Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Regulamentul intern?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 12.09.2021
Am o întrebare, de azi purtatul măștii nemaifiind obligatoriu, așa cum a comunicat ministrul sănătății, de ce unele corporații încă îi obligă pe angajați să poarte masca la locul de muncă? Este cazul concret al prietenei mele care astăzi a intrat la servici în schimbul 2 și normal, a intrat fără mască, și imediat a sărit tipul de la Protecția muncii cum că angajații lor trebuie să o poarte până la sfârșitul lunii că așa au hotărât cei de la conducerea companiei și este acum parte din Regulamentul Intern. Și de luna viitoare, citez, mai vedem...Hmm... OK, corporațiile au dreptul să-și facă regulamente interne dar eu zic că nu e normal ca regulamentul intern să intre în contradicție cu legislația țării în care corporația își desfășoară activitatea, nu? Altfel, îmi fac și eu o companie și introduc în Regulamentul Intern tot felul de obligații aberante, de exemplu în regulamentul meu intern, purtatul chiloților de către personalul de gen masculin se va face peste pantaloni... și faze de genul ăsta...
Întrebarea mea este, au dreptul corporațiile să facă treaba asta? Să ceară purtatul măștii în interior chiar dacă s-a ridicat starea de alertă? Eu mă gândesc serios să luăm un avocat și să-i zgâlțâim puțin pe cei din corporație... în rest, angajații de acolo nu sunt uniți, sunt prea spălați pe creiere și execută automat ce li se spune de frică să nu-i dea afară, nu au cojones, căci dacă ar fi uniți, așa cum eram noi la fostul meu loc de muncă, nu mai puteau să facă chestii de genul ăsta. În fine, ce spuneți, am vreo șansă legal, să-i pun puțin cu botul pe labe?

Edited by Comandorul, 09 March 2022 - 15:20.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Au dreptul la regulament intern, nu e nici o contradicție cu legislația.

View PostComandorul, on 09 martie 2022 - 15:20, said:

Eu mă gândesc serios să luăm un avocat și să-i zgâlțâim puțin pe cei din corporație...

Nu îți luase avocatul niște bani degeaba...

#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Citat: "nu e normal ca regulamentul intern să intre în contradicție cu legislația țării"
Cind faci asemenea afirmatii incearca sa pui si articolele din legea la care faci referire! Altfel te agiti degeaba si mai rau iti faci ! Cit despre sanse = 0,0000 !

Edited by iuliean50, 09 March 2022 - 16:45.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,488
  • Înscris: 01.12.2001
Au și vreo sancțiune pt asta? Dacă mâine prin RI obliga angajații sa fie în costum de baie, e ok? Acest RI a fost aprobat de CA, și afișat din timp?
Si la mine au uitat afișe cu masca la întrare. Am sesizat și le-au dat jos.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E Ok. Nu se incalca nici o lege.

#6
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 18.06.2017
Si chirurgii poarta manusi cand te opereaza, asta oare nu intra in contradictie in acelasi mod cu legislatia tarii?
Vorbeste cu un avocat sau 2 daca nu iti convine ce iti zice primul.

Edited by robert23mg, 09 March 2022 - 16:51.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,488
  • Înscris: 01.12.2001
Chirurgii poarta masca și mănuși că asta e procedura la ei.
Dar oare în RI se pot introduce orice aberații? Că trebuie masca, sau basca, sau cravata? De o anumită culoare?
RI trebuie aprobat în CA, nu sa se modifice zilnic.
Aveau și înainte de 2020 acest articol in RI?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdorin_2k, on 09 martie 2022 - 16:57, said:

Că trebuie masca, sau basca, sau cravata? De o anumită culoare?
Chiar se poate. Depinde acum si de specificul jobului.

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Da, se poate introduce orice.
Tu ca angajat ai optiunea sa pleci. Nu te forteaza nimeni sa stai la munca cu masca, daca nu vrei. Iti iei catrafusele si pleci la alta firma.
ROIul nu trebuie aprobat de CA decat daca asa scrie undeva. In general nu exista administratorul face genul asta de documente, nu CA. Nu-i intereseaza pe ei nimicuri d-astea.
ROIul se poate schimba oricand; trebuie doar adus ulterior la cunostinta angajatilor.

#10
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Asa este procedura si in compania respectiva poti sa ¬¬operezi in excel¬¬ doar daca ai masca.
Eu cred ca pot sa impuna anumite reguli si nu intra in contradictie cu legislatia actuala.

Asa nu au ce sa-ti faca nici daca te duci in slapi si in slip la munca si nu au cum sa-ti impuna o anumita tinuta.
Este ilegal daca impun in regulamentul internet o tinuta adecvata?
Nu am stat sa caut cei si cum dar pot sa impuna anumite chestii care sa nu-ti ingradeasca anumite drepturi.

Cei care au timp si chef, pot sa rasfoiasca legislatia. Trebuie sa fie anumite reguli sau daca ai nesansa este neclara si lasa la aprecierea....:)))


View Postdorin_2k, on 09 martie 2022 - 16:57, said:

Chirurgii poarta masca și mănuși că asta e procedura la ei.
Dar oare în RI se pot introduce orice aberații? Că trebuie masca, sau basca, sau cravata? De o anumită culoare?
RI trebuie aprobat în CA, nu sa se modifice zilnic.
Aveau și înainte de 2020 acest articol in RI?


#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca legea spunea ca portul mastii e interzis, corporatia ar fi incalcat legea. Daca legea zice ca nu e obligatoriu, corporatia poate introduce aceasta obligatie in regulamentul ei. Altfel de ce se mai numeste "regulament de ordine interioara"? Mai restrange, pe teritoriul ei, niste drepturi pe care le ai pe domeniul public. De exemplu, ai voie sa fumezi in aer liber. In curtea corporatiei se mai adauga niste conditii: in loc special amenajat, in numar maxim de x persoane, intr-un anumit interval orar. Sau deloc.

#12
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.01.2006
Eu te sfatuiesc sa stai linistit cu avocati si altele. ROI poate fi contestat daca e complet absurd (acum fiecare cu ce considera absurd) sau daca e ilegal.
Iti dau un exemplu, la fostul loc de munca in ROI era scris clar ca tinuta obligatorie e office.
La 36 de grade e o placere sa vii la birou cu transportul in comun la pantalon la dunga si camasa. Tot placere era cand aerul conditionat era mort.
Astea erau niste cretinisme fatate de o minte creata, nu vad sensul pentru care se cerea asta (nu se lucra cu publicul sau direct cu clientii).
Cu ce ar fi afectat sa vii cu un tricou la munca, eu nu am inteles.
Ideea e ca unii au mai incercat sa vina din greseala la tricou si pantalon 3/4 si imediat au fost trimisi acasa ziua respectiva, fara discutii.
Da, atmosfera de rahat, firma de rahat (complet de acord), dar asta era regulamentul.

La alta firma chiar eu am patit-o. Folosesc tigara electronica. Pe vremea cand nu era interzisa in spatii inchise, o foloseam la birou. Nu aveam oameni foarte aproape si nu foloseam model locomotiva. Dar s-a trezit cineva sa adauge in ROI ca nu e voie. Am incercat eu sa ma ascund, dar pana la urma a venit pupincuristul firmei si m-a somat sa respect regulamentul.

Asadar, las-o asa, pierzi nervi si eventual bani.
Si daca sunt mai multe probleme acolo (angajatii nu-s uniti, spalati pe creier) recomand sa inceapa sa-si caute alternative de serviciu.

Edited by ambr0zie, 09 March 2022 - 17:52.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,488
  • Înscris: 01.12.2001
Faceți confuzie. RI și ROI is diferite.
Regulament Intern și Regulament de Ordine Interioara.

Unele institutii au ROI și RI ce sunt diferite.

Edited by dorin_2k, 09 March 2022 - 18:27.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,488
  • Înscris: 01.12.2001
ROI vs RI
https://legislatiamu...tul-intern.html

Inițiatorul a zis de RI, nu de ROI. Asta se modifică obligatoriu având consultarea angajaților.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Companiile au dreptul să impună purtarea măștii, nu e nici o încălcare a legii deoarece legea nu interzice purtarea măștii. E într-adevăr neplăcut, însă în afara de a protesta nu prea aveți ce să faceți.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,488
  • Înscris: 01.12.2001
Dar au dreptul de sancționare dacă nu porți masca? Pe ce temei?

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Nerespectarea regulamentului intern?

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,488
  • Înscris: 01.12.2001
Au prevăzute sancțiuni în RI?
RI nu se poate modifica de ieri pe azi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate