Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#433
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
ieftin in ultimul an sau doi fata de preturile publicate de restul furnizorilor de la noi*

si in uk probabil multe alte tari ai tarife ft bune de noapte

Edited by at_b, 28 March 2023 - 20:13.


#434
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
de aici: https://euenergy.live/

in Ro: 81 Euro/MWh
in Fr: 124 Euro/MWh

deci RO + 50% = FR

#435
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
Am trimis ieri certificatul de racordare la HE. Am mai atasat CI + ultima factura. Am citit pe net ca ar mai trebui completata o cerere dar pe site nu scrie nimic. Stie cineva daca mai trebuie ceva ?

#436
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
Tocmai am primit raspuns si am incheiat contractul online in 3 minute Posted Image
Bravo Delgaz si Hidroelectrica , am demarat procedura la inceputul lunii iar de azi is prosumator !

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Stimate client,
Va informam ca aveti posibilitatea de a incheia online contractul de vanzare-cumparare energie electrica in calitate de prosumator, accesand portalul CLIENT.HIDROELECTRICA.RO, sectiunea Contractare-Contract vanzare-cumparare energie electrica (prosumator).
Documentete obligatorii: Certificatul de racordare a locului de producere si consum, eliberat de catre operatorul zonal de distributie (ATENTIE: se va incarca Certificatul de racordare, NU Avizul tehnic de racordare !!! In lipsa certificatului de racordare, operatorul zonal de distributie nu ne va pune la dispozitie datele de masura necesare intocmirii facturii. )


"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Edited by csi1, 29 March 2023 - 09:30.


#437
emi2

emi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.10.2005
Salutare,

Am incercat si eu sa folosesc https://client.hidro....ro/contractare pentru a incheia contractul de prosumator, insa nu imi accepta fisierul .pdf.
Mesajul pe care il primesc este: "Documentul incarcat nu a putut fi procesat, va rugam sa il rescanati si sa incercati din nou.''
Am incercat si cu alt browser si la fel zice.
Au mai trecut si altii prin asta? Cum se poate rezolva?

#438
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 emi2, on 31 martie 2023 - 17:26, said:

Salutare,

Am incercat si eu sa folosesc https://client.hidro....ro/contractare pentru a incheia contractul de prosumator, insa nu imi accepta fisierul .pdf.
Mesajul pe care il primesc este: "Documentul incarcat nu a putut fi procesat, va rugam sa il rescanati si sa incercati din nou.''
Am incercat si cu alt browser si la fel zice.
Au mai trecut si altii prin asta? Cum se poate rezolva?
Aceeasi problema intampin si eu. Sper sa nu trebuiasca sa merg in persoana la vreun ghiseu Hidroelectrica.
A gasit cineva solutie pentru problema asta?

#439
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
eu am atasat certificatul de racordare in format pdf asa cum l-am primit pe email de la delgaz. daca e facut pdf dupa o imagine e posibil ca nu pot fi extrase datele automat( contractul apare imediat dupa ce atasati pdf-ul cu datele extrase din el).

#440
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
La mine a functionat vineri cu CRR-ul primit pe mail de la Electrica distributie.

#441
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Si eu am atasat fisierul, asa cum l-am primit de la Distributie Oltenia  si Hidroelectrica zice sa rescanez.

#442
Math_2

Math_2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.04.2023
Referitor la compensarea cantitativa pentru energia introdusa in retea va citez din ordananta de urgenta OUG143/2021: "(3) La solicitarea prosumatorilor care produc energie electrică în unități de producere a energiei electrice cu o putere instalată de până în 200 kW și cu care au încheiate contracte de furnizare a energiei electrice, furnizorii de energie electrică sunt obligați:
a) să realizeze în factura prosumatorilor o compensare cantitativă, respectiv să factureze doar diferența dintre cantitatea de energie consumată și cantitatea de energie produsă și livrată în rețea;
b) să reporteze în facturile prosumatorilor, în situația în care cantitatea de energie produsă și livrată în rețea este mai mare decât cantitatea de energie consumată, diferența dintre cantitatea livrată și cea consumată, prosumatorii putând utiliza cantitatea de energie reportată pe o perioadă de maximum 24 de luni de la data facturării."

Este cat se poate de clar, mai ales ca in continuare ordonanta vorbeste de prosumatori cu capacitate intre 200 si 400kW unde se specifica un pret de achizitie pentru energia introdusa in retea. Mai ales pentru clientii Hidroelectrica diferenta intre a obtine o compensare cantitativa si ce se intampla acum respectiv 0.25 lei/kWh este de la cer la pamant. Intrebarea este se poate face ceva ?

Edited by althea, 04 April 2023 - 05:32.


#443
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Asa,si? Ce nu e clar? Compensarea cantitativa se face la cantitatea de energie, nu la altceva. Vrei sa o vinzi? Fa parc peste 200kw.

#444
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
OUGul de care vorbesti a fost "anulat" de o lege secundara (ordin ANRE) care prevede altceva. Ordinul ANRE a fost anulat in ianuarie de Curtea de Apel (contencios administrativ si fiscal) si inca se asteapta motivarea curtii. Dupa motivare, partile au 15 zile daca vor sa depuna contestatie... deci dureaza...

Intre timp, furnizorii primesc energia de la prosumatori, multumesc printre dinti, se dau loviti si nu fac nimic... nu emit facturi pentru ca, spun ei, "modifica sistemele informatice pentru a reflacta ultimile modificari legislative" si asta ca raspuns oficial la reclatie via ANRE.

toti sunt in cardasie.

#445
Math_2

Math_2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.04.2023
ANRE este cea mai tare din parcare dar nu poate anula legi. Prevederea din OUG 143/2021 este valabila si foarte clara. Daca cititi cu atentie NU este obligatoriu sa se faca o compensare cantitativa si este limitata in timp pentru incurajarea investitiilor in domeniu. "La solicitarea prosumatorilor care produc energie electrică în unități de producere a energiei electrice cu o putere instalată de până în 200 kW.....". A facut cineva dintre voi solicitare la furnizor ?
Si o mica observatie: exista prosumatori fericiti care primesc lunar facturi pe minus pentru ca pretul lor de cumparare este mai mic decat pretul la care se compenseaza energia introdusa in retea.

#446
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014

View PostMath_2, on 04 aprilie 2023 - 10:27, said:

ANRE este cea mai tare din parcare dar nu poate anula legi. Prevederea din OUG 143/2021 este valabila si foarte clara. Daca cititi cu atentie NU este obligatoriu sa se faca o compensare cantitativa si este limitata in timp pentru incurajarea investitiilor in domeniu. "La solicitarea prosumatorilor care produc energie electrică în unități de producere a energiei electrice cu o putere instalată de până în 200 kW.....". A facut cineva dintre voi solicitare la furnizor ?
Si o mica observatie: exista prosumatori fericiti care primesc lunar facturi pe minus pentru ca pretul lor de cumparare este mai mic decat pretul la care se compenseaza energia introdusa in retea.

1. OUGul mentioneaza ca ANREul trebuie sa dea normele de aplicare... fara acele norme OUGul este doar un text pe o hartie;
2. ANREul, prin ordinul 15/2022, a schimbat legea primara (fapt ilegal, constatat si de Curtea de Apel). Procedural, trebuie motivarea curtii si pe urma partile au dreptul la contestatii, deci dureaza;
3. Tot ordinul ANRE anuleaza partea cu "solicitarea", astfel devine obligatorie compensarea pentru prosumatorii cu instalatii sub 200kW :-( ;
4. Furnizorii (care ar trebui sa scoata bani din buzunar si sa plateasca) se folosesc de pretexte ca "legi neclare", "instabilitate legislativa" ori "timp necesar pentru implementarea legislatiei in sistemele informatice" pentru a nu emite facturi pentru prosumatori. Eu am deja 11 luni incheiate si nefacturare;
5. Am trimis nenumarate reclamatii la ENEL, ANRE, ANPC... toate au fost inchise cu explicatiile de mai sus ori cu confirmare ca "au fost aplicate masurile contraventionare prevazute de lege" si eu am ramas cu "dreptatea in mana" si cu energia injectata.

asa ca... sa nu uit - DEMISIA ANRE!

PS. Acum cateva saptamani mi-au confirmat: "Ne cerem scuze pentru termenul de asteptare. Implementarea compensarii cantitative este un proces complex, aceasta intarziere fiind cauzata de implementarea modului de facturare privind plafonarea facturilor, iar in acest moment se lucreaza la remedierea situatiei, aceastea fiind in curs de emitere."

#447
Math_2

Math_2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.04.2023
Asta se poate discuta foarte mult, daca ordinul ANRE respecta OUG sau nu. Vom vedea ce se intampla si cu procesul castigat in prima instanta care probabil va mai dura ani de zile in stilul nostru traditional.
Insa, solicitarea unui prosumator de compensare cantitativa conform OUG este perfect normala si legala iar furnizorii vor trebui sa raspunda. In special prosumatorii care au consum mare de energie (centrale electrice clasice, pompe de caldura, masini electrice) vor beneficia in mod semnificativ. Daca ne organizam si facem un demers comun vom reusi cu siguranta sa schimbam ceva. in cel mai rau caz, proces impotriva furnizorului care nu respecta legea si refuzul de plata al facturilor.  

Astazi 4apr2023 pe site-ul Ministerului Energiei: https://energie.gov....re-cantitativa/
citez si de aici:
"Furnizorii de energie electrică sunt obligați, la solicitarea prosumatorilor care produc energie electrică în unități de producere a energiei electrice cu o putere instalată până în 200 kW și cu care au încheiate contracte de furnizare a energiei electrice:
a) să realizeze în factura prosumatorilor o compensare cantitativă, respectiv să factureze doar diferența între cantitatea de energie consumată și cantitatea de energie produsă și livrată în rețea;
b) să reporteze în facturile prosumatorilor, în situația în care cantitatea de energie produsă și livrată în rețea este mai mare decât cantitatea de energie consumată, diferența între cantitatea livrată și cea consumată, prosumatorii putând utiliza cantitatea de energie reportată pe o perioadă de maximum 24 luni de la data facturării."

#448
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005

View PostMath_2, on 04 aprilie 2023 - 10:27, said:

Si o mica observatie: exista prosumatori fericiti care primesc lunar facturi pe minus pentru ca pretul lor de cumparare este mai mic decat pretul la care se compenseaza energia introdusa in retea.

Poți detalia? La ce furnizor?

#449
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,337
  • Înscris: 29.05.2004

View PostCRG, on 04 aprilie 2023 - 14:04, said:

Poți detalia? La ce furnizor?

In alta tara, evident.  :)

#450
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
Eram curios dacă e vorba de Cooperativa de energie sau RCS. Ultimul contractează doar dacă ai capacitate mare de producție și plătește f greu, dar primul contractează orice nivel de producție și promite ca plătește în 45 de zile soldul negativ. Doar ca au o baza foarte mica de clienți și nu am feedback din piață.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate