (grecească, turcească ,arăbească, africană, jamaicană, indiană, mai puțin sârbească) și populară (exceptând bănățeana) până la jazz sau fusion. Singurele genuri care îmi repugnă sunt manelele și romanțele (total) și majoritatea muzicii lăutărești. Inițial am crezut că e de la televizorul meu, că are sonorul ceva...până când a început să cânte Rita Ora, și mi-am dat seama că TV era OK, problema era la...concurenți.

Edited by helioglobalus, 26 May 2023 - 00:06.


#442
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2004
Nu ai spus nimic de dl.Izmenar afon, cu o fata de prost (cica cantaret sau ciumpalac) al Romaniei.............Posted Image

Edited by thelostlover, 26 May 2023 - 06:22.


#443
helioglobalus

helioglobalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.01.2013

View Postthelostlover, on 26 mai 2023 - 06:21, said:

Nu ai spus nimic de dl.Izmenar afon, cu o fata de prost (cica cantaret sau ciumpalac) al Romaniei.............Posted Image

Afon nu e, are o brumă de voce, piesa e mitologic de proastă, în plus i-au dat prim planuri generoase, să-i se vadă toate coșurile și furunculele, dar, într-adevăr, are o față de tocilar antipatic, care cere palme spontan, instinctiv, întâi îi dai și pe urmă te gândești...că i-ai mai da una! Posted Image

Edited by helioglobalus, 26 May 2023 - 12:20.


#444
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Va invit sa ascultati piesa Dream On al aceluiasi din 2017.
Din pacate cultivarea vocii pe care realmenete o are, nu s-a produs.
Apoi au aparut comercialele care au explotat vocea dar nu pozitiv...
Pacat.
Era o speranta
Dar dorinta pietei de a-si vinde cat mai repede "produsul" i-a fost fatala
Vezi si melodia "tatuaj"

Edited by vio69c, 26 May 2023 - 12:28.


#445
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Pe mine m-a intrigat intr-un interviu ca Theodor a zis ca scena la Eurovisionul mare, si corecgrafia i s-a impus de catre cei de-acolo. Deci sa ne intelegem, grafica scenografiei a fost penibila, mult mai penibila decat melodia lui.

Si eu credeam ca Theodor a fost lasat singur sa faca grafica si sceneta singur, insa el zica ca i-a fost impusa. Acum.. daca a facut-o reprezentatii romani, atunci aia merita aruncati afara caci asa lipsa de talent rar am mai vazut, si o baba de pe strada ar fi facut grafica mai buna decat rotocoalele alea 2 st-dr parca-s niste sani gigantici si multitudinea aia de persoane indoite si cu chitara infipta in cwr.
Daca in schimb asta le-a impus cei din UK asa cum am inteles din exprimarea lui.. atunci e sabotaj.. dar n-as crede ca tara gazda poate avea puterea de a impune grafica.

View Postthelostlover, on 26 mai 2023 - 06:21, said:

dl.Izmenar afon,
Vezi ca ..afon se refera mai mult la lipsa de a aprecia tonurile, iar el a cantat foarte bine, si in general a facut impresie ca fiind unul din cei mai talentati vocalisti. Deci afon clar nu e. Insa conform definitiei, daca tu zici ca-i afon, cand in realitate el n-a gresit tonurile... inseamna ca tu nu le ai cu distinsul tonurilor.

Referitor la voce, caci asta-i un aspect diferit fata a avea ureche muzicala, adica poti sa ai voce buna si puternica si sa n-ai ureche muzicala. Sau poti sa le ai pe astea 2 dar sa n-ai timbru placut.
Cel mai usor e sa fluieri, ca sa scoti vocea din ecuatie. Ai sa vezi ca cei care canta fals, si fluiera fals, deci nu-i corecta expresia "n-are voce" (de fapt n-are ureche muzicala). Is lucruri complet diferite.

In fine, si pe mine ma cam enerveaza tipatul ala si de la refren si ala la final, na, in general mie nu-mi place rockul tipat sau comediile alea de voci.

Edited by bursucelu_viesel, 26 May 2023 - 12:56.


#446
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Te sperii ce spun astia aici. https://youtu.be/hTV6_MAULuU?t=9
Ca voiau sa-l faca pe Andrei sa stea pe scaun tot timpul si sa cante playback la o chitara in forma de palma, imbracat in kimono. Posted Image Posted Image
Ba astia merita dati in judeca.

Asta-i obositul seful delegatiei inteleg: https://youtu.be/WtTkB28VhZ8?t=573

Edited by bursucelu_viesel, 30 May 2023 - 14:44.


#447
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Poate sa mai puna careva link-ul cu voturile din semifinale?
Adica acolo unde aparem noi cu 0 puncte. Posted Image

#448
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
https://eurovisionwo...final-2#estonia
Zicea cineva de lipsa de spirit de concurenta la noi. Uite ca aflam ca e concurenta absurda intre delegatii de la TVR de la diferiti ani. Adica anul asta au bagat bete-n roate cei care au organizat anul trecut eurovision-Romania. Posted Image
Daca-ai mai pomenit asa ceva..
Si asa cum anticipam, Andrei se lauda pe barba lui ca-i mare si tare si a luat votul pt cea mai buna voce masculina de la Eurovision si arunca toata vina pe TVR (e o amenricanca fana care a urmarit un interviu de-al lui cu romani si a concluzioinat ca niciodata nu va mai sustine Romania in eurovision si ca n-ar mai trebui lasata sa participe ... ca sa vezi ce inteleg strainii cand ne-aud (avea subtitrare interviul. A si a mai concluzionat ca-i o panarama de tara din care toata lumea ar trebui sa plece..).
In schimb chipurile tot il indrageste pe Andrei si e curioasa sa-i asculte urmatoarele piese, piese in care (Andrei) urmeaza sa critice Romania la sistemul de invatamant si alte chestii de coruptie..

Bine ca se scot indivizii la noi, pe spstele comunitati.. Individual suntem mari valori si colectiv suntem zerro. Asta-i Romania (si) azi..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate