Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Efecte adverse ale sanctiunilor impuse Federatiei Ruse, repercusiuni asupra statelor UE

* * - - - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7936 replies to this topic

#7921
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,344
  • Înscris: 23.07.2014
Pai scrie si in articol, rusii au inceput din februarie sa mareasca taxele, si totusi venitul din taxe de la companiile petroliere a scazut in aprilie cu aproape 16%-17% fata de martie (la 185 de miliarde de ruble, de la 220 de miliarde).
Nu stiu la ce se refera predictia cu contractia de 2% (probabil ideea e ca se prevedea (ori mai bine spus, se spera)....prin ianuarie), pentru ca da, tot deficitul pe tot anul a fost deja atins in primul trimestru, iar trendul pare ca a continuat mai abitir in aprilie.

De fapt si anul trecut pretindeau ca sub 3%, dar daca te uiti la cifre, e cam 5. Si asta in conditiile in care in primele 6-7 luni au vandut in draci si aveau excedent bugetar, deci deficitul si contractia a rezultat de prin august-septembrie incolo.

Edited by SorinGT, 09 May 2023 - 11:57.


#7922
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 alin2pas, on 09 mai 2023 - 03:26, said:

Tare aș vrea să-mi spună unul din ăștia cu "pretențiile legitime", a discutat vreodată cu locuitorii acelor teritorii la care are pretenții? Sau aceia nu contează?

De exemplu cam cum? Romanii stabiliti intr-o zona a Spaniei sau SUA sau "negrii" stabiliti in acele zone din SUA sau chinezii din alte zone numite "Chinatown" sa fie intrebati: ma, voi mai vreti ca acest teren sa mai apartina SUA sau Spaniei? Sau sa treaca la RO, Africa (generic), China?

Edited by diaconuliviu, 09 May 2023 - 12:25.


#7923
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008
La fel cum negrii din Congo nu au dreptul să decidă ce limbă oficială să aibă locuitorii din Spania, nici noi nu avem dreptul să decidem ce limbă oficială să aibă locuitorii din Basarabia, Odesa etc. E dreptul lor să decidă. Implicit, de care țară să aparțină. Dacă vom considera altfel nu vom fi cu nimic mai buni decât rușii care au invadat Ucraina.

#7924
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Teoretic, aia din Sevastopol au vrut sa apartina de Rusia in 2014. Aia care erau impotriva au fost obositi si n-au votat la referendum. Sau n-au fost invitati, nu stiu.
Mie mi-ar placea ca Tg Jiu sa apartina de Belgia.

#7925
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,615
  • Înscris: 30.08.2017
Poate că rusii erau majoritari în Crimeea, dar vremea schimbării granitelor a cam trecut.

Dacă o tot ținem cu prostii d-astea, nu mai scăpăm vreodată de războaie.

In plus, acolo a fost referendum cu pistolul la tâmplă.

Edited by george_alexandru, 12 May 2023 - 07:33.


#7926
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,185
  • Înscris: 27.02.2018

 Don_Costica, on 12 mai 2023 - 04:42, said:

Teoretic, aia din Sevastopol au vrut sa apartina de Rusia in 2014. Aia care erau impotriva au fost obositi si n-au votat la referendum. Sau n-au fost invitati, nu stiu.
Mie mi-ar placea ca Tg Jiu sa apartina de Belgia.
Dar Ardealul ti-ar plăcea sa aparțină de ungaria si Moldovele de dincoace si dincolo de Prut sa fie anexate la mama raZZia, asa cum viseaza frumos tot felul de iredentiști si revizioniști?

#7927
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,615
  • Înscris: 30.08.2017
Face parte din România iar soarta și-o hotărăsc la votul pentru locale, parlamentare și prezidențiale.

#7928
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,615
  • Înscris: 30.08.2017
Separatismul in secolul 21 este o prostie indiferent ca are treaba cu Rusia sau cu altii.

#7929
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,344
  • Înscris: 23.07.2014

 Don_Costica, on 12 mai 2023 - 04:42, said:

Teoretic, aia din Sevastopol au vrut sa apartina de Rusia in 2014. Aia care erau impotriva au fost obositi si n-au votat la referendum. Sau n-au fost invitati, nu stiu.
Mie mi-ar placea ca Tg Jiu sa apartina de Belgia.

Nu conteaza ce au vrut aia din Sevastopol, asa cum n-ar conta ce vor aia din Tg. Jiu (oricum analogia e cam...nepotrivita). referendumurile se fac numai la nivel national, pe toata Ucraina (Romania, Spania etc-etc...). Nu la nivel de judet, sat, scara de bloc.

 george_alexandru, on 12 mai 2023 - 07:30, said:

Poate că rusii erau majoritari în Crimeea, dar vremea schimbării granitelor a cam trecut.

Dacă o tot ținem cu prostii d-astea, nu mai scăpăm vreodată de războaie.

In plus, acolo a fost referendum cu pistolul la tâmplă.

Poate sa fi fost cel mai cinstit referendum din lume, toti sa se fi udat la gandul ca intra in Rusia (iar daca te uiti la atitudinea multor rusi din vest, ce te-ar putea mira acolo...), tot are mai putin de zero relevanta. Absolut niciuna. Inainte de toate, nu ar fi un referendum, ar fi doar o actiune nedefinita, locala si selectiva. Ne-ar mira peste masura sa auzim ca ungurii din Harghita sau Satu-mare vor in Ungaria? Ok, si ce daca, cui ii pasa?

Edited by SorinGT, 12 May 2023 - 09:15.


#7930
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,615
  • Înscris: 30.08.2017
Așa e, referendumurile de separare sunt contrare constituției cred că peste tot în lume.

#7931
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010

 SorinGT, on 12 mai 2023 - 09:19, said:


Asta ce teza sulii mai e?

Cunoaștem: "Dictatura Proletariatului" - cei mai mulți au întotdeauna dreptate. Ion Brătianu în Parlamentul României: "Vrem Ardealul, dar fără ardeleni", imbecilitatea secolului XX!

#7932
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,615
  • Înscris: 30.08.2017
Bun, dar suntem in secolul 21, ce relevanta are in contextul actual ce a spus Bratianu acum 100 de ani?

#7933
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,344
  • Înscris: 23.07.2014

 Sidorin, on 12 mai 2023 - 09:27, said:

Cunoaștem: "Dictatura Proletariatului" - cei mai mulți au întotdeauna dreptate. Ion Brătianu în Parlamentul României: "Vrem Ardealul, dar fără ardeleni", imbecilitatea secolului XX!

Nu traim in anii '30.
Oricum....dreptul asta la autodeterminare e invocat cu foarte mult dublu-standard, dupa cum se vede. De pilda de catre rusi. Il acorda unor minoritati ruse, dar nu vor sa-l recunoasca unor popoare, vrand sa dea revers la tot ce s-a intamplat in '91-'92. Convenabil. Si carta aia ONU tot la popoare se refera.

N-ai cum sa accepti separatisme pe baza unor concentrari locale de minoritati. Practic China ar putea asa sa anexeze regiuni prin toate tarile. Pai n-ar fi aia o "dictatura a proletariatului" la nivel local?

Edited by SorinGT, 12 May 2023 - 09:39.


#7934
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
Din păcate mai văd gândire de secol XIX (capitală versus "provincie"), organizarea teritorială a țării datează din...1968 - făcută total aiurea (părerea mea), (s-au mai făcut sinecuri - noi "muncipii", orașe, comune si în unele nu există nici măcar apă curentă și canalizare).
Mi-am iubit mult țara, să nu mă înțelegeți greșit, dar la un moment dat te mai și "saturi" să fim veșnic ultimii, cred că dacă vor mai fi primite 10 țări în UE, România tot ultima o să fie, sper să nu am dreptate...

Edited by Sidorin, 12 May 2023 - 09:45.


#7935
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,615
  • Înscris: 30.08.2017
Bulgarii sunt in spatele nostru din toate punctele de vedere.

Dpdv economic am recuperat mult fata de tarile din valul anterior. Daca se pastreaza trendul din ultimii 10 ani, pe unguri ar trebui sa ii depasim in curand la capitolul economic.

Suntem insa foarte deficitari la infrastructura, dar si aici lucrurile incep sa se miste.

Eu as zice ca este mai probabil sa urcam in clasament, decat sa ne ducem in spatele bulgarilor.

Sa nu uitam ca,spre deosebire de restul, noi am ratat complet anii 90, de aici si acest ecart fata de celelalte tari foste comuniste.

Edited by george_alexandru, 12 May 2023 - 09:50.


#7936
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,344
  • Înscris: 23.07.2014

 Sidorin, on 12 mai 2023 - 09:44, said:

Din păcate mai văd gândire de secol XIX (capitală versus "provincie"), organizarea teritorială a țării datează din...1968 - făcută total aiurea (părerea mea), (s-au mai făcut sinecuri - noi "muncipii", orașe, comune si în unele nu există nici măcar apă curentă și canalizare).
Mi-am iubit mult țara, să nu mă înțelegeți greșit, dar la un moment dat te mai și "saturi" să fim veșnic ultimii, cred că dacă vor mai fi primite 10 țări în UE, România tot ultima o să fie, sper să nu am dreptate...

Anumite autonomii administrative, federalizare (cum au nemtii landuri)...e una, aiureli cu declarari de autonomie teritoriala, independenta, separatism, e alta.

Edited by SorinGT, 12 May 2023 - 09:51.


#7937
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,380
  • Înscris: 29.07.2013
Din nou s-a ajuns la batutul campilor pe acest topic!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate