Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#379
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Am cont pe E-distributie si o sa vad dupa data de 01.12 daca s-a transmis ceva.
Totusi, voi transmite pana pe 28 si autocitirea pe codul 1.8.0 pe contul HE in caz ca nu se citeste automat. Dar cum transmit autocitirea pe 2.8.0 daca acesta nu se citeste automat?

Edited by CLAU03, 25 November 2022 - 15:22.


#380
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
Da! Pot confirma ca a aparut pe aplicatia Enel. com  si ce am produs. Dar nu exista poaibilitate de a introduce index

#381
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 13.11.2003
Aplicatia ENEL (furnizor) arata doar ce ai consumat. Pe site-ul e-distributie (distribuitor) se vede si cat ai exportat.

Ce naiba, or fi ele inrudite, dar nu e aceeasi firma.

#382
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
Am trecut de la Enel la Hidroelectrica in februarie.

Deci distribuitorul a ramas Enel (e-distributie), dar codul locului de consum s-a schimbat.

Nu am absolut nicio citire manuala sau automata facuta de catre e-distributie, cel putin nu una care sa fi fost transmisa catre HE.

HE imi trimite de 10 luni doar facturi estimate pe baza contractului, eu sunt deja cu vreo 2000 kw inainte, deci la regularizare, cand va fi aia, voi plati destul de mult.

Nu aia e problema insa, ci de ce astia de la HE nu tin cont de indexurile pe care eu le trimit lunar, fara gres.

"Alta intrebare", de ce mai trimit indexurile catre HE, la numarul lor, daca citirile ar trebui sa le faca tot Enel, ca operator de distributie ?

PS. Client casnic, nu prosumator, dar am postat aici pentru ca voi fi prosumer de saptamana viitoare, astept baietii sa imi monteze sistemul, inclusiv acumulatori. Am si un generator de 8KW, cu ATS incorporat.

#383
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Distribuitorul ar trebui sa citeasca la 6 luni contorul pentru regularizare.
Pana atunci, furnizorul poate folosi estimarile din contract sau indexul trimis de utilizator.

Problema este ca HE este praf si nu ia in considerare inca indexul trimis de utilizator.

Lucreaza de zor la un nou sistem de facturare, care probabil va fi extrem de prost si inutilizabil, dar mai ales are acum motiv sa intrerupa orice contractatare noua pana cand sistemul e gata.

#384
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,337
  • Înscris: 29.05.2004
La enel am trimis eu index via aplicatia "my enel" , l-au ignorat luand in calcul indexul transmis de contor.

#385
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Eu nu am putut trimite indexul (24-28.11) intrucat mi-a fost schimbat contorul in 31.10.22 si la HE apare tot seria vechiului contor care nu poate fi schimbata.
Astazi, am observat ca E-Distributie a citit contorul de la distanta pe 01.12, dar numai pentru codul 1.8.0, dar NU si pentru codul 2.8.0

Attached Files



#386
xamuro

xamuro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2021
Voua va apare afisat contractul de prosumator pe site-ul ANRE - posf.ro ??? La mine apare numai cel de furnizare pe POD-ul respectiv...

#387
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
si la mine apare doar furnizare...

#388
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 13.11.2003
Site facut de statul roman, ce poti sa ii ceri ? Si la mine tot doar furnizare e.

#389
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Confirm si la mine

#390
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Nici la mine nu apare ca sunt prosumator.
In schimb, acum 2-3 sapatamani, cand m-am inregistrat in POSF aparea ca sunt prosumator la gaze Posted Image . Vad ca intre timp au rectificat, nu mai apare optiunea "prosumator" la gaze.

Attached Files



#391
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 25.01.2007
Si eu am momente cand produc gaze. Nu stiam ca le pot baga in retea.
Le dadeam asa drumu aiurea prin casa si dupaia trebuia sa deschid geamul.

#392
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021

View Postandreyvsjoker, on 06 decembrie 2022 - 14:29, said:

Si eu am momente cand produc gaze. Nu stiam ca le pot baga in retea.
Le dadeam asa drumu aiurea prin casa si dupaia trebuia sa deschid geamul.
Asta e. Inseamna ca ai fost off-grid, le-ai tinut pt consum propriu. Posted Image  💨

#393
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008
Salutare, ieri am primit certificatul de racordare de la distribuție Muntenia , dimineața trimis pe adresa Mirela.Stanculescu@hidroelectrica .ro , doamna super drăguța m-a sunat la prânz cu rugămintea sa-i trimit încă odată certificatul ca nu se vedea bine prima pagina , in fine trimis a2 oară , in maxim 1 ora primit contractul de prosumator  .
La anexa 2 trebuie completat producția estimata pana in luna Martie când expira contractul de furnizare , sistemul este de 10 kWh si nu am idee ce estimare sa trec , puteți ajuta va rog?

#394
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Fa-ti si tu o simulare pe acest site:

https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php

#395
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008

View Postkolfleading, on 06 decembrie 2022 - 18:46, said:

Fa-ti si tu o simulare pe acest site:

https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php
multumesc

#396
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View PostCourage, on 04 decembrie 2022 - 13:40, said:

Lucreaza de zor la un nou sistem de facturare, care probabil va fi extrem de prost si inutilizabil, dar mai ales are acum motiv sa intrerupa orice contractatare noua pana cand sistemul e gata.
Întrebare off-topic. Știi ceva despre probleme de contractare la Hidroelectrica? Am înțeles de la câțiva cunoscuți ca n-au reușit sa își mute contractul de consumator la HE, și ziceau ceva ca au citit ei ‘pă FB’ ca HE nu mai ia clienți.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate