Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CANNES 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
906 răspunsuri în acest subiect

#469
Math_2

Math_2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 03.04.2023
Oameni buni, am scris mai sus. 0.95 lei/kWh este pretul energiei active din contract. EON in zona Moldova. Foarte multi spuneti ca nu exista compensare cantitativa 1:1 si nu am nici un exemplu care sa va contrazica. Dar acest exemplu si altele sunt SI MAI FAVORABILE. Omul plateste plateste 0.80 (pret plafonat pentru consum din retea sub 255kWh/luna) cu toate taxele si i se compenseaza la pret mai MARE adica 0.95. Adica factura pe minus de fiecare data cind introduce in retea mai mult decat consuma. Am posibilitatea sa pun o poza ? Sa vedeti un alt axemplu cu pretul la care a fost reportata energia introdusa in retea la un alt prosumator cu contract la Engie. Veti vedea ca se va putea obtine compensare cantitativa 1:1 pentru cine face solicitare la furnizor conform OUG143. La Hidroelectrica ar fi o diferenta de la cer la pamant.
Romania arata cum arata din cauza noastra. "Nu se poate face nimic!" "Merge si asa!"

#470
Math_2

Math_2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 03.04.2023

 mihai93, on 09 aprilie 2023 - 12:34, said:

Userul Math_2 abereaza cine iti da tie 95 de bani la hidro cand pretul energiei active e sub 30?
La e-on in schimb ai pret de contract 90 bani - 1 leu ptr energie activa injectata si tu o primesti compensata la 80 bani.
Prima fraza este falsa si jignitoare. Nu am spus niciodata ca e vorba de Hidroelectrica. Poate ar trebui moderate aceste atacuri. Parerea mea. Interesant ca in a doua fraza confirma ce am spus. Posted Image

#471
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.419
  • Înscris: 10.05.2007
Ești pe aria prosumatori hidroelectrica, de aici și ideea că :
1. Ești prosumator
2. Furnizorul tau este hidroelectrica
3. Compensarea cantitativa este de fapt financiară

#472
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.183
  • Înscris: 11.01.2009
Pune o poza daca ai.

#473
Math_2

Math_2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 03.04.2023

 sparkyson, on 09 aprilie 2023 - 19:01, said:

Pune o poza daca ai.

Am incercat juma de ora. Nu reusesc..... poate pentru ca sunt in perioada de proba....
Cunosc trei prosumatori care primesc compensare pentru energia injectata in retea la pret mai mare decat cel platit cu toate taxele pe energia consumata din retea. Doi dintre ei datorita pretului mare la energia activa din contract (0.95 lei/ kWh) si a consumului sub 255 kWh/luna deci pret de cumparare de 0.80 lei/kWh cu toate taxele. Poza este cu energia injectata reportata de la un alt prosumator . 2000 kWh reportati care au fost injectati in iunie-oct 2022 cu preturi de 0.96   1.74    2.06   1.39   1.15   valoarea energiei injectate reportate este de peste 3000 lei cu minus evident.  Cum sa pun poza aici ???
Totusi ma mira ca eu am gasit trei si voi nu ati vazut asa ceva pana acum. Daca se poate sa primesti MAI MULT decat platesti, de ce sa nu se poata compensare cantitativa 1:1 asa cum scrie in lege ?

#474
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 768
  • Înscris: 13.11.2003
Pentru ca ordonanta aia fara norme de aplicare nu are nici un efect. Normele de aplicare date de ANRE stabilesc cum se face compensarea. Nu exista nici un utilizator sub 200kw care sa aiba compensare cantitativa sau sa fie platit la pretul PZU. Daca nu faci cerere la furnizor pentru "compensarea cantitativa" inseamna ca renunti la dreptul tau de a primi ceva pe energia exportata, deoarece legea anterioara care spune ca tu vinzi energia la pretul PZU a fost valabila pana in aprilie anul trecut. De atunci, nu ai alte variante : fie ceri "compensarea cantitativa", fie dai curentul gratis la furnizor.

La exemplul de care zici la EON este probabil o scapare din modul idiot cum au fost scrise legile. Teoretic nu ar trebui sa iti dea pe kwh mai mult decat platesti tu pe factura aia pe energia activa, dar probabil compensarea asta i-a dat peste cap si nu stiu cum sa proceseze asta. Ori au procesat ok si este o lacuna in modul de calculare, nu ar prima data cand guvernantii dau legi aiurea.

#475
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 20.06.2006
ceea ce inseamna ca poate sa ramana asa, dar mai plauzibil mi se pare ca in momentul in care o sa le pice fisa o sa emita o grama de facturi rectificative sa i regularizeze pe prosumatori la normele ANRE, daca or mai exista

#476
Math_2

Math_2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 03.04.2023

 KTF, on 10 aprilie 2023 - 08:51, said:

Pentru ca ordonanta aia fara norme de aplicare nu are nici un efect. Normele de aplicare date de ANRE stabilesc cum se face compensarea. Nu exista nici un utilizator sub 200kW care sa aiba compensare cantitativa sau sa fie platit la pretul PZU.

1. ANRE prin ordinul 15 nu stabileste cum se face "compensarea" ci "regulile de comercializare e energiei electrice produse" de prosumatori. Comercializare inseamna evident un pret la care vinzi energie. Compensare cantitativa are alt inteles si este clar confirmat in OUG143. Injectez in retea N kWh pot lua din retea N kWh.
2. preturile de mai sus la care se face reportarea intre 0.96 - 2.09 sunt probabil bazate pe PZU, pentru ca alta logica (if any) nu vad.

Imi puteti explica daca pot pune poza si cum sa fac. Multumesc

#477
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 312
  • Înscris: 05.01.2007
Daca nu poti pune poza aici, pune-o pe un site de image sharing (de exemplu https://imgbb.com/) si pune aici doar link-ul.

#478
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 30.07.2007
Eu tot primesc facturi pt energia consumată dar nimic pt cea injectata. Ați primit careva? Sunt prosumator din aug la hidro

#479
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.349
  • Înscris: 29.05.2004
si aia consumata e facturata la cati lei / kwh ?

#480
Math_2

Math_2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 224
  • Înscris: 03.04.2023

 pexic, on 13 aprilie 2023 - 15:51, said:

si aia consumata e facturata la cati lei / kwh ?
Pentru persoane fizice este maxim 0.70 lei/kWh. Eu am inceput sa primesc facturile Hidroelectrica la foc continuu. Trei facturi pentru iulie-aug-sep 2022 in cateva saptamani. Le-am platit instantaneu desi au 45 de zile termen de plata. De jena.... dupa ce ca e cel mai bun pret de departe, mai si platesti dupa 9 luni .....

#481
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 30.07.2007
0.68

#482
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.349
  • Înscris: 29.05.2004
deci nu ai injectat nimic legal...

#483
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 30.07.2007
Cum adică nu am injectat nimic legal? Am contractul de prosumator din august 2022.

#484
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.349
  • Înscris: 29.05.2004
pai din ce am mai auzit si eu..ar fi trebuit sa platesti cam 0.45 lei / kwh daca injectai cel putin cat ai consumat..

#485
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.419
  • Înscris: 10.05.2007

 Math_2, on 14 aprilie 2023 - 21:00, said:


Pentru persoane fizice este maxim 0.70 lei/kWh. Eu am inceput sa primesc facturile Hidroelectrica la foc continuu. Trei facturi pentru iulie-aug-sep 2022 in cateva saptamani. Le-am platit instantaneu desi au 45 de zile termen de plata. De jena.... dupa ce ca e cel mai bun pret de departe, mai si platesti dupa 9 luni .....
Ai părăsit topicul sau încă încerci să pui poza ?

#486
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 30.07.2007
Da, nu mi au compensat nimic, daca asta ai vrut sa zici. O sa le dau mail, apoi ANRE :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate