Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Minciuni si exagerari in CV

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#109
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015
Ce ai scris tu era vlabil pana in 2011, atunci s-a modificat:

https://legislatie.j...mentAfis/127234

#110
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015
NU POATE FI MAI MARE DE...

sau exista probleme de intelegere a unui text?

Nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare inseamna ca POATE FI de 20 de zile CALENDARISTICE, e sau nu corect?

Si am pus si un pasaj din contractul de munca. Care, culmea, in lumina legii, e legal, sau imi scapa ceva?

Ai uitat sa subliniezi asta

View PostBogdansv1, on 14 aprilie 2022 - 18:02, said:

nu poate fi mai mare de


#111
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015

View Postutopium, on 14 aprilie 2022 - 14:04, said:

In Romania preavizul maxim e 20 de zile lucratoare (daca nu e functie de conducere), deci cam greu sa stii cu luni inainte.

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2022 - 16:53, said:

...


Calendaristice nu lucratoare

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2022 - 18:26, said:

NU POATE FI MAI MARE DE...

sau exista probleme de intelegere a unui text?

Nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare inseamna ca POATE FI de 20 de zile CALENDARISTICE, e sau nu corect?

Si am pus si un pasaj din contractul de munca. Care, culmea, in lumina legii, e legal, sau imi scapa ceva?

Ai uitat sa subliniezi asta

TU INCERCI SA TE SCOTI, NU EU! Ti s-a spus clar ca e vorba de preavizul maxim EXACT IN CE AI COMBATUT TU! Fii barbat si recunoaste-ti greseala.

Si ca idee, cineva poate sa-si dea demisia si sa spuna ca intra in preavizul legal iar ANGAJATORUL ii poate spune ca nu e nevoie de preaviz si ca-i face foaia de lichidare si pleaca chiar atunci, CHIAR DACA IN CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA SCRIE DE X ZILE! Doar la concediere angajatorul e OBLIGAT sa respecte ce prevede CIM.

#112
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostShade14, on 14 aprilie 2022 - 07:27, said:

E aiurea pentru ca nu stii cat dureaza procesul. La unele firme tine mai mult si habar n-ai daca inca mai trebuie sa astepti. Poate ai oferta din alta parte si nu poti astepta oricat ca sa-ti zica ei.
E normal sa te anunte la final ca nu ai fost ales. Ar trebui sa facem ca in India ca sa se invete minte, unde candidatii continua interviurile in alte parti si daca gasesc undeva platiti mai bine nu zic nimic la primii, aia asteapta sa vina omul in prima zi si nu apare nimeni Posted Image.
asta se numeste "ghosting", adica devine fantoma, nu mai da nici un semn. si se intampla destul de des, ca le mai auzeam pe gagicile de la HR cum se plangeau ca unii chiar dupa ce semnau contractul nu se mai prezentau in prima zi.

#113
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogdansv1, on 14 aprilie 2022 - 18:32, said:


TU INCERCI SA TE SCOTI, NU EU! Ti s-a spus clar ca e vorba de preavizul maxim EXACT IN CE AI COMBATUT TU!

Corect, nu am fost atent

#114
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2022 - 07:02, said:


Pierdere de vreme, de ce s-o faca?
Tu cand te duci sa cumperi rosii treci pe la fiecare taraba si ii asiguri ca nu cumperi de la ei?

Pe tine cu ce te-ar ajuta un email in care sa-ti spuna sa te duci dracu?
Sa nu-mi zici de iubiri platonice si ca vei astepta toata viata...

Aplica pentru o slujba si peste o ora considera ca ai primit un raspuns negativ.
Treci la alta...
Pentru ca asa e normal, pentru ca poate ai si alte oferte si trebuie sa stii cat de repede ce raspunsuri sa dai. Plus ca asta zic si recrutorii de multe ori, "revenim cu un raspuns indiferent daca acesta e pozitiv sau negativ". Cine ii pune sa zica asta daca nu se pot tine de cuvant?

#115
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCalvin-M, on 14 aprilie 2022 - 20:01, said:

Pentru ca asa e normal, pentru ca poate ai si alte oferte si trebuie sa stii cat de repede ce raspunsuri sa dai. Plus ca asta zic si recrutorii de multe ori, "revenim cu un raspuns indiferent daca acesta e pozitiv sau negativ". Cine ii pune sa zica asta daca nu se pot tine de cuvant?

O conta pentru voi, pentru mine e ca la piata.
Lor li se rupe de mine, mie, de ei.
Nu astept nimic de la ei.

#116
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012

View PostTsunnnami, on 09 aprilie 2022 - 13:25, said:

Super.

Raspunde acum TU la intrebarea:
"Spuneti mi un personaj din istorie pe care l apreciati,ori cu care va identificati,si de ce anume"

Sa-ti dovedesc cat de imbecil este cel care intreaba asa ceva



Perfect pentru mine.
Nici nu as dori sa lucrez pentru o companie care apreciaza ca asa dobitoc sa lucreze pentru departamentul de personal.

Pentru ca as putea sa raspund foarte bine:
"Personalitatea pe care eu o venerez inca nu a fost cunoscuta public!"
Ce-i mai faci lui Tsunami atunci?

Nu-ti face griji ca am o imaginatie si spontaneitate de sparge tot. Nu exista interviu peste care sa nu trec
Doar un psihopat si paranoic poate spune ca se IDENTIFICA cu un anumit personaj din istorie. In schimb poti aprecia un personaj din istorie la fel cum poti aprecia un sportiv sau un cantaret.
Daca as primi intrebarea asta probabil as zice ca daca ar fi fost in vestul de azi, condus de vegani, un personaj ca Winston Churchill, care a refuzat sa negocieze cu Hitler, probabil ca astazi nu mai aveam razboi in Ucraina.

#117
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,698
  • Înscris: 13.03.2005

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2022 - 17:31, said:



Mandra tocmai si-a dat demisia, asa ca stiu ce vorbesc, uite am gasit si legea si ce e stipulat la ea in contract:

Attachment demisie1.jpgAttachment demisie2.jpg

Asa ca data viitoare vii tu direct cu pasajul din lege daca ma contrazici



Si la tine e valabil

L-am gasit si pe cel actualizat, deci NU POATE FI MAI MARE DE...

Attachment demisie3.jpg

Adica poate fi si calendaristice, asa cum e in contractul de lucru

Și la mine era stipulat așa în contractul de muncă de acum 13 ani, ,
dar am aflat acum doi ani, când mi-am dat demisia, că semnasem și un act adițional cu câțiva ani în urma, care transforma zilele calendaristice în zile lucrătoare atunci când s-a actualizat legea. Ar fi trebuit să stau 45 de zile lucrătoare,dar m-am înțeles cu ei și am plecat mai repede, cu acordul părților.

#118
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Da, s-a schimbat in lucratoare, asta m-am gandit dar am scris cum era inainte. Oricum nu conteaza, poti mai devreme. Pe de alta parte la firmele mari poti sa te ocupi de ale tale in perioada aia daca nu vor sa te lase, multi asa am vazut ca fac.
Inteleg si de ce e asa la nemti, dar e mult prea mult. Perioada asta e buna ca sa documenteze ce stie si la ce lucreaza acum, sa-i mai invete pe altii, dar din experienta zic ca iese o varza acest "knowledge transfer", daca macar are loc.

Revenind la CV-uri, eu m-am mai tot uitat ce scriu oameni pe care-i cunosc pe linkedin (presupun ca unii trec in CV similar) si imi intareste ideea ca CV-ul e maculatura, vorbe goale.

#119
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCalvin-M, on 14 aprilie 2022 - 21:34, said:

Doar un psihopat si paranoic poate spune ca se IDENTIFICA cu un anumit personaj din istorie. In schimb poti aprecia un personaj din istorie la fel cum poti aprecia un sportiv sau un cantaret.
Daca as primi intrebarea asta probabil as zice ca daca ar fi fost in vestul de azi, condus de vegani, un personaj ca Winston Churchill, care a refuzat sa negocieze cu Hitler, probabil ca astazi nu mai aveam razboi in Ucraina.

E foarte periculos s-o faci

#120
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostSfaturiFaraTroleala, on 14 aprilie 2022 - 09:11, said:

de obicei sunt intrebat la interviuri "esti implicat si in alte procese de recrutare, in stadiu avansat? ai oferte pe masa"
le spun mereu ca da, ca sa par mai valoros
exact de chestia asta m-am lovit si eu la o corporatie multinationala americana
am intrebat-o ce relevanta are in procesul de recrutare? la care aia mi-a raspuns ca vrea sa stie daca mai am alta oferta de la alta firma.
i-am precizat ca nu am alta oferta, ca daca aveam o oferta scrisa nu mai pierdeam timpul cu ei.
nu cred ca i-a placut raspunsul meu, ca nu m-a mai sunat :D

#121
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 14 aprilie 2022 - 09:11, said:

de obicei sunt intrebat la interviuri "esti implicat si in alte procese de recrutare, in stadiu avansat? ai oferte pe masa"
le spun mereu ca da, ca sa par mai valoros

N-am avut niciodata, dar as fi raspuns:
1. Bineinteles (si nu minteam, stadiul avansat pentru mine poate insemna orice)
2. Ofertele le astept

"... dar voi, cum sunteti cu competitorii mei? Stadiu avansat? Aveti oferte pentru ei?"

"Cam cum suna ofertele pentru ei?"

#122
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cred ca unele firme fac doar sondaj de opinie sa vada care mai sunt salariile in piata sau sa vada cat cer oamenii ptr anumite pozitii.

acum vreo 2 ani m-am lovit de o corporatie americana care la recrutare m-a pus sa completez un formular, printre care sa uploadez si un extras de cont
am intrebat-o de ce ii trebuie un extras de cont si cica asta e procedura, ca sa verifice ca intradevar lucrez la firma respectiva.
am descarcat un extras de cont din homebank, am facut captura de ecran, am lasat doar numele firmei sa se vada ca primesc salariu de acolo si am colorat cu rosu peste suma de bani primita, precum si restul tranzactiilor care apareau in extrasul de cont.
se pare ca nu i-a placut, ca m-a sunat inapoi si m-a intrebat de ce am mascat suma tranzactiei. la care eu i-am raspuns ca nu e treaba lor sa stie cat am salariul acum.
cred ca nu i-a placut raspunsul meu , ca nu m-a mai sunat de atunci :D

si inca o faza intalnita recent: ma tot contacteaza diverse gagici pe linkedin ptr pozitii care au mai mare sau mai mica legatura cu ce fac acum.
recent m-a contactat una daca sunt interesat de nu stiu ce job. cand m-a sunat, dupa vreo cateva minute de prezentat firma si cerintele job-ului ma intreaba cat vreau. la care eu ii zis sa imi spuna cat e bugetul ptr acea pozitie si eu ii spun daca e ok sau nu. la care ea cica nu stie informatia asta, ca doar doar managerul de recrutare stie. la care eu i-am raspuns ca daca m-a contactat ea mi se pare logic ca tot ea sa imi spuna cat imi oferta.
nici nu asta nu i-a placut raspunsul meu, ca nici ea nu m-a mai sunat de atunci :D

#123
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postrex, on 14 aprilie 2022 - 23:55, said:


exact de chestia asta m-am lovit si eu la o corporatie multinationala americana
am intrebat-o ce relevanta are in procesul de recrutare? la care aia mi-a raspuns ca vrea sa stie daca mai am alta oferta de la alta firma.
i-am precizat ca nu am alta oferta, ca daca aveam o oferta scrisa nu mai pierdeam timpul cu ei.
nu cred ca i-a placut raspunsul meu, ca nu m-a mai sunat :D
In mod paradoxal tocmai astia carora le-am raspuns si eu umpic mai arogant la interviu au hotarat sa ma ia.
Ca si context, ei aveau la requirements anumite lucruri ce eu nu le-am facut sau "echivalent".
Am spus ca eu am luat acel "echivalent" in serios, iar ei daca specificau in anunt ca selecteaza doar candidati care au experienta pe ce se cere in fisa postului nu ma mai oboseam sa aplic.
Nu ma asteptam, ca tocmai ei sa ma sune cu o oferta.

L. E
Despre rexrutoarele de pe linkedin ma abtin sa comentez, caci am adunat deja 8 puncte si moderatorul ariei isi freaca mainile si abia asteapta sa imi dea inca 2

Edited by SfaturiFaraTroleala, 15 April 2022 - 06:40.


#124
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrex, on 15 aprilie 2022 - 00:55, said:

cand m-a sunat, dupa vreo cateva minute de prezentat firma si cerintele job-ului ma intreaba cat vreau. la care eu ii zis sa imi spuna cat e bugetul ptr acea pozitie si eu ii spun daca e ok sau nu. la care ea cica nu stie informatia asta, ca doar doar managerul de recrutare stie. la care eu i-am raspuns ca daca m-a contactat ea mi se pare logic ca tot ea sa imi spuna cat imi oferta.
nici nu asta nu i-a placut raspunsul meu, ca nici ea nu m-a mai sunat de atunci Posted Image

Bineinteles ca nu i-a placut raspunsul.
Ai exact atitudinea pe care o are stereotipul candidatului roman.
Sa fac o analogie

Mergi la piata. Vrei sa cumperi rosii.
Intrebi vanzatorul: "Cu cat le dai?"
El raspunde: "Cati bani ai in buzunar pentru rosii?"

Asta mi-a spus-o si o recrutoare dar am vazut chiar si la firme.
Oricum se vede/simte daca au de gand sau nu sa te angajeze.

Raspunsul la intrebarea lor despre salariu ar fi trebuit sa fie:
"Imi trimiteti fisa postului cu EXACT ceea ce am de facut, programul de lucru situatia orelor suplimentare, concediul, si, va dau raspunsul!"

Am avut un interviu telefonic la o firma japoneza din Romania.
Aceeasi intrebare.

Le-am raspuns, vin si discutam sa inteleg CE TREBUIE SA FAC, pentru ca, e posibil sa nu va pot ajuta si atunci e ilogic sa discutam acum pentru salriu.
Nu, ca lor le trebuie o cifra. Le-am explicat ca e foarte dificil sa nu am sarcinile si strategia lor de dezvoltare si sa le dau o cifra.

Nu, pentru ca asa e procedura, care e targetul meu, cat as vrea eu sa castig?
€5,000 net!
5,000? de euro?
Da!
Chiar nu stiti ce cereti?
M-ati intrebat de target.
Hai sa facem un aranjament.
Sunt sigur ca pentru postul asta ati da peste €1,000
Dati-mi doar €600/luna, timp de 6 luni. dupa care imi dati €6,000/luna daca merit, sau renunt la slujba, sau, poate renunt eu la slujba inainte de 6 luni daca nu va pot ajuta si daca nu-mi pot desfasura activitatea asa cum vreau. Pentru ca, trebuie ca si voi sa aveti capacitatea de dezvoltare pe strategia pe care o voi crea eu. Poate nu puteti, dar, va dau 6 luni in care cel putin nu pierdeti nimic.

Se pare ca a fost mult prea dificil pentru ei si, probabil au pus acolo in tabel ca vreau €5,000 si s-a incheiat

Well, decat sa lucrez cu prosti, mai bine fac taxi

View PostSfaturiFaraTroleala, on 15 aprilie 2022 - 06:36, said:

Am spus ca eu am luat acel "echivalent" in serios, iar ei daca specificau in anunt ca selecteaza doar candidati care au experienta pe ce se cere in fisa postului nu ma mai oboseam sa aplic.

Este un mod finut de a te refuza.
Imi aduc aminte ca intrebarea care mi se punea cand am ajuns in Canada, era de experienta canadiana (pe la sf interviului)
Apoi, dupa 6 ani am traversat Canada si am ajuns in London, ON.
La interviou ma intrebau de experienta canadiana, la fel. Raspuns, DA. Dar experienta de Ontario?
:lol:

#125
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
tu cred ca nu intelegi cum vin mesajele pe linkedin-ul. pot sa aplici si normal, dar din cand in cand iti dau recruteritele mesaj "ai fi cumva interesat de un job X?" tu spui da, iti trimite descrierea job-ului asa cum o pun pe site-urile de rectrutare, apoi te suna.
iar la interviu printre altele te intreba si cat vrei ptr job-ul X. pai spuneti voi, ca voi m-ati contactat pe mine.

in UK odata cu descrierea job-ului se ofera si un interval de salariu oferit ptr ca cine cauta sa stie cat ii ofera sa nu mai piarda timpul sa aplice si sa sune.
la noi nu se pune inca si salariul oferit odata cu descrierea job-ului ptr ca merg pe principiul poate gasim un fraier care cere putin sau il fraierim noi si ii dam o oferta mica. chiar daca ala a fost disperat si a acceptat un salariu mic, ala o sa plece la prima oferta cu un job mai mare. si dupa aia plang angajatorii ca oamenii nu sunt fideli, ca nu gasesc angajati buni, etc.
cica UE a scos o directiva ca la afisarea unui anunt de angajare sa se ofere si intervalul salarial. dar asta cica urmeaza sa se aplice din toamna. iar la noi naiba stie daca si de cand o sa se aplice.




si ca sa continui analogia ta, e ca si cum te-ai plimba printre tarabe cu rosii, dar pe nicaieri nu scrie pretul.
in timp ce te plimbi te intreaba o vanzatoare "baiatu, vrei sa cumperi rosii?"
si normal tu intrebi "cu cat le dai?" la care aia te intreaba "dar tu cat dai pe ele?"

Edited by rex, 15 April 2022 - 10:31.


#126
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2022 - 23:48, said:


E foarte periculos s-o faci

Periculos pentru cine? Cei ce pun o astfel de intrebare ar trebui sa se astepte si la raspunsuri. Eu zic ca ar trebui sa dai raspuns oricarei intrebari la un interviu, indiferent cat de absurda ti s-ar parea intrebarea. Nu castigi nimic daca zici "intrebarea asta nu are sens" sau "nu vreau sa raspund". In mintea angajatorului, el are intotdeauna dreptate si intrebarile lui au sens. Iar daca tu consideri ca aia is niste prosti, nu te pune nimeni sa le accepti o eventuala oferta. Ba chiar e mai frumos sa le dai cu flit unor astfel de tantalai in momentul ofertei decat sa te eschivezi de la a da niste raspunsuri la interviu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate