Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Demisie in perioada de training, prima experienta=putin confuz.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
kuran102

kuran102

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2022
Pe scurt, de trei săptămâni sunt in training la o multinaționala.

Pe langa faptul ca trebuia sa fiu part time cu program de noapte am fost pus full time program de zi timp de o luna dupa training (ceea ce înseamnă ca o sa se intercaleze cu sesiunea la facultate)

Pe langa faptul ca programul la training a fost schimbat peste 2 zile de cand a început.

Am avut noroc si intre timp am primit o oferta la alta companie, o companie care este pe domeniul meu comparat cu prima care nu avea legătură cu ceea ce studiez eu.
Job ul super nice in domeniul meu ar începe peste o luna si ceva.

Este posibil ca dupa ce termin perioada de training la prima companie sa demisionez fara prea multă drama?
In curand o sa încasez salariul si nu stiu dacă asta ma afectează in vreun fel..

Pe contract nu scrie nimic de training. Acesta este pe perioadă nedeterminată și a fost deja semnat.
Acolo este menționată perioada de proba de 60 zile calendaristice si 20 de preaviz si atat.

Mutumesc!

#2
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
In cele 60 de zile de perioada de proba iti poti depune demisia cu efect imediat, fara a mai sta in preaviz. Been there, done that Posted Image

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,474
  • Înscris: 10.08.2005
Bine, nimic de training, dar trebuie sa spuna daca este norma intreaga si cum anume se executa aceasta, zi/noapte, ture, zile libere, etc.

#4
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Poti pleca de la "noul" loc de munca cu un simplu email sau apel cu explicatia ca nu mai vrei sa lucrezi acolo si basta. Daca ai primit uniforma trebuie sa o returnezi, daca ai primit un spor/prima financiara trebuie returnata, daca nu ai primit nimic ramane sa le dai email sau un apel .

Am facut asa cu 5 companii la rand :).

#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu exista perioada de training. Esti in perioada de proba. Timp de trei luni de zile poti pleca fara preaviz. Iar ei iti pot da un sut in dos tot asa, fara preaviz.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dimydesky, on 20 aprilie 2022 - 20:43, said:

In cele 60 de zile de perioada de proba iti poti depune demisia cu efect imediat, fara a mai sta in preaviz. Been there, done that Posted Image
te poate da afara si angajatorul in a 58-a zi(iti zice sa iti dai singur demisia,nu iti da nici un preaviz), been there, they did that. Sunt firme care fac asta de ani de zile,am cunoscut un caz,la 2 luni schimba angajatul ca pe ciorapi :( (exemplu Arabesque de evitat! )

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Dacă nu primeai a doua oferta, ai fi ramas la prima companie?

#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 22.02.2014
Poti sa pleci cand vrei, fara preaviz.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 stoshiba, on 21 aprilie 2022 - 09:22, said:

Poti sa pleci cand vrei, fara preaviz.
te arde la bani nu e chiar asa. Exemplu Tiger Security si Arabesque,nu iti platesc toate drepturile la plecare,daca tai din gura te-a pacalit.Daca trimiti mail documentat cu dovezi,primesti banii toti cuveniti.

Edited by MembruAnonim, 21 April 2022 - 09:33.


#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014
Vezi ce scrie în contract, ca să fii sigur în cazul în care încearcă să-ți forțeze mâna.
Cel mai probabil ești în perioada de probă, caz în care poți pleca oricând vrei, nu trebuie nici măcar să depui demisie oficial.

Am avut o situație similară, căutam un job și am primit răspuns cu o ofertă mult mai bună abia după ce lucrasem o lună la noua firmă. Le-am zis pe loc că plec, au încercat vreo 2 ore cu diferite tactici să mă convingă să stau. Apoi am plecat.

E de înțeles oricum, e o pierdere pentru ei dar tu trebuie să îți vezi de interesele tale.

Separat, asigură-te ca training-ul pe care l-ai făcut e intern. Adică nu sunt niște cursuri ținute de o companie externă. În unele contracte e o clauză destul de abuzivă, prin care dacă pleci, vor să le plătești training-ul.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Unde-i abuzul daca esti de acord cu asta ?

#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Poti sa-ti dai linistit demisia, probabil ca oamenii vor fi dezamagiti dar asta e..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate